Sağlık

Apandisit ve alerjiler arasındaki bağlantı

Alerji olan çocuklar, Lund Üniversitesi ve İsveç’teki Skåne Üniversitesi Hastanesi’nden yapılan yeni bir araştırmaya göre, karmaşık apandisit gelişimi için daha düşük bir risk altındadır. Şimdi JAMA Pediatri’de yayınlanan bulgular, gelecekte yeni tanı araçlarının önünü açabilir.

“İsveç’te on yıl boyunca apandisit ameliyatı geçiren tüm çocukların araştırmasında, polen ve hayvan kürküne alerji gibi en yaygın alerji formunun üç kez ilişkili olduğu bulundu. Lund Üniversitesi’nden araştırmacı ve Skåne’deki araştırmacı Martin Salö, “daha ​​düşük komplike apandisit riski, düşük yaş ve uzun süreli semptomlar gibi ciddi apandisit riskini arttırdığı bilinen diğer parametreler için ayarlandığımızda düşük risk kalmıştır” diyor. Üniversite Hastanesi.

Apandisit çocuklar ve gençler arasında yaygındır ve bu durum dünyadaki acil karın cerrahisinin en sık nedenidir.

Etkilenen çocukların üçte birinde hastanede daha uzun süre kalmayı gerektiren ve bazen birkaç ameliyat gerektiren daha karmaşık bir apandisit biçimi vardır. Neden bazı çocukların bu daha ciddi apandisit şeklinden etkilendiği ya da önlenmesinin mümkün olup olmadığı henüz belli değil.

Bir teori, komplike apandisitin, vücudun komplike olmayan apandisit olgularındaki cevaba göre immünolojik cevabına bağlı olduğunu göstermektedir. Bu teoriye göre, alerjisi olan çocukların komplike apandisitlere yakalanma riski daha düşüktür, çünkü immünolojik tepkileri alerjik olmayan çocuklardan farklıdır. Ancak, bu şimdiye kadar daha yakından araştırılmamıştı.

Martin Salö, “Çalışmanın sonucu, komplike apandisitin komplike olmayan apandisit ile karşılaştırıldığında farklı bir immünolojik gelişime sahip olduğu teorisini desteklemektedir. Sonuçlar ayrıca kan testleri gibi yeni teşhis yardımcılarının geliştirilmesine yol açabileceğini umduğumuza dair ipuçları sunmaktadır.”

Kısaca Eğitim

Çalışmaya, 2007-2017 yılları arasında Lund’taki Skåne Üniversitesi Hastanesi’nde apandisit ameliyatı geçiren 15 yaşın altındaki tüm çocuklar dahil edildi. Toplam 605 çocuk çalışmaya dahil edildi.

Araştırmacılar, IgE aracılı alerji (102 çocuk) olarak bilinen çocuklara ait sonuçları, bu alerjisi olmayan çocuklar için olanlarla (503 çocuk) karşılaştırmıştır. IgE’nin aracılık ettiği alerjisi olan çocuklar arasında% 19.6’sı daha karmaşık apandisitlere yakalandı. IgE aracılı alerjisi olmayan çocuk grubunda% 46.9 etkilenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu