Seo

Bağlantı Fırsatlarını Değerlendirmek İçin En İyi Yöntemler

 Bağlantılar, arama sıralama algoritmalarının baskın bir parçası haline geldikçe, pek çoğu, odağı olabildiğince çok bağlantı elde etmeye yöneltmiştir.

Linkler internetin önemli bir parçasıdır. İnternetin ilk günlerinde, bağlantılar “sıralama sinyalleri” olarak değil, siteler arasındaki alakalı bağlantılar ve ortaklıklar olarak görülmemiştir. Bağlantılar, arama sıralama algoritmalarının baskın bir parçası haline geldikçe, pek çoğu, odağı olabildiğince çok bağlantı elde etmeye yöneltmiştir.

Ancak bağlantı kurma, en çok kimden yararlanabileceğini görmekten daha fazlasıdır. Her web sitesinin yanı sıra kullanıcılarına yarar sağlayan doğru bağlantıları oluşturmakla ilgilidir . Bağlantıları amaçsızca oluşturmaya başlamadan önce, bağlantı olasılıklarınızı nasıl değerlendireceğinize dair bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Bugün, bağlantı fırsatları için bir takım araçlar kullanılabilir. Bu araçlar işe başlamak için harika olsa da, ürettikleri ve onlardan bağlantı kurmaya çalıştıkları listelerde körü körüne bakmak tehlikeli bir hamle. En iyi bağlantıyı elde etme şansını artırmak ve oluşturduğunuz bağlantıların sitenizle ilgili olduğundan emin olmak için bunları hak etmek için zaman ayırmanız gerekir.

Bağlantı yeterliliği iki aşamada gerçekleşir. Birinci aşama, yüksek seviyedeki kriterleri karşılayıp karşılamadığına bağlı olarak, potansiyel müşteri adaylarının listesini olabildiğince hızlı bir şekilde kısaltmak olan hızlı bir gözden geçirmedir. İkinci aşama kalan bağlantılara daha manuel bir derin dalış. Bu aşamada, en uygun olanları nitelendiren kalan potansiyel bağlantıları tararız.

Bağlantı kalifikasyonu: Hızlı inceleme

İlk adım, (el ile veya Atıf Labs ‘Link Prospector veya SEO Power Suite’in Bağlantı Asistanı gibi bir araç aracılığıyla) elde ettiğiniz bağlantıların listesini almak ve bunları Excel veya Google E-Tablolar’a yüklemektir. Her bir bağlantı hakkında sahip olduğunuz tüm ilgili verileri kopyaladığınızdan emin olun. Hangi metnin kesileceğini ve hangilerinin saklanacağını belirlemek için bu metrikleri kullanırsınız.

Bağlantılar e-tablonuzda olduğunda, bu listeyi daha yönetilebilir bir boyuta kadar daraltmaya başlayabilirsiniz. Bağlantı kalitesiyle ilgili bu hızlı kararları verirken incelediğim bazı metrikler şunlardır:

  1. URL’deki anahtar kelime oluşumları: Bir bağlantının alakalı olup olmadığını belirlemenin en kolay yollarından biri, URL dizesindeki anahtar kelimeyi arayarak gerçekleştirmektir. Sıralamak istediğiniz tanımladığınız anahtar kelimeler için dokümanı arayın ve bunları içeren tüm potansiyelleri vurgulayın.
  2. URL Yetkilisi: Yukarıda belirtilen arama araçları size alan ve URL verileri sağlar. Bugün, SEO’da kullanılan bir dizi alan metriği var. Potansiyelinizi azalan sırada sıralamak için sitenin PR (PageRank), PA (Sayfa Yetkisi), DA (Domain Authority) veya diğer kalite alan ölçütlerini kullanın. Bu, hangi sitelerin en güçlü ve en yetkili olduğunu görmenize yardımcı olacaktır.
  3. Gelen bağlantı sayısı: Gelen bağlantıların sayısına  bakıldığında, olası bir sosyal yardım ortağının onları değerlendirmek için iyi bir yolu vardır. Listenizin en üstündeki sitelerin çoğu genellikle çok sayıda bağlantıya sahip olsa da, beklediğinizden daha az olan birkaç kişi olacaktır. Bağlantı miktarı asla sizin için tek karar noktası olmamalıdır, ancak kalifikasyon listenizi daraltırken göz atmak iyi bir metriktir.
  4. Rakipler:  Bu gerçekten önemli. Potansiyel araçların bir kısmı rakipleri bağlantı ortakları olarak tanımlayacaktır. Rakibinizin size bağlanma olasılığı düşük olduğu için, bunları potansiyel olarak kaldırmanız gerekecektir.

Bağlantı yeterliliği: Manuel bağlantı

Artık potansiyel müşterilerinizi daraltmış olmanızın ardından listenizden tekrar geçme vakti geldi. Ama bu sefer, bazı manuel araştırma yapmak zorunda kalacaksınız. Bu bölüm en çok zaman alan, ancak aynı zamanda en değerli. Bu yeterlilik aşaması sırasında, muhtemelen en yaratıcı fikirlerinizi ortaya çıkaracaksınız.

Bu aşamada, her bir bağlantıyı ziyaret etmek ve ziyaret ettiğiniz sitenin hızlı bir incelemesini yapmak isteyeceksiniz. Üzülme. Site çekici görünüyor mu? Çok fazla dilbilgisi hatası var mı? Kullanıcı dostu mı? Bunlar, bir link takip edip etmeyeceğinize dair nihai kararı vermenize yardımcı olabilir.

Sosyal medya varlıklarını da kapsamak isteyebilirsiniz. Bir sitenin sahip olduğu RSS abonelerinin sayısına veya sahip oldukları Twitter takipçilerinin sayısına bakmak yararlı metrikler olabilir. Sadece sayılara bakma. Yeni, yeni içerik yayınladıklarından ve ilgi duyduklarından emin olun.

Site meşru, kullanıcı dostu ve etkin görünüyorsa ve alan / URL metrikleri gereksinimlerinizi karşılarsa son parça, bu sayfaların bağlanabileceği halihazırda bağlanabilir varlığınızı (veya oluşturabileceğiniz) belirlemektir. Unutmayın, bir link istemek için onlara ulaştığınızda web yöneticilerine teklif vermeye değer bir şeyiniz olmalı.

Son düşünceler

Link oluşturma bir bilim ve sanattır. Hak kazanmak için zaman ayırıp, belki de daha da önemlisi, bağlantı olasılıklarını diskalifiye ederek bağlantı kampanyalarınızın daha odaklı ve daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu