İş Fikirleri
Trend

Alternatif İş Fikirleri

Çevreci ve girişimciyseniz, bu iki tutkuyu çevreye duyarlı bir şirket haline getirmenin birçok yolu vardır.

İş arayanlara Alternatif İş Fikirleri.Çevreci ve girişimciyseniz, bu iki tutkuyu çevreye duyarlı bir şirket haline getirmenin birçok yolu vardır. Müşterilerinize çevre dostu ürünler ve hizmetler sunmanıza izin veren bazı yeşil iş fırsatları bile var. İşte çevreye duyarlı girişimciler için 50 yeşil iş fikri.

Yapı Malzemeleri

Yapı Malzemeleri
Yapı Malzemeleri

Evlerini daha sürdürülebilir hale getirmenin yollarını arayan birçok ev sahibi var. Böylece onlara güneş enerjili zona ve verimli yalıtım gibi yeşil yapı malzemeleri sağlayan bir işletme kurabilirsiniz .

Recycler

Kağıt, plastik, karton ve alüminyum dahil olmak üzere tüm geri dönüştürülebilir malzemelerle, bu malzemeleri tüketicilerden toplamanız ve bunları kullanılabilir malzemelere geri dönüştürmeniz için birçok fırsat bulunmaktadır.

Çöp Toplama

Ayrıca, bir hizmet sunarak tüketicilere yardımcı olabilir alır düzgün büyük çöp öğeleri ve bunların yok eder.

Farmer’s Market Satıcı

Yerel ürünlerin ve gıda malzemelerinin satılması doğal olarak çevre dostudur, çünkü üretim işleminden sonra gıda maddelerinin uzun mesafelerde taşınması gereğini ortadan kaldırır. Yani büyüyorsanız ya da yiyecek yaparsanız, bu ihtiyacı karşılamak için yerel çiftçi pazarlarında satabilirsiniz.

Organik Gıda Standı

Ayrıca, organik atıştırmalıklar ya da yoldan geçenlere yemekler satan bir yiyecek standı başlatarak daha fazla bitmiş gıda ürünü satmayı da düşünebilirsiniz.

Organik Hazırlayıcı

Daha kapsamlı bir gıda operasyonu kurmak istiyorsanız, organik ve sürdürülebilir gıda seçeneklerinde uzmanlaşmış bir catering işletmesine de başlayabilirsiniz.

Yeşil Blogger

Yazmaya daha fazla odaklanan girişimciler için, çevresel konular hakkında bir blog başlatabilir ve daha sonra reklam ya da bir çeşit yeşil ürün satarak para kazanabilirsiniz.

Özel Peyzaj Tasarımcısı

Dışarıda çalışmak ve sürdürülebilir peyzaj tasarımı hakkında biraz bilgi sahibi olmak istiyorsanız, çok fazla su kullanmayan veya başka kaynaklar kullanmayan evleri için gerçekten verimli bir peyzaj düzenlemesi isteyen müşterilere hizmetlerinizi sunabilirsiniz.

Çevre dostu moda

Moda tasarımcıları veya perakendeciler, giyim ürünlerinde sürdürülebilir veya geri dönüştürülmüş malzemeler kullanan bir giyim hattı veya perakende mağazası başlatabilirsiniz.

Kargo Sandığı Büroları

Birçok farklı işletme türü için, kullandığınız asıl ofis alanını dikkatlice düşünerek yeşile dönebilirsiniz. Eski bir nakliye konteyneri içinde olduğu gibi geri dönüşümlü bir ofiste yeşil bir işletme bile başlatabilirsiniz .

Geri Dönüşüm Buluşları

Olanaklar , dünyaya potansiyel olarak yardım edebilecek buluşlar söz konusu olduğunda sınırsızdır . İnsanların geri dönüşümüne veya diğer çevre dostu etkinlikleri gerçekleştirmelerine yardımcı olacak nispeten düşük teknolojili bir şey bile oluşturabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Hayvan Severler için En İyi İş Fikirleri

Çevre Dostu Güzellik Salonu

Güzellik ürünleri ünlü kimyasallar ve diğer zararlı malzemelerle doludur. Ancak çevreye duyarlı tüketicileri hedeflemek için daha doğal ürünler kullanan bir güzellik salonuna başlayabilirsiniz.

Upcycling Mobilya

Upcycling Mobilya
Upcycling Mobilya

Mobilya birçok malzeme kullanan bir üründür. Ancak, bir mobilya satıcısı olarak bu etkiyi eski parçaları kullanarak ve üretim sürecinde diğer malzemeleri geri dönüştürerek azaltabilirsiniz.

Geri dönüşümlü moda

Aynı şekilde, yeniden tasarlanan ürünleri yapmak için eski kıyafetleri ve malzemeleri kullanabilir ve daha sonra bu ürünleri el yapımı bir dükkanda veya yerel butiklerde satabilirsiniz.

Yeşil Uygulama Geliştiricisi

Mobil uygulamalar, çeşitli işlevler için inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Böylece, geri dönüşüm merkezleri bulmak veya farklı markaların çevre uygulamaları hakkında bilgi edinmek gibi çevre dostu işlevlere sahip insanlara yardımcı olmak için tasarlanmış mobil uygulamalar da geliştirebilirsiniz.
Sürdürülebilir Etkinlik Planlayıcısı
Etkinlikler, çevresel bir etki yaratmanız için başka bir fırsat sunuyor. Çevre organizasyonlarına veya diğer gruplara etkinlik planlama hizmetleri sunabilirsiniz, ancak yiyecek ve dekorasyon gibi şeylere çevre dostu bir dokunuş ekleyin.

Yeşil Ev Temizleyici

Temizlik malzemelerinin özellikle çevre dostu olduğu bilinmemektedir. Ancak, daha doğal malzemeler ve yöntemler yerine geçebilir ve sera temizleyici olarak güçlü bir niş oluşturabilirsiniz.

Hava Kanalı Temizleyici
Hava kanalları ayrıca hava kalitesi ve diğer çevresel faktörler üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, insanların evlerinde veya diğer binalarında bir temizlik havası kanalı servisi sunmak başka bir yeşil işletme fikri olabilir.

Bisiklet tamir

Bisikletle seyahat etmek doğal olarak araç kullanmaktan daha çevrecidir. Böylece, bisiklet tamir hizmetleri sunarak toplumunuzda bisiklet seyahatini teşvik edebilirsiniz.

Yeşil İş Danışmanı

Ayrıca, daha sürdürülebilir iş uygulamaları oluşturmalarına yardımcı olmak için diğer firmalara danışarak yeşil olmalarına da yardımcı olabilirsiniz.

Çevre Dostu Sabun Makinesi

Veya doğal malzemeler ve malzemelerle sabun yaparak el yapımı bir işletme kurabilirsiniz.

Composter

En temiz işletmeler değil, ancak alanınız ve kaynaklarınız varsa, mülkünüz üzerinde kompostlama işlemi başlatabilir ve ardından hizmeti kendi bahçesi için kompost alanı veya isteği olmayan yerel bahçıvanlar veya müşterilere satabilirsiniz.

İkinci El Kitabevi

Kitaplar üretim sürecinde çok fazla kağıt ve başka kaynaklar kullanır. Ancak bu etkiyi azaltmak ve eski ürünlere yeni bir hayat vermek için kullanılmış kitaplar satabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  İnternetten Kullanmadığınız Bilgisayar Üzerinden Para Kazanma

Enerji Verimli Aydınlatma Satıcısı

Aydınlatma çok fazla enerji kullanır. Ancak işinize lighbulbs ve gerçekten verimli olan diğer aydınlatma malzemelerini satarak başlayabilirsiniz.

Cam sanatçısı

Cam sanatçısı
Cam sanatçısı

Cam çeşitli şekillerde geri dönüştürülebilir. Ancak, vitraylı eşyalardan takı için cam boncuklara kadar, sanat ya da zanaat projeleri için bir malzeme olarak da kullanabilirsiniz.

Çevre Dostu Oyuncak Satıcısı

Ayrıca çevre dostu veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış oyuncaklar da oluşturabilirsiniz.

İkinci El Mağaza Sahibi

Çeşitli eski ürünlere yeni bir hayat vermek için , bu ürünlerin birçoğunu atık depolama alanlarından uzak tutabilecek bir sevkıyat veya ikinci el mağazası açabilirsiniz.

Teknoloji Yenileme

İnsanlar yeni akıllı telefonlar, bilgisayarlar veya tabletler aldıklarında, aygıtları genellikle sadece kullanılmamış olarak oturur veya atılır. Ancak, bu cihazları yeniden kullanmak ve daha ucuz sürümleri kullanabilecek müşterilere satmak için bir işletmeyi yenileme olarak başlatabilirsiniz.

Mürekkep Doldurma İşi

Yazıcılar için mürekkep kartuşları da pahalı ve potansiyel olarak israf edilebilir. Böylece, müşterileri yenilerini almaya devam etmek yerine onlardan daha fazla yararlanabilecekleri şekilde yeniden doldurarak bir işletmeye başlayabilirsiniz.

Bitkisel ilaç sağlayıcısı

Birçoğu doğal malzemelerle yapılan, farklı rahatsızlıklar için birçok bitkisel çözüm vardır. Doğal ve sürdürülebilir bir şekilde kendi gıdalarınızı ve takviyelerinizi üretebilirsiniz.

Yeşil Yayınevi

Bazı çevresel inisiyatifler veya eğilimler hakkında sözcüğü yaymak istiyorsanız, dergi veya hatta çevrimiçi bir bülten gibi yeşil bir yayının yayıncısı olarak çalışabilirsiniz.

Çevresel YouTube Kanalı

Yeşil ürünleri veya trendleri sergilemeye adanmış bir YouTube kanalını da başlatabilirsiniz.

Sürdürülebilir Podcaster

Veya sadece sese odaklanabilir ve sürdürülebilir bir podcast başlatabilirsiniz.

Yeşil Yazılım Geliştirici

Teknisyen girişimciler için, iş geliştirme yazılımı kurmak için birçok fırsat var. Özel olarak işletmelere veya çevresel aktiviteleri olan bireylere yardım etmek için hazırlanan yazılım programlarını oluşturmaya bile odaklanabilirsiniz.

Solar Panel Installer

Giderek daha fazla tüketici ve işletme güneş enerjisini göz önünde bulundurmaya başlıyor. Böylece, çatılara ve diğer alanlara güneş panelleri monte eden bir işletme kurabilirsiniz, böylece müşterileriniz bu yeşil güç kaynağını kullanabilir.

Organik Hediyelik Eşya Mağazası

Ayrıca, özellikle doğal ve organik malzemeler kullanan ürünlere odaklanan yerel bir hediyelik eşya dükkanı da başlatabilirsiniz.

Sürdürülebilir Çiftçilik

Araziye ve kaynaklara sahipseniz mülkünüz üzerinde organik bir çiftliğe başlayabilir ve çeşitli gıda ürünleri üretip satabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Küçük İş Fikirleri, Büyük Düşler

Yeşil Fuar Organizatörleri

Kendi etkinlik dizinizi başlatmak istiyorsanız, çevre odaklı bir fuar yaratabilir, daha sonra kabul talep edebilir, hatta sponsor alabilirsiniz.

Elektrikli Otomobil Bayiliği

Elektrikli arabalar yavaş yavaş popülerlik kazanıyor. Böylece, özellikle elektrikli veya hibrit modeller satan otomotiv markalarıyla çalışan bir bayilik açabilirsiniz.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu

Artan popülerlikle birlikte, elektrikli araçlar için şarj istasyonları da bir zorunluluk haline geliyor. Böylece bunu bir işe başlamak için bir başlangıç ​​noktası olarak da kullanabilirsiniz.

Araba Paylaşımı Hizmeti

Yolda kendi arabalarını kullanan insanlar ne kadar az olursa, bu araçların çevre üzerindeki etkisi o kadar azdır. Böylece, bir sürüş paylaşım servisini başlatarak, bu sürücülerden bazılarının karbon ayakizini potansiyel olarak azaltmış olursunuz.

Çevre Avukatı

Eğer dünyaya tutkuyla sahip bir avukatsanız, özellikle çevre ile ilgili konularda çalışan bir uygulama yapabilirsiniz.

Güneş Enerjili Bisiklet Kafe

Tüm kahve işletmeleri özel konumlar veya çok fazla malzeme gerektirmez. Aslında bisikletli bir mobil kahve işletmesine başlayabilir ve ekipmanınıza güç sağlamak için güneş enerjisini kullanabilirsiniz.

Bisiklet Turları

Turistler için popüler bir bölgede yaşıyorsanız, bir işletmeye potansiyel olarak bir rehber olarak başlayabilirsiniz. Sürdürülebilir bir bükülme eklemek için, konukların otobüs ya da başka bir araç kullanmak yerine bisiklet sürmesini sağlayabilirsiniz.

Havuz temizleyicisi

Sıcak aylarda hizmetlerinizi havuz temizleyici olarak sunabilir ve sürdürülebilir ürünler ve yöntemler kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

Meyve Suyu veya Smoothie Bar

Meyve suyu ve güler yüzlülük barlarda giderek daha popüler hale geliyor. Özellikle organik ve sürdürülebilir malzemeler kullanmaya odaklanan birini açabilirsiniz.

Yeşil Çiçekçi

Aynı şekilde, organik ve sürdürülebilir çiçek ve bitkilere odaklanabilir ve özel bir çiçekçi dükkanı açabilirsiniz.

Hediye Sepeti Hizmeti

Hediye sepetleri çeşitli etkinlikler ve etkinlikler için popüler olmaya devam etmektedir. Organik ürünler veya sürdürülebilir malzemeler konusunda uzmanlaşmış bir hediye sepeti işletmesi yapabilirsiniz.

Gıda Bitkileri Fidanlık

Ayrıca başkalarının kendilerini büyütmelerine yardımcı olarak sürdürülebilir yiyecekler yemeleri için teşvik edebilirsiniz. Bunu, müşterilere yiyecek bitkileri satan bir fidanlık açarak yapabilirsiniz.

Green Pansiyonları

Ağırlama endüstrisi ile daha uyumluysanız, bir oda ve kahvaltı açmayı ve konumunuzun minimum güçle çalışmasını sağlayın ve sunduğunuz yemekler için organik malzemeler kullanın.

Bir önceki yazımız olan Amazon Türkiye İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı