Seo

SEO Metin Yazarlığı İle Dönüşümler Nasıl Yönlendirilir?

Katılımcı Jessica Foster, güven oluşturan ve dönüşümleri yönlendiren SEO odaklı bir marka mesajının nasıl oluşturulacağını açıklıyor.

İçerik yazmanın nadiren de bahsedilen bir yönü , hem SEO dostu hem de hedef kitlenize hitap eden marka içi içerikler yazmaktır. SEO’nun birincil hedeflerinden biri – ister kendiniz ister istemciler için yapıyor olması.

Bu makalede, marka içi içeriğin neden bu kadar önemli olduğunun yanı sıra doğru zamanda doğru kitle için doğru mesajı nasıl küratörlük yapılacağı alacaksınız.

SEO copywriting: Markalaşmanın onunla ne ilgisi var?

Gördüğüm trendleri göz önünde bulundurarak “2018 kişisel markalaşma yılı” diyorum. Büyük ölçekli iş markalaşması önemli olsa da, giderek daha fazla müşteri, çalışmak istedikleri işe “yüz” koymaya çalışıyor. Sitenize trafik çekmek veya sosyal medyada çok sayıda makaleyi paylaşmak yeterli değildir. Hedef kitlenizle, güveni teşvik eden ve nişinizde bir otorite olarak sizi kurtaracak bir bağlantı kurmalısınız.

Harika SEO metin yazarlığı, Google için yazmayı ve hatta hedef kitleniz için yazmayı çok daha fazla içerir . Her ikisinin de güzel bir dengesidir ve bunu etkili bir şekilde yapmak için kutunun dışında düşünmek zorunda kalırsınız.

Bunu çözmek için SEO copywriting, hem SEO dostu hem de izleyicilere onları çeken ve dönüştüren bir şekilde yazmanın bir yoludur. Sadece anahtar kelimelere takılıp bir yere basmanın bir yolu değildir.

Aslında, insanlar bana yazım söz konusu olduğunda bana sık sık anahtar kelime yoğunluğu hakkında soru soruyorlar ve gerçekte bu metrik neredeyse hiç aklıma gelmiyor.

Kitlenizin sahip olabileceği bir soruyu yanıtlayan yüksek kaliteli, doğru ve bilgilendirici içerikleri gerçekten paylaşıyorsanız, SEO dostu olmanın yolundasınızdır. Ardından, bu terimlerin arama trafiğine ve rekabet düzeyine sahip olduğunuzu doğrulamak için araştırmayı yapmanız gerekir.

Yukarıda bahsettiğim gibi, marka mesajınız, çoğu zaman metin yazarları ve SEO uzmanları tarafından göz ardı edildiği gibi SEO metin yazarlığının önemli bir bileşenidir. Yazmayı, kimin için yazdığınızı, almayı istediğiniz eylemi ve daha fazlasını yapmada büyük bir rol oynar.

Peki, marka mesajınızı SEO içeriği yazmak için nasıl kullanıyorsunuz?

Marka mesajınızı nasıl bulabilirsiniz?

Birçok işletme sahibi bu adımı atlasa bile, bir marka mesajının oluşturulması bir işletmenin başlatılmasında önemli bir adımdır. Belki de pazara bakmışlar, hedef kitlesine girmişler ve neler sunduklarını biliyorlardı, ama hepsini bir araya getirmediler.

Sonuç nedir? Potansiyel müşteriler sitelerine gelse bile, sitenin ne hakkında olduğu ve hizmetlerin bunlara nasıl uygulandığı konusunda sağlam bir fikir sahibi olmazlar. Bağlantıyı görmezlerse, dönüştürmezler.

Bir işletmenin marka mesajını bulmak için, sorulacak birkaç temel soru vardır. Belirli bir hedef kitleniz için doğru mesajı bulmaya geldiğinizde tekerleklerin dönmesine yardımcı olacak bazı sorular.

1. Hizmetinizi veya ürününüzü benzersiz kılan şey nedir?

Öncelikle, sizi rakiplerinizden ayırmanızı sağlayan şeyin ne olduğunu tanımlamanız gerekir. Oldukça benzer hizmetler / ürünler olsa bile, sizi ayıran en az bir şey olması muhtemeldir.

Örneğin, SEO söz konusu olduğunda “köşeleri kesmeyin” ya da sunduğunuz ürünlerin “yerel kaynaklı ve organik olarak yetiştirildiği” olabilirdi. Ne olursa olsun, bu bir şeyin ne olduğunu bilerek sizi farklı kılar. Eşsiz teklifiniz tarafından yaratılan izleyici kitlesini çekmenize yardımcı olacak.

2. Müşterilerinize veya müşterilerinize ne gibi bir değer sağlıyorsunuz?

Yüzey seviyesi değerinin ötesine geçerek (para ya da onlara bir ürün vermeyi) düşünün ve işinizin sunduğu değerlere gerçekten inin.

Örneğin, dijital pazarlama ihtiyaçlarını dış kaynak kullanımı kolaylık olabilir. Ya da sırtlarına sahip güvenilir bir SEO ajansı ile çalışmanın rahatlaması olabilir. Bunu düşünürseniz, bu tekliflerin her ikisi de kendi içinde ve kendi içinde sloganlar olabilir.

Çoğu zaman seyircinizin mutlaka daha fazla paraya ihtiyaç duymadığını göreceksiniz – ama bundan daha fazlası. Rakiplerinizin “daha ​​fazla satış” yapması muhtemeldir, ancak anlaşmayı nasıl tatlandırabilirsiniz?

3. İdeal müşteri / müşteri kimdir?

Müşterilere bu soruyu sorduğumda, her zamanki cevap “küçük işletme sahipleri”, “dijital pazarlama profesyonelleri”, hatta “yaratıcı girişimciler” gibi bir şeydir. Bu cevaplarla ilgili sorun size geldiğinde çok az bilgi vermeleridir. “İdeal müşterinize” hitap eden bir marka mesajı oluşturmak.

Bu kişinin / kişilerin kime sorduğuna göre daha bütünsel bir profil oluşturmak isteyeceksiniz:

 • Ne tür küçük işletme sahipleri onlar?
 • Sorunları neler?
 • İlgi alanları nelerdir?
 • Neye benziyorlar?

Onlar hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, ne istediklerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlamak o kadar kolay olacaktır. Bu, SEO içeriğinize dahil edeceğiniz bilgiler.

4. Web sitenize geldiğinde # 1 hedefiniz nedir?

Genellikle, web sitenizin amacı dönüşümleri artırmaktır. Ama yine de, bu yeterince spesifik değil. Kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşimde bulunmasını istediğinizle ilgili bir planınız olmalıdır.

 • Blogunuzu ziyaret etmelerini ve belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi almasını ister misiniz?
 • Satış sayfanızdan ürün satın almasını ister misiniz?
 • Sizinle ücretsiz bir danışma programı planlamak için bir iletişim formu doldurmalarını ister misiniz?

Tüm bu eylemler biraz farklı ve bu nedenle her biri farklı bir mesaj için çağırıyor. Kullanıcıların hangi eylemleri gerçekleştirmesini istediğinizi ve marka mesajlaşmanızı, bir web sitesi aracılığıyla dönüşümleri artırmaya yardımcı olacak şekilde birlikte çalışmalıdır.

İlgili Makaleler

5. Hizmetleriniz / ürünleriniz müşterileriniz / müşterileriniz için hangi problemleri çözüyor?

Soru 2’ye benzer şekilde, bu soru, müşterileriniz veya müşterileriniz için gerçekte yaptığınız şeylerin daha derinlerine inmek için kullanılır.

Eğer işiniz bilgisayar satıyorsa, sorun “Müşterimin bir dizüstü bilgisayara ihtiyacı vardı ve şimdi bir tane var.” Daha iyi bir cevap şöyle olurdu: “Müşterim dizüstü bilgisayar olmadan evden çalışamadı. Onlara uygun fiyatla bir tane verebildim. ”Ardından, daha spesifik bir problemi nasıl tanıdığınızı ve nasıl çözebileceğinizi görün. Biraz karışık biliyorum ama lütfen cümlelerdeki gizliliği algılayın.

Hatta potansiyel müşterilerinizin ve geçmiş müşterilerinizin en yaygın sorularının veya mücadelelerinin bir listesini yapmak isteyebilirsiniz. İş ve hayatı onlar için nasıl kolaylaştırıyorsunuz? Bu soruların cevapları, web sitenizdeki içerik için fırsatlar oluşturur.

6. Hedef kitlenize en uygun stil / ton hangisi?

Bir çok işletme sahibi, çevrimiçi gördükleri pazarlama alanlarına girip kendi sitelerine uygularlar. Bu, bazı işletmeler için işe yarayabilir, ancak hepsi değil. Web sitenizin kopyasının size neyin hitap ettiği ve hedef kitlenize hitap eden konular hakkında daha az olması gerekir.

3. soruya tamamen cevap verdiyseniz, bunun hakkında zaten sağlam bir fikriniz olabilir. Hangi ton ve tarzın kişilikleri ve neyin peşinde oldukları ile en iyi uyuştuğunu bilmelisiniz.

Test edin, test edin ve tekrar test edin!

Harika bir SEO içeriğinin yazılmasının önemli bir bileşeni, farklı sürümleri ve kopya stillerini test etmektir.

Bunu yapmanın birçok yolu vardır, ancak belki de en iyi bilinen ve en kolay yol A / B testi ile yapılır . A / B testi ile, hangisinin en iyi performans gösterdiğini görmek için içeriğinizin iki (veya daha fazla) sürümünü test edersiniz.

Örneğin, neredeyse aynı olan iki yayınınız olabilir, ancak iki farklı başlığın etkinliğini test etmek istersiniz. Daha sonra, her iki yayını da dolaştıracak ve hangisinin en iyi performans gösterdiğini göreceksiniz (trafiğe, dönüşümlere, tıklamalara vb. Bakın). Bu testin sonuçları, hangi tür başlıkların kitlenizle rezonansa geçeceğini size söylemelidir.

Hemen hemen her şeyde varyasyonlar yapabilirsiniz. En yaygın olanları şunlardır:

 • Sayfa başlığı.
 • Yazı başlığı.
 • İçerik Uzunluğu.
 • İçerik tasarımı
 • İçerik yapısı

İçeriğinizin daha iyi veya kötü performans göstermesinde belirleyici faktör olan öğenin ne olduğunu belirleyebilmeniz için yalnızca bir veya iki değişiklik yapmanızı öneriyorum.

İçeriği yayınlamadan önce A / B testi için zamanınız yoksa, zaman içinde aşamalı düzenlemeler yapabilir ve performans metrikleri izleyebilirsiniz.

Örneğin, sayfa iyi performans göstermiyorsa (trafikte veya sosyal ağlarda), başlığı değiştirirseniz ve bu metrikler gelişirse, bir varyasyonun suçlu olduğunu varsaymak güvenlidir.

Kitlenizle en çok neyin işe yaradığını görmek için farklı türde kopyaları denemede sorun yoktur. Aslında, kesinlikle tavsiye ederim! Ek bir önlem olarak, içeriğinizin izlenimini ve etkililiğini değerlendirmek için potansiyel müşterilere veya geçmişteki müşterilere yönelik bir anket oluşturabilirsiniz .

Bu soruları derinlemesine cevaplayabiliyorsanız, uyumlu bir marka mesajı oluşturmaya hazırsınız. On-marka SEO copywriting gerçekten bu farklı bileşenleri kopyalamanızla ilgilidir, böylece ideal müşterinize ve ne istediğine / ihtiyaç duyduğuna odaklanır. Bunu yapabiliyorsanız, sunduğunuz ürünlerde değeri görecek ve satın alma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Açılış / servis sayfalarınızı optimize etme

Ana sayfanıza benzer şekilde, açılış sayfaları ve hizmet sayfaları, kullanıcıların sitenize geldiklerinde karşılaştıkları ilk şey olabilir.

Bu nedenle, bu sayfalar hem dönüşümler hem de SEO için optimize edilmelidir. Anlamı, bir müteakip olmamalı ve sitenizdeki diğer herhangi bir sayfa kadar işinize hizmet etmelidir.

Bu sayfalardaki fark, ana sayfada yaptığınız gibi bir dizi avantajdan ziyade, yalnızca bir konuyu veya ağrı noktasını ele almanızdır.

Müşterileriniz / müşterileriniz için hangi adresi kullandığınızı, bu sayfada hangi bilgileri bulabileceğinizi ve sizinle iletişim kurmak veya daha fazla bilgi edinmek için hangi eylemde bulunmaları gerektiğini çok erken anlamanız gerekir.

Zorlayıcı bir H1 etiketi bu süreçte ilk adımdır. Ana sayfa örneği gibi, mümkünse söz konusu sayfanın odak anahtar kelimesini de içerecek şekilde, kullanıcıların tam olarak aradıkları şeyle doğrudan ilişkili olması gerekir.

Sayfayı, kullanıcıların okumaya ve daha fazla bilgi aramaya teşvik edecek şekilde ana hatlarını verin. Hiçbir organizasyona sahip olmayan bir metin duvarı bulundurmak, kullanıcıları zorlayarak ya da daha da kötüsü sayfadan çıkmalarına neden olacaktır.

H2 ve H3 etiketleriniz, en iyi arkadaşlarınızdır, çünkü bu yolculukta kullanıcıları, düşündürücü sorular, açıklayıcı başlıklar ve daha fazlası aracılığıyla yönlendirebilirler. Aynı zamanda daha fazla anahtar kelime kullanımı için bir fırsattır.

Son olarak, ana sayfa gibi, sayfanın en altında ve sonunda CTA’ları (harekete geçirme ifadeleri) dahil etmek isteyeceksiniz. Bu şekilde, sayfanın sonunda, sizinle iletişime geçmeye hazır olduklarına karar verirseniz kullanıcıları yakalayabilirsiniz.

Açılış ve servis sayfalarınız iyi organize edilmiş ve kasıtlı olarak yazılmalıdır. Anahtar kelimeleri, büyük metin bloklarını veya iğrenç satış kopyalarını doldurmak için bir yer değiller. Buradaki asıl amacınız, izleyicinizin sahip olduğu çok gerçek bir mücadeleye veya kaygıya değinmek ve daha sonra bu problem için nasıl eşsiz ve etkili bir çözüm olduğunuzu ifade etmektir.

Blog gönderileri

Pek çok SEO uzmanı ve işletme sahibi, blog gönderilerini dolgu içeriği olarak kullanma hatasını da yapıyor . Bir parça içeriğe zaman veya para harcayacak olursanız, bir şekilde sizin için çalışmalıdır. Bu, organik trafik oluşturarak, içerik güncellemeyi geliştirerek veya kitlenize değer sağlayarak olabilir.

Kısa blog gönderileriyle ilgili daha uzun bilgilendirici içeriğin taraftarıyım. Marka mesajlaşmanız burada çok önemli. Blog yayınlarınız, web kopyanızın geri kalanıyla tutarlı bir şekilde çalışmazsa, kullanıcılar kafalarını karıştırarak ve hatta rahatsızlık duymaya devam edecek. Blog içeriğiniz kopuksa, kitlenizin bilginize güvenmesini ve sizin için en uygun olanı hissetmenizi zorlaştırır.

Kitlenizi dinleyin ve sorgularına yanıt veren ve endişelerini gideren içerikler oluşturun. SEO’da iyi bir eğitim almamış olsanız bile, bunun kitlenizin okumak istediği içerik olduğunu bilerek dinlenebilirsiniz.

Blog yayınları iyi yapılırsa kendi başlarına satabilirler. Yeterli bir değer sağlamanız durumunda, kitleniz daha fazla bilgi edinmeye, özgür bir şeye katılmaya, bülteninize kaydolmaya yönlendirilir.

Blog yayınlarını optimize etmeye yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • İçeriği okuyucunun içinden yönlendiren iyi organize edilmiş parçalara ayırmak için H2 ve H3 etiketlerini kullanın .
 • Meşgul tutmak için italik ve kalın yazı tipi, fotoğraf, video, GIF ve daha fazlasını kullanın.
 • Sitenizdeki diğer yayınlara ve sayfalara, iç içe bağlantılar aracılığıyla tavşan bilgi deliklerini yönlendirmek için referanslar ekleyin.
 • Blogunuzu ilginç, okunması kolay ve tüysüz olarak yayınlayın.
 • Markanızda kalın ve kitlenizin ilişki kuracağı ve anlayacağı terminolojiyi kullanın.

Genel olarak, blog yayınlarınız kitlenizle bağlantı kurmak için başka bir fırsattır, bu yüzden boşa harcamayın! Marka mesajlarınızı gönderilerinize ekleyerek, kitlenizin gerçek kaygılarını ele alabilir ve daha fazla değer sunarak güven oluşturmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Mevcut SEO stratejinizi ekleyin, ardından içeriğiniz hem arama motorları hem de potansiyel müşterileriniz / müşterileriniz için daha uygundur.

Marka mesajlaşmanız önemlidir

SEO içeriği yazmanın sık sık gözden kaçırılmış bir yönü olmasına rağmen , web kopyanız aracılığıyla dönüşümler sürüş söz konusu olduğunda, marka mesajlaşma önemlidir.

Ana sayfanız, açılış sayfalarınız ve hatta blog yayınlarınız, hedef kitlenizle ilişki kurma ve işletmenizin gerçekten neyle ilgili olduğunu iletme fırsatlarıdır. İşletmenizin neyi temsil ettiği, neyi sağladığına ve niçin sizin için en uygun olabileceğinize dair bir fikir veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu