Seo

SEO Dostu Makale Nasıl Yazılır?

Seo dostu makale yazmak,Arama Motoru Optimizasyonu, web sayfalarında görünürlük ve arama motorlarında daha yüksek bir sıralama ve daha fazla okuyucu için trafik artırmak için kullanılan bir tekniktir. Arama Motoru Optimizasyonu’nu kullanarak bir makale yazmak, makaleyi ilginç ve okunması kolay hale getirmek için iyi yazma becerileri gerektirir. Metindeki anahtar sözcüklerin ve anahtar kelimelerin stratejik olarak yerleştirilmesi ve hiperlinklerin dahil edilmesi, sayfanızın okurluğunu artıracaktır. Arama Motoru Optimizasyonu’nu kullanarak bir makalenin nasıl yazılacağını öğrenmek için aşağıdaki adımları okuyun. Daha önce yazdığımız SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? makalemizide okumayı unutmayın.

Makale Nasıl Yazılır

Makalenizi özetleyin

 • Makaleler iyi yazılmış, ilgi çekici ve bilgilendirici olmalıdır. Belirli bir konu hakkında yeni bir bakış açısı sunmalılar. Başlangıçta yararlı bilgilerle birlikte iyi bir kanca, insanların okumaya devam etmesini istemektedir. Makaleniz yararlı, eğlenceli veya başka bir şekilde değerli olmalıdır.
 • İyi içeriğe sahip iyi yazılmış bir makale daha fazla trafik çekecektir, bu da birçok okuyucunun sitenizi ziyaret edeceği anlamına gelir. Bu, makalenizi pazarlamacıları (sitelerinizi kendi sitelerinize bağlayan kişiler) bağlamak için daha çekici hale getirir ve reklamverenlerin reklamınızı yapmak için sayfanızı kullanmak istemiş olma olasılığını artırır.
 • Google arama motoru, makale ve blogların başlığı üzerinde büyük bir ağırlık sağlar. Bu yüzden anahtar kelime öbeğinin başlıkta etkili bir SEO içeriğinin önemli bir parçası olarak bulunması hayati önem taşımaktadır.

Makaleniz için önemli kelime öbekleri ve anahtar kelimeler listesi yapın. 

Bu, yayıncınızın sayfanın meta verilerine HTML kodunun bir parçası olarak dahil edebilmesi için önemlidir.

 • Makale, bir makaleyi kolaylıkla ziyaretçi okyabiliyorsa, makale alt başlıklarla ayrılırsa okuyuculara ve Google sıralamasına çok yardımcı olacaktır. Önemli bir hatırlatma olarak, sitelere göz atan çoğu insan internette sadece okuma yapıyor. Bu nedenle, bir alt başlıkta, makaleyi bitirmeleri ve daha uzun bir süre boyunca sayfada kalmaları muhtemeldir.
 • Anahtar kelimeler ve anahtar ifadeler, insanların yazmak üzere olduğunuz konu hakkında bilgi aramak için kullanacakları kelimeler veya kelime öbekleridir. Örneğin, hareket etme ile ilgili bir makalenin anahtar ifadeleri “paketleme ve taşıma” veya “hareketli bir kamyon yükleme” olabilir; anahtar kelimeler ise “hareketli”, “yeniden yerleştirme” veya “yeniden yerleştirme” olabilir.
 • Anahtar ifadeler ve anahtar kelimeler, arama motorlarının internetteki her sayfaya gönderdiği komut dosyaları olan “örümcekler” tarafından kaydedilir. Örümcekler web sayfalarında ve web sitelerinde “gezinir” ve içerik ve içerik kalitesi için bunları analiz eder. Bunu yapmanın bir yolu, bir sayfanın konusunu belirlemek için anahtar kelimeleri ve anahtar sözcükleri kaydederek; ancak, her bir anahtar kelimenin veya ifadenin ne sıklıkta kullanıldığını, bir sayfanın dilbilgisel olarak doğru olup olmadığını ve ne tür gelen ve giden köprüler olduğunu tespit ederler. Köprüler, konuyla bir şekilde alakalı olan diğer sayfalara bağlantılardır.

Ayrıca Bkz:Google’da En Çok Aranan Kelimeler Nasıl Bulunur

Seo dostu makaleni yaz

 • Yazım hatası olmadan dilbilgisel olarak doğru olduğundan emin olun.
 • Makalenize bir başlık verin.
 • Alt başlıklarla kısa paragraflara ayırın.
 • En önemli anahtar kelimeleri ve anahtar sözcükleri makalenin başlarında olabildiğince erken, tercihen ilk cümlede ve birinci paragrafta kullanın.
 • Anahtar kelimeleri veya anahtar sözcükleri aşırı kullanmayın. Makalenin doğal okuma ritmindeki metin boyunca doğal olarak birbirinin içine koyun. Önerilen anahtar kelime yoğunluğu% 1-3’tür.
 • Başlıklar ve alt başlıklarda en önemli anahtar kelimeleri ve anahtar kelime öbeklerini ekleyin.
 • Metinde anlam ifade ederse, anahtar kelimeleri ve anahtar sözcükleri kalın veya italik olarak yazın.
 • İçerikte çok fazla anahtar kelime varsa, Google arama motoru anahtar kelimelerin doldurulduğunu varsayar. Bir çaylak hatası yapmayın ve bu anahtar kelime öbeklerini 155 – 200 kelime üzerine koyun.
 • Başlık, anahtar kelime öbeğini içeriyorsa, makalenin ilk tümcesi de anahtar kelimeye sahip olmalıdır. Artıklığı kırmak için makaleyi bir soruyla başlatmayı deneyin. Anahtar kelime zaten cümleye eklendiğinden, yapmanız gereken tek şey BOLD. Bu, anahtar kelimeyi vurgulayacak ve makaleyi tararken Google algoritmasında büyük bir etki yaratacaktır.
 • İlk cümleye benzer şekilde, anahtar kelimelerin daha fazla vurgulanması için son cümlede de anahtar kelime bulunmalıdır.

Makaleye bağlantı ekleyin.

 • Köprüler, konuyla alakalı başka bir web sayfasına bağlantılardır. Bir kelimeyi veya ifadeyi vurgulayabilir ve bağlamak istediğiniz web adresini ekleyebilirsiniz. Her bağlantının, sesli bilgi ve kolay gezinme sunan kaliteli bir web sitesi olduğundan emin olun.

Makalenizi Sosyam Medyalar’da Paylaşın.

 • Harika bir makale yazmış olsanız bile, dünyayı bundan haberdar etmelisiniz. Basitçe, Facebook, Twitter veya Tumblr’daki yeni makalenizin bağlantısını paylaşın ve arkadaşları yeniden paylaşmaya teşvik edin.
 • Anahtar kelimeleri tıklanabilir bir bağlantıya dönüştürmek, Google aramasının daha fazla anahtar kelimeyi vurgulamasına olanak tanır ve anahtar kelimelerin çoğunlukla bulunduğu bir makalenin başında ve sonunda yapılmalıdır.

İçeriği paylaşmayı kolaylaştırın

 • Google’ın diğer sitelerde paylaşıldığını görmesi durumunda içeriğiniz bir bütün olarak daha iyi sıralanacaktır. “Makalenize Bağlantı Oluşturma” adımında olduğu gibi kendiniz paylaşmanız harika bir başlangıçtır, ancak diğer kişilerin paylaşmasını kolaylaştırmak sizi daha da tanıtıcı hale getirebilir!

Blogdefterinin misyonu insanların öğrenmesine yardımcı olmaktır ve biz gerçekten bu makalenin size yardımcı olmasını umuyoruz. Şimdi sadece blogdefteri ziyaret ederek başkalarına yardım ediyorsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu