Listeler

Dünyanın En Büyük 10 Şirketinin Yeni Bir Listesi Var

Amazon, Apple, Google ve Facebook hakkındaki iş başlıklarını okursanız, teknoloji devlerinin dünyanın en büyük şirketleri olduğu sonucuna varmak kolay olacaktır.

Amazon, Apple, Google ve Facebook hakkındaki iş başlıklarını okursanız, teknoloji devlerinin dünyanın en büyük şirketleri olduğu sonucuna varmak kolay olacaktır.

Rank ŞİRKET Nation Gelirler (milyar ABD doları)
1 Walmart US $500
2 State Grid China 348.9
3 Sinopec China 326.9
4 China Natural Petroleum China 326
5 Royal Dutch Shell Netherlands 311.8
6 Toyota Japan 265.1
7 Volkswagen Germany 260
8 BP UK 244.5
9 Exxon Mobil US 244.3
10 Berkshire Hathaway US 242

Global 500 listesi

Bugün Global 500 listesini yayımlayan Fortune’ye göre (19 Temmuz) , dünyanın ilk 10 küresel şirketi arasında gelir elde edilebilecek hiçbir teknoloji adı yok . En büyük teknoloji şirketi olan Apple 11, ardından 12 yaşında Samsung geldi. Amazon’un tüm büyüklüğü ve nüfuzu için, eczane toptancısı McKesson gibi göze çarpmayan şirketleri takip eden sadece 18. büyük şirket. Ve Walmart ile perakende baskınlığı konusundaki rekabete rağmen, Amazon’un geliri , Arkansas merkezli indirim yapan Bentonville’in yarısından az .

Geleceğin teknolojisi konusunda çok az anlaşmazlık olsa da , bugün hala enerji konusunda çok fazla şey var . İlk 10 şirketten beşi petrol ve doğal gaz şirketleri ve bir diğeri de Devlet Izgarası – Çin’in en büyük faydası. İlk 10’dan ikisi, fosil yakıtlara olan talebi oluşturmaya yardımcı olan otomobil şirketleridir. Tesla, hakkında en çok yazılan ve takıntılı şirketler arasında, ilk 500’e girmedi.

Elbette, gelir bir şirketin boyutunu ölçmek için yalnızca bir ölçüdür. Yararlı çünkü zaman içinde dayanıklı ve tüm şirketlerin hedefini yansıtıyor (para!). Bununla birlikte, şirketin kapitalizasyon hisselerinin değeri olan piyasa kapitalizasyonu, şirketin gelecekteki potansiyeli için yatırımcı beklentilerini ölçtüğü için, şirketin dünyadaki mevcut etkisinin daha iyi bir ölçüsü olabilir. Bu noktaya göre, teknoloji şirketleri açıkça baskındır ve Warren Buffett’in holding şirketi olan sadece Berkshire Hathaway her iki listede de:

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Dünyanın En Garip Ve En Benzersiz Otelleri
Rank ŞİRKET Nation Piyasa değeri (milyar ABD doları)
1 Apple US
2 Alphabet (Google) US 719
3 Microsoft US 703
4 Amazon US 701
5 Tencent China 496
6 Berkshire Hathaway US 492
7 Alibaba China 470
8 Facebook US 464
9 JP Morgan Chase US 375
10 Johnson & Johnson US 344

Ancak, yatırımcılar gibi pazar payı kararsız olabilir ve şirketlerin değeri ve bu nedenle sıralama sırası çılgınca değişebilir. PwC tarafından Mart ayında derlenen (pdf) yukarıdaki liste zaten güncel değil. Apple şimdi yaklaşık 940 milyar dolar değerinde ve Amazon kısa bir süre önce (18 Temmuz) 900 milyar doları aştı ve Mart ayından bu yana 200 milyar dolarlık şaşırtıcı bir değer kazandı. Satışları yatırımcıya duyulan hükmü yakalayabiliyorsa, Amazon’un Fortune’un ilk 10’u gelirden kırması çok uzun sürmeyebilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı