Sağlık

Grip ve Soğuk Algınlığı Belirtileri

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, vücut ağrıları, baş ağrısı, üşüme ve halsizlik varsa solunum hastalığınız grip olabilir.

Grip olup olmadığımı nasıl bilebilirim?

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, vücut ağrıları, baş ağrısı, üşüme ve halsizlik varsa solunum hastalığınız grip olabilir. Bazı insanlar kusma ve ishal olabilir. İnsanlara grip bulaşabilir ve ateşi olmadan solunum semptomları olabilir. Grip virüsleri genellikle yılın soğuk aylarında en fazla hastalığa neden olur. Bununla birlikte, grip tipik grip mevsimi dışında da ortaya çıkabilir. Ek olarak, diğer virüsler de gribe benzer solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle, yalnızca semptomlara dayanarak grip olup olmadığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Doktorunuzun grip olup olmadığını kesin olarak bilmesi gerekiyorsa, yapılabilecek laboratuvar testleri vardır.

Ne tür grip testi var?

Solunum örneklerinde influenza virüslerini tespit etmek için bir dizi grip testi mevcuttur. En yaygın olanı “hızlı influenza teşhis testleri (RIDT’ler)” olarak adlandırılır. RIDT’ler, virüsün (antijenleri) immün yanıtı uyaran kısımlarını tespit ederek çalışır. Bu testler yaklaşık 10-15 dakika içinde sonuç verebilir, ancak diğer grip testleri kadar kesin değildir. Bu nedenle, hızlı test sonucunuz negatif olsa da hala grip olabilirsiniz. Diğer grip testlerine virüsün genetik materyalini tespit eden “hızlı moleküler deneyler” denir. Hızlı moleküler analizler 15-20 dakika içinde sonuç verir ve RIDT’lerden daha kesindir. Ek olarak, hastanelerde veya devlet halk sağlığı laboratuarlarında bulunanlar gibi özel laboratuarlarda yapılması gereken daha doğru ve hassas grip testleri vardır. Bu testlerin tümü, bir sağlık hizmeti sağlayıcısının burnunuzun içini veya boğazınızın arkasını bir bezle kaydırmasını ve ardından test için swabı göndermesini gerektirir. Sonuçlar bir saat veya birkaç saat sürebilir.

Hızlı testler gribi ne kadar iyi tespit edebilir?

Bir influenza salgını sırasında, pozitif hızlı bir grip testinin influenza enfeksiyonunu göstermesi muhtemeldir. Bununla birlikte, hızlı testler, kullanılan hızlı test tipine ve dolaşımdaki grip virüslerinin tipine bağlı olarak grip virüslerini tespit etme yeteneklerinde değişiklik gösterir. Ayrıca, çocuklarda grip tespitinde hızlı testler yetişkinlerden daha iyi görünmektedir. Virüsleri tespit etme kabiliyetindeki bu değişiklik, grip hastası olmuş bazı kişilerin negatif hızlı test sonucu almasına neden olabilir. (Bu duruma yanlış bir negatif test sonucu denir.) Olumsuz bir hızlı test sonucuna rağmen, sağlık hizmeti sağlayıcınız sizi belirtilerinize ve klinik kararlarına dayanarak grip tanısı alabilir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Grip benzeri semptomlarım varsa, sağlık uzmanım beni grip için test eder mi?

Şart değil. Grip belirtileri olan çoğu kişi test edilmez çünkü test sonuçları genellikle tedavi şeklinizi değiştirmez.

Sağlık hizmeti sağlayıcınız sizi semptomlarınıza ve klinik kararlarına bağlı olarak grip tanısı alabilir veya influenza tanı testi kullanmayı seçebilir. Bir solunum yolu hastalığı salgını sırasında, grip testi, grip virüslerinin salgının nedeni olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Grip testi aynı zamanda hamile veya şüpheli bağışıklık sistemine sahip olan ve grip teşhisi konusunun doktorlarına bakımı hakkında karar vermelerine yardımcı olabileceği şüphesi olan bazı kişiler için de yararlı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hangi İlaçlar Kilo Aldırır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı