Otomobil

Hennessey F5 Venom

300 mph yarışı resmi olarak açıktır. Hennessey Performans Mühendisliği , 2019’da bir F5 Venom prototipinin test edilmesine ve o yılın sonunda yüksek hızlı validasyon testine geçmeyi planlıyor. CEO John Hennessey, “Aracımızın 300 milden fazla ilerleyebileceğine inanıyoruz.” Dedi.

F5 Venom’un böyle bir hedefe ulaşmasını ne sağlayacak?

F5 Venom, 0,3 kat sürtünme katsayısıyla kaygan olacaktır (bir supercar için). 7.6 litrelik ikiz turbo V-8, 300 mph’lik bariyere doğru patlayacaktır. Motorun 1.600 beygir gücü ve 1.300 libre-tork değerine sahip olduğu söyleniyor, ancak Hennessey markayı vurmak için çok fazla güç gerektirmeyebileceğini söyledi.

Hennessey, “Şu anda CFD testimiz ve mühendislerimiz bize 300’ü kırmak için yaklaşık 1.520 beygir gücüne ihtiyacımız olduğunu söylüyor.” Dedi. Motor 2 binden fazla beygir gücüne test edildi, ancak bu kadar zamanda herhangi bir zamanda gitme planları yok.

Hennessey, Motor Otoritesine , müşteri arabalarının, ne olursa olsun, rekor araba olarak aynı nihai güç çıkışı oranıyla teslim edileceğini doğruladı .

Test ve kayıt teşebbüsü mekanları Hennessey’in zihninde. NASA’nın uzay mekiği mekânlarının yer aldığı Brevard County, Florida’da bulunan Shuttle Landing Tesisi, 3.2 mil uzunluğundadır ve Hennessey, 2014 yılında Venom GT ile önceki hız rekorunu kırmıştır. Ancak, 2.2 ila 2.3 mil hızlanma 270,49 mil / ton hıza ulaşmıştır. ve son mil ya da öylesine frenleme için kaydedildi. 300 mil kırmak için daha uzun bir kaldırım taşıyacak.

NASA’nın tesisinde test yapmak söz konusu değil. Hennessey, 270’lerin yükseklerinde ya da 280’lerin altında koşacak kadar yer olduğunu söyledi.

En muhtemel senaryo, Nevada’da Koenigsegg’in rekoru kırdığı ya da Texas için yaptığı bir otoyolun kapatılmasıdır.

300 mil imine isabet etmek, mevcut kaydı yok eder, ancak bu sadece ilk adımdır. “500 kph koşmak istiyorum. 311 ve değişiyor” dedi. 310.68 mil.

Bu numarayı çalıştırmak, F5 Venom’un bir tür özel sürümünü veya mevcut arabaya göre daha az sürüklenen aerodinamik paketi olan bir versiyonu gerektirebilir. Hennessey, “300’ü kırdıktan sonra ne kadar hızlı gidebileceğimizi göreceğiz.” Dedi.

Üretim için sadece 24 F5 Venom yarıkken, diğer yarısı da yurtdışındaki en iyi yaşamını sürdürürken, ABD’li alıcılara yarısı satılacak. ABD için tahsisler bekleme listesi ile satıldı, ancak sadece beş uluslararası sipariş verildi.

Cabrio bir model de bir olasılıktır, ancak henüz yeşil ışık verilmemiştir.

Hennessey, diğer performans rakamlarına da gözüyle bakıyor. “Nihayetinde Dodge 4,000 kiloluk bir Demon’u 2.3 saniyede 0-60’a çıkarırsa, F5’de 1 saniyeden yüksek bir aralıkta çalışacak bir noktada F5 üzerinde bir lastik yapacağımıza oldukça iyi hissediyorum. Hennessey, bu zaman geldiğinde 1.9 saniye aralığını söyledi.

Amerikan butik supercar firması SSC, yeni 1.750 beygir gücündeki Tuatara ile en yüksek hızda oyuna adım attı . SSC Kuzey Amerika’nın CEO’su Jerod Shelby, Tuatara’nın “mermi atışı” yapan tek rakibi 300 mil hızla kırdığını söyledi .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu