Seo

Negatif SEO (Anti-SEO) Nedir? Nasıl Önüne Geçilir?

Negatif SEO (Anti-SEO) Nedir.Bu makalemizde anti seo’nun anlamı ve negatif seo nedir nasıl gerçekleşir anlatmak istiyorum.Bir işletmenin web sitesini ve ürünlerini ve / veya hizmetlerini çevrimiçi ve izleme gözüne kazandırmak, karlılık açısından çok önemlidir. Bunu başarmak için, web geliştiricileri, arama motorlarının sonuçlar sayfasında bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için Arama Motoru Optimizasyonu (kısaca SEO) gerçekleştirir.

Çoğunlukla, işletme sahipleri kendi web sitelerinin sıralamasında artış elde etmeyi; Bu “pozitif” SEO olarak kabul edilir. Ancak, SEO için karanlık bir yan vardır: SEO taktikleri ve uygulamaların tersini kullanarak web sitelerinin sıralamasını düşürmek. Bu, “negatif” SEO olarak kabul edilen şeydir ve internetin karşı karşıya olduğu en sinsi sorunlardan biridir.

Umarım, bu makaleyi okuyan herkes – ya da İnternet’teki herkes – negatif SEO çalışmasına kurban gitmez. Bununla birlikte, eğer böyle bir saldırının sonuncusunda ona karşı savunma yapmak için seçenekler mevcut. Bu makalenin sonunda, anti-SEO’nun mantığını ve taktiklerini öğrenmiş olacaksınız ve anti seo engelleme seçenekleri sunacağız.

Negatif SEO Nedir?

Web sitesinin sıralamalarını arama motoru sonuç sayfalarında düşürmek için yapılan işlemlerden oluşan bir derlemedir. Genel olarak, anti*SEO’nun amacı kötü niyetli olduğu için “siyah şapka seo” olarak adlandırılır. Ancak bu her zaman böyle değildir; Web geliştiricileri bazen bir siteyi anlamsız bir şekilde etkileyebilir. Bu makalenin amaçları doğrultusunda, yalnızca kasıtlı olarak gerçekleştirilen etkinlikleri dikkate alacağız.
Bir işletmeye karşı bir saldırı yapılırsa, muhtemel şüpheliler, SERP’lerdeki bir işi alan işten faydalanacak olan rakipleridir. Ancak parasal kazanç tek motivasyon değildir; etik olmayan web geliştiricileri, politik bir açıklama yapmak ya da kişisel bir amaç için bir saldırı gerçekleştirebilir. Hedef işine ya da belki de hepsinin belki de en endişe verici nedenine karşı bir kin beslemesi olabilir – sadist bir zevkten kaynaklanıyor olabilir.
Negatif SEO kavramı, Google tarafından başlatılan arama sıralama politikasındaki bir değişiklikten kaynaklandı. Nisan 2012’den önce, SEO uzmanları ve bir sitenin sıralamasını artırmak için çok sayıda bağlantı satın alan işletmeler için herhangi bir ceza yoktu. Google’ın “spam” olarak kabul ettiği herhangi bir bağlantı göz ardı edildi ve bağlantılı sitenin sıralaması etkilenmedi. 2012 yılının Nisan ayı geldiğinde, Google’ın Penguin güncellemesi oyunu tamamen değiştirdi. Bu güncellemeden sonra, spam içerikli sitelerden herhangi biri ciddi bir şekilde cezalandırıldı ve böylece tüm sıralama paradigmasını alt üst etti. Buradan anti-seo doğdu.

Bu daha adil arama sonuçlarına yol açarken, bu sonuçların daha yüksek kalitesiyle birlikte, kötü niyetli kullanıcılar için bir fırsat yarattı. Negatif SEO, siyah şapka web geliştiricilerinin rakiplerine / hedeflerine istenmeyen backlinkler gönderdiği bir dönem başladı.

Nefatif (Anti) SEO Teknikleri

Siyah şapka SEO uzmanları tarafından kullanılan özel taktiklerin sayısının çokluğu burada listelenemeyecek kadar yüksek olsa da, bunların hepsi eninde sonunda bu ikisinden birinden kaynaklanıyor. Olumsuz SEO kampanyaları ve kampanyalar genel olarak sayfa dışı veya sayfa içi olarak ayrılır, ancak negatif bir SEO çalışması her ikisini de kullanabilir.

Site Dışı Negatif SEO

Negatif sayfa dışı SEO, siteyi doğrudan müdahale etmeden hedefleyen etkinliktir. Negatif SEO’nun bu türü, çoğunlukla, backlinkleri manipüle ederek veya bir sitenin içeriğini kopyalayarak gerçekleştirilir. Diğer seçenekler arasında telif hakkı ihlali veya intihal iddiaları, aşırı tarama, yanlış yorum gibi teknikler kullanılır. Özetle, sayfa dışı taktikler, bir malzemenin değil, bir sitenin itibarına odaklanır.

Site İçi Negatif SEO

Sayfa dışı negatif SEO, sayfanın tam karşıtıdır: bir siteye girmeyi ve doğrudan kurcalamayı içerir. Siyah şapka kullanıcı bir siteye girdiğinde, sayfa içeriğini değiştirebilir, robots.txt dosyasını yeniden programlayabilir, yönlendirmelerini manipüle edebilir ve hatta sitenin dizine eklenmesini engelleyebilir. Sayfa içi saldırıların yürütülmesi daha zordur, ancak bir siteye çok ağır zararlar verebilir.

Site Dışı Negatif (Anti) SEO Teknikleri

Site dışı negatif SEO teknikleri ve yöntemleri şunlardır:

Bağlantı Çiftlikleri

Aslında, bu bir site arama sırasını güçlendirmek için Penguin güncellemesinden önce bir teknikti. Özünde, bir bağlantı grubu birbirine bağlı bir dizi web sitesidir; her site, çiftlikteki diğer her siteye bağlantı sağlar. Bu, bağlantı sitelerinin popülerliğini iyileştirme etkisine sahipti ve bu da birçok site sahibinin çiftliklerden bağlantı satın almasına yol açtı. Penguin algoritması çevrimiçi olduğunda Google, çiftlik sahiplerine ait backlinkleri tespit edebildi ve bunları kullanmak için cezalar verdi. Bu noktada, siyah şapka SEO uzmanları, bağlantı çiftliklerini yeniden kullanma fırsatını gördü. Her şeyden önce, ilk negatif SEO saldırıları bağlantı çiftlik kullanımı etrafında başladı.

Telif İhlal Bildirimleri

Siyah şapka operatörünün kadrolarının teknik olarak yetenekli olmaması, onun tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Çok fazla teknik beceri gerektirmeyen bir teknik, yanlış bir telif hakkı ihlali iddiası yapmaktır. Örneğin, hedef, yayınladıkları içeriğe sahip değildir. Bu tür bir saldırı, bir sitenin içeriğinin kopyalanması ve başka bir siteye gönderilmesiyle desteklenebilir; Daha fazla bilinçli saldırganlar, içerik kullanıma hazır olur olmaz çoğu zaman bunu yapar. Prensipte basit olmasına rağmen, kopyalanan içerik orijinal içerikten önce endekslenirse sinsi olabilir.

Daha da kötüsü, böyle bir iddia Google’ın bir siteyi 10 gün veya daha uzun bir süredir askıya almasına neden oluyor. Aramalarda bulunmamak, bir sitenin sıralamasının düşmesine neden olur. Sıralı olarak birden fazla saldırı gerçekleşirse, bir işletmenin sıralaması yok olabilir ve bu da felaket bir gelir kaybına neden olabilir.

Düşük Puan Verme

Siyah şapka SEO operatörünün seyir defterinde bir başka düşük teknoloji taktiği, bu tür saldırı kendini açıklayıcı. Bir işletmenin ürünleri veya hizmetleri hakkında yanlış negatif yorumlar yayınlamayı içerir. Bir web sitesinin yorumları için bir bölümü varsa, bu tür bir saldırgan da burada bulunmadan, sonsuza kadar asılsız olumsuzluklar gönderiyor olabilir. Sahte inceleme saldırısı tehlikelidir, çünkü Google bunu hemen izlemeyebilir; Bir site sahibi olası kötüye kullanımı bildirmedikçe, Google’ın elleri bağlanır. İncelemelerin oluşturulması çok kolay olduğundan, manipüle etmek kadar kolaydır. Bu tür bir saldırı genellikle bir rakibin kampanyasındaki ilk adımdır. Kötü bir incelemenin bir etkisi olmayacaktır, ancak olumsuz yorumlar dalgası hem arama sıralamasını hem de işletmenin genel itibarını etkileyebilir.

Site Çökertme Saldırıları

Daha fazla teknoloji meraklısı – ve çaresiz – rakipler için, bir seçenek aşırı tarama ile bir siteyi denemek ve çökertmektir. Bir siteyi zorla ve tekrar tekrar tarayarak, bir siyah şapka web geliştiricisi, sunucudaki yükü artırabilir ve bu da sitenin performansını etkiler. Aşırı olarak ele alındığında, bu saldırı bir sitenin hızını azaltabilir veya tamamen çökebilir. Kilitlenme durumunda, arama motorları, kilitlenme giderilene kadar siteye erişimini kaybeder.

Sahte Tıklama Saldırıları

Bu saldırı türü SEO dünyasında tartışma konusu. Bazıları tıklamaların sıralamaları etkilemesine rağmen, diğerleri tıklamaların arama sıralarındaki etkisini kanıtlayan denemelere işaret etmektedir. Her halükarda, bir tıklama sahtekarlığı saldırısı, özellikle ücretli arama ağı reklamcılığı kullanıyorsa, bir işletme üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bu saldırı türü, yalnızca belirli anahtar kelimeleri (hedefin bilinen veya şüphelenilen anahtar kelimeleri) aramakla ve web sitesini tıklatmakla ilgilidir. Ardından, varışta saldırgan arama sonuçlarına hemen döner, sanki sevmediği bir siteye giden meşru bir kullanıcı gibi davranır ve ardından işlemi tekrar eder. Bu şekilde, sahtekarlık saldırılarının tıklanması bir işletmenin reklam maliyetlerini artırabilir ve sonunda kâr marjlarını düşürebilir.

Site İçi Negatif SEO Teknikleri

Negatif site içi SEO teknikleri, yani on-page anti-SEO yöntemleri şunlardır:

Site İçeriğini Değiştirmek

Daha fazla programlama becerisine sahip siyah şapkalar için, hacking oyun kitabındaki ilk hilelerden biri bir web sitesinin içeriği ile uğraşıyor. Bu saldırı türü, geniş bir aktivite yelpazesini kapsayabilir. Akla ilk gelen şeyler, kötü dil veya rahatsız edici resimler veya aşağılayıcı videolar da dahil olmak üzere sayfa paragraflarını yeniden düzenlemektir. Bununla birlikte, bu türden değişiklikler, bilinçli bir korsanın zihninde değil; Büyük, görkemli değişiklikler kolayca tespit edilir. Maksimum hasara ulaşmak için, değişikliklerin hem etkili hem de ince olması gerekir. Spam içerikli linkleri ve içeriği bir web sitesinde saklamanın yolları vardır, böylece sadece kodda görünürler. Bu gibi tehditler, bir sitede planlanmamış değişiklikleri tespit etmek için en iyi web sitesi denetim araçlarıyla tespit edilir.

Robot.txt Saldırısı

Bilgisayar korsanları için başka bir hedef, bir sitenin robots.txt. Bu, diğer şeylerin yanı sıra Google gibi arama motorlarına web sitelerini nasıl endeksleyeceğini anlatıyor. Bu programın manipüle edilmesi, bilgisayar korsanlarının bir web sitesini etkilemesi için inanılmaz derecede ince bir yol. Kullanıcılar robots.txt dosyasının arka planda çalışmasına izin verdiğinden, genellikle bunları tamamen unuturlar. Bu gibi durumlarda, bir siyah şapka operatörünün yapması gereken her şey, dosyaya bir izin verme kuralı eklemektir. Bu küçük değişiklik, robots.txt dosyasının bir arama motorunun tüm sayfaları veya tümüyle siteyi göz ardı etmesi talimatını vermesidir. Bu tür bir saldırı, sahibinin fark etmemesi durumunda, hem arama sıralamasında hem de müşteri bilincinde bir işletme için inanılmaz derecede yıkıcı olabilir. Bu tür bir potansiyel saldırı karşısında, uyanıklık bir kullanıcının en iyi arkadaşıdır. Bir sitenin sıralamasının manuel veya otomatik olarak düzenli olarak kontrol edilmesi, bir sitenin bir arama motorundan düşürülmüş olup olmadığını gösterebilir. Bir veya iki anahtar kelime için bu gibi sonuçları görmek endişe verici bir durumdur ancak mutlaka bir saldırı olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, çok sayıda anahtar kelime için gerçekleşirse, herhangi bir değişiklik için sitenin robots.txt dosyasını kontrol etmeyi düşünmelisiniz.

İçerik ve Link Yönlendirme Saldırısı

Bir site, popüler bağlantılar ve yüksek otorite ile iyi bir üne sahipse, siyah şapkalar bir sitenin sitelerine yönlendirmek için yönlendirmelerini ele geçirmeye çalışabilir. Bu taktikle, vicdansız olmayan kullanıcılar iki kuşu tek bir taşla öldürebilirler: rakibinin sahasına zarar verirken kendi başlarına bir yandan da. Bir siteyi hackleyerek ve yönlendirmelerini değiştirerek, kötü niyetli kullanıcılar kendi trafiğini artırabilir. Ayrıca, Google, bir site sahibinden önce değişikliği tespit ederse, kötü amaçlı bir yönlendirme için ceza uygulayabilir. Bu tür bir saldırı, yönlendiriciler popüler olan bir saldırganın yarar sağlamasından dolayı, yalnızca burada oluşturulan sitelerin neden risk altında olduğunu görebilir. Teoride, herhangi bir site bu tür bir saldırı ile hedeflenmiş olabilir, ancak yönlendirmeler kötü kalitede ise, saldırgan kendini mahvediyor. Her durumda, düzenli site denetimi bir sitedeki yeni yönlendirmeleri ortaya çıkarabilir; Bunlardan herhangi biri doğada kötü niyetli ise, bir kullanıcı bunları ne kadar erken biliyorsa, o kadar iyidir. Çoğu SEO saldırısında olduğu gibi, farkındalık en iyi savunmadır.

Site Hacklemek

Sadece bir siyah şapka operatörünün SEO’ya özgü bir oyun sonu olmadığı için bir sitenin SEO’sunu etkileyebilecekleri anlamına gelmez. Arama motorları, kullanıcılarını virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan, casus yazılımlardan ve diğer kötü amaçlı kodlardan korumaya çalışır ve bunları ya da kasıtlı olarak çoğaltan sitelerin görünümünü kısırlaştırır. Bir site saldırıya uğrarsa ve Google gibi bir arama motoru bunu gerçekleştirirse, siteyi devre dışı bırakabilir veya SERP’lere “saldırıya uğramış site” uyarısı verebilir. Bunlardan herhangi biri bir sitenin sıralamasını olumsuz etkileyecektir. Daha da kötüsü, eğer bir hacker, siteyi ziyaret eden her kullanıcıyı ortaya çıkarabilecek bir siteye kötü amaçlı yazılım yüklemeyi başarabilirse. Bu genellikle en sofistike ve zarar verici saldırı türüdür, buna karşı savunmak kapsamlı bir hazırlık gerektirir. Savunma seçenekleri arasında yazılım güncellemelerini sürdürme, SQL, XSS ve hata mesajı metnine dikkat etme ve HTTPS kullanma yer alıyor.

Negatif (Anti) SEO Engelleme Yöntemleri

Bir anti SEO saldırısından kaçınmak daha kolay ve nihayetinde daha uygun maliyetli olduğundan, kullanıcılar mümkün olduğunca çok önlem almalıdır. Bu amaçla, en iyi önleyici eylemlerin bazıları aşağıda listelenmiştir.

Google Web Yöneticisi Araçları ile E-posta Uyarılarını Ayarlayın

Google, olumsuz SEO saldırılarını, herhangi bir kullanıcı için olduğu kadar, daha fazla olmasa da, engellemek istiyor. Kullanıcıların kendilerine yardımcı olmalarına yardımcı olmak için, Google site etkinliğini izlemek için çeşitli araçlar sunar. Google, kullanıcıları aşağıdakilere uyarabilir:

  • Siteleri kötü amaçlı yazılımlara saldırı altında
  • Bir sitenin sayfaları endekslenmemiş
  • Sunucuda bağlantı sorunları var
  • Google manuel ceza uyguladı

Ancak, bu araçlardan faydalanmak için kullanıcıların bunları manuel olarak ayarlamaları gerekmektedir. Bunu yapmak, emeklilik dönemindeki bir anti SEO saldırısını tespit etmek için gereken durumsal farkındalığı geliştirmeye yardımcı olur ve sonra durdurur.

Backlink Profilinizi Takip Edin

Bu, şimdiye kadar, bir kullanıcının durdurulan saldırılara karşı farkındalığının en iyi yatırımıdır. Geri bağlantılar ve yönlendirmeler spam göndericilerin en yaygın saldırısı olduğundan, bir sitenin backlink profilinin farkında olmak, başlamadan önce birçok tehdidi durdurabilir. Bu makalede yardımcı olacak çok sayıda araç var – bu makalede listelenecek çok şey var, ancak kullanıcılar geri bağlantılar elde edilirse veya kaybolursa bunları uyarabilecek araçları düşünmelidir. Birinin backlink profilinin manuel kontrollerini yapmak başka bir mükemmel uygulamadır. Bunu yapmak, saldırıları tespit etmek için gereken farkındalığın korunmasına yardımcı olacaktır.

En İyi Backlink’lerinizi Koruyun

Çoğu zaman, bir site geri kalanı üzerinde bir kesim olan bir ya da iki geri bağlantı elde eder – bu da bir siteye daha fazla trafiği yönlendirir. Bunlar siyah şapkalar için başlıca hedefler; Seçtikleri taktikleri, sitenin sahibinin adıyla web yöneticisine, geri bağlantının kaldırılmasını istemek için başvurmasıdır. Bu tür bir saldırı birkaç basit adımla önlenebilir. İlk olarak, kullanıcılar birincil backlink’in webmaster’ına danışmalı ve gerçek bir kaldırma isteğinin nasıl görüneceğini ayarlamalıdır.

Kullanıcılar, bir isteğin yalnızca bir e-posta adresinden geleceğini belirtmelidir. Akıllı kullanıcılar, isteğin özel bir ifade içereceğini (kimsenin söyleyemeyeceği bir şey) önerebilir. Aynı zamanda hepsini bir arada kontrol etmek için, en iyi geri dönüşleri birlikte organize etmek iyi bir uygulamadır. Bu şekilde, bir kullanıcının bir web yöneticisine sorması gereken değişikliklerin tespit edilmesi daha kolaydır.

İlgili Makaleler

Sitenizi Güvenli Hale Getirin

Kötü amaçlı yazılımlar (ve onu kuran bilgisayar korsanları), çevrimiçi tehditlerin en büyüklerinden biri olarak, bir siteyi yetkisiz erişimden korumak en önemli önceliktir. Bir kullanıcının sahip olduğu ana bilgisayar hizmetinin türüne bağlı olarak, bir yöneticinin girişinin güvenliğini artırmak için çeşitli eklentiler olabilir. İdeal olarak, bir kullanıcı adı ve şifresine ek olarak bir akıllı telefona gönderilen rastgele bir kod gerektiren Google Authenticator Plugin’e benzer bir şey olmalıdır. Başka bir seçenek de, korsanların tahmin edemeyeceği rakamlar, semboller ve özel yazımlarla güçlü parolalara sahip olmaktır. Kişinin dosyalarının ve veritabanının düzenli olarak yedeklenmesi, bir saldırıdan kaynaklanan zararın en aza indirilmesine yardımcı olabilir. Son olarak, bir site yüklemelere izin veriyorsa, antivirüs yazılımının nasıl yükleneceği konusunda hosting/barındırıcı sahibi ile görüşmelidir.

Site Hızını Kontrol Edin

Herhangi bir sitenin mümkün olan en yüksek hızı süresiz olarak muhafaza etmesi imkansızdır. Bu, eğer bir sitenin yükleme süresi aniden normale yükselirse, sunucu taleplerindeki artışa bağlı olabilir. Bu, spam göndericilerin sunucuyu kapatarak bir siteyi kapatmaya çalıştığını gösterebilir. Bununla mücadele etmek için, kullanıcıların bir sunucu kapalıyken gösterecekleri araçları kullanarak, sunucu çalışma sürelerini ve yükleme sürelerini izleyebilmeleri gerekir. Bu noktada, kullanıcıların ev sahibi ile iletişime geçmeleri, durumu uyarmaları ve yardım talep etmeleri gerekecektir.

Düşman Edinmeyin

Bu nokta söylenmeden geçilmemeli, ancak negatif SEO’yu önlemenin en kolay yolu, düşman üretmekten kaçınmaktır. Kâr, spam göndericilerin bir siteye saldırmasının üç ana nedeninden yalnızca biridir; intikam ve sadist neşe diğer iki noktayı tamamlıyor. Kendilerini çevrimiçi yaparken, kullanıcılar saygılı olmalıdır. Argümanlar her ne pahasına olursa olsun, şunlardan kaçınılmalıdır; kimse ekranın diğer tarafında kim olduğunu tam olarak bilemez. Eğer bir yorum-savaştan kaçınmak ve SEO yetenekleri ile olası bir psikopatın üstesinden gelmek arasında bir seçenek varsa, seçimin açık olduğunu düşünürdüm. Bu nedenle düşman üretmemek adına saygı ve sevgi çerçevesini aşmayın.

Anti-SEO Önleme Yöntemleri

Kişinin en iyi çabalarına rağmen, hala negatif SEO’nun kurbanı olabilir. Bir saldırı olduğunda, aşağıdaki eylemler hasarı onarabilir veya hafifletebilir.

Kaldırılacak Backlinkleri Listeleme

Bir sitenin arka bağlantı profilini düzenli olarak kontrol ederek, bir kullanıcı yalnızca sitenin profilinin büyüme kalıplarını değil, aynı zamanda hangi bağlantıların elde edildiğini de görebilir. Bu şekilde, bu profil aniden daldığında, kullanıcılar bundan hemen önce hangi bağlantıların elde edildiğini söyleyebilirler. Bu gibi durumlarda, kullanıcılar için ilk adım, tüm olası kötü geri bağlantıların bir listesini yapmak ve her birini tek tek gözden geçirmektir. Bağlantılar istenmeyen görünüyorsa, o zaman kaldırılmaları gerekir.

Bozuk Bağlantıları Kaldırmak

Kötü linkler belirlendikten sonra, kullanıcıların bunlardan kurtulmaları gerekecektir. Bu süreçteki ilk adım, diğer sitenin web yöneticisi ile bağlantı kurmak ve bağlantının kaldırılmasını istemektir. Web yöneticisinin listelenen iletişim bilgileri yoksa bu zor olabilir. Kullanıcıların, onları bulmak için Whois gibi bir hizmet kullanması gerekebilir. Web yöneticisine ulaştıktan sonra, kullanıcılar yanıt alamazlarsa, bir sonraki adım sitenin barındırma hizmetine başvurmaktır.

Disavow Listeleri Göndermek

Ne kullanıcı ne de ev sahibi servisin herhangi bir şansı yoksa, mutlak son çare, rahatsız edici geri bağlantıyı reddetmektir. Google’ın Disavow Aracı, cezalara neden olan bağlantılar ile ilgili olarak çok etkilidir. Bir kullanıcı kendi başına kaldıramayacağı kötü geri bağlantıların bir listesini yaptığında, Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla Google’a gönderebilir. Google, incelemeden sonra spam içerikli bağlantıları reddederek, bir sitenin sıralamasındaki etkisini kaldırır. Yine, bu sadece suçlu sitenin web yöneticisi kooperatif değilken kullanılacak son çare.

Önümüzdeki noktaların, kullanıcılara olumsuz SEO kampanyalarının doğası hakkında bilgi sağlamaları ve bunlar hakkında neler yapılabileceğini umuyoruz. Daha önce de belirtildiği gibi, bu sadece bir genel bakış olmuştur; Mevcut tehditlerin tam olarak farkında olması için kullanıcılar kendi araştırmalarını yapabilir ve gerçekleştirmelidir. Farkındalık, kullanıcının negatif SEO veya herhangi bir çevrimiçi saldırıya karşı en iyi savunmadır. Bu bilginin mümkün olduğunca az kullanılmasını ve kullanıcıların çevrimiçi ortamda güvende olmasını umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu