Sağlık
Trend

Grip Nasıl Yayılır?

Grip olan insanlar, onu yaklaşık 6 fit uzakta başkalarına da yayabilirler.

Grip nasıl geçer

Grip olan insanlar, onu yaklaşık 6 fit uzakta başkalarına da yayabilirler. Uzmanların çoğu, grip virüslerinin çoğunlukla grip olan kişilerin öksürdüğü, hapşırdığı veya konuştuğu zaman yapılan damlacıklardan yayıldığını düşünüyor. Bu damlacıklar, yakındaki veya muhtemelen akciğerlere solunan insanların ağızlarına veya burunlarına girebilir. Daha az sıklıkla, kişi üzerinde grip virüsü bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak grip olabilir.

Grip Yayılırsa

Grip olan insanlar, hastalıklarının başlamasından sonraki ilk üç ila dört günde bulaşıcıdır. En sağlıklı yetişkinlerde 1 gün başlayan başkalarına bulaştırmak mümkün olabilir önce belirtiler geliştirmek ve 5 ila 7 gün öncesine kadar sonra hasta olma. Bağışıklık sistemi zayıflamış çocuklar ve bazı insanlar virüsü 7 günden daha uzun süre geçirebilir.

Semptomlar virüs vücuda girdikten 2 gün sonra (ancak 1 ila 4 gün arasında değişebilir) başlayabilir. Bu, hasta olduğunuzu ve hasta olduğunuzu bilmeden önce gribi başka birine aktarabileceğiniz anlamına gelir. Bazı insanlara grip virüsü bulaşabilir, ancak semptomları yoktur. Bu süre zarfında, bu insanlar hala virüsü başkalarına bulaştırabilirler.

Bir önceki yazımız olan Hangi İlaçlar Kilo Aldırır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Gıda Boyaları Hangi Gıdalarda Bulunur
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı