Seo

Hedef Google Değil Ziyaretçiler Olmalı

Aslında seo ziyaretçinin gözüne girebilme sanatıdır. Google’ında bir ziyaretçi olduğunu unutmayalım.

Ziyaretçi odaklı makaleler önemlidir sitemize ziyareçi çekebilmek için seo uyumlu ziyaretçi odaklı makaleler yazmalıyız.Bugünki yazımda sizlere yıllarca kullandığım bir sözle başlamak istiyorum. Google, devamlı ziyaret alan ve ziyaretçilerin sevdiği siteyi sever. İnternet sektörü ile uğraşan kişilerin genel bir kısmı ziyaretçilerin onlara Google aracılığıyla ulaştığını bilmektedir ve ilk hedeflerini Google haline getirmektedir. Ancak unutulan bir nokta vardır. Site sahipleri Google için uğraşırken, Google ziyaretçiler için uğraşmaktadır.

Siteme ziyaretçi nasıl çekebilirim

Google’ın ziyaretçiye duyduğu uğraş ve emeğin en güncel kanıtlarından biri ortaya çıkaracağı “Google +1” sistemidir. Sistem hakkında detaylı bilgiyi Google +1 sayfasından bulabilirsiniz. Çok basit bir mantık kurmak yeterlidir aslında. Google’a ulaşmanın anahtarı ziyaretçinin kalbinden geçmektedir. Sitede durma süresi, siteyi direk açması, yeni-eski ziyaretçi oranı, hit artış grafikleri ve bunların getirdiği önerilme yani doğal backlink (tanıtım yazıları, bloglarda linkler, forumlarda öneriler vb…) doğmaktadır.

  1. Tasarım: Bir örnek vermek gerekirse bu yorumuma w3′e tamamen uygun basit bir tasarım yerine 5-10 hatası olan detaylı ve güzel bir tasarım tercih edilmelidir. Tabiki kod hatasız ve kaliteli, güzel bir tasarım çok iyi bir başlangıçtır.
  2. İçerik: İçerik için her zaman özgün olmalı demişimdir. Ancak video, oyun vb… tarz sitelerde özgünlük yeterli değildir. Videoların veya oyunların açılabilir olması önemlidir. Sonuçta seo yapınız iyi dahi olsa açılmayan bir video veya oyun ziyaretçiyi siteden soğutur yani çıkmasını sağlar. Ancak içeriğe ulaşabilmesi siteye bağlılığını arttırır ve bu da sitenin internette veya gerçek hayatta önerilme ihtimalini arttırır.
  3. Script-Sistem: Projenin sistemi-scripti çok önemli etkendir. Çoğu sektörün liderlerini gözlemlemek gerekirse kendi özel scriptlerini kullanmaktadır. En basitinden on-arcade scripti ile oyun sektöründe liderlerin arasındaki yarışa girebilen bir site gözükmemektedir. Girebilse dahi bu %5 lik bir oranın altındadır. Ziyaretçi (Google)  farklıyı sever. Hazır sistemlerin tipleri bellidir ve aynıdır. Lakin kendi sisteminize kendi belirlediğiniz farklıları da koyabilirsiniz.
  4. Reklam Yuvaları: Fazla reklam kaliteyi düşüren bir etkendir. Ve yeni düzenin ve temiz bir ortamın (white hat) seo yapısı kalite üzerine oluşmalıdır. Gereksiz reklamdan kaçınmak buna ulaşmanızdaki hızınızı arttırır. Google Adsense’in son zamanlarda denetimleri arttı hepimizin bildiği gibi. Buna bağlı olarak Google’ın blogunda önerdiği bir yerleşimi (Google Adsense ve diğer reklam ajans reklamlarına) yaptım bir siteme. Reklam sayısı düştü ancak birkaç hafta sonra gelirin arttığını ve ziyaretçinin sitede durma süresinin 10 ila 15 saniye arası (ortalama) arttığını gözlemledim. Reklam çöplüğü bir site (link çöplüğü de dahildir bu konuya) büyümesinde engel olan bir sitedir. Bu sıralamayı düzgün bir şekilde uyguladıgınızda gercekten verim alabilceginizi unutmayalım arkadaşlar
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Site içi seo nasıl yapılır

Aslında seo ziyaretçinin gözüne girebilme sanatıdır. Google’ında bir ziyaretçi olduğunu unutmayalım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı