Sağlık

Uyuz Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar

Uyuz: Bir rehabilitasyon tesisinde vakit geçirirken, 75 yaşındaki bu adam uyuz geliştirdi.

Uyuz Belirtileri ve Bulguları

Akar deriye girdikten sonra, belirti ve semptomların gelişmesi zaman alır. Daha önce uyuz varsa, kaşıntı genellikle 1 ila 4 gün içinde başlar. Bir insanda uyuz kalmadığında, vücudun akarlara reaksiyon göstermesi için zamana ihtiyacı vardır. Belirtilerin ortaya çıkması 2 ila 6 hafta sürebilir.

Uyuz işaretleri ve belirtileri şunlardır:

  • Özellikle geceleri kaşıntı: Kaşıntı en sık görülen semptomdur. Kaşıntı o kadar yoğun olabilir ki geceleri bir insanı uyanık tutar.
  • Döküntü : Birçok insan uyuz döküntüsü yaşar. Bu döküntü genellikle bir çizgi oluşturan küçük çarpmalara neden olur. Tümsekler, kovanlara, minik ısırıklara, derinin altındaki düğümlere veya sivilcelere benzeyebilir. Bazı insanlar egzamaya benzeyen pullu lekeler geliştirir.
  • Yaralar : Kaşıntılı kızarıklığın çizilmesi yaralara neden olabilir. Bir enfeksiyon yaralarda gelişebilir.
  • Derideki kalın kabuklar : Kabuklar, kişi kabuklu uyuz denilen şiddetli bir uyuz türü geliştirdiğinde oluşur. Kabuklu uyuzların bir diğer adı da Norveç uyuzlarıdır. Deride biriken çok akarlarla kızarıklık ve kaşıntı şiddetli hale gelir. Aşağıda kabuklu uyuz hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

İlgini Çekebilir:Uyuz Nasıl İyileşir

Şiddetli kaşıntı sürekli çizilmeye neden olabilir. Kesintisiz kaşıma ile bir enfeksiyon oluşabilir. Kesintisiz kaşıma, enfeksiyonun kana girdiği zaman gelişen, yaşamı tehdit edici bir durum olan sepsise bile yol açabilir.

Uyuz ciltte herhangi bir yerde gelişebilir. Ancak akarlar, vücudun belirli kısımlarında yuvalaşmayı tercih eder. Kaşıntı ve döküntü olduğu en yaygın yerler:

  • Eller : Akarlar deride parmaklar arasında ve tırnakların etrafında yuvalanmaktan hoşlanırlar.
  • Kollar : Dirsekler ve bilekler gibi akarlar.
  • Genellikle giysi veya mücevherle kaplı cilt : Kalçalar, kemer çizgisi, penis ve meme etrafındaki cilt akarların yuva yapabileceği yerlerdir. Akarlar, bir bilezik, saat kordonu veya yüzük ile kaplanmış ciltte yuvalanmaktan hoşlanır.

Yetişkinlerde, akarlar nadiren boynun üstündeki deriye taşarlar.

Uyuz döküntüleri: Tabanda küçük, irin dolu şişlikler genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda uyuz belirtisidir.

Uyuz döküntüleri: Tabanda küçük, irin dolu şişlikler genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda uyuz belirtisidir.

Çocuklarda Uyuz

Bazı çocuklar yaygın uyuz kabarcığı geliştirir. Uyuz döküntüsü vücudun çoğunu kaplayabilir. Bir çocuğun bile avuç içi, tabanları ve kafa derisi akarlarla enfekte olabilir.

Bebeklerde döküntü genellikle avuç içlerinde ve tabanlarda görülür. Uyuz olan bebekler çok sinirlidir ve genellikle yemek yemek veya uyumak istemez. Çocuklar da çoğu zaman çok sinirlenir. Kaşıntı gece uyanık kalmasını sağlayabilir.

Kabuklu uyuz

Norveç uyuz da denilen kabuklu uyuz, ağır bir uyuz şeklidir. Kabuklu kabukları olan kişilerde derilerinde 100, hatta 1000 akar vardır. Buna karşılık, uyuz alan çoğu insanın derisinde 15 ila 20 akar vardır.

Kabuklu uyuz: Bu adamın kolunda ve göğsünde olduğu gibi kabuklar, insanlar kabuklu düştüğünde, ayrıca Norveç uyuz denir.

Kabuklu uyuz: Bu adamın kolunda ve göğsünde olduğu gibi kabuklar, insanlar kabuklu düştüğünde, ayrıca Norveç uyuz denir.

Kabuklu uyuz, tıbbi bir durum, yaşlılar ve kurumlarda yaşayan insanlar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde gelişir. Kabuklu uyuz, kişinin vücudu akarlara direnç gösteremediğinde gelişir. Direnç olmadan, akarlar hızla çoğalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu