Seo

Olumsuz Bir SEO Kampanyası Nasıl Önlenir

SEO Sinkwitz'e göre, SEO-negatif olma diye bir şey yok diyor. Tek yapabileceğiniz, kurban olma olasılığını azaltmak için adımlar atmaktır. Saldırı vektörlerini azaltmak ve sitenizi nasıl koruyacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Temelden yola çıkarak, web sitenizi nasıl olumsuz SEO (arama motoru optimizasyonu) kampanyalarından koruyabileceğinize bakmanın zamanı geldi.

Yapmanız gereken tek şey, saldırı vektörlerini azaltarak mağdur olma olasılığını azaltmak için harekete geçmektir. Bu şekilde, zarar vermek isteyen herkes daha sofistike olmalı ve ortalama bir web sitesine karşı daha fazla çaba göstermelidir.

Negatif SEO serimizin bu taksitinde, SEO‘yu üç alana ayıracağız: içerik, linkler ve kullanıcı sinyalleri ve sitenizin genel olarak olumsuz SEO’nun kurbanı olmaktan her biri, aynı şekilde korunmaya odaklanıyoruz.

İçerik ve altyapı

Barındırma. Hosting sağlayacınız, sizi beladan uzak tutmak için ne yapabilir? Herzaman derim ucuz etin tadıda ucuz olur kaliteli alt yapıya sahip hosting firmalarının herzaman güvenlik önlemleride yüksektir ve sitenizi çeşitli saldırılardan koruyabilir.. Kesinlikle ucuza kaçmayın..

Bu makaledeki tüm sorunların% 100’ünü ele alacak olsaydınız, yine de kötü amaçlı yazılım dağıtmak için işaretlenen veya e-posta spam’ı algılama hizmetleri tarafından engellenen veya el ile bağlantı eylemlerine tabi olan bir düzine başka etki alanıyla paylaşılan bir IP’de olursunuz. 

En azından, önem verdiğiniz bir alan için özel bir IP’ye sahip olmak ve ideal olarak siteyi kendi özel sunucusunda bulundurmak istersiniz.

Bir barındırma sunucusunu paylaşmamanın bir başka avantajı? Olumsuz SEO’yu çalıştırmaya çalışan herkesin daha az saldırı vektörü olur. Aynı anasistemde daha az güvenlik alanlı bir alan adıyla barındırma işleminize erişememeleri onların daha güvenli olmasını sağlar.

CMS düşünceleri. Tüm içerik yönetim sistemleri (CMS)’ye eşit değildir. Bazıları, tek bir sayfa oluşturmaya çalıştığınızda otomatik olarak normal, arşiv ve ayrı görüntü sayfaları otomatik olarak ortaya çıkarır. Bazıları, spam’e açık bir davetiye olan yayınlarda dofollow yorumlarına otomatik olarak izin verir.

Dünyadaki web sitelerinin çoğunluğu WordPress‘te çalıştığı için, yorumları devre dışı bırakmak, etiket sayfalarına noindex eklemek, yazar arşiv sayfaları ve kategori sayfaları bana mantıklı geliyor. Bazıları aynı fikirde değil, ancak benim odak noktam, yalnızca yüksek değerli sayfaları dizine koyma ve sıralamaya girmesi.

Belirli içerik yönetim sistemlerinde, sayfa numaralandırmanın pagination ve diğer sorgu dizisi saçmalıklarından dolayı endekslenmesini önlemek için uygun kurallılaştırmanın kullanılmasının sağlanması önemlidir.

Robots.txt. iyi bir robots.txt dosyası belirli saldırıları önleyebilir ve siteniziniz güvenliğini arttırabilir

URL dizesinde, Google’ın bir alan adının iç yönetimine ve URL’de kullanılan anahtar kelimelere nasıl davrandığıyla ilgili istenmeyen bir ifade içeren bir sayfanın sıralanması mümkündür. Örneğin:

exampledomain.com/directory/ undesirablekeywordphrase

Yana robot.txt kuralları aslında sayfasını Google’ın taramasını engellemek, Google sayfa “iyi” olması (ya da hiç mevcut değildi) ve daha sonra (genellikle) o sırada olabileceğini güvenmeli.

Bu, büyük medya sitelerini diğer endüstrilerdekinden daha fazla rahatsız ediyor. Geri kalanımızın en büyük risk azaltmalarından biri, arama sayfalarının taranmasını ve dizine eklenmesini engelleme şeklinde gerçekleşiyor. Hangi CMS’yi kullandığınızı bilmeden, aşağıdakileri seçip seçebileceğiniz bazı genel tavsiyeler:

Disallow: / arama /

Disallow: / *? S =

Disallow: / *? Q =

Uygun robots.txt kurulumu, yalnızca düşük kaliteli sayfaları dizinden korumak için değildir. Tarama bütçenizin ince ayarını yapmak için, arama motorlarına önizleme sayfalarını taramamaları da önemlidir. Bu, tarama botlarının bir örümcek tuzağına yakalanmak için zaman kaybetmemesini sağlar. Bunu WordPress’te yapmak oldukça kolaydır, çünkü bunlar şu sayfalar için tipik yapılardır:

Disallow: * ve önizleme =

Disallow: *? P =

Disallow: * & p =

Kazıma. Hayır, kendinizi korumaya yönelik bir araç olarak kazıma konusunda bir tavır almanızı önermeyeceğim; tam tersi. Görüntülerinizi ve yazmanızı web sitenizde izinsiz olarak kullanılmadığından emin olmak için bir içerik koruma hizmetini kullanırken proaktif olmanız gerekir.

Google şimdi hangi sitenin orijinal kaynak olduğunu bulmakta daha iyi olsa da, parazitik ana bilgisayarlar olarak yetkili alanların kullanımıyla ilgili hala sorunlar var.

Bir saldırgan, bir hedef alanını sürekli olarak kendi site haritasında koklayarak hedeflemeye çalışır. Saldırgan, daha sonra, içeriklerinizi yayınlamanızın saniye cinsinden, parazitik bir sunucuya yüklediğiniz yeni içeriği yayınlayacaktır.

Bu içerik hırsızlarını bulmak için Copyscape veya Plagium gibi bir hizmet kullanın. İçeriğinizi çalmakta başarılı olursa, yayından kaldırma isteğiyle barındırma şirketiyle iletişime geçmeniz veya bir DMCA siparişi vermeniz gerekebilir .

İlgili Makaleler

Kötü bağlantılar

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) yoluyla giden bağlantılar.  Yukarıdaki CMS bölümünde belirtildiği gibi, açık yorumlama hayranı değilim çünkü istismar ediliyorlar. Peki ya diğer UGC kaynakları?

Sitenizin üyelerin etkileşimde bulunabileceği bir topluluk / forum bölümü eklerseniz, aşağıdakilerden birini yapmanızı öneririm:

  • Tüm harici bağlantılara nofollow niteliklerini uygulayın .
  • Giden bağlantı eşitliğini önlemek için tüm harici bağlantıları bir iç sayfadan yönlendirmeye zorlayın.
  • Noindex tüm konular.
  • Tüm harici bağlantıları denetleyin.

Enjekte edilen bağlantılar. Bu, proaktif olmak için daha zor bir konu çünkü tanım olarak gerçekten reaktif oluyorsunuz. Ancak, Google Arama Konsolu’nu, sitenizde bulunmadığınız adreslerde bulunan giden bağlantılar için sık sık izlemelisiniz.

Sitenize enjekte edilen giden bağlantıları kontrol etmenin bir başka yöntemi, herhangi bir bağlantı veya içeriğin bulunup bulunmadığını belirlemek için birden çok kullanıcı aracısı (Google değil Google) içeren tutarlı bir tarama komut dosyası içerir. Bu, enjekte edilen sorunları azaltmaya çalışmak için tersine mühendislik gizleme yazılımı tarafından ele alınmaktadır.

Bunu yapmak için, ya elle veya bir kullanıcı aracısı geçiş eklentisi kullanarak Googlebot’u taklit etmek için tarayıcı aracınızı Chrome veya Firefox’ta ayarlayın. Sitenizdeki sayfaları hem Googlebot hem de normal bir kullanıcı olarak görüntüleyecekseniz, belirli bağlantıların yalnızca Googlebot tarafından görülebilir olup olmadığını, enjekte edilen bağlantıları etkin bir şekilde iptal edip etmediğini görsel olarak belirleyebilirsiniz.

Gelen bağlantılar.  Kendi dışındaki sitelerden gelen bağlantılar, kendi iç bağlantılarınızdan daha çok sizin sorunlarınız olabilir. Niye ya? Çünkü başkalarının ne yaptığını kontrol edemezsin.

Kötü gelen bağlantılardan kendinizi korumak ve korumak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

  • Çok fazla bağlantıya sahip ol. Mümkün olduğunca çok sayıda kaliteli gelen bağlantı elde etmek için çalışın ve kaliteli bağlantıların toplam bağlantı sayınızın yüksek bir yüzdesini oluşturun. Biliyorum, bunun iyi bir ses çıkarmaya odaklanmış olmasından bağımsız olarak, sürekli olarak iyi bağlantılar kazanacaksınız. Sadece birkaç iyi bağlantınız varsa ve size doğru negatif SEO uygulayan birisi, size birkaç yüz bin kötü bağlantı göstermeye karar verirse, Google neredeyse kesinlikle size olumsuz davranacaktır. Daha ekonomik olmayan bu saldırıyı kalite bağlantılarınızı artırarak yapabilirsiniz, daha iyi.
  • Çapa metnini izle. Seyahat etmenin kolay bir filtresi hala sabit metnin genişletilmesidir. Bu nedenle, harika bağlantılar çekiyorsanız bile sınırlı sayıda çapa metin öbeklerine güvenmemenizden emin olun. Çapa metninizi çok yoğunlaşmaya başladıktan sonra görüyorsanız, negatif bir SEO saldırısının diğer belirtilerini arayın. Aynı şekilde ifade edilen çapalara işaret etmek, negatif bir kampanya başlatmanın daha kolay ve ucuz yollarından biridir.
  • Bakmak istedik. Reddetme aracını beğenmediğimi söyleyen kayda geçti, çünkü Google’da suçlu olana kadar kanıtlanmış masum bir ortamın göstergesi olduğunu düşünüyorum. Ancak, mevcut olduğundan, risk puanlama çözümünüze dayanarak proaktif olarak reddetmek istersiniz. Unutmayın, sadece denizaşırı sahte pornolar ve adreslemeniz gereken kumar bağlantıları değil, aynı zamanda herhangi bir nüanslı saldırının parçası gibi görünen şeyler de değil.

Kullanıcı sinyalleri

Buraya giren sadece birkaç faktör var ve ne yazık ki, bunlardan biri hakkında yapabileceğiniz fazla bir şey yok.

Ölçümleri. Tıklama oranı (TO) , sitede geçirilen süre ve hemen çıkma metrikleri sürekli olarak Google tarafından daha güvenilir sinyaller olarak katlanıyor. Google Arama Konsolu’ndaki ve Google Analytics’teki temel istatistiklerinizi bilmek önemlidir çünkü bir sonuca ulaşmak için bir botnet ve birkaç bin mikro çalışanı işe almak ve bir saniye sonra geri dönmek kolaydır.

Mikro çalışanlar ayrıca ziyaret ettikleri alanın kaliteli bir site olmadığı yönünde bir öneride bulunabilirler. Yapmanızın gerçekten ümit edebileceği şey, tuhaf eğilimleri fark edip telafi etmeye çalışmak; Açık bir botnetse, sunucu veya içerik dağıtım ağı (CDN) düzeyinde engelleyin. Bununla birlikte, bir grup teşvikli kullanıcı ise, gerçekten yapacağınız tüm şey, tatmin edici bir deneyim sağlamayı ve fakir metrikleri dengeleyeceğini bildiğiniz trafiği elde etmeyi amaçlayarak, gelen bağlantılarınızdaki gibi durumla başa çıkmaktır.

Hız. Potansiyel olarak yavaş bir sitenin size karşı kullanılmasını önlemek için, bunu titrek bir kurulumda barındırmayın. Mümkünse, kendinizi DDoS ( hizmet ağı) saldırılarına karşı korumak için bir CDN kullanmayı düşünün ve kullanıcı datagram protokolü (UDP) amplifikasyonu, Slowloris gibi sıfırıncı sorunları önlemek için sunucu ortamınızın güncel olduğundan emin olun. diğer saldırılar.

Bunun ötesinde, bir kullanıcının sunucu seviyesindeki satır içi bağlantılarını kilitleyerek, kullanılmayan CMS eklentilerini kaldırarak ve uygun önbelleğe alma işlemini gerçekleştirerek, bir kişinin sizden bant genişliğini azaltabileceği herhangi bir yöntemi araştırmak isteyeceksiniz.

Malware. Bir kullanıcı sinyali olarak kötü amaçlı yazılım mı? Kesinlikle, bunun daha fazla içerik sorunu olduğunu iddia edebilirsiniz. Hiçbir şey, enjekte edilen bazı JavaScript’ler tarafından bir dolandırıcılık sitesine otomatik olarak yönlendirilmek gibi kötü bir deneyime katkıda bulunmaz. Bu tür durumları önlemek için, kötü amaçlı yazılımları bulmak ve kaldırmak için sitenizin sunucusunda düzenli olarak bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı çalıştırmak sağlıklıdır .

Sorunları ne kadar erken bulabilirseniz, o kadar iyidir. Neyse ki, Google bilinen kötü amaçlı yazılım sorunlarını ele alırken oldukça bağışlayıcıdır, ancak hepsini yakalamamaktadır ve kötü kullanıcı verilerini kaçırdıklarında normal kullanım olarak görecektir.

Kapatmak

Buradaki tüm dinamikleri kapatmak imkansızdır, ancak, düşündüğümüz şeyin, negatif SEO’nun kurbanı olduğunu düşünüyorsanız sitenizi nasıl kontrol edip koruyacağınıza dair sağlam bir genel bakış olduğuna inanıyorum.

Bu serinin gelecek ay makalesinde, devam eden bir negatif SEO saldırısının ortasında olduğunuzu keşfettiğinizde ne yapacağınızı tartışacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu