Nasıl Yapılır?

Işık Yılı Nasıl Hesaplanır

Işık Yılı hesaplama,İlk bakışta, bir ışık yılı, içinde kelime yılı olduğu göz önüne alındığında, zamanın bir ölçüsü olduğunu düşünebilirsiniz. Işık yılları aslında bir standart olarak ışık kullanan bir uzaklık ölçüsüdür. Bir arkadaşınıza yaklaşık beş dakika uzaklıkta olduğunu söylemişseniz, mesafeyi ölçmek için de zaman ayırdınız. [1] Evrendeki yıldızlar arasındaki mesafeler çok büyüktür, bu yüzden gökbilimciler ışık yıllarını mil veya kilometreden daha büyük bir birim olarak kullanırlar. Bir ışık yılı gerçek mesafesini hesaplamak için, ışık hızını bir yıldaki saniye sayısıyla çarpmanız gerekir.

Işık Yılı Hesaplanması

Bir Işık Yılı Hesaplanması
Bir Işık Yılı Hesaplanması

Işık yılı tanımlayın. Bir ışık yılı, bir Dünya yılında ışığın ne kadar uzaklaştığına eşit bir mesafe ölçüsüdür. Evrendeki mesafeler çok büyük olduğu için, astronomlar ışık yıllarını kullanırlar. Işık yılları olmadan, iki yıldız arasındaki mesafeyi tartışmak büyük, asi sayıların kullanılmasını gerektirecektir.

 • Astronomi öğrenirken karşılaşabileceğiniz bir başka mesafe ölçüsü de parsec. 3.26 ışıkyılı eşittir. Astronomik mesafeleri hesaplamak ve tartışmak için kullanılan sayıları sadeleştirmenin başka bir yoludur.

Mesafe için formülü yazın. Ortak fizik formülünü kullanarak, mesafe eşittir hız zaman süresi veya d = rxt, bir ışık yılı ne kadar uzun olduğunu hesaplayabilirsiniz: Işık Yılı = (ışık hızı) x (bir yıl). Işık hızı “c” değişkeni ile temsil edildiğinden, denklemi d = cxt olarak yeniden yazabilirsiniz, burada d bir ışık yılı mesafesi, c ışık hızı ve t zamanıdır.

 • Bir ışık yılı mesafesini kilometrelerce bilmek isterseniz, saniyede kilometre hızını bulmanız gerekecektir. Mil istiyorsanız, saniyede mil hızına ihtiyacınız olacak.
 • Bu hesaplama için bir Dünya yılındaki saniye sayısını bilmeniz gerekir.,

Işığın hızı

Işığın hızını tanımla. Bir vakumdaki ışık saniyede 186.000 mil hızla hareket eder. Bu, saniyede 299.792 kilometre veya saatte 670.616.629 mil eşdeğeridir. Burada saniyede mil hızını kullanacağız.

 • Bu hesaplama için ışık hızını kullanacağız, c, saniyede 186.000 mil eşittir. Bu bilimsel gösterim ile saniyede 1,86 x 10 5 mil olarak yeniden yazılabilir .

Bir yılda saniye sayısını hesaplayın. Bir yıl içinde saniye sayısını bulmak için dönüşüm birimleriyle bir dizi çoğaltma yapacağız. Yılları saniyelere dönüştürmek için, bir yıldaki gün sayısı, bir saat içindeki dakika sayısı, bir dakikadaki saniye sayısını saniye cinsinden gün sayısı ile çarpacaksınız.

 • 1 yıl x 365 gün / yıl x 24 saat / gün x 60 dakika / saat x 60 saniye / dakika = 31,536,000 saniye.
 • Yine, bu büyük sayıyı 3.154 x 10 7 olarak bilimsel gösterim kullanarak yeniden yazabiliriz .

Değişkenleri denkleme takın ve çözün. Artık ışık ve zaman hızı için değişkenleri tanımladığınıza göre, bunları d = cxt denklemine bağlayabilir ve bir ışık yılı mesafesini çözebilirsiniz. C’yi saniyede 1,86 x 10 5 mil ve 3,15 x 10 7 saniye ile değiştirin.

 • d = cxt
 • d = (1.86 x 10 5 ) x (3,154 x 10 7 saniye)
 • d = 5,8 x 10 12 veya 5,8 trilyon mil.

Kilometre cinsinden mesafeyi hesaplayın. Eğer kilometre cinsinden hesaplamak istediğinizde, saniyenin kilometre hızındaki ışık hızını değiştirin: 3.00 x 10 5 . Saniyede geçen süre aynı kalıyor çünkü dönüşüm gerekli değil.

 • d = cxt
 • d = (3,00 x 10 5 ) x (3,154 x 10 7 saniye)
 • d = 9.46 x 10 12 veya 9.5 trilyon kilometre.

Mesafeleri Işık Yıllarına Dönüştürme

Dönüştürmek istediğiniz mesafeyi belirleyin. Başlamadan önce, çalıştığınız mesafe, mil cinsinden (İmparatorluk birimleri kullanılıyorsa) ya da metrikle çalışıyorsanız kilometre cinsinden emin olmak isteyeceksiniz. Daha küçük mesafeleri ışık yıllarına dönüştürmek pek mantıklı değil ama merak ediyorsanız yapabilirsiniz.

 • Ayakları millere dönüştürmek için, bir mil içinde 5,280 feet olduğunu unutmayın: x ft (1 mil / 5280 ft) = mil.
 • Metre’yi kilometreye çevirmek için, 1000: xm (1 km / 1000 m) = km olarak bölün.

Doğru dönüşüm faktörünü belirleyin. Işık yıllarına dönüştürdüğünüz mesafenin birimlerini tanımlamanız gerekir. Eğer kilometrelerden hafif yıllara dönüyorsanız, milden dönüşürseniz farklı bir dönüşüm faktörü kullanacaksınız.

 • Kilometrelerden hafif yıllara dönüştürmek için kullanacaksınız: 1 ışık yılı / (9.46 x 10 12 km).
 • Milden ışık yıla dönüştürmek için kullanacaksınız: 1 ışık yılı / (5.88 x 10 12 mil).

Orijinal mesafeyi dönüşüm faktörü ile çarpın. Doğru dönüşüm faktörünü belirledikten sonra, ışık yıllarındaki mesafeyi elde etmek için orijinal mesafe ile çarpabilirsiniz. Sayılar büyük olduğunda, bilimsel gösterim kullanmak en iyisidir.

 • Örneğin: Bir nesnenin Dünya’dan yaklaşık 14,2 x 10 14 mil uzakta olduğunu biliyor olsaydınız, kaç ışık yılı olurdu?
 • Mil dönüşüm faktörünü kullanın: 1 / (5.88 x 10 12 )
 • Çarpma: (14.2 x 10 14 ) x (1 / (5.88 x 10 12 )) = 2.41 x 10 2 = 241 ışık yılı.
 • Nesne 241 ışıkyılı uzaklıktadır.

Yardım bulmak. Her zaman öğretmeninizden ve diğer öğrencilerden yardım isteyebilirsiniz. Işık yıllarına dönüştürürken size yardımcı olmak için çevrimiçi ve metin kitabınızda birçok kaynak vardır. İhtiyacın olursa fazladan yardım istemekte tereddüt etmeyin.

 • Unutmayın, cevap ararken her zaman yardım almanın birden fazla yolu vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu