Sağlık
Trend

Kanser riskini azaltmak için neler yapmalıyız

Kanserin önlenmesi: Riskinizi azaltmak için 7 ipucu

Kanserin önlenmesi: Riskinizi azaltmak için 7 ipucu

Kanser riskini azaltmak;Kanserden korunma konusunda endişeli misiniz? Sağlıklı bir diyet yemek ve düzenli tarama yapmak gibi değişiklikler yaparak sorumluluğu üstlenin.

Muhtemelen kanser önleme ile ilgili çelişkili raporlar duymuşsunuzdur. Bazen bir çalışmada önerilen belirli bir kanser önleme ipucunun diğerine karşı tavsiye edilir.

Kanser riskini azaltmak

Kanser riskini azaltmak Genellikle, kanser önleme hakkında bilinenler hala gelişmektedir. Bununla birlikte, kanser gelişim şansınızın, yaptığınız yaşam tarzı seçimlerinden etkilendiği kabul edilmektedir.
Bu nedenle kanseri önlemeyle ilgileniyorsanız, basit yaşam tarzı değişikliklerinin bir fark yaratabileceği gerçeğinden emin olun. Bu kanser önleme ipuçlarını göz önünde bulundurun.

1. tütün kullanmayın

Herhangi bir tütün türünü kullanmak sizi kanserli bir çarpışma rotasına koyar. Sigara içmek, akciğer kanseri, ağız, boğaz, gırtlak, pankreas, mesane, serviks ve böbrek gibi kanser türleriyle ilişkilendirilmiştir. Çiğneme tütünü ağız boşluğu kanseri ve pankreas ile ilişkilendirilmiştir. Tütün kullanmasanız bile, ikinci el sigaraya maruz kalmak akciğer kanseri riskinizi artırabilir.
Tütünden sakınmak – veya kullanmayı bırakmaya karar vermek – kanserden korunmanın önemli bir parçasıdır. Sigarayı bırakmak için yardıma ihtiyacınız olursa, doktorunuza sigarayı bırakma ürünleri ve sigara bırakma stratejileri hakkında bilgi verin.

2. Sağlıklı bir diyet yapın

Markette ve yemek zamanında sağlıklı seçimler yapmak, kanserin önlenmesini garanti etmese de, riskinizi azaltabilir. Şu kuralları göz önünde bulundurun:

 • Bol miktarda meyve ve sebze yiyin. Diyetinizi meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar ve fasulye gibi bitki kaynaklarından elde edilen diğer yiyecekler üzerine yerleştirin.
 • Obezite önlemek. Rafine şekerler ve hayvansal kaynaklardan elde edilen yağlar da dahil olmak üzere daha az kalorili yiyecekleri seçerek daha hafif ve yağsız yiyin.
 • Alkol almayı seçerseniz, sadece ölçülü olarak yapın. Meme kanseri, kolon, akciğer, böbrek ve karaciğer gibi çeşitli kanser türlerinin riski, içtiğiniz alkol miktarı ve içtiğiniz sürenin uzunluğuyla artar. düzenli içiyordum.
 • İşlenmiş etleri sınırlayın. Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser kurumu olan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’ndan alınan bir rapor, çok miktarda işlenmiş et yemenin belirli kanser türlerinin riskini hafifçe artırabileceği sonucuna varmıştır.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Covid-19 koronavirüs salgını hakkında 11 soru cevaplandı

Ayrıca, sızma zeytinyağı ve karışık kuruyemişle takviye edilmiş Akdeniz diyeti yiyen kadınların meme kanseri riski azalması olabilir. Akdeniz diyeti, çoğunlukla meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve fındık gibi bitki bazlı yiyeceklere odaklanmaktadır. Akdeniz diyetini takip edenler, zeytinyağı, tereyağı ve balık yerine kırmızı et yerine sağlıklı yağlar seçiyorlar.

3. Sağlıklı bir kiloyu koruyun ve fiziksel olarak aktif olun

Sağlıklı bir kiloyu korumak, meme kanseri, prostat, akciğer, kolon ve böbrek gibi çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabilir.

Fiziksel aktivite de sayılır. Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olmasının yanı sıra, fiziksel aktivite kendi başına meme kanseri ve kolon kanseri riskini azaltabilir.
Herhangi bir fiziksel aktiviteye katılan yetişkinler bazı sağlık yararları kazanırlar. Fakat önemli sağlık yararları için, haftada en az 150 dakika ılımlı aerobik aktivite veya haftada 75 dakika şiddetli aerobik aktivite almaya çalışın. Ayrıca ılımlı ve güçlü etkinliklerin bir kombinasyonunu da yapabilirsiniz. Genel bir hedef olarak, günlük rutininize en az 30 dakika fiziksel aktivite ekleyin – ve daha fazlasını, daha da iyisini yapabilirseniz.

4. Kendinizi güneşten koruyun

Deri kanseri en yaygın kanser türlerinden biridir ve en önlenebilir olanlardan biridir. Bu ipuçlarını deneyin:

 • Öğle güneşi kaçının. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10 ile 16 arasında güneşin altında kalmayın.
 • Gölgede kal. Dışarıda olduğunuzda, mümkün olduğunca gölgede kalın. Güneş gözlükleri ve geniş kenarlı bir şapka da yardımcı olur.
 • Maruz kalan bölgeleri örtün. Cildinizi mümkün olduğunca kaplayan, sıkı bir şekilde dokunmuş, gevşek oturan giysiler giyin. Pastel veya ağartılmış pamuktan daha fazla ultraviyole radyasyonu yansıtan parlak veya koyu renkleri seçin.
 • Güneş kremi eksik etmeyin. Bulutlu günlerde bile en az 30 SPF’ye sahip geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın. Güneşten koruyucuyu cömertçe uygulayın ve iki saatte bir uygulayın – veya yüzüyor veya terliyorsanız daha sık.
 • Güneşlenme ve güneşlenme alanlarından uzak durun. Bunlar doğal güneş ışığı kadar zararlıdır.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Grip Nedir ?(Grip) İle İlgili Temel Bilgiler

5. Aşı olun

Kanserin önlenmesi, bazı viral enfeksiyonlardan korunmayı içerir. Aşı yaptırma konusunda doktorunuzla konuşun:

 • Hepatit B Hepatit B, karaciğer kanseri gelişme riskini artırabilir. Hepatit B aşısı, yüksek risk altındaki bazı yetişkinler için önerilmektedir – örneğin cinsel açıdan aktif ancak karşılıklı olarak tek eşli olmayan yetişkinler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlu insanlar, intravenöz ilaç kullananlar, erkeklerle seks yapan erkekler ve sağlık bakımı gibi veya enfekte olmuş kan veya vücut sıvılarına maruz kalabilecek kamu güvenliği çalışanları.
 • İnsan papilloma virüsü (HPV). HPV servikal ve diğer genital kanserlerin yanı sıra baş ve boynun skuamöz hücre kanserlerine yol açabilecek cinsel yolla bulaşan bir virüstür. HPV aşısı, 11 ve 12 yaşları arasındaki kız ve erkek çocuklar için önerilmektedir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi yakın zamanda, 9-45 yaş arasındaki erkekler ve kadınlar için aşı Gardasil 9’un kullanılmasını onaylamıştır.

6. Riskli davranışlardan kaçının

Bir diğer etkili kanser önleme taktiği, kanser riskini artırabilecek enfeksiyonlara yol açabilecek riskli davranışlardan kaçınmaktır. Örneğin:

 • Güvenli seks yap. Seks partnerinizi sınırlayın ve seks yaparken kondom kullanın. Yaşamınız boyunca ne kadar cinsel partneriniz varsa, HIV ya da HPV gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona yakalanma olasılığınız artar. HIV veya AIDS’li kişilerde anüs, karaciğer ve akciğer kanseri riski daha yüksektir. HPV en sık rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir, ancak aynı zamanda anüs, penis, boğaz, vulva ve vajina kanseri riskini de artırabilir.
 • İğneleri paylaşma. İntravenöz ilaç kullanan insanlarla iğnelerin paylaşılması HIV, hepatit B ve hepatit C’nin yanı sıra karaciğer kanseri riskini artırabilir. Uyuşturucu kullanımının kötüye kullanımı veya bağımlılığı konusunda endişeleriniz varsa profesyonel yardım alın.

7. Düzenli tıbbi bakım alın

Deri kanseri, kolon, rahim ağzı ve meme gibi çeşitli kanser türlerinin düzenli muayeneleri ve taraması, tedavinin başarılı olması ihtimaline karşı erken kanser bulma şansınızı artırabilir. Doktorunuza, sizin için en iyi kanser tarama programını sorun.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Çeşitleri

Bir önceki yazımız olan Demir Hapı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı