Sağlık

Gripten en hızlı nasıl kurtulurum

Boğaz ağrısıyla uyanıyorsun. Sonra öksürmek, hapşırmak ve burnunu çekmek geliyor. İnkar etmek yok – hastasın. Ne yazık ki, soğuk algınlığı veya grip için hızlı bir tedavi yoktur. Ancak bu akıllı hareketlerle rahatlamayı daha hızlı bulabilirsiniz.

Sakin ol. Hasta olduğunuzda, vücudunuz bu enfeksiyonla savaşmak için çok çalışır. Normalden daha fazla enerjiye ihtiyacı var. Dinlenmene öncelik ver. İşten veya okuldan uzak durun ve daha iyi hissedinceye kadar günlük rutininizi beklemeye alın.

Evde gripten nasıl kurtulurum

Yatağa git. Kanepede kıvrılmak yardımcı olur, ancak geç saatlerde TV izlemekten vazgeçmeyin. Uykuya dalmak bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve mikroplarla savaşmayı zorlaştırır. Erken yatın ve gün boyunca kestirin. Belirtileriniz sizi gece uyutuyor mu? Başınızı kaldırmak için ekstra bir yastık kullanmayı deneyin. Sinüs basıncını hafifletebilir ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir.

İç Bol miktarda sıvı almak mukusunuzu inceler ve tıkanıklığı giderir. Aynı zamanda dehidrasyonun neden olduğu baş ağrısı ve yorgunluğu da önler. Bir bardak veya yeniden kullanılabilir şişeyi elinizde tutun ve suyla tekrar doldurun. Sizi kurutabilecek kafeinli sodaları, kahveyi ve alkolü atlayın.

Tuzlu su ile gargara. Boğazını gevşetmenin iyi bir yolu. Tuzlu su şişmeyi kolaylaştırır ve mukus gevşetir. Çeyrek ila bir buçuk çay kaşığı tuz eriyene kadar bir bardak ılık suya karıştırın ve günde birkaç kez gargara yapın.

Sıcak bir içecek yudumlayın. Bir bardak çay ile kıvrılmak rahatlatıcı. Ayrıca araştırmalar, ısının boğaz ağrısı ve halsizlik gibi soğuk algınlığı semptomlarını da hafifletebileceğini gösteriyor. Kafeinsiz bitki çayını, limon suyunu veya ılık suyu yudumlamayı deneyin.

Bir kaşık bal al. Bu yapışkan şey boğazınızı kaplayabilir ve öksürüğü yatıştırabilir. Bir çalışmada, yatmadan önce yaklaşık yarım yemek kaşığı bal yiyen çocuklar daha sağlıklı uyudu ve plasebo ilacı olanlardan daha az öksürdü. Kafeinsiz çay veya limon suyuna bir bardak karıştırın. Bir uyarı: 1 yaşından küçük bebeklere bal vermeyin.

Sıcak bir duş al. Buharda nefes almak cızırtılı bir boğazı ve burnu nemlendirebilir ve ayrıca tıkanıklığınızı gevşetebilir. Araştırma bu çözümün işe yarayıp yaramadığı konusunda karışık olsa da, denemenin bir zararı yok. Isı ayrıca ağrıyan kasların gevşemesine de yardımcı olabilir.

Reçetesiz bir çare alın. Bu ilaçlardan biriyle rahatlama bulabilirsiniz. Belirtildiği şekilde alın ve 6 yaşından küçük çocuklara, çocuk doktorunuz iyi durumda olmadan vermeyin.

  • Ateş ve ağrılar için ağrı kesici. Doktorlar genellikle asetaminofen önermektedir. Yine de başka bir soğuk algınlığı ilacı kullanıyorsanız, ilacın zaten bulunmadığını kontrol edin. Pek çok OTC çözümünde ortak bir bileşendir, ancak çok fazla almak tehlikeli olabilir. Etiketi kontrol edin ve eczacınıza bir kerede ne kadar güvenli bir şey yapabileceğini sorun.
  • Boğaz ağrısı için pastiller. İğneyi yatıştırıcı şifalı otlar ve diğer maddeler içerir.
  • Dolgunluk için temizleyici. Bu ilaç burnunuzdaki kan damarlarını daraltır, böylece hava yollarınız açılabilir. Ancak sıvı ya da hap formu sizi huzursuz hissetmenize neden olabilir. Dekonjestan spreyler ve çok fazla damla kullanmak daha fazla tıkanmaya neden olabilir, bu yüzden bunları 3 günden fazla kullanmayın.
  • Balgam söktürücü ilacı sümük. Bu kalın deşarjın bir kısmını gevşetmeye yardımcı olabilir.
  • Burun akıntısı kuruması için antihistamin. Bu ilaç vücudunuzdaki hapşırma ve koklamalara neden olan kimyasalları engeller.

Bir dekonjestan ve bir antihistamin almak birlikte tek başına almaktan daha yararlı olabilir.

Tuzlu su spreyi kullanın veya yıkayın. Tezgah üstü tuzlu su spreyleri, burun deliklerinizi nemli yapar ve bu da burnunuzu üflemeyi kolaylaştırır. Nazal sulamayı da denemek isteyebilirsiniz. Nazikçe bir burun deliğine tuzlu bir çözelti dökün ve diğerinden dışarı akmasına izin verin. Kurumuş sümükleri temizler, böylece daha kolay nefes alabilirsiniz. Sinüs duruları satın alabilir veya bir ampul şırınga ya da neti kabı kullanabilirsiniz. Kendiniz yaparsanız, tuzlu su çözeltisini her zaman distile veya soğutulmuş, kaynamış su ile yapın.

Tavuk çorbası ye. Annem haklıydı: Bu hastalık gününün temelleri daha iyi hissetmeni sağlayabilir. Araştırmalar tavuk çorbasının vücudunuzdaki iltihabı sakinleştirebileceğini gösteriyor. Bu, ağrı ve havasızlık gibi bazı belirtilerinizi kolaylaştırabilir. Dahası, bu öğünün vücudunuza enerji vermek için sıvı ve kalorileri de var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu