Seo

Arama Motoru Başarı Faktörleri

Arama Motoru  SEO Başarı Faktörleri Periyodik Tablosu 

Arama Motoru  SEO Başarı Faktörleri Periyodik Tablosu tarafından kapsanan üç büyük grup vardır :

  • Sayfa İçi SEO
  • Sayfa dışı SEO
  • İhlaller

Her bir grup içinde alt gruplardır, Bu alt gruplar, belirli bir ağırlık veya önem taşıyan bir veya daha fazla bireysel SEO faktörleri içerir.

İhlaller, kendilerine bir grup iken, ilişkili oldukları grup ve alt grupların altında gösterilir.

seo nedir

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz iki harfli kısaltmalar mı? Bu, elementlerin periyodik tablosu ve her elementin harf gösterimleri veya sembolü üzerindeki oyunumuzdur. Altın için sembolün Au olduğunu ya da demirin Fe olduğunu hatırlayalım.

In SEO Periyodik Tablo , bunu biraz daha sezgisel hale getirmeye çalıştık. Her “SEO unsuru” nun ilk harfi, içinde bulunduğu alt gruptan gelir ve ikinci harf bireysel faktör için durur.

SEO faktörleri birlikte çalışır

Tek bir SEO faktörü, arama motoru sıralamasını garanti etmez. Harika bir HTML başlığına sahip olmak, bir sayfanın düşük kaliteli içeriğe sahip olması durumunda yardımcı olmaz. Pek çok bağlantıya sahip olmanın kalitesi düşükse yardımcı olmaz. Pek çok pozitif etkene sahip olmak başarı şansını artırabilirken, negatif faktörlerin varlığı bu oranların daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Sayfadaki başarı faktörleri

Sayfa içi arama sıralaması faktörleri, neredeyse tamamen yayıncının kendi kontrolünde olan faktörlerdir. Ne tür içerik yayınlıyorsunuz? Arama motorlarının (ve kullanıcıların) alaka düzeyini belirlemesine yardımcı olan önemli HTML ipuçları sağlıyor musunuz? Site mimariniz arama motorlarına nasıl yardımcı oluyor veya engelliyor?

Sayfa dışı başarı faktörleri

Sayfa dışı sıralama faktörleri, yayıncıların doğrudan kontrol etmediği faktörlerdir. Arama motorları bunları kullanır, çünkü yayıncı kontrollü sinyallere güvenmenin her zaman en iyi sonuçları vermediğini öğrenirler. Örneğin, bazı yayıncılar kendilerini gerçekte olduklarından daha alakalı görünmeye çalışabilirler.

Sadece “sayfa içi” ipuçlarına bakarak milyarlarca web sayfasının sıralanması yeterli değildir. Herhangi bir arama için en iyi sayfaları döndürmek için daha fazla sinyal gereklidir.

SEO ihlalleri ve sıralama cezaları

Hata yapma – arama motorları, kullanıcıların arama sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğinden SEO gerçekleştirmelerini ister. Arama motorları, belirli SEO tekniklerini teşvik etmek için kılavuzlar, blog gönderileri ve videolar şeklinde yardım sağlar.

Ancak, arama motorlarının “spam” veya “black hat” olarak nitelendirdiği bazı teknikler vardır; bu da sayfalarınızın sıralamada ceza almasına veya daha da kötüsü arama motorlarından tamamen engellenmesine neden olabilir.

İhlaller genellikle, bir arama motorunun bir sitenin gerçek alaka düzeyi ve yetkisi hakkındaki anlayışını aldatmak veya manipüle etmek için kullanılan taktiklerdir.

Arama sıralama faktörlerinin ağırlıklandırılması

Gösterdiğimiz tüm faktörler, her faktörün sağ üst köşesinde gösterildiği gibi, 1 ile 3 arasında bir ölçekte ağırlıklandırılır ve bu faktörün tonuna yansıtılır. 3’lük bir ağırlık en önemlisidir ve diğer etkenlerden daha büyük bir etkiye sahip olduğundan, özel dikkat etmeniz gereken bir şeydir.

Bu 2 veya 1 ağırlıklı faktörlerin önemli olmadığı anlamına gelmez; onlar. Grafikte diğer faktörler açısından nispeten daha az önem taşıyorlar. İhlaller de ağırlıklı, ancak negatif sayılarda, -3 ile SEO’nun başarısı için en kötü ve potansiyel olarak en zararlı olanıdır.

Ağırlıklandırma, arama motorlarının söyledikleri, SEO topluluğunun anketleri ve kendi uzmanlığımız ile zaman içinde uzayı izleme deneyiminin birleşimine dayanmaktadır. Onların mükemmel olmalarını beklemiyoruz. Herkes aynı fikirde değil. Yolculuğunuz değişebilir. Ama biz bu konuda yararlı bir genel rehber olduğuna eminiz.

‘Eksik’ SEO faktörleri ve Kılavuzun felsefesi

Deneyimli SEO’lar neden bazı faktörlerin gösterilmediğini merak ediyor olabilirler. Nasıl yapılır? ALT metni ve civatalama kelimeleri, örneğin HTML faktörleri olarak eklenmez.

Cevap? Bu şeylerin nispeten önemli olduğunu düşünmüyoruz. Mümkün olan her sinyali ( Google’ın 200’den fazla kullanıcısı var ) ve alt sinyalleri ( Google’ın bunlardan 10.000’ini geçmiştir ) .

Bunun yerine, SEO Başarı Faktörleri Periyodik Tablosu ve bu online refakatçi rehberi, SEO için yeni olanlara büyük resme odaklanmalarına yardımcı olmak ve belki de tecrübeli SEO’ların “sıfırlama” düğmesine basmalarına izin vermek, gibi birşey.

İşte bu yüzden bu SEO rehberi, bir HTML başlık etiketinin başında veya sonunda en önemli anahtar kelimelerinizi ele almıyor. H1 başlık etiketinin bir H2 etiketinden daha ne kadar ağırlık taşıdığını değerlendirmeye çalışmayız.

Ultra-spesifik olmasından kasıtlı olarak kaçınmaktayız çünkü bu tür şeyler çoğunlukla dikkatimizi dağıtır ve bizi tavşan deliğinden aşağı çeker. Bunun yerine, sayfaların açıklayıcı başlıklara sahip olması gerektiğini, başlık etiketleriyle sayfa yapısını belirtebileceğini ve yapısal verilerle işlere son vermenin iyi bir fikir olduğunu anladığınızı umuyoruz.

Bunları iyi yapın ve muhtemelen en önemli HTML faktörlerinin yüzde 90’ını ele alın.

Benzer şekilde, Twitter’da iyi bir itibarın Facebook’tan daha değerli olup olmadığı da değil. Bunun yerine, insanların genel olarak saygın bir şekilde sosyal hesaplara sahip olmasının, iyi bir takip edip sosyal paylaşımlar oluşturduğunu, nihayetinde arama başarısı elde etmenize yardımcı olabileceğini anlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Başarı faktörleri hakkında daha fazla özellik ister misiniz?

Bazılarınızın ayrıntılara inmek isteyebileceğini biliyoruz. Bu durumda, Moz Arama Motoru Sıralaması Faktörleri anketi  bir göz atmaya değer. Her iki yılda, yüzlerce saygın SEO’nun belirli sıralama faktörlerinin önemini belirlemeleri istenir. Herhangi bir özel sıralama faktörünü, tablomuzun kapsadığı temeller bağlamında tutacağınızı umarız.

Ayrıca, başarı faktörlerinin birçoğu gerçek algoritmik faktörler değildir. İçerik Araştırması (öge Cr), kullanıcıların içeriğinizi bulmak için kullandıkları kelimeleri araştırma sürecini tanımlayan, son derece ağırlıklı bir “sayfa üstü” faktördür. “Sıralama” faktörü olmasa bile, kullanıcılarınızın SEO başarınız için önemli olduğunu anlamak önemlidir.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu