Kripto Para

Kripto Para Nedir?

Teknolojik gelişmelerin sıklıkla yaşandığı çağımızın en önemli gelişmelerinden biri kripto paralardır. Kripto Para Nedir? diye merak eden çok sayıda kişinin bulunuyor olmasıyla beraber, kripto paralar temel mantık itibariyle ülkelerde kullanılan para birimi şeklinde var olan fakat tamamen sanal birimlerdir. Dijital aktarımın daha hızlı olmasından kaynaklı olarak kripto paraların amacı da finansal işlemlere hız kazandırmak ve bunu sanal olarak yapmaktır. Kripto paranın tarihi 2009 yılına dayanır.

İlk olarak Bitcoin ile beraber adından söz ettirmeye başlayan kripto para birimi, günümüzde yoğun kitlelere ulaşmış durumdadır. Kripto paranın sanal dünyada varlık gösterebilmesi kodlar sayesinde mümkün olur. Dijital para sistemi olarak farklı değişkenlere bağlı olarak değer kazanabilen veya değer kaybedebilen kripto paralar, pek çok işlem için kullanılabilir durumdadır. Bazı ülkeler tarafından yasallaştırılan kripto para, geleceğin para birimi olarak da tanımlanır.

Kripto Paranın Normal Para Biriminden Farkları Nelerdir?

  • Normal para birimleri, hükümet merkezine sahiptir. Kripto para için herhangi bir merkezin bulunmuyor olmasıyla beraber kontrolleri de yoktur.
  • Kripto para sanal bir para birimi olarak tanımlanıyor olması itibariyle fiziksel olarak temin edilebilmesi mümkün değildir.
  • Normal para birimlerinde takip işlemi gerçekleştirilebilirken, Bitcoin başta olmak üzere diğer altcoinler için de takip gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir.
  • Kripto paralar, coin madencileri tarafından kazılabilir durumdadır. Piyasada bulunan hükümet merkezine sahip olan para birimlerinde, hükümet harici paranın basılabilmesi durumu söz konusu değildir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kripto Para Kaç Liralık Almalıyım?
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı