Sağlık

Grip belirtilerini hafifletmek için 10 ipucu

Siz ya da evinizdeki biri gripten hasta mı? Tedavisi yok, ancak semptomlarınızı hafifletmek için doğal yollar var . Bunları bugün deneyin.

1. Evde kalın ve bolca dinlenin.

İlk gün semptomlarınız var, işinizi veya okulunuzu arayın ve birkaç gün gelmeyeceğinizi söyleyin. Sen hastasın – ve bulaşıcı!  Kanepede kıvrılın ve vücudunuz virüsle savaşırken biraz zamanınızı kitap okuyup, DVD izleyerek ya da uyuklayarak geçirin.

2. Bol miktarda sıvı tüketin.

Daha fazla sıvı aldığından emin ol. Bunların hepsi su olmak zorunda değildir – meyve suları, sporlu içecekler ve et suyu bazlı çorbalar (tavuk şehriye çorbasıgibi ) da önemlidir. Bunlar  solunum sistemi  mukus açmaya yardımcı olacak ve öksürük ile balgamı dışarı atacak. Bu iyi  neden derseniz- ciğerlerinde birikirse enfeksiyona yol açabilir.

3. Ağrıları ve ateşi tedavi edin.

Ateşin var mı? Çünkü vücudunuz grip virüsü ile savaşmak için ısıyı arttırdı .

Asetaminofen , ibuprofen veya naproksen gibi reçetesiz satılan ilaçlar ile birlikte gelen ağrılarını tedavi edin . Size uygun olanı doktorunuza sorun.Asla 19 yaşından küçük hiç kimseye aspirin vermeyin. Bu, Reye sendromuolarak bilinen , beyne ve karaciğere zarar verebilecek ciddi bir hastalık olan bir durumla bağlantılıdır .

4. Öksürüğünüze iyi bakın.

Bir balgam söktürücü, deneyin öksürük o kadar. 4 yaşın altındaki çocuklara reçetesiz öksürük veya soğuk ilaç vermeyin .

5. Buhar içinde nefes alın.

Banyo lavabosunu sıcak suyla doldurun. Tezgah üstü mentolün 1 çay kaşığı ekleyin ve kendinizi daha iyi hissedinceye kadar buharda birkaç dakika nefes alın. Ayrıca birkaç damla mentol veya okaliptüs yağı da ekleyebilirsiniz. Hava yollarınızı açabilir, tıkanıklığı azaltabilir ve nefes almayı kolaylaştırabilir. Yine de, bunlardan herhangi birinin semptomlara gerçekten yardımcı olduğuna dair bir kanıt yok.

6. Buharlı bir banyoya girin.

Oda nemli buharla dolana kadar duşun sıcak olmasına izin verin. Yanıkları önlemek için sudan uzak durun.

7. Nemlendiriciyi çalıştırın.

Evinizdeki hava kuru ise, buğu ve öksürükleri hafifletmek için buğulu bir nemlendirici veya buharlaştırıcı nemlendirebilir . Sıcak bir sis kullanmayın, çünkü bakteri ve küflerin üremesine neden olabilir. Ayrıca, küf oluşumunu önlemek için cihazı temiz tuttuğunuzdan emin olun.

8. Bir pastil deneyin.

Sakinleştirici pastiller emmek, cızırtılı bir boğazı nemlendirir ve kaplar. Böylece boğazınız daha yumuşar öksürüğünüzde sessiz olur. Yani sessiz öksürürsünüz

9. Tuzlu Su.

Herhangi bir ilaç veya bakkalda reçetesiz satılan tuzlu burun damlaları veya spreyler bulunmaktadır. Çalışırlar, güvendedirler – çocuklar için bile. Bir burun deliğine birkaç damla koyun ve yavaşça burundan üfleyin ve sümkürün. Her ikisi de engeli kaldırılana kadar işlemi diğer tarafta tekrarlayın.

10. Antiviral isteyin.

Bu ilaçları semptomlar başlar başlamaz alırsın. Onlar azaltmak ve kısaltabilir grip . Grip belirtileri varsa ve komplikasyon riski daha yüksekse doktorunuzu arayın . Bu, 65 yaş ve üstü veya 2 yaşından küçükleri içerir. Ayrıca, akciğer, kalp, böbrek, karaciğer veya zayıf bir bağışıklık sistemi ile ilgili sorunları da içeren belirli kronik rahatsızlıkları olanları da içerir. Amerikan Yerlileri ve Alaska Yerlileri de komplikasyon riski altındadır.

CDC, baloxavir marboxil ( Xofluza ), oseltamivir ( Tamiflu ), peramivir ( Rapivab ) veya zanamivir’i ( Relenza ) önerir . Hasta olduğunuz süreyi kısaltabilir ve ilacı erken alırsanız belirtilerinizi hafifletebilir. Bazıları 5 gün alıyor ve yenisi, baloxavir marboxil ( Xofluza ), sadece tek bir doz. Oseltamivir ( Tamiflu ) veya zanamivir ( Relenza)) maruz kalan bir kimsede gribi önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktoru arayın:

  • Kulağınızdan kulak ağrısı veya drenaj
  • Bir haftadan fazla bir süre boyunca kalın sarı veya yeşil mukus ile birlikte yüzünüzde veya alnınızdaki ağrı
  • 3 aylıktan küçük bir bebekte 100.4 F veya daha yüksek bir sıcaklık
  • Büyük çocuklarda veya yetişkinlerde 102 F’den yüksek sıcaklık
  • Ses kısıklığı, boğaz ağrısı veya uzağa gitmeyen bir öksürük
  • Hırıltı
  • Nefes darlığı
  • Kusma
  • Kötüleşen ya da gitmeyen semptomlar

Sorun nefes almak veya artan nefes darlığı, göğüs ağrısı , konfüzyon, nöbet , bayılma , bebekte aşırı titreme veya uyanma sorunu için 112’i arayın .

Antibiyotik istemek için zahmet etme . Sadece bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı çalışırlar. Grip, viral bir enfeksiyondur .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu