Sağlık

Sinüzit ağrısı nasıl geçer evde

Sinüzit ağrısı,Soğuk algınlığı nefes almayı genelde zorlaştırır. Sinüsleriniz tıkandığında, özellikle alnınız, gözleriniz, yanaklarınız ve burnunuz etrafında da acı çekebilirsiniz. Yüzünüze dokunduğunuzda veya başınızı aşağı bastırdığınızda ağrı daha da kötüleşebilir.

Soğuk algınlığı nedeniyle sinüs ağrısı ile başa çıkmak için bir doktora ihtiyacınız yok. Diğer soğuk algınlığı semptomlarınızla birlikte iyileşme eğilimindedir. Bazen olsa da, engellenen sinüslerdeki bakteriler bakteriyel sinüzit olarak bilinen bir enfeksiyona yol açabilir. Bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan sinüzit, tipik bir soğuk algınlığı haftasından daha uzun ağrıya neden olabilir. Doktorunuz daha iyi hissetmeniz için size antibiyotikler ve diğer ilaçlar verebilir.

Sinüzite ne iyi gelir doğal yollar

Sinüs ağrınızın soğuk algınlığına veya bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olup olmadığı, bu durumu nasıl gidereceğiniz:

  • Bir salin burun spreyi deneyin Doktorunuza veya eczacınıza sade bir tuzlu su spreyi önermesini isteyin. Tuzlu sis, sinüs şişmesini kolaylaştıracak ve burnunuzu tıkayan mukusun parçalanmasına yardımcı olacaktır. Yan etkileri hakkında endişe duymadan günde altı kez kullanabilirsiniz. Kendi salin burun spreyi de yapabilirsiniz. Doktorunuza veya eczacınıza sorunuz ve doğrudan kullandığınız suyun damıtıldığından veya kaynamış olduğundan emin olun.
  • Bir nemlendirici kullanın. Havasız sinüsler nemli havaya iyi tepki verir. Bir nemlendirici kullanmak, özellikle geceleri uyuduğunuzda, sinüslerinizi açık tutmaya ve basıncı azaltmaya yardımcı olacaktır. Sıcak bir duştan sonra buharlı bir banyoda oturmayı ya da daha hızlı bir rahatlama için sıcak (kaynar) sudan buharı solumayı deneyebilirsiniz.
  • Sıcak bir kompres uygulayın. Alnınıza, gözlerinize ve yanaklarınıza ılık, ıslak bir bezle şişlik ve zonklama yaşatın.
  • Tezgah üstü (OTC) dekonjestan burun spreyi kullanın. Bunlar tıkanıklığı kolaylaştırır ve özellikle soğukta erken rahatlama sağlar. Bunları burun spreyi, sıvı ya da hap olarak alabilirsiniz. Dekonjestan bir burun spreyi kullanıyorsanız, 3 günden fazla kullanmayın. Daha uzun süre kullanırsanız, havasızlığınızı daha da kötüleştirebilir.
  • OTC ağrı kesiciler alın. Asetaminofen, ibuprofen veya naproksen sinüs ağrısını hafifletebilir. Ama asla bir çocuk veya gence ağrı için aspirin vermeyin. Tehlikeli olabilir.

10 günden sonra iyileşmeyen soğuk algınlığı sinüs ağrınız varsa, doktorunuzla konuşun. Bir antibiyotiğe veya farklı bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu