Seo

Bing için Gelişmiş SEO Teknikleri

Ask bir SMXpert serisi, Seattle'daki SMX Advanced 2018 oturumlarında düzenlenen soru-cevap (Q & A) segmentini devam ettiriyor.

SMXpert ve Microsoft Kıdemli Program Yöneticisi Frederic Dubut, Bing’in yeniden yönlendirmeleri, bütçeleri taramasını ve daha fazlasını nasıl ele aldığıyla ilgili soruları yanıtlıyor.

Ask bir SMXpert serisi, Seattle’daki SMX Advanced 2018 oturumlarında düzenlenen soru-cevap (Q & A) segmentini devam ettiriyor.

Bugünün Q & A’sı Gelişmiş Teknik SEO’dan : Sayfa Hızı, Site Geçişleri ve Microsoft / Bing’den Frederic Dubut ile Tarama oturumu.

Soru: Bir dizi yeni içeriğimiz varsa, endekslemek istiyoruz, ancak endişeli olduğumuzdan, ilk önce yapmamız gereken yeterince tarama bütçemiz yok: Yeni içeriği taramaya veya dizine eklemlemeye odaklanalım mı?

Frederic: Şuanda ciddi tarama sorunlarıyla karşı karşıya kalıyorsanız, kesinlikle taramayı dengelemeye çalışmalısınız. En ciddi tarama sorunlarının genellikle yinelenen içerikten kaynaklandığını unutmayın. Bu, bir kaç yeni içerik yayınlamak isteyip istemediğinize bakmadan yapmanız gereken bir şeydir, ancak bu durum eski durumda daha da kritiktir.

Şu anda tarama sorunlarıyla karşılaşmıyorsanız ve yeni içerik miktarı mevcut içerik miktarıyla orantısız değilse, yeni içeriği dizine ekleyerek ve tarayıcının ne kadar hızlı toplandığını izleyebilirsiniz.

Güncel ve kapsamlı bir site haritası yayınlamak, son üç saat içinde yayınlanan tüm yeni içeriklere bağlantı veren çok basit bir sendikasyon (RSS) yayını yayınlayacaktır.  En yüksek etkiyi sağlamak için her ikisini de Bing Web Yöneticisi Araçları’nda (BWT) kaydetmeyi unutmayın .

Soru: Google, 302’yi zamanla 301 olarak görmeyi tercih ettiğini söylüyor. Bu Bing için aynı mı?

Genelde, kalıcı yönlendirmeler için bir köprü metni aktarım protokolü (HTTP) 301 ve geçici yönlendirmeler için HTTP 302 kullanılmasını şiddetle öneririz.

Genel kural olarak, tekdüzen bir kaynak konum belirleyici (URL), aynı hedefe bir günden daha uzun bir süredir yönlendirme yapıyorsa, muhtemelen bir HTTP 301 yönlendirmesi olmalıdır.

Bing, HTTP 302 yönlendirme uygulamanızın her zaman aynı URL’yi gösterdiğini görürse, sonunda kalıcı bir yönlendirme (örneğin, bir HTTP 301 yönlendirmesi) olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, bu belirsiz bir zaman miktarı alacaktır ve bunun herhangi bir şekilde gerçekleşeceğine dair bir garanti yoktur.

Endeksleme üzerinde tam kontrole sahip olmak ve sinyallerin düzgün bir şekilde yayıldığından emin olmak için, özellikle zaten yeterince zor olan büyük ölçekli geçişlerde, kalıcı yeniden yönlendirmeler için her zaman HTTP 301’i kullanmalısınız.

Soru: Birisinin performans düşüşüyle ​​ilgili olmadığını varsayarsak, bütçeyi bir endişe mi tarar?

Frederic:  Sitenizin performansı düşerse, Bing tarayıcısı sitenizin durumunu korumak için otomatik olarak kendini gaza basacaktır. Bu aslında tarama bütçesinde bir azalmaya neden olur.

Tarama bütçenizin sizin için bir endişe kaynağı olup olmadığı konusunda daha genel bir soruya, siteniz nispeten küçük ve arama motoru optimizasyonu için optimize edilmişse (SEO), muhtemelen bir sorun değildir. Siteniz ne kadar büyükse, tarama bütçesi ve taramayı nasıl karşılayacağınız hakkında daha fazla düşünmeniz gerekir.

Soru: Bing’in tarayıcısı için site haritalarına sahip olmanın en uygun URL sayısı nedir? URL’ler için tercih edilen bir sıralama düzeni var mı, yoksa randomize edilmeli mi?

Frederic: Site haritanızdaki URL’lerin sıralama düzeni önemli değil. Bing tarayıcısı site haritanızı indirdikten sonra, URL’ler ayıklanır ve daha önce bunlarla ilgili birikmiş olduğumuz diğer tüm sinyallerle birleştirilir. Tarama sırası, toplanan sinyallere göre önceliklendirilir.

En uygun URL sayısı da yoktur. Sitenizin tüm alakalı URL’lerini site haritanızda listelemeli ve en az günde bir kez güncellemelisiniz – bu kadar basit. Elbette, site haritanızda da yinelenen içerik veya kötü URL bulunmadığından emin olmanız gerekir.

Soru: Çok sayıda URL parametresi içeren ürün filtresi sayfalarına sahip bir e-ticaret web siteniz varsa, her biri kök filtresiz listeleme sayfasındaki kurallara sahipse, bu atık bütçeyi topluyor mu? Öyleyse, bunun yerine ne yaparsınız?

Frederic: Bu özel durumda, tarayıcıya kurallara (sorgu parametreleri olmadan) odaklanmalarını söylemenin en etkili yolu, bu sorgu parametrelerini Bing Web Yöneticisi Araçları’ndaki Yolsuz URL Parametreleri listesine eklemektir. Bunu yaptıktan sonra, Bing tarayıcısı temel olarak, bu sorgu parametrelerine sahip ve içermeyen URL’leri eşdeğer olarak kabul eder ve tarama işlemini olmayanlara taramayı yoğunlaştırır. Doğrulama amacıyla sorgu parametrelerine sahip URL’lerde bazı sınırlı tarama hacmi görmeye devam edebilirsiniz.

Site haritanızdaki tüm kurallı reklamları da içermeli ve filtre sorgu parametrelerine sahip bu yinelenen URL’leri içermediğinden emin olmalısınız. Tüm bunları yaparak, tarama bütçesindeki bu farklı URL varyasyonlarına sahip olmanın etkisini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Soru: Bing Web Yöneticisi Araçları’nda yeni bir şey biliyor muyuz?

Frederic:   Bing, SMX Advanced sırasında BWT konsolunda Bing AMP görüntüleyicisini ve JSON-LD desteğini duyurdu. 

Sunum güverte : Gelişmiş Teknik SEO: Bing Crawler bir Sneak Peek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu