Seo

SEO Nasıl Yapılır? (2019 SEO Rehberi)

Yeni başlayanlar için Wordpress tabanlı sitelerde Google SEO Rehberi.

Bu makalede öğrenecekleriniz,Wordpress seo nasıl yapılır,seo örnekleri,google seo.WordPress SEO herhangi bir çevrimiçi pazarlama stratejisinin bel kemiğini oluşturmalıdır. Sadece arama sıralamalarını iyileştirmekle kalmaz, SEO’ya iyi niyetli bir yaklaşım daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Seo çalışması adımları,Kitleniz için unutulmaz bir deneyim sağlamak, arama motoru optimizasyonu anlayışınızda 1. sırada olmalıdır. Bu yazımız, Google’da ilk sırada olmak için onlarca yararlı bilgiyi listelediğimiz kapsamlı bir kılavuzdur. Yönergeleri uyguladığınız taktirde, uzun vadede kalıcı bir SEO başarısı yakalarsınız.

Şunu belirtmek isterimki yeni başlayanlar için bu seo makalesi bir fırsattır. Çünkü google seo‘ya çok önem veriyor yani site içi seo ve site dışı seo’su iyi olanlar iyi yapılandırılan siteler herzaman ilk sayfalarda yer almakta. Sizde sitenizde ufak adımlarlar bu makale sayesinde seo uygulayabilir ve sitenizi google sıralamasında yükseltebilirsiniz.

1. SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Esasen, SEO, web sitenizi optimize eden strateji ve süreçtir. Böylece arama motoru sıralamasında daha üst sıralarda gösterilir. İnsanlar web sitenizin sunduğu şeyleri aradıklarında, siteniz SERP’de (arama motoru sonuç sayfasında) ne kadar yüksek olursa, o kadar çok trafik alırsınız.

Bu kılavuz, sadece yukarıda açıklanan süreçle aynı olan WordPress SEO’ya odaklanmaktadır, ancak özellikle WordPress kullanan siteler içindir.

Popüler Arama Motorları: Google, Bing, Yahoo, Baidu, vs.

Wordpress seo teknikleri,Wordpress seo nasıl yapılır;İnsanlar genellikle Google’ı önemli olan tek arama motoru olarak düşünürler. Ancak, burada anlattığımız WordPress SEO teknikleri ile birlikte, tüm arama motorları için sıralamanız yükselecektir.

Arama motorlarının tahmini popülerliği, 2018 itibarıyla:

 • Google: % 80-90
 • Bing: % 2-4
 • Yahoo: % 2-4
 • Baidu: % 2-7 (Çin’in en popüler arama motoru)
 • Yandex: ~% 1 (Rusya’nın en popüler arama motoru)

Arama motoru pazarının% 0,5’inden daha azına sahip olan başkaları da vardır: Ask, DuckDuckGo, AOL ve diğerleri. Teknik olarak YouTube, birçoğu tarafından ( Google’ın ardından en büyük ikinci) bir arama motoru olarak düşünülürken, YouTube için videoları optimize etmek kendi içinde teknikleri olan ayrı bir süreçtir.

2. SEO Neden Önemlidir?

İnsanlar bilgi edinmek için Google’a güveniyor. Bugün bir günde Google üzerinde kaç aramanın yapıldığını tam olarak bilmiyoruz, ancak sayının dünya çapında milyarla ifade edilecek bir düzeyde olduğunu düşünebilirsiniz. İster bir e-ticaret mağazası, ister bir yayıncılık, ister bir yerel işletme olsun isterse kişisel blog olsun, insanların sizi Google üzerinden bulmalarını istiyorsanız, SEO önemlidir.

WordPress SEO’yu iyileştirmek ve web sitenize daha fazla trafik çekmeye başlamak için uygulayabileceğiniz pratik adımları gözden geçirelim. İlk olarak, bazı temel WordPress ayarlarına ve bunların nasıl yapılandırılacağına bakacağız.

3. WordPress SEO Ayarları ve Kurulumu

Seo nasıl öğrenilir, SEO yu öğrenmek istiyorsan okumaya devam et:WordPress’i ilk kurduğunuzda yeni bir site kurmak ve onu tasarlamak çok cazip gelir. Bununla birlikte, başlamadan önce yapılandırmanızı önerdiğimiz birkaç ayar vardır. Bu, SEO’yu iyileştirmenize yardımcı olur ve bundan birkaç ay sonra değiştirmek zorunda kalacağınızdan baştan ayarlamak gerekir.

Arama Motoru Görünürlülüğü

Arama motorlarının sitenizi indekslemesinden gitmesini sağlayan bir WordPress ayarı var. Sitenizin arama motoru sonuçlarına dahil olmasını istiyorsanız, bu kutunun işaretli olmadığından emin olun.

 • Ayarlar> Okuma’ya gidin.
 • Aşağı kaydırın ve  Arama Motoru Görünürlüğü’nü arayın.
 • Kutunun tikli olmadığından emin olun. Tik varsa kaldırın.

Kategori ve Arşiv Sayfalarındaki Alıntılar

WordPress sitenize makale yazısı veya blog yazıları yazıyorsanız, WordPress’in bu postaların bir listesini oluşturduğu birkaç yer var. Bunlara genel olarak “arşiv sayfası” adı verilir. Arşiv sayfası derken ifade edilmek istediğimiz yerler:

 • Ana sayfa
 • Yazar sayfası
 • Kategori sayfaları
 • Etiket sayfaları
 • Tarih tabanlı arşivler (bu ayın tümü veya bu yılın tüm postları)

Gelişmiş bir kullanıcı deneyimi ve SEO için bu arşiv sayfalarında içeriklerin kısa bir özetini gösterilmesini öneririz. Bu, gezinmeyi kolaylaştırır ve yinelenen içeriği azaltmaya yardımcı olur.

 • Ayarlar> Okuma’ya gidin.
 • Her yazı için, göster yazısı karşısında Özet seçeneğine tik atın.
 • Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

WordPress SEO Eklentisi Yükleme

Bu teknik olarak bir “ayar” değildir, ancak sağlam bir WordPress SEO stratejisinin en önemli yönlerinden biridir. Varsayılan olarak, WordPress SEO’yla harika bir iş çıkarıyor, ancak gerçekten başarılı olmak için bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var. Piyasaya hükmeden iki WordPress SEO eklentisi var.

 • Yoast SEO
 • All in One SEO Pack

SEO Eklentileri vs SEO Uyumlu Temalar

Seo adımları; seo uyumluTemaların, arama motoru sıralamaları ile yardımcı olmak için yapabilecekleri ve yapması gereken birkaç şey vardır. (Başlık etiketlerini uygun bir şekilde kullanmak, temiz kodlama, hızlılık gibi.)

Bununla birlikte, WordPress SEO çabalarının büyük kısmı bir eklenti kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Bu kılavuzun ilerleyen bölümlerinde bulunan WordPress SEO ipuçları, Yoast SEO eklentisini kullanacaktır. Sonraki bölümlerde, kurulum ve en iyi sonucu elde etme konusunu ele alacağız.

 • Eklentiler > Yeni Ekle > Yoast SEO yolunu izleyerek eklentiyi yükleyin. Etkinhale getirin.

Yazar Arşivlerini Devre Dışı Bırakma

Bu son ayar aslında SEO eklentisi yükleyince gelir, bu nedenle Yoast’ı yükleyene kadar göremezsiniz. Bu ayar yazar arşivi sayfasını tamamen devre dışı bırakacaktır. Tek yazarlı bir blog çalıştırıyorsanız yazar arşiv sayfasını devre dışı bırakmalısınız. Esasen, yazar arşiv sayfanız ön sayfanızın tam bir kopyası olacak ve tüm postaları listeleyecektir. Bu, Google’ın ve diğer arama motorlarının sevmediği aynı içeriğin çoğalmasına neden olur.

Yoast SEO Yazar Arşivleri nasıl devre dışı bırakılır?

 • SEO> Başlıklara ve Metalara gidin.
 • Arşivler sekmesine tıklayın.
 • Yazar arşiv ayarları altında, Devre dışı seçeneğini belirleyin.
 • Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Google da üst sıralara çıkma yöntemleri

4. URL ve Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress SEO kurulumunuzun bir diğer önemli özelliği, SEO dostu URL’lerdir.  URL, web sitenizdeki belirli bir sayfaya erişmek için birisinin tarayıcısının adres çubuğuna yazacağı metindir. Sitenizdeki her sayfanın benzersiz bir URL’si var.

Örneğin, bu sayfanın URL’si şöyledir: https:// turkulkusu.com/ yazi-adi/

WordPress’te SEO Dostu URL’ler

SEO dostu URL’ler söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç temel kural vardır:

 • URL, küçük harflerden oluşmalıdır.
 • Kelimeleri ayırmak için tire ‘-‘ kullanılmalıdır.
 • URL’niz içeriğinizde bulunan anahtar kelimeleri içermelidir. Daha spesifik olarak, sıralama almaya çalıştığınız anahtar kelimeleri veya kelime öbeğini içermelidir.
 • Daha kısa URL’ler yazmak, hatırlamak ve arama sonuçlarında genellikle daha iyi sonuç vermek için idealdir.
 • Ve gibi çeşitli anlamsız bağlaçlar kullanılmamalıdır.

Varsayılan olarak, WordPress permalink yapısında URL parametrelerini kullanır: https://siteadi(.)com/?p=123

 • “123”, sitenizdeki her gönderiye ve sayfaya verilen benzersiz bir kimliği temsil eder.

Site için seo çalışması;Bu URL yapısındaki sorun, içeriğin ne hakkında olduğunu size söylememesi. Potansiyel ziyaretçiler ve arama motorları, o sayfada bulacakları içeriği tanımlayan URL’leri tercih eder. Bu nedenle, yazı başlığınızı URL’nize eklemenizi öneririz. WordPress size kalıcı yapınız için birkaç seçenek sunar. Önerimiz şudur:

Ayrıca bakın: WordPress Seo Teknikleri makalemize

5. Site Performansı ve Hızı

Google, site hızının 2010’da bir sıralama faktörü olarak kullanmaya başlayacağını açıkladı.

 1. Site hızı optimizasyonu, web sitenizi yayına geçirmeden önce, örneğin en iyi hosting şirketini seçmekle başlar.
 2. WordPress Önbellek Eklentisi: İyi bir cache kullanmak site hızınız için olumlu sonuçlar doğurur.
 3. Hızlı WordPress temaları: SEO dostu bir WordPress teması ararken Google PageSpeed ​​Insights veya benzeri bir hizmette test edilen (ve değerlendirilen) temaları tercih edin. Schema.org uyumlu temaları kullanın. Yüzlerce özellik ile birlikte gelen şişirilmiş, çok amaçlı temalardan kaçının.

Eklentilerin Miktarı ve Kalitesi

Burada, sitenizde yayınladığınız tüm diğer eklentiler hakkında konuşuyoruz. WordPress SEO eklentisinin yanı sıra, yan çubuklar, aletler, simgeler, fontlar, yorumlar için işlevsellik kazandıran eklentiler yüklenebilir.

Hangi eklentiler yüklenmelidir?

 • Çok sayıda aktif yüklemeye sahip,
 • Ortalama en az 4 yıldızlı,
 • Sizin WordPress sürümünüzle uyumlu eklentiler yüklenmelidir.

6. SEO İçerik

İçerik kraldır.  İçerik başarılı bir WordPress SEO strateji belkemiğidir. Herşeyi gerçekten iyi yapabilirsiniz, ancak içeriğiniz berbat olursa, SEO çalışmaları verimli olmayabilir.

Robot için Değil, İnsanlar için Yaz

Bu WordPress SEO rehberinden yalnızca bir şey hatırlayacaksanız sadece bunu hatırlayın. Kitleniz için içerik yazın; insanlar için. Arama motorlarına uyarlanmış bir içerik yazmayın. 

İçeriklerinizi oluştururken şu mantıkla düşünün:

 • Google gibi arama motoru şirketleri para kazanmak istiyorlar.
 • Arama motorunu kullananlar ne kadar çok olursa, o kadar fazla para kazanırlar.
 • Daha fazla insanın hizmetini kullanma şeklini, insanlara sorularına tatmin edici cevaplar sunarak sağlamaktır.
 • Dolayısıyla, gerçek insanlara aradıkları bilgileri bulma konusunda ne kadar çok yardım ederseniz , Google, web sayfanızı o kadar çok gösterir, çünkü Google bu kişilerin aradığını bulmadan gitmesini istemiyor.

Okuyucuların Gönlünde Taht Kurun

SEO için sitenize dönen bir ziyaretçiden daha iyi bir şey düşünülemez. Arama motorları (özellikle Google), ziyaretçilerin sitenizde ne kadar kaldıklarını izler. Sayfanızda ne kadar çok zaman harcanırsa, Google, soruları cevaplamak adına oradaki insanlar için iyi bir iş yaptığınızı var sayar.

Okuyucunun katılımını artırmak, böylece SEO’yu iyileştirmek için kullanabileceğiniz çok sayıda taktik vardır. Aşağıda, en etkili iki taktikten bahsedelim: multimedya ve uzun biçimli içerik.

Multimedya İçeriği

İyi yazılmış içerik son derece önemlidir. Derin, iyi araştırılmış bir makale okuyucunun dikkatini sürdürebilir ve sitenizde harcadıkları süreyi artırabilir. Ancak, giderek daha fazla insan, yazılı sözcükler yerine multimedya içeriği tercih ediyor. Resim, video, ses öğeleri kullanın.

Bu yeni içerik biçimlerini kucaklayın. Multimedya içeriği, SEO’yu doğrudan veya dolaylı olarak geliştiren şu avantajlara sahiptir:

 • İnsanlar sitenize daha fazla zaman harcıyor, multimedya içeriği ile uğraşıyorsunuz.
 • İnsanların içeriğinizi sosyal medyada paylaşma ihtimali daha yüksek.
 • Multimedya içeriği, markanızı geliştirmenize ve benzersiz sesinizi sergilemenize yardımcı olur.

Video

Videolar, içeriği tüketmenin tercih edilen yöntemi haline geliyor. YouTube’da her gün, milyarlarca saatin üzerinde video izleniyor. Hit arttırmak istiyorsanız içeriklerinize bir video yerleştirin.

 • Videonuzu, ziyaretçilerinizin içeriğinizin bir video sürümünü izleyebileceklerini fark etmeden önce ayrılmamaları için sayfanızın üst kısmına yerleştirin.
 • YouTube videoları için, videonun hemen üstünde veya altında bir abonelik düğmesi ekleyin.
 • Kullanıcıları videoyu sosyal medyada paylaşmaya teşvik edin.

YouTube videoları da doğrudan arama sonuçlarında görünür. Sayfanız sıralamaya alınmasa bile, bunun yerine Google’ın YouTube videonuzu sıralamaya alması olasıdır.

Görsel

Sitenize görsel medya eklemiyorsanız, temel WordPress SEO’sundan ödün veriyorsunuz demektir.

 • Resim başlıkları SEO’yu iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Resim altmetni ve dosya adları Google Görsel sonuçlarında yardımcı olabilir.
 • Algılamak hızlıdır ve görseller paylaşılabilirler.

İnfografikler, görüntüleri bir adım daha ileri götürür; kullanışlı verileri görüntü biçiminde birleştirirler. Veri odaklı makalelerinizden birine bir bilgi grafik eklemeyi ve endüstrinizdeki meslektaşlarıma ulaşmayı deneyin. İçeriğinizi tanıttıktan sonra gelen paylaşım sayısına şaşırabilirsiniz.

Ses / Podcast’ler

Podcast’ler, sitenize ses ekleyerek SEO’yu iyileştirmenin başka harika bir yoludur. Sitenize gömülürken yalnızca daha ilgi çekici olmakla kalmazlar, ancak birçok platformda (iTunes, Google Play vb.) dağıtılabilirler.

Sosyal Medya İçeriği

Ayrıca, Twitter ve Facebook yayınları gibi sosyal medya paylaşımlarınızı yazınız içerisine gömmek mantıklı olabilir.

Başlık Etiketleri Kullanımı ( <h2><h3><h4>)

 • <h1>sayfa başlığı için ayrılmış olmalıdır. Bu sizin için önceden WordPress temanız tarafından ayarlanmış olmalıdır.
 • <h2> etiketleri bir kitapta birer fasıl gibidir. Ana bölümlerini temsil ediyorlar.
 • <h3> etiketleri alt bölümlerdir veya her bölümdeki daha küçük parçalar
 • <h4> Mevcut bir alt bölüm içerisinde birden fazla parçanız varsa bu etiketler kullanılabilir
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  SEO Dostu Makale Nasıl Yazılır?

Sık Sorulan Soruları Yanıtla

Sesli arama, özellikle mobil cihazların yükselişi ile birlikte Alexa, Siri, Google Home ve benzerleri gibi cihazlar popüler hale geldiğinde Google, sorularımızı yanıtlamaya çalışmak için daha fazla şey yapıyor.

Bu SEO için ne anlama geliyor? Bu, içeriğinizi genel sorulara cevap verecek şekilde yapılandırmayı düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

 • Sorunu içeriğinize yazın.
 • Mümkün olduğunca kısa bir özetle kapsamlı bir cevap verin.
 • Listeleri ve / veya tabloları (öyle yapmak mantıklıysa) kullanın.

Sık Sık İçerik Güncelleme

Google eski içeriklerden daha çok güncel içerikleri tercih ediyor. Yenilik her zaman sıralama arttırıcı bir Google faktörüdür.

 • Uzun biçimli makalelerinizi ve köşe taşı içeriğinizi düzenli olarak güncelleyin.
 • Yeni içerikler düzenli olarak yayınladığınızdan emin olun.

7. Teknik SEO, On-Page SEO

Moz tarafından On-Page SEO faktörlerinden bazıları İngilizce olarak şu infografikle gösterilmektedir.
WordPress için en önemli on-page SEO faktörlerini sıralarsak…

Link yapısında: www olmalı mı?

Alan adınıza www var mı? SEO açısından, gerçekten önemli değil. Bu, arama sıralamalarını etkilemez gibi görünmektedir. Bu yüzden size kalmış.

Sayfa Başlıkları

Bu, sitenizin her sayfası için ana başlık anlamına gelir. Sayfa başlıkları:

 • Anahtar kelime öbeklerini ekleyin.
 • İnsan tarafından okunabilir olmalı: robotlar için değil insanlar için yazınız.
 • Cazip, ama doğru olmalı: okuyucunun dikkatini çekin, ancak yanıltmayın.
 • <h1>etiket kullanın.

WordPress’de, sayfa başlığını yazı düzenleme ekranının üst kısmında görebilirsiniz.

SEO Başlıkları

SEO başlıkları, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) görünen başlıklardır. Yazı ekleme ekranında alt kısımda Yoast ayarlarında bulunur. Gerçek sayfa başlığınızdan tamamen farklı olabilirler, ancak sayfadaki içeriği doğru bir şekilde tanımlamalıdırlar. Sayfa başlığınızı ve SEO başlığını benzer şekilde tutmak en iyi yöntemdir.

 • SEO başlıklarının araştırmacıya tıklayıp makalenizi okumaya ikna edecekşekilde olması ve anahtar kelimeyi içermesi gerekir.

Meta Açıklamaları

<meta>açıklama sadece arama motorları için tasarlanmıştır. Gerçek sayfanızda hiçbir yerde görünmez. Google tarafından arama sonuçlarında URL’nin altında görünen snippet olarak kullanılır. Ancak Google, kullanıcının özel sorgusuna dayanarak kendi snippet’ini de oluşturmayı seçebilir.

<meta>Açıklamalarda akılda tutulması gereken bazı kurallar şunlardır :

 • Sitenizdeki her sayfanın bir tane olması gerekir.
 • Her biri benzersiz olmalıdır.
 • Sayfanızın içeriğini doğru bir şekilde tanımlamalı ve hedef anahtar kelimelerinizi içermelidirler.
 • En fazla 320 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Schema Uyumluluğu

Schema org, arama motorlarına sayfanız hakkında ek bilgi vermeyi amaçlayan sahne arkası kodudur. Kısaca şunlardır:

 • Yorumlar: Değerlendirme (1-5 yıldız)
 • Ürünler:  Derecelendirme, Fiyat, Boyut, Renk
 • Kitaplar: Derecelendirme, Fiyat, Yazar, Sayfa Sayısı
 • Tarif: Puan, Kalori, Pişirme Zamanı
 • Sizin için schema kartlarını ekleyen bir eklenti ya da schema içerikli bir tema kullanmayı düşünün.

Dahili Bağlantılar

İç bağlantılar, sitenizdeki diğer sayfalara bağlantı veren sayfa içeriğinizdeki bağlantılardır. Yeni içerik yazarken veya mevcut içeriği güncellerken, web sitenizdeki alakalı bir sayfaya bağlantı kurma fırsatlarını daima göz önünde bulundurun.

Dahili bağlantı yapısı oluşturmak, Google’ın sitenizin içeriğinin ne hakkında, hangi sayfaların birbiriyle alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bu, uzun vadeli bir WordPress SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Dış bağlantılar

Dış bağlantılar , kendi web siteniz değil , diğer web sitelerindeki içeriğe bağlantı oluşturur. Herkesin sitenizi terk etmesini ve başka bir siteye gitmesini istemezsiniz. Ancak harici bağlantılar dahil etmek için birkaç SEO faydası vardır:

 • Popüler, saygın sitelere bağlanırsanız, Google’ın sitenizin de saygın olduğunu düşünme olasılığı daha yüksektir.
 • Bu sitelere ulaşın ve sayfalarından bir şeyler eklediğinizi bildirin. Onları kitlenizle paylaşmanıza yardımcı olabilirler; bu da, trafiğinizi ve uzun vadedeki sıralamaları artırabilir.
 • Unutmayın, nihai hedef: okuyucularınıza değer sağlamaktır. Ve her konuda uzman olamazsın. Başka biri daha iyi yazmışsa, ziyaretçinizle paylaşmaktan korkmayın. Bunun için sana teşekkür ederler.

Görsel Optimizasyonu

Görüntü optimizasyonu, başarılı WordPress SEO’nun önemli, ancak çoğu kez gözden kaçan bir yönüdür. Resimlerinizin optimize edilmesinin SEO’ya fayda sağlayabileceği iki ana yol vardır:

 • Google’a sayfanızı bildiren ve hedef anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için sıralamanıza yardımcı olan ilgili içeriği ekleyin.
 • Görüntüleri sıkıştırarak sitenizin performansını artırabilirsiniz. (Zaten sitenin hızını bir sıralama faktörü olarak belirttik.)

Görsel Miktarı

Arama motorları, en az bir görsele sahip sayfaları tercihen gösterme eğilimindedir; ancak kaç görsel olması içeriğinizin uzunluğuna bağlıdır. İçeriğin uzunluğu arttıkça muhtemelen daha fazla resim içermelidir.

Görüntü Sıkıştırma

Görüntü sıkıştırma tam olarak nedir? Aslında, dosya boyutunu azaltmak için bir görüntünün dışına çıkarılarak sayfanızın yükleme süresinin hızlanması işlemidir. WordPress’e yüklemeden önce Google’da görsel optimizasyonu araması yaparak gelen sitelerden görselleri yükleyip, PC’nize indirerek boyutunu küçültebilirsiniz.

Resim/Fotoğraf Dosya İsimleri

Resimlerinizi yüklemeden önce yeniden adlandırmayı düşünün. Dosya adlarınız fotonun ne hakkında olduğunu belirtmelidir. Örneğin:

 • Kötü:
 • İyi:

Görüntü adları,

 • Hepsi küçük olmalı.
 • Görüntüyle alakalı anahtar kelimeleri içermeli.
 • Kelimeleri ayırmak için tireler kullanın.

Resim Alt Metin

Alt , “alternatif” in kısaltmasıdır. Alt metin, ekran okuyucuları ve arama motorlarına, görüntünün net bir alternatifi sunar. Görme engelli insanlar web’e gözatarken büyük ölçüde alt metale güveniyorlar. Arama motorları ayrıca sitenizdeki görüntüleri daha iyi anlamak için alt metni kullanır.

Resim Altyazıları

Altyazılar, görüntü SEO’nun yetersiz bir yönüdür. Her bir görüntünün ne hakkında olduğunu okuyucularınıza doğrudan iletmeniz için bir yol sağlarlar. Buna ek olarak, bunlar ayrıca, sayfanızda, genellikle sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimeler içeren daha alakalı içerikler eklemek için bir fırsattır.

Altyazılarınız nasıl görüntüleneceğiniz, temanızın tasarımına göre belirlenir.

9. Mobil için WordPress SEO

Google, sayfa hızını, Temmuz 2018’den itibaren mobil aramalarda bir sıralama faktörü olarak kullanmaya başlayacağını açıkladı.

 • Daha önce tartıştığımız tüm performans ve hız ipuçları, masaüstü kadar mobil cihazlar için de geçerlidir.
 • Arama motorları, yalnızca mobil cihazlardaki hız konusunda değil, aynı zamanda bir mobil cihazda sitenizin tasarım ve kullanıcı deneyimini de göz önüne alır.
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Wordpress Seo Uyumlu Robots.txt Nasıl Olmalıdır ?

Duyarlı Tema

2018 itibarı ile duyarlı olmayan çok az tema kaldı, bu yüzden duyarlı tema seçmek zor değildir.

AMP Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), web sayfasının kendisinin sağlayabileceğinden daha hızlı, daha optimize edilmiş bir sürüm sunan Google tarafından oluşturulan bir projedir.

Çoğu yerel işletme ve hizmet organizasyonu için, bunu önermiyoruz ancak bazı siteler için değer sağlayamadığını söylemek doğru değil. Eğer merak ediyorsanız, kendi araştırmanızı yapmalısınız.

10. Yorumlar

Yorumlar SEO için faydalıdır. Fakat çok sayıda yorum alan bir yayınınız varsa, yüklenmesi uzun zaman alabilir. Bu, sitenizin performansını olumsuz yönde etkileyebilir.

 • Ayarlar > Tartışma’ya gidin.
 • Diğer yorum ayarları bölümüne gidin
 • “Yorumları sayfa başına XX üst düzey yorum ve XXX sayfa varsayılan olarak görüntülenen sayfalara ayır” kutusunu işaretleyin.
 • Her sayfaya kaç tane yorum eklemek istediğinizi seçin.
 • Varsayılan olarak yorumların ilk veya son sayfasını görüntülemek için seçin.
 • Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Tartışmayı Teşvik Edin

Sayfanızla uzun zamandır ilgileniliyorsa, Google sonunda fark eder ve bunun için sizi büyük ihtimalle ödüllendirecektir.

11. SEO için Analytics Takibi

İzleme ve analiz olmadan SEO hakkında konuşamayız. Bu bölümdeki bilgilerin çoğu doğrudan WordPress SEO’nuz adına büyülü bir asa değil, ilerlemenizi izlemenin bir yolunu sunacaktır. Sitenizin gelişimini takip etmezseniz, SEO çalışmalarınızın sonuç verip vermediğini bilmenin bir yolu yoktur.

Google Analytics kurma

Dürüst olmak gerekirse, herhangi bir WordPress sitesinin Google Analytics’i yüklememesi için bir neden yoktur. %100 ücretsizdir ve web sitenizin trafiği hakkında inanılmaz miktarda veri sağlar.

WordPress’e Google Analytics’i kurma ve yükleme talimatlarını içeren bir video, biz (GADWP) eklentisini tercih ediyoruz.

Google Search Console’u kurun

WordPress siteleri için bir başka değerli SEO aracı Google Search Console (eski Web Yöneticisi Araçları) ‘dir. Google Search Console size şu verileri sağlar:

 • Arama sorguları
 • Sayfanızın arama sonuçlarındaki gerçek konumu
 • Tıklama oranı
 • Dizine eklenen sayfalar ve dizine ekleme ile ilgili tüm sorunlar
 • İç bağlantı yapısı
 • Güvenlik sorunları
 • Site haritaları

Google Search Console’u nasıl kuracağınıza ilişkin bir video:

XML Site Haritası Oluşturun

Bir XML site haritası, sitenize hangi sayfaların bulunduğunu söylemek için arama motorlarına gönderdiğiniz ayrı bir dosyadır ve bu sayfaları taramasını ve dizine eklenmesini istediğinizi onaylayın. Neyse ki, Yoast SEO otomatik olarak sizin için bir tane oluşturabilir, çok detaya girmeden anlatalım.

Yoast SEO ile XML Site Haritası Oluşturma

 • SEO> XML Site Haritalarına gidin.
 • En üstte Etkin seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.
 • Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Bağlantıyı site haritanıza kopyalamak isteyeceksiniz, çünkü bir saniye içinde kullanacağız.

Site haritasını Google Search Console’a gönderin

Analiz bölümünü tamamlamak için, XML site haritamızı Google Search Console’a göndermenizi öneririm.

 • Sitenizin var olduğunu Google’a bildirin
 • Sonuçlarda hangi sayfaların görüntülenmesini istediğinizi bildirin.
 • Bu sayfalardaki tüm sorunları sizi uyarmalarına izin verin.
 • Zaten sonuçlarda görünmüyorlarsa sayfalarınızın daha hızlı endekslenmesine yardımcı olun.

Site haritanızı Search Console’a nasıl gönderebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Google Search Console’a girin. Yukarıdaki sırayı izleyerek site haritasını ekleyin. Site haritanızı Google’ın kullanması birkaç saat sürebilir. Sabırlı olun. Ama şimdilik, burada yapacağımız iş bitti.

12. Pazarlama ve Site Dışı SEO

Sayfa Dışında SEO bir maraton, bir zıplayış değil. Muhtemelen sonuçları hemen göremezsiniz ve bu sorun değildir. Sürekli olarak uygulanan sağlam bir strateji uzun vadede para kazandıracaktır.

Sosyal Medya Varlığı

Şu anda doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da, sosyal medya etkileşimi mesajınızı yaymak ve içeriğinizi, işletmenizi, ürününüzü vb. tanıtmak için başka bir yoldur. İçeriğiniz sosyal medyada ne kadar popüler olursa, başkaları tarafından tüketilme, paylaşma ve bağlantı kurma olasılığı da o kadar yüksek olur.

Hangi sosyal medya kanallarını / kanallarını odaklıyorsanız ona göre harekete geçin. Geniş kaynaklara sahip büyük bir marka değilseniz, hepsini fethetmeye çalışmayın. Size en uygun olan 1-3’ten birini seçin ve enerjinizi oraya odaklayın.

Doğru Backlink İnşası

Backlink, başka sitelerden sizin sitenize gelen linklerdir. Google’ın sıralamalarını belirlemek için kullandığı en önemli faktörlerden birisi backlinktir. Google; bağlantıları, her bir sayfanın yanı sıra sitenizi bir bütün olarak, PageRank dediği yerde puanlamaktadır.

 • Eşlerinize, arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınızdan size link vermesini isteyin. Ama zorlamayın.
 • Paylaşmaya değer kaliteli içerik oluşturun:  Grafikler, videolar, infografikler…
 • Benzersiz olun:  Başkalarının konuşmaktan korktuğu bir şey hakkında yazın veya yeni bir konuyu ilk yayınlayan ilk kişi olun.
 • Sayıya değil kaliteye bakın: Amacınız yüksek kaliteli web sitelerinden bağlantılar elde etmektir. Çabanızı popüler, saygın sitelere odaklayın.
 • İlgili link alın: Benzer içeriğe sahip sitelerdeki bağlantılar en iyisidir.

13. WordPress SEO Eklentileri ve Araçları

WordPress SEO Eklentileri

 • Yoast SEO – Tercih ettiğim WordPress SEO eklentisi.
 • GADWP: Google Analitik Raporu ve Eşzamanlı İstatistiği Panonuzda görüntüleyin. Websitenizdeki her sayfaya otomatik olarak izleme kodu eklenir.

SEO Yazılımı

Aşağıdaki yazılım arama motorunuzun sıralamalarını, araştırma rakiplerini, geri bağlantıları ve çok daha fazlasını bulmak için kullanılabilir.

 • Moz
 • Ahrefs
 • SEMrush

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Umarım yararlı olmuştur…

Kaynak:www.turkulkusu.com/seo-nasil-yapilir/

Bir önceki yazımız olan Negatif SEO (Anti-SEO) Nedir? Nasıl Önüne Geçilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı