Nasıl Yapılır?
Trend

CPanel Server’da Inode Kullanımı Nasıl Azaltılır

Bir Inode , bir dosyanın meta verilerini depolamak için kullanılan bir veri yapısıdır. 

Inode Nedir?

Bir Inode , bir dosyanın meta verilerini depolamak için kullanılan bir veri yapısıdır. Inode number, web barındırma hesabınızda bulunan toplu dosya ve klasör sayısını gösterir.

Inode Limiti Nedir?

İnode limiti:Bir Softlimit’e ulaşsanız bile dosya yükleyebileceksiniz, ancak sabit sınır eşiğine ulaşıldığında dosya yükleme çalışmayı durduracak. Böylece yeni e-posta alamaz veya sunucuda dosya oluşturamazsınız.

CPanel Ile Inode Kullanımını Görüntüleme

Sadece cPanel ana sayfanıza giriş yapın. Sol bölmede, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi hesabınızın Inode kullanımı olan ‘Dosya Kullanımı’ statünü görebilirsiniz.

CPanel Hosting Ile Inode Kullanımını Azaltmak

Çoğu kişinin, barındırma hizmetini, temel veya orta düzey bir web sitesi ve normal e-posta kullanımı gibi normal koşullarda kullanıyorlarsa, Inodes ile tanışması gerekmez. Ancak,  sürekli olarak yüksek düzeyde hizmet almasını sağlamak için, Paylaşılan Barındırma ve Bayi barındırma hizmetimizdeki kaynak kötüye kullanıcılarını azaltmak için hesap başına inode limitler uygulanır.

Tüm inode işlemlerinin tümü kötüye kullanımdan kaynaklanmamaktadır. Sadece hosting dosyalarınızı bir parça temizlemeniz gerekebilir. Yüksek Inode kullanımının neden olduğu sorunlar yaşarsanız, bu eğitim, hesabınızdaki inode sayısını azaltmanıza yardımcı olmak içindir.

Burada inode sayı sınırını azaltmak için bazı adımlar bulunmaktadır.

1) Gereksiz Dosya Ve Klasörleri Silin

Dosya ve klasörleri manuel olarak inceleyin ve dosyanın gerekli olup olmadığına karar verin. Dosyanın eski bir yedekleme arşivi olması durumunda veya klasör test etme veya aşamalandırma amacıyla oluşturulmuşsa, dosyayı kaldırabilir veya FTP veya cPanel >> FileManager aracılığıyla yerel olarak indirebilir ve sunucudan silebilirsiniz.

2) Eski Ve Spam E-Postaları Sil

Eski e-postaları silmek, inode kullanımını azaltmada çok yardımcı olur. Posta kutunuzda kullanılmayan spam postalar olabilir ve bu postaları silmek inode sayısını azaltmak için size yol açacaktır. Spam e-postaları e-posta istemcisinden veya web postadan kaldırabilirsiniz. P

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Wordpress Harita Ekleme: WP Siteye Harita Nasıl Eklenir

3) Önbellek Dosyalarını Temizleyin

CMS’lerin çoğu yanıt süresini azaltmak için önbellek kullanır ve Joomla gibi bir uygulama inode kullanımını büyük ölçüde artırabilecek birçok önbellek dosyası oluşturabilir. Bu nedenle, önbellek klasörlerine bir göz atmanız ve önbellek dosyalarının sayısının en az olduğundan emin olunması önerilir.

İlginizi Çekebilir

CMS’lerin çoğu şimdi önbelleği temizleme olanağı sağlar ve önbellek dosyalarının sayısını kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Veya önbellek dosyalarını düzenli aralıklarla otomatik olarak temizlemek için bir cronjob ayarlayabilirsiniz.

Düzenli olarak inode sınırına sahipseniz veya dosyalarınızı temizledikten sonra hala sorun yaşarsanız, paketi daha yüksek inode sınırına sahip daha yüksek bir sürüme yükseltmenizi veya bir Sanal Özel Sunucu düşünmenizi öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu