Sağlık

Grip Mevsimi Ne Zaman Başlar

Mevsimsel grip (grip) virüsleri yıl boyunca tespit edilirken, sonbahar ve kış aylarında grip virüsleri en yaygın olanıdır.

Mevsimsel grip (grip) virüsleri yıl boyunca tespit edilirken, sonbahar ve kış aylarında grip virüsleri en yaygın olanıdır. Grip mevsimlerinin kesin zamanlaması ve süresi değişebilir, ancak grip aktivitesi genellikle Ekim ayında artmaya başlar. Grip aktivitesi çoğu zaman aralık ile şubat ayları arasında zirveye ulaşsa da, aktivite mayıs ayına kadar sürecek.

Aşağıdaki şekil, Türkiye’de 1982-1983 – 2017-2018 gribi sezonları için aylık en yüksek grip aktivitesini göstermektedir. “Grip aktivitesinin en yoğun olduğu ay”, o grip mevsiminde influenza virüsü enfeksiyonu için pozitif test yapan en yüksek solunum yolu örneklerinin olduğu aydır . Bu 36 yıllık dönemde grip aktivitesi en çok Şubat (15 mevsim), ardından 7 Aralık, Ocak (6 mevsim) ve Mart (6 mevsim) ile zirveye ulaştı.

Grip Ayları

Grip Ayları
Grip Ayları

Türkiyede grip mevsimi ne zaman?

Türkiye’de grip mevsimi sonbahar ve kış aylarında görülür. İnfluenza virüsleri yıl boyunca dolaşırken, çoğu zaman grip aktivitesi Aralık ve Şubat ayları arasında doruğa ulaşır , ancak aktivite Mayıs ayının sonuna kadar sürebilir. Grip mevsiminin genel sağlık etkisi (örneğin, enfeksiyonlar, hastaneye yatışlar ve ölümler) mevsimden mevsime değişmektedir. CDC, toplar derler, ve Türkiye’de grip aktivitesi yıl boyunca üzerinde bilgileri analiz eder ve üretir FluView , haftalık gözetim raporu ve FluView Interactive grip izleme verileriyle daha derinlemesine keşif için izin verir. Haftalık Türkiye Grip Özeti Güncelleme Mayıs’a kadar Ekim’den her hafta güncellenir.

CDC grip mevsimindeki ilerlemeyi nasıl izler?

Grip mevsiminin genel sağlık etkisi (örneğin, enfeksiyonlar, hastaneye yatışlar ve ölümler) mevsimden mevsime değişmektedir. CDC, toplar derler, ve Türkiye’de grip aktivitesi yıl boyunca üzerinde bilgileri analiz eder ve üretir FluView , haftalık gözetim raporu ve FluView Interactive grip izleme verileriyle daha derinlemesine keşif için izin verir. HaftalıkTürkiyeGrip Özeti Güncelleme Mayıs’a kadar Ekim’den her hafta güncellenir. Türkiye grip gözetim sistemi CDC ile devlet ve yerel sağlık bölümleri, halk sağlığı ve klinik laboratuvarları, hayati istatistik büroları, sağlık hizmetleri sağlayıcıları ve klinikler ve acil durum bölümlerindeki birçok ortağı arasında işbirliğine dayalı bir çabadır. Beş kategorideki bilgiler, CDC’nin şunları yapmasına izin veren sekiz farklı veri kaynağından toplanır:

  • Grip aktivitesinin ne zaman ve nerede gerçekleştiğini öğrenin
  • Grip kaynaklı hastalıkları takip etmek
  • Hangi grip virüslerinin dolaşımda olduğunu belirleme
  • İnfluenza virüslerindeki değişiklikleri tespit et
  • Grip Türkiye’deki hastanede yatış ve ölümler üzerindeki etkisinin ölçülmesi
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Baş Ağrısına Çözüm

Bu sürveyans bileşenleri, CDC’nin influenza aktivitesinin ne zaman ve nerede gerçekleştiğini belirlemesi, hangi tip influenza virüslerinin dolaşımda olduğunu belirlemesi, toplanan ve analiz edilen influenza virüslerindeki değişiklikleri saptaması, influenza ile ilgili hastalığın kalıplarını izlemesi ve influenza’nın Amerika Birleşik Devletleri. Eyaletler, laboratuarlar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından bildirilen tüm influenza aktivitesi isteğe bağlıdır. CDC’nin grip sürveyans faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için, ABD’deki Grip Sürveyansına Genel Bakış bölümüne bakınız .

Veriler arasında ve rapor edildiğinde neden bir haftalık bir gecikme var?

Grip gözetimi veri toplanması, Pazar günü başlayan ve her haftanın bir sonraki Cumartesi günü sona eren bir raporlama haftasına dayanmaktadır. Her bir gözetim katılımcısından haftalık verileri özetlemesi ve ertesi salı öğleden sonraya kadar CDC’ye sunması istenir. Veriler daha sonra CDC’de indirilir, derlenir ve analiz edilir. Veriler , gelecek Cuma günü FluView ve FluView Interactive uygulamasını güncellemek için kullanılır .

Grip mevsiminde diğer solunum virüsleri de dolaşıyor mu?

Grip virüslerine ek olarak, diğer birkaç solunum yolu virüsü de grip mevsiminde dolaşır ve grip enfeksiyonunda görülenlere benzer semptom ve hastalıklara neden olabilir. Bu solunum yolu virüsleri , küçük çocuklarda şiddetli solunum yolu hastalıklarının en yaygın nedeni olan ve ayrıca yaşlılarda solunum yolu hastalığının önde gelen ölüm nedeni olan rinovirüs (“soğuk algınlığı” nın bir nedeni) ve solunum sinsit virüsünü (RSV) içerir. 65 yaş ve üstü.

Bir önceki yazımız olan Hangi İlaçlar Kilo Aldırır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı