Nasıl Yapılır?

Google Chrome’un Yeni Derin Bağlantı Özelliği Nasıl Kullanılır

Hiç uzun bir web sayfasının belirli bir bölümüne giden bir bağlantı oluşturmak istediniz mi?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Örneğin, Köpekler hakkındaki Wikipedia makalesinde
  • Metin Parçasına Kayan Bağlantılar Oluşturma

Hiç uzun bir web sayfasının belirli bir bölümüne giden bir bağlantı oluşturmak istediniz mi? Chrome 80, bunu ” Metin Parçasına Kaydırma ” adlı yeni bir derin bağlantı özelliği ile mümkün kılıyor .

Bu özellik, bir web sitesinin geliştiricisi için özel bir çaba gerektirmez. Herhangi bir web sitesindeki herhangi bir web sayfasına derin bağlantılar oluşturabilirsiniz. Ancak, bu bağlantılar şimdilik yalnızca Google Chrome 80’de çalışacak. (En son Chrome sürümünün yüklü olup olmadığını kontrol etmek için menü> Yardım> Google Chrome Hakkında’yı tıklayın.)

Metin Parçasına Kayan Bağlantılar Oluşturma

Google Chrome kullanıyorsanız bu özelliğe bir göz atmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin. Bu bağlantıyı tıkladıktan sonra Chrome, ana sayfamızı yükler ve ardından aşağı doğru kaydırır ve “Hakkımızda” metnini vurgular:

blogdefteri.com/#:~:text=about%20us

Bunu web sitemizde etkinleştirmek için özel bir şey yapmadık. Chrome, URL’nin sonundaki parametreye dikkat eder. Web sayfasını yüklediğinizde, URL’de belirttiğinizle eşleşen metne kaydırılır ve vurgulanır.

Bu özelliği en temel biçiminde kullanmak için, bir web sayfasını ziyaret edin ve #:~:text=WORD“WORD” yerine istediğiniz bir kelimeyi koyarak web sayfasının adresinin sonuna ekleyin . Boşluk karakteri yerine “% 20” kullanın.

Örneğin, Köpekler hakkındaki Wikipedia makalesinde “yarışmalar” kelimesine bir bağlantı oluşturmak istediğinizi varsayalım. Adresi https://en.wikipedia.org/wiki/ Dogalıp eklersiniz #:~:text=competitions. Ortaya çıkan bağlantı şöyle olacaktır:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dog#:~:text=competitions

Bu özellik aynı zamanda bir veya iki kelimeyi belirtmek yerine daha karmaşık talimatları da destekler. Bu, daha karmaşık belgelerde yardımcı olabilir. Daha fazla teknik bilgi için taslak Metin Parçaları standartlar belgesini okuyabilirsiniz .

Bu özellikle ilgili gizlilik endişeleri hakkında bazı tartışmalar yapıldı , ancak Google Chrome 80’in kararlı sürümünde zaten mevcut. Diğer tarayıcılar henüz oturum açmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu