Nasıl Yapılır?

Prototip nasıl yapılır

Prototip yapmak,Ürününüz için bir prototip almak, tasarım ve üretim arasında gerekli bir adımdır. Üretime başlayabilmeniz ve insanları ürününüzü satın almaya ikna etmeden önce, tasarımınızı düzeltmeniz ve bir çalışma modeli sunmanız gerekecektir. Temel prototipler ev malzemeleriyle yapılabilir, ancak çok sayıda makine dükkanı, 3D baskı firması ve kısa sürede bir prototip oluşturabilen başka yerler de vardır. Prototipinizi yapmak, düşünülmüş bir tasarım sunmak ve sizin için uygun bir şirket bulmak.

Ürününüzü Tasarlamak
Ürününüzü Tasarlamak

Rakip ürünleri ayırın. Orijinal bir şeyle karşılaşmadıkça, ürününüz piyasada rakiplerine sahip olacak. Bu ürünleri alın ve onları sökün. Bir jetpack yapıyorsanız, rakip bir jetpacki sökün. Kullanılan malzemelere bakın ve zamandan nasıl tasarruf edeceğinizi ve tasarımınızı nasıl geliştirebileceğinizi görün.

 • Benzer şekilde, web siteleri veya uygulamalar gibi elektronik ürünler için, kodlamaya bakın. Ürününüzü daha başarılı hale getirmek için ürünü nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin.
 • Bir başkasının tasarımını kopyalamayın, aksi takdirde dava açacaksınız. Kendi tasarımınızı geliştirmek için öğrendiklerinizi dahil edin.

Ürününüzün bir çizimini yapın. Ürününüzün fikirlerini bir kağıda yazın veya yazın. Mümkünse, ürününüzün nasıl görüneceğini çizin. Bu, ilk prototipin nasıl görüneceğine dair kaba bir fikir verecektir ve bir prototip oluşturmaya yatırım yapmadan önce tasarımı geliştirmenin kusurlarını ve yollarını yakalamanıza izin verir.

 • Tasarımınızda hangi özelliklerin gerekli olduğuna karar vermek için çizimi kullanın. Tasarımınızın robot vakum tasarımınıza resim yapma ve ses komutları ekleme gibi pahalı ekstraların miktarını sınırlamasına izin veren birkaç özelliği seçin.

Bilgisayar destekli tasarım

Prototipinizin bilgisayar destekli tasarımını (CAD) edinin. CAD uzmanlık eğitimi gerektirir, böylece bir profesyonel size bu konuda yardımcı olabilir. Bilgisayar tasarımı, ilk taslağınızdan çok daha ayrıntılı. Bu, ürününüzün en açık ve ayrıntılı fikrini elde etmek için prototip yapımcısına vereceğiniz tasarımdır. Ürününüz kendi başınıza evde yapabileceğiniz bir şey değilse, buna ihtiyacınız olacak.

 • Tasarımcının kimlik bilgilerini ve saat başı maliyetlerini kontrol ettiğinizden emin olun. İşlerinin örneklerini ve muhtemelen sertifikalı bir CAD okul programından kimlik bilgilerini isteyin.

Tasarımınızın el yapımı bir sürümünü oluşturun. Prototipinizin ilk örneği evde yapılabilir ve para tasarrufu için minyatür yapılabilir. Fiziksel ürünler, evinizin etrafında döşediğiniz her şeyle yapılabilir, örneğin deri çanta tasarımınızı kullanmadığınız bazı naylon giysilerden yapabilirsiniz. Ürününüzün örnek bir tasarımına sahip olmak, prototip tasarımcılara ve yatırımcılara açıklama yapmayı kolaylaştırır ve tasarımınızı daha da iyileştirmek için bir şans daha verir.

 • Bu noktada tasarımın mükemmel olması gerekmiyor. Bu el yapımı tasarım sadece sizin fikrinizin mümkün olduğunu gösterecek şekilde gösterilebilir olmalıdır.
 • Orijinal tasarımınızdan alternatif malzeme kullanmak, fikrinizi test etmenizi ve bunu neden yaptığınız gibi yaptığınızı düşünmenizi sağlar. Naylonun el çantanız için deriden daha iyi çalıştığını bile görebilirsiniz.
 • Fiziksel ürünler için, ısı ile işlendiğinde kil gibi kalıplanabilen Shapelock gibi ucuz bir modelleme ürünü seçin.
 • Elektronik ürünler için, kodlama ve görüntü tasarımında zaman kazanmak için üçüncü parti programlama kitaplıklarını arayın. Daha sonra bu kısımları doldurun.

Modelleme programı

Bir modelleme programı kullanın. Elle fiziksel bir tasarım yaparken, bir seçenek olarak, teknoloji sayesinde, dijital bir prototip yapmak için bilgisayar yazılımı kullanabilirsiniz. Çeşitli yazılım türleri, ya kâğıt üzerinde ya da yazılımın kendisinde çizilen fikrinizi alır ve bunu kendiniz yapmaktan ya da yardım almaktan daha az zamanda ve maliyetle 3D, interaktif bir tasarıma dönüştürür.

İlginizi Çekebilir
 • Kağıt Üzerinde Prototipleme ve InVision gibi programlar tasarımları yüklemenizi ve müşterilerin ürününüzle nasıl başa çıkacağını taklit etmek için etkileşimli modeller oluşturmanızı sağlar.
 • Bir tasarımcıya harcanan zamandan veya paradan tasarruf etmek için mobil uygulamalar için kullanıcı arayüzleri satın almak üzere Dribbble ve Freebiesbug gibi programları deneyin.
 • Kullandığınız tasarımda yaptığınız değişiklikleri izlemek için Skala Preview gibi bir program kullanın.

Prototipinizi Oluşturma

Bütçenize uyan prototip üreticileri bulun. Prototip yapımı kalıplama, montaj ve işçilik maliyetlerini içerir. Geleneksel olarak, bir prototip yapmak biraz pahalı olur. Son ürününüzde kullanmak istediğinizle aynı olması gereken, prototipiniz için kullanmak istediğiniz malzemenin üzerine yerleştirin. Şirketlerdeki temsilcilerle konuşun ve masraflarını ve kimlik bilgilerini kontrol edin.

 • Profesyonel tasarımcılar, thomasnet.com gibi ücretsiz sitelerde yer alabilir.
 • Ayrıca, yerel bir üniversiteden öğrenci gibi prototipinizi daha ucuza yapabilecek biri de olabilirsiniz.

Tasarımınızı koruyun. Prototip şirketlerine danışırken, prototipin tasarımınız için kaliteli ve doğru olmasını sağlamak için kimlik bilgilerini ve geçmiş çalışmalarını sorun. Seçtiğiniz şirket geçmişte müşterileriyle iyi çalışmış olsa bile, bir patentiniz olmadığı sürece, şirket veya tasarımcıdan işe almadan önce bir gizlilik anlaşması yapmayın.

 • Prototipin ne kadar profesyonel olduğu anlaşılırsa, olası alıcılara satış yapmak o kadar kolay olacaktır.
 • Gizlilik anlaşması, birisinin tasarımınızı çalması durumunda yasal koruma görevi görür.

3D baskıyı düşünün. 3D baskı hızla genişleyen bir alandır. Bu yazıcılar, taranmış veya bilgisayarla yapılmış 3B modellerinden CAD tasarımlarını katman malzemesini çalışan bir prototipe dönüştürür. Şimdi prototip yapımında basit ve ucuz bir alternatif sunan birçok firma var. İşe başlamadan önce bir şirketin maliyetlerini ve kimlik bilgilerini kontrol ettiğinizden emin olun.

 • Bu yazıcılar evlerde de giderek daha fazla bulunur, bu yüzden prototipi kendiniz yazdırabilirsiniz.
 • Patentiniz yoksa, hiç kimsenin tasarımınızı çalmaması için bir gizlilik anlaşması almayı unutmayın.

Fon sağlayın. İyi bir prototip, ürününüzün yatırımcılara daha cazip olmasını sağlar. Öncelikle, ekstra finansman için arkadaşlarınıza ve ailenize başvurabilirsiniz, ancak ürününüzün üretimini gerçeğe dönüştürmek için dış kaynaklara başvurmanız gerekebilir. Ürününüzü şirketlere tanıtmak, ağ üzerinden yatırımcılar bulmak veya kitle fonlaması yapmak gibi çeşitli yollar vardır .

 • Kitle fonlaması, tasarımınızı ön alımlar için sergilediğiniz Kickstarter gibi siteler üzerinden çevrimiçi olarak yapılabilir.
 • Ürününüzdeki özkaynakları bir yatırım için 500 Startups ve Y Combinator gibi sitelere pazarlayabilirsiniz.
 • Ürününüzle ilgilenecek markalarla iletişim kurun veya bireysel yatırımcılara danışın ve bunları fikrinizin başarısına ikna edin.

Siparişlerinizi doldurun. Sattığınız kadar ürününüzün çoğunu yapın. Bir prototipin ilk yapım maliyeti, fazladan fazla parası olmayan herkes için pahalıdır, dolayısıyla büyük bir envanterle takılmak istemezsiniz. Ürününüzü satmaya çalışırken, geri dönüp tasarım üzerinde de geliştirmeniz gerekecek.

 • İmalat ve depolamaya ek olarak paketleme ve nakliye masraflarını düşünün.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Sitenizi Hızlandırmak için Eklenti Düzenleyicisi Nasıl Kullanılır
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı