Sağlık

Grip Nedir ?(Grip) İle İlgili Temel Bilgiler

Grip, burun, boğaz ve bazen de akciğerleri enfekte eden influenza virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir solunum hastalığıdır.

Grip (Grip) Nedir?

Grip, burun, boğaz ve bazen de akciğerleri enfekte eden influenza virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Hafif ve ağır hastalıklara neden olabilir ve bazen ölüme neden olabilir. Gripten korunmanın en iyi yolu,  her yıl grip aşısı olmaktır .

Grip Belirtileri

Grip hafif ve ağır hastalıklara neden olabilir ve bazen ölüme neden olabilir. Grip soğuktan farklıdır. Grip genellikle aniden ortaya çıkar. Grip olan kişiler sıklıkla bu semptomların bir kısmını veya tamamını hisseder:

  • ateş*
  • öksürük
  • boğaz ağrısı
  • burun akıntısı veya havasız burun
  • vücut ağrıları
  • baş ağrısı
  • titreme
  • yorgunluk
  • bazen ishal ve kusma

* Grip olan herkesin ateşi olmayacağını not etmek önemlidir.

Grip Nasıl Yayılır?

Uzmanların çoğu, grip virüslerinin çoğunlukla grip olan kişilerin öksürdüğü, hapşırdığı veya konuştuğu zaman yapılan küçük damlacıklardan yayıldığına inanmaktadır. Bu damlacıklar yakındaki insanların ağzına veya burnuna inebilir. Daha az sıklıkta, kişi üzerinde grip virüsü bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunup ardından kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak grip olabilir.

Grip hastalığının evreleri

Hasta olduğunuzu ve hasta olduğunuzu bilmeden önce başkalarına grip bulaştırabilirsiniz.

Grip olan insanlar, hastalıklarının başlamasından sonraki ilk 3-4 günde bulaşıcıdır.
Bazı sağlıklı yetişkinler 1 gün başlayan başkalarına bulaştırmak mümkün olabilir  önce belirtiler geliştirmek ve 5 ila 7 gün öncesine kadar  sonrahasta olma.
Bazı insanlar, özellikle küçük çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar, diğerlerine grip virüsleriyle daha uzun süre enfekte olabilirler.

Belirtilerin başlangıcı

Bir kişinin griple maruz kaldığı ve enfeksiyona yakalandığı ve semptomların başladığı zamana kadar geçen süre yaklaşık 2 gündür, ancak yaklaşık 1 ila 4 gün arasında değişebilir.

Grip Komplikasyonları

Grip komplikasyonları bakteriyel pnömoni, kulak enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları ve konjestif kalp yetmezliği, astım veya diyabet gibi kronik tıbbi durumların kötüleşmesini içerebilir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Akut koroner sendrom

Gripten Yüksek Risk Altındaki İnsanlar

Herkes grip olabilir (sağlıklı insanlar bile) ve griple ilgili ciddi sorunlar her yaşta ortaya çıkabilir, ancak bazı  hastalar hastalanırsa griple ilgili ciddi komplikasyon geliştirme riski altındadır . Bu, 65 yaş ve üstü insanları, belirli kronik tıbbi durumları (astım, diyabet veya kalp hastalığı gibi) her yaştaki insanları, hamile kadınları ve 5 yaşından küçük çocukları içerir.

Mevsimsel Grip Önlenmesi

Gripten korunmada ilk ve en önemli adım, her yıl grip aşısı olmaktır. Grip aşısının, gribe bağlı hastalıkları ve hastanede yatış ve hatta ölüme neden olabilecek ciddi grip komplikasyonları riskini azalttığı gösterilmiştir. CDC ayrıca, solunum gibi (burun, boğaz ve akciğerlerde) grip gibi hastalıkların yayılmasına neden olan mikropların yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için günlük hastalıkları önleme (hasta insanlardan uzak durma, öksürük ve hapşırma ve sık sık el yıkama gibi) önerir.

Grip Teşhisi

Gripi yalnızca semptomlara dayanarak diğer viral veya bakteriyel solunum yolu hastalıklarından ayırt etmek çok zordur. Grip teşhisi için yapılacak testler var.

Grip tedavisi

Orada grip antiviral ilaçlar  grip hastalığı tedavi etmek için kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Hangi İlaçlar Kilo Aldırır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı