İş Fikirleri

Geleceğin İş Fikirleri

Geleceğin İş Fikirleri,Hangi işe başlayacağınızı veya hangi sektörün başlayacağını anlamaya çalışıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda küçük işletme fırsatınız var.

Zaten popüler bir işe başlamayı seçebilirsiniz ;  Deneyime dayalı bir endüstri veya zaten sahip olduğunuz bir beceri seçebilirdiniz.

Gelecekte talepte bulunacak bir sektörde iş kurmak nasıl olurdu sizceAlec Ross’un Geleceğin Endüstrileri’ni okuduğunuzdan emin olun .)

Açıkçası, hiçbirimiz geleceğin ne tutacağını kesin olarak belirleyemeyiz, ancak küreselleşme sayesinde, bilimsel ve teknolojik sektörlerdeki hızlı gelişmeler ve çok bağlantılı bir çevrimiçi dünya ( diğer şeylerin yanı sıra ), değişim her zamankinden daha hızlı gerçekleşiyor.

Dünya gözlerimizin önünde değişiyor

Pearson’a göre  , 19. yüzyılda, kişi başına düşen GSYİH’sını ikiye katlamak 150 yıl sürdü.

20. yüzyılda, aynı şeyi 50 yıl sürdü. Ve 21. yüzyılda, Çin ve Hindistan sadece 15 yıl sürecek.

Benzer bir şekilde, nüfusun çoğunluğunun telefon veya elektrik gibi bir şeyi benimsemesinin bir kaç on yıl sürdüğü bir yerde, bugün cep telefonu ve internet gibi tüketici ürünleri için kabul oranları beş ila 10 yıl içinde gerçekleşiyor.

Doğal olarak, teknoloji benimseme hızının hızlanması, bu alanlardan birinde rekabet avantajı elde edecekseniz, hızlı hareket edebilmeniz ve talepleri arttıkça talepleri karşılayabilmeniz gerekecek.

Önümüzdeki 20 yıl boyunca, dünyanın orta sınıfı bir milyardan 3 milyara çıkacak ve çoğu ülkede en önemli ekonomik ve sosyal sektör haline gelecek. Bu, tüketim malları ve hizmetleri için önemli ölçüde daha yüksek bir talep görmemiz gerektiği anlamına geliyor. Küçük iş fırsatları, daha büyük iş fırsatları, bol miktarda olmalıdır. 

İlginizi Çekebilir

Uzun mesafe için iş yapmak istiyorsanız, bu eğilimleri dikkate almak zarar veremez. Arz ve talebi nasıl etkileyecekler? Teknoloji ürünlerimizi ve süreçlerimizi nasıl devrim yapacak? Hangi alanlar bozulmaya hazırdır?

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayınlanan bir rapora göre , değişimin başlıca demografik ve sosyoekonomik faktörlerinden bazıları şunlardır:

 • Değişen çalışma ortamları ve esnek çalışma düzenlemeleri
 • Orta sınıfın yükselen piyasalarda yükselişi
 • İklim değişikliği, doğal kaynak kısıtlamaları ve daha yeşil bir ekonomiye geçiş
 • Yükselen jeopolitik uçuculuk
 • Etik ve gizlilik konularında yeni tüketici endişeleri
 • Uzun ömür ve yaşlanan toplumlar
 • Gelişmekte olan pazarlarda genç demografi
 • Kadınların yükselen özlemleri ve ekonomik gücü
 • Hızlı kentleşme

Ve aynı rapora göre, değişimin temel teknolojik itici güçleri şunlardır:

 • Mobil internet ve bulut teknolojisi
 • Hesaplama gücü ve büyük verilerdeki gelişmeler
 • Yeni enerji kaynakları ve teknolojileri
 • “Nesnelerin İnterneti”
 • Kitle kaynak kullanımı, paylaşım ekonomisi ve eşler arası platformlar
 • Gelişmiş robotlar ve otonom ulaşım
 • Yapay zeka ve makine öğrenimi
 • Gelişmiş üretim ve 3D baskı
 • İleri materyaller, biyoteknoloji ve genomikler

Bu değişikliklerin, ilgilendiğiniz sektörü veya hangi fırsatları sunabileceğini nasıl etkileyeceğini düşünün.

Örneğin, esnek çalışma düzenlemeleri , coworking alanlarının  (bireyler ya da tüm şirketler için) yükselişi ve kahve dükkanlarında yer ve güç çıkışları için artan talep anlamına gelebilir . Yani, bir kafe işi veya coworking alanı başlatmak sadece harika bir fikir olabilir.

Hızlı kentleşme de başka bir iyi fırsat sunuyor. Şehirlerde çalışmak için daha çok insanın akın etmesiyle, uygun fiyatlı konut ihtiyacı artacaktır. Bu, emlak firmaları ve inşaat şirketlerinin büyük olasılıkla iyi yapacakları anlamına geliyor. Aynı zamanda büyük çevresel risk faktörleri olacak demektir. Uzmanlaşabilir ve “sürdürülebilir bir geliştirici” olabilir ya da çevresel etki değerlendiricisi olabilirsiniz. Aynı zamanda yasalara  uymak ya da yasal düzenlemeler yapmak, belki de uyum ve ticaret hukuku konularında uzmanlaşmak için harika bir zaman olabilir .

Yükselişi ve akıllı nesneler üzerinde bağımlılığımız   “ Internet” , sadece yaşadığımız konusunda veri büyük miktarda açığa olmaz (hemen hemen her şey için akıllı termostatlar, giyilebilir spor cihazları ve dahili sensörleri düşünün) Ancak, bilgi gizliliği, güvenlik ve sistem entegrasyonu ile ilgili alanların yanı sıra yarı iletken ve yazılım alanlarındaki fırsatları da açacak.

McKinsey Enstitüsü’nün araştırmasına göre, “Nesnelerin İnterneti”, 4 trilyon dolar ile 11 trilyon lira arasındaki potansiyel bir ekonomik etkiyi 2025’e getiriyor. Bu çalışmada, değerin tahakkuk edebileceği önemli alanların haritasını çıkardılar. Bakmaya değer. 

Başka bir büyük fırsat, paylaşımın ya da işbirlikçi ekonomi işinin yükselişiyle temsil edilir . Günümüzde, işbirlikçi ekonomi modeli içinde faaliyet gösteren şirketler, büyük başarı ve sürekli genişleyen kullanıcı tabanının tadını çıkarmaktadır . Bu, büyük ölçüde internet üzerinden, AirBnB gibi sitelerin herkesin kendi evini veya evini listelemesine izin veren ve bir tatil kiralama olarak sunmasına izin veren veya elbette insanların bir taksi rezervasyonu yapmasına izin veren sitelere olanak sağladı. Nerede olurlarsa olsunlar kendi telefonlarındaki uygulamadan.

Bu şirketler ve onlar gibi şirketler zaten pazar yerlerini bozdular (Uber ve Lyft örneğinde olduğu gibi taksi endüstrisi gibi) ve bu şekilde ilerlemeye devam edecekler.

İşin nasıl yürüdüğü değişiyor ve eğer uyum sağlamayacaksanız, geride kalabilirsiniz.

Gelecek odaklı olmak roket bilimi .

Dünyanın nasıl değişeceğine dair varsayımın ötesinde, şimdi neyin değişmekte olduğunu bulmak için dönebileceğiniz birçok yıllık yayınlanmış rapor var.

Her yıl, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu ,  birçoğu imalat sektörünün içinde yer alan azalan sanayilerin bir listesini yayınlamaktadır . Bunu düşündüğünüzde, ABD toprakları yerine denizaşırı ürünler üretmenin uygunluğu göz önüne alındığında bu bir sürpriz değil.

Ayrıca Büro’nun en hızlı büyüyen  ve en hızlı azalan mesleklerine göz kulak olmaktan da zarar görmez .

Örneğin, yüksek talep gören bir meslek – rüzgar türbini servis teknisyenleri – mühendislik ve alternatif, temiz enerji sektörünün büyümesini mükemmel bir şekilde göstermektedir.

Bu listeleri azalan endüstriler listesiyle çapraz referansa alın ve kalıpları hızla seçmeye başlayacaksınız.

Gelecek için beceriler

İngiltere hükümeti, Temmuz 2014’te bir dizi İngiltere merkezli araştırma kurumundan araştırma bulgularını derleyen bir makale yayınladı. İşgücü Piyasası Hikayesi: Gelecek için Beceriler başlıklı makalede,  ortaya çıkan beceriler ve bunların işlerle nasıl ilişkili olduğu da dahil olmak üzere 2022’de talep edilecek olan becerilere değinildi.

Doğal olarak, geleceğin ne beklediğini tahmin eden herhangi bir çalışma bir tuz tohumu ile alınmalıdır. Onlar hala öngörülerdir ve görünmeyen piyasa güçleri ve teknolojiler, bir endüstrinin yükselişini de bozabilir.

Buna göre, bulgular birincil ve kamu hizmetlerinde istihdam payının ve imalat sektörlerinin düşeceğini, inşaat, ticaret, konaklama ve ulaştırma sektörlerinde istihdamın 2012-2022 yılları arasında çoğalacağını gösteriyor.

Şimdi bir inşaat işine başlamaktan hoşlanıyorsanız, daha sonra ödülleri kazanabilirsiniz. Bununla birlikte, bir üretim işi kurmayı düşünüyorsanız, bunun uzun vadede gerçekten iyi bir küçük işletme fırsatı olup olmadığını araştırmak isteyebilirsiniz.

Doğal olarak, bu istatistikler bu tahminleri durdurabilecek faktörleri dikkate almaz, bu yüzden sürücü ve harika fikirleriniz varsa ertelemeyin.

Aynı makaleden elde edilen bulgular, yöneticiler, profesyoneller, meslek mensupları, bakıcılık, boş zaman etkinlikleri ve diğerleri de dahil olmak üzere yükselişte olan meslekleri göstermektedir. Bu mesleklerde faaliyet gösterme becerileri de yükselişe geçecek.

Genel olarak, geniş bir yelpazede “genel beceriler” olan insanlar büyük ödüller kazanacaktır. Bu, problem çözme, iletişim, takım çalışması ve bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili becerileri içerir.

Bir başkası için çalışmayı planlamıyor olsanız bile, 2022, işinizi geleceğe taşımak için gerekli becerilere sahip olduğunuzdan emin olmanıza değer.

Birçok ülke ve bağımsız kurumlar, benzer nitelikteki raporları ya da gelecekte daha önemli hale gelecek beceri listelerini ya da talep edilen üniversite derecelerini yayınlamaktadır. Pazardaki daha büyük eğilimlerin ve ihtiyaçların göstergesi olduklarından, bu raporlara dikkat edin.

2014 yılı sonunda Ulusal Kolejler ve İşverenler Birliği, 260 şirket ve kuruluştan toplanan verileri yayınladı . Verilere dayanarak, talep halinde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinin kapsamlı bir listesini derleyebildiler. İlk üç lisans ve yüksek lisans derecesi finans, muhasebe ve bilgisayar bilimlerini kapsamıştır. Üst doktora dereceleri mühendislik ve fen bilimleri alanlarındaydı.

Dördüncü Sanayi Devrimi için hazır mısınız?

Birçok insana göre, dördüncü Sanayi Devrimi’nin zirvesindeyiz.

3D baskı, robotik, yapay zeka ve makine öğrenimi, nanoteknoloji, genetik ve biyoteknoloji alanındaki gelişmeler, yakın gelecekte büyük fırsatlara işaret ediyor.

Şirketler, bireyler ve hükümetlerin hepsinin çabuk adapte olması bekleniyor.  Bu kendi içinde büyük riskler, ama aynı zamanda büyük fırsatlar yaratıyor. Bu sektörlerdeki gelişmelerin girme ile ilgilenen alanları nasıl etkileyebileceğini dikkatlice düşünün.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Sermayesiz Başlayabileceğiniz İş Fikirleri
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı