Seo

Kurum içi SEO Yapısı Nasıl Geliştirilir

Kurum içi SEO, ajans SEO’sundan farklı bir canavardır.

Kurum içi SEO ile, bir kerede 50 web sitesi yerine genellikle bir web sitesi sorumlusunuz.

Odağınız, çoğu ajansta mevcut olan mekanik yaklaşımdan ziyade, web sitesi SEO’suna uzun vadeli, bütüncül bir yaklaşıma doğru kaymaktadır.

Daha az çapraz ekip vardiyaları ve uygulamaları ile de ilgileneceksiniz (proje yöneticileri ile tasarım yöneticileri vs. geliştirme vs SEO). Buna ek olarak, şirket içinde stratejik kararlar vermek söz konusu olduğunda (genellikle) carte blanche verilir.

En güncel ajanslar , Google’ın en yeni ve en büyük algoritma değişikliklerinidikkate alan süreçleri güncelledi .

Bununla birlikte, şirket içi SEO yapmak, büyük ekiplerin hareketliliğine sahip olmaması nedeniyle daha agresif stratejiler için daha fazla bireysel katılımcı tutmanız gerekebileceği anlamına gelir.

Bu nedenle, şirket içi SEO ekibindeki önemli fonksiyonel yapıları gerçekleştirmeye yönelik katı, çok disiplinli bir yaklaşım son derece önemlidir.

Kurum içi SEO yapınız, web siteniz için stratejik uygulamaların başarısını artırabilir veya kesebilir.

Başarılı bir şirket içi SEO yapısını geliştirirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli yedi nokta.

1. Bütçeleme ve Mali Etki Değerlendirme

Bütçe hakkında konuşmak son derece önemli bir husustur.

İlginizi Çekebilir

Doğru bütçe olmadan doğru takımı kuramazsınız.

Ve doğru ekip doğru bir şekilde çalışması için doğru miktarda para (bütçe) gerektirir.

Önce tüm maliyetlerini doğru değerlendirmeden bir ev inşa etmeyeceksin?

Tıpkı bu ev gibi, herhangi bir başarılı SEO planının, aradığınız sonuçlara ulaşacaksa, inşa edilmesi gereken sağlam bir temeli vardır.

Bütçenizi değerlendirmek için neredeyse hiçbir zaman doğru ya da yanlış bir yol yoktur;

Ancak, bütçeyi değerlendirmenin mutlak yanlış yolu, paranızı gereksiz yere atmak ve sonuçların devam etmesini ummaktır.

Tıpkı o ev gibi, eğer paranızı berbat bir temele fırlatırsanız, SEO planı da emilir. Tek fark, o evin şirketin genel taban çizgisine önemli zararlar vermeyeceği.

2. Şirketinizin Boyutu

Şirketinizin ve organizasyonel bir hiyerarşi içinde oynadığı politikanın boyutu da ciddi konulardır.

Şirket büyüklüğünün, SEO planınızın sonucu üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Tüm farklı bölümlerin bireysel yöneticiler tarafından yönetildiği büyük bir şirketiniz olduğunu varsayalım. Her yönetici, web sitesinin kendi bölümlerinin kendi bölümlerinden sorumludur.

Büyük ölçekli bir SEO planının uygulanması mümkündür, ancak SEO kampanyaları düzgün bir şekilde ölçeklenmediğinde ve kampanyadan beklenen sonuçlarla sonuçlanmadığında zorluklar ortaya çıkar.

Daha küçük bir şirketiniz varsa, organizasyonel bir hiyerarşide yönetim ve siyasetin katılımı olmadan SEO stratejik vizyonunu hayata geçirme olasılığından kurtulabilirsiniz.

Daha küçük ekipleri ve daha büyük bütçeleri olan daha küçük şirketler, kendi tezgâhlarından çok daha çeviktirler ve SEO güncellemelerine ve gerektiğinde daha etkin bir şekilde değişikliklere ayak uydurabilirler.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır

3. Mevcut Durumlarda Yer Alan Liderlerin Güçlü ve Zayıf Yönleri

SEO ekibindeki mevcut pozisyonlarda yer alan liderlerin güçlü ve zayıf yönlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin, SEO Uzmanı büyük bir IC (bireysel katkı) olabilir, ancak mutlaka büyük bir PW (insanlar wrangler) olmayabilir.

Web Developer, büyük bir PW (insanlar wrangler) olabilir, ancak yüksek performanslı bir IC (bireysel katkıda bulunmayan) olmayabilir.

Bu güçlü ve zayıf yönler, SEO ekibinizde belirli alanlarda değişiklik yapmak için yapmanız gereken önemli değerlendirmelerdir.

SEO’da neredeyse hiç deneyimi olmayan birisini almazsınız ve onları bir SEO yöneticisine dönüştürürsünüz?

Aynı şey sadece bir yıllık deneyime sahip bir programcı almak ve bunları yazılım geliştirme yöneticisine dönüştürmek için söylenebilir.

Elbette, kod yazımında önemli bir deneyime sahip olabilirler, ancak kurumsal merdivenin çeşitli basamaklarında başarılı olmak için gereken becerilerin çoğu ile deneyimleri ciddi şekilde eksik olabilir.

Daha büyük bir şirketseniz, daha büyük bir projeden sorumlu olduktan sonra bunu bulmak istemezsiniz ve proje başarısız olur.

4. Her Ekip Üyesi Genel SEO Planına Nasıl Katkıda Bulunur?

SEO Yöneticisi

SEO yöneticisi, genellikle takımın tüm vizyonunu, stratejisini, genel yönünü ve elde etmek istedikleri sonuçları belirler.

Bu rol, daha çok bir “insanın wrangler” rolüdür, çünkü SEO yönetiminde yer alan çoğu beceri işe alım etrafında dönmekte ve takımdaki insanları olumlu sonuçlara ve yatırım getirisi elde etmeye yönlendirmektedir.

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı genellikle bireysel bir katkı rolüdür.

SEO projelerinin sahipliğini alıyorlar:

  • Sayfa içi içeriğin optimizasyonu.
  • Bağlantıların saha dışı optimizasyonu (uygulanabilir olduğunda).
  • Sosyal medya stratejisinin bazı optimizasyonu (uygulanabilir olduğunda).

Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak, SEO uzmanı artan SEO performansı elde etme arayışında yedi farklı şapka giyebilir.

Bağlantı Oluşturucu

Link Builder bireysel bir katılımcı rolüdür, yani tüm linkleri belirli bir web sitesine geri kazandırmaktan sorumludurlar.

Genellikle “link bait” olarak bilinen, link üreten kopya parçaları için içerik yazarları tarafından yürütülen fikirler yaratırlar. Bu fikirler genellikle bir SEO kampanyasının sonuçlarını oluşturabilir veya bozabilir.

İçerik yazarı

İçerik Yazarı, başka bir bireysel katkı rolüdür. SEO yöneticisinin vizyonu ve daha yüksek sıralamalar elde etme stratejisiyle uyumlu olarak, tipik olarak SEO yöneticisinin kurallarını ve içerik yazım önerilerini takip ederler.

Sosyal medya Yöneticisi

Sosyal Medya Yöneticisi, daha ziyade bir insanın rolünü üstlenmekten ziyade bireysel olarak katkıda bulunan bir role sahiptir. Stratejiden sorumlu bir yöneticiler, evet, ama genellikle sosyal medya gönderileri için sesin stilini ve sesini belirlerler.

Şirket için sosyal medya stratejisini belirleyip uygularlar ve genellikle şirketin markasının genel çevrimiçi varlığını üstlenirler.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Sıralamanızı Geliştirmek Için En İyi SEO Taktikleri

5. Sektör Başına, Metrik Başına Metriklerinizi Belirleme

Her sitenin ne olduğunu belirleyen belirli bir metrik seti vardır.

İçerik metrikleri , SEO metrikleri ve diğer kanala özgü metrikler, dijital pazarlama stratejinizi oluşturabilir veya kırabilir.

Ekibinizde neden siteyi gerçekleştirdiğini yeterince açıklayabilecek güçlü bir analiz raporları ekibine sahip olmak önemlidir.

Bunu yapmazsanız, verileri yanlış yorumlama riskiyle karşılaşırsınız veya daha da kötüsü, verilerinizi yanlış yorumlayan diğer kişilere av verirsiniz. Seninkinden farklı hedefleri olanlara kurban gitme.

Metriklerinizi oluşturduktan sonra , kapsamlı bir analiz yapmak ve bu bulgulara dayanan bir rapor oluşturmak iyi bir fikirdir , bu da daha sonra yönetime teslim edilebilir. Bu rapor herhangi bir SEO ekibinin can damarı olabilir, bu yüzden doğru ve sağlam olması önemlidir.

Bu metrik raporlama, SEO stratejiniz için büyük bir nimet olabilir.

Her site için metrikler ve çabalar farklı olacaktır.

Zeminden geliştirilecek yeni bir siteniz olabilir.

Geliştirilmesi gereken beş farklı blog ve mikro siteye ihtiyaç duyan bir siteniz olabilir.

Zeminden yeniden geliştirilmeye ihtiyaç duyan 100 site blog ağına sahip başka bir siteye sahip olabilirsiniz.

Kurum içi SEO yapınızı geliştirirken, bu çabaları SEO planınızın genel bağlamı ile ilgili olarak değerlendirmek önemlidir.

Yapınızın, şirket içi SEO programlarını geliştirme fırsatı içerdiğinden emin olmak istiyorsanız, bu amaç için bir şirket geliştiricisini kesinlikle işe almak gerekebilir.

Ya da iki tam zamanlı geliştiriciyi işe almanız gerekebilir: biri şirket çevresinde rastgele gelişim projelerine ve web sitesiyle ilgili diğer tüm geliştirme projelerine dikkat çekecek birine bakabilir.

Bu ölçümleri değerlendirmek için dikkatli ve bilinçli bir yaklaşım sergilemeyi sağlamak, şirket içi SEO yapınızı nasıl başarılı bir şekilde geliştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

6. Her İşlemin Nasıl Yapılacağını, Kimin Tarafından İhtiyacına ve Hangi Araçlara İhtiyacım Olulacağını Değerlendirin

Başarılı bir şirket içi SEO ekibinin oluşturulması, belirli süreçlerin belirli takım üyeleri tarafından sahiplenilmesini gerektirecektir.

Tüm SEO süreçleri SEO tarafından sahiplenilecektir.

Tüm web geliştirme süreçleri web geliştiricileri tarafından sahiplenilecek, vb.

Proseslerin açılması için viteslerin alınması tüm resmin sadece bir parçasıdır.

Raporlama, aynı zamanda, herkesin sonuçlarının ölçülüp ölçüleceği düşünülmeli ve uygulanmalıdır.

Eğer daha küçük bir şirketseniz, çoğu işe ihtiyaç duyulmadığından, bazı kişilere ihtiyaç duyulmayabilir.

Daha küçük bir takımın daha küçük takımlarla avantajları, daha çevik olmaları ve hızla değişen SEO taleplerine uyum sağlamaları ve adapte olabilmeleridir.

Eğer daha büyük bir şirketseniz, mülkiyet politikası ve yönetimsel çıkarımlar resme girebilir ve bu süreçlerde süreçleri ve değişiklikleri daha zor ve manevra yapmaya zorlayabilir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Arama Motoru Başarı Faktörleri

SEO uzmanları için anahtar kelime araştırması , içerik optimizasyonu, site dışı öğelerin optimizasyonu ve genel stratejinin yürütülmesi için araçlar ve süreçlerin karar vermesi gerekir.

Örneğin: eğer şeylerin beyaz şapka tarafına ve yerel SEO’ya, Beyaz Kıvılcım, Parlak Yerel’e ve inceleme almak ve yerel profilleri talep etmek için kullanılan diğer araçlara daha çok ihtiyacınız varsa, dikkate alınmalıdır.

Bağlantı kurucuları için, iç bağlantı , dışarıdan bağlantı ve diğer herhangi bir bağlantı türü için araç ve süreçlerin de oluşturulması gerekir.

Araçlar böyle bağlantılarınızı bağlantı profili denetimler için Majestic veya Ahrefs ve Cemper Link Detoks gibi Google’a nasıl göründüğünü Frog, Screaming gibi iç mimarisi olarak – – yardımcı şeyler değerlendirmek sonuçları gerçekleşmesi farklı süreçlerin tüm temel parçalarıdır.

7. Firmanız Küçük Olduğunda Daha Büyük Firmalara Karşı Nasıl Rekabet Edilir, & Bütçe Sınırlıdır

Daha küçük bir firmanın yanı sıra sınırlı bir bütçeye sahip olduğunuzda daha büyük firmalarla rekabet etmek için her zaman yollar vardır .

Örneğin, içerikle rekabet edemiyorsanız, içerik değerinde rekabet edebilirsiniz. İçeriğinizi SERP rakiplerinizden daha değerli hale getirin.

Genelde 2-3 kişinin işe alındığı ağır kaldırmayı yapmak için otomatik süreçleri nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

Binlerce bağlantı oluşturan kaba kuvvet, Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ne aykırı olsa da, reddetme listeleri gibi şeyleri düzenlemenin ardındaki süreçler değildir.

Örneğin, binlerce yeni bağlantının sitenize SEO olarak olumsuz yönde olumsuz etkide bulunabileceğinden, reddedilme listeleri oluşturmak için Excel makrolarını kullanmanın bir kuralı yoktur.

Küçük bir firma olduğunuzda büyük firmalara karşı rekabet etmenin en iyi yollarından biri, ölçeklendirme denilen bir şey kullanmaktır .

Ölçekleme, 1: 1 çaba sarf etmeden yıldız sonuçlarına ulaşma sürecidir.

Sitenize içerik eklemek istediğinizi varsayalım, ancak günde 100 sayfa içerik ekleyerek 100.000 sayfalık bir web sitesini yönetmeniz gerekiyor. Bunu kendi başınıza gerçekleştirebilmenin hiçbir yolu yoktur.

Ölçekleme denilen bir süreçle, Upwork veya Amazon’un Mekanik Turk gibi sitelerden dış kaynak kullanımı yoluyla yazar ve editörlerden oluşan bir ekip kurabilirsiniz.

Bir SEO Yöneticisinin İşi Hiç Yapılmadı – Ve Daha İyi Sıralamaya Ulaşmadı

Şirket içi bir işe alma yöneticisi olarak, işiniz, insanların SEO’sunu oluşturmak için stratejinizin bu çabalardan önemli ölçüde faydalanacağı bir şekilde kurulabilmesi için, insanların wrangler’ı olmaktır.

Devam eden süreçlere, ölçeklendirmeye, performans KPI’larına ve ekibinizle kapsamlı bir planlamaya daha fazla bakarak, ekibinizin her gün elinden gelenin en iyisini yaptığı bir kazanma stratejisi oluşturmak mümkündür.

Stratejiniz başarılı olmazsa umutsuzluğa kapılmayın.

Unutmayın, ödül kazanan bir ekiple bile, SEO uygulamalarının meyve vermesi altı ila sekiz ay veya daha fazla sürebilir. Ve bu daha doygun rekabet ile daha büyük pazarlarda özellikle doğrudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı