Sağlık

Soğuk Su Yada Sıcak Su: Bunlardan Biri Sağlığınıza Zarar Veriyor

Çoğu insan uyandıktan sonra, bir fincan sıcak kahve yapmak için doğrudan mutfağa yöneliyorlar veya soğuk bir bardak su içiyorlar. Ancak, sabahları içilen sıvıdan en fazla faydayı elde etmek için, bu popüler sabah meşrubatlarını karşılamanız ve bunun yerine sıcak bir bardak su içmeniz gerekir.

Sabahları ilk kez ılık su içmek size çok sayıda sağlık yardımı sağlayabilir ve gününüze iyi bir başlangıç ​​yapmanın en iyi yollarından biridir. İşte bu sağlık yararlarından bazılarının listesi:

1. Ağrıyı Hafifletir

Ilık su içmek kuru, tahriş olmuş veya şişmiş boğazları yatıştırmaya yardımcı olabilir. Sıcak su boğazdaki şişliği azaltır ve geçici olarak ağrıyı hafifletir.

Bu, sabahları kuru bir boğazla uyandığınızda ve yutmaya acıyor. İlk yudum alındıktan hemen sonra ağrıda bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Sıcak su mide kaslarını rahatlatır ve her krampı rahatlatır.

2. Bağırsak Hareketlerini İyileştirir

İçme ılık su, günün herhangi bir saatinde sindirime yardımcı olur. Nörogastroenteroloji ve Motilite Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre , akhalaziden muzdarip bir grup hasta (yemek borusunun alt kısmındaki kasların gevşemediği , mide içine geçmesini önleyen bir durum) ılık su içti Onlara nasıl yardımcı olacağını görmek için.

Çalışmaya göre hastaların% 58’i sıcak su içtikten sonra durumlarında belirgin bir iyileşme gösterdi. Yemekten önce sabahları bir bardak ılık su içmek bağırsaklarınızı daha kolay hareket ettirmek için kolonun harekete geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudunuzu gün boyunca en iyi şekilde emmeye hazırlar.

3. Dolaşımı İyileştirir

Ilık su içmek da vücudunuzun dolaşım sistemindeki kan akışını hızlandırabilir. Bu çalışmaya göre, insan vücudu sıcaklığa maruz kaldığında, kan hücresi akışı ilk kez kullanıldığında dramatik bir miktarda artar.

Daha sonra normal bir kan akış hızına geri döner ve yavaşça ısı artışına maruz kalmaya başlar. Ilık su içmek, vücudunuzu içeriden ısıtarak dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Akşamları Kereviz Yemenin İnanılmaz Faydaları

4. Kilo Verme

Genel olarak içme suyu kilo kaybına yardımcı olabilir, ancak ılık su içmenin diğer tüm sağlık yararları ile, bu yağ yakan sıvıyı tüketmenin en iyi yoludur.

İlginizi Çekebilir

Doğal Bilimler, Biyoloji ve Tıp Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre , aşırı kilolu kadın katılımcılardan oluşan bir grubun, kilo kaybı üzerindeki etkisini incelemek için çok miktarda su içmesi talimatı verildi.

Sekiz hafta sonra araştırmacılar, katılımcıların vücut ağırlığında, vücut kitle indekslerinde ve genel iştahlarında bir düşüş yaşadıklarını bulmuşlardır.Neden Soğuk Su İçmemeliyim

Sıcak bir yaz gününde sıcak hissettiğinizde soğuk su içmek sizi serin hissettirebilir. Saniyeler içinde soğumaya yardımcı olur, ama bahse girerim, vücudunuza ne kadar soğuk su geldiğini (sıcak suyun tersine) hiç düşünmediniz.

  • Soğuk su içtiğinizde, vücudunuzun onu kullanmak için suyu ısıtmak için enerji harcaması gerekir.
  • Soğuk su kan damarlarını daraltır, böylece hidrasyonu ve emiciliğini azaltır.
  • Soğuk su içmek yemeğinizdeki katı yağları katılaştırır ve vücudunuzun yiyecekleri sindirmek için daha fazla çalışmasına neden olur.
  • Soğuk su, solunum sisteminizde aşırı mukus oluşturur. Akciğerler sıkıştığında, çeşitli enfeksiyonlara karşı daha duyarlısınız ve boğaz enfeksiyonunun şansı daha yüksektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı