Seo

Site içi seo nasıl yapılır

SEO ve çevrimiçi pazarlama uzmanı Jon Rognerud, size yüksek performanslı bir web sitesi kurmanın ve tüm arama motorlarında en üst sıralarda yer almanın yollarını gösteriyor. 

Site içi seo,site içi seo ayarları nasıl olmalı.Websitenizi İyileştirmek İçin En İyi Rehber adlı kitabında , SEO ve çevrimiçi pazarlama uzmanı Jon Rognerud, size yüksek performanslı bir web sitesi kurmanın ve tüm arama motorlarında en üst sıralarda yer almanın yollarını gösteriyor. Bu düzenlenmiş alıntıda, yazar web sitenizi başarılı bir şekilde optimize etmek için geniş bir stratejiyi ana hatlarıyla belirtir.

Arama motoru optimizasyonunun amacı, arama motoru örümceklerinin yalnızca sitenizi ve sayfalarınızı bulmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda, özellikle sayfa alaka düzeyini de arama motor sonuçlarının en üstünde görünecek şekilde sıralamaktır. Optimizasyon işlemi tek seferlik bir süreç değil, bakım, ayarlama ve sürekli test ve izleme gerektirir.

Aşağıda arama motoru optimizasyonu için bir strateji için geniş bir dört adım sürecidir. Bunu üst seviye kontrol listeniz olarak kullanın.

1. Adım: Hedef Pazarlama İş Analizi

 • Web sitesi analizi . Arama motorları için ne kadar iyi konumlandırıldığınızı belirlemek için meta kümelerin / anahtar kelimelerin, görünen metinlerin ve kodların analizi. Örneğin, bir sayfada metne kıyasla ne kadar kodunuz var?

 

 • Rekabetçi analiz . Etkili bir motor konumlandırma stratejisi belirlemek için içerik anahtar kelimelerinin ve rekabetçi web sitelerinin mevcut motor sıralamalarının incelenmesi. Bu işleme başlamak için Google listeleme sonuçlarında ilk beş sonucu seçin. Gerektiği gibi genişletin. Semrush.com ve Keywordspy.com gibi araçlar kullanın.

 

 • İlk anahtar kelime adaylığı . Müşteri tabanınız ve pazar segmentinizle ilgili öncelikli bir hedeflenmiş arama terimleri listesi geliştirilmesi. Şununla başla: İşletme web sitenizi veya sayfanızı bulmak için bir arama motoruna ne yazarsınız? O zaman müşterilerinize sorun!

Adım 2: Anahtar Kelime Araştırma ve Geliştirme

 • Anahtar kelime analizi . Aday gösterme hedefli bir anahtar kelime ve kelime öbeği listesi belirleyin Rekabetçi listeleri ve diğer ilgili endüstri kaynaklarını inceleyin. En son arama motoru sorgularının gösterge sayısını ve her bir anahtar kelime için kaç web sitesinin rekabet ettiğini belirlemek için ön listenizi kullanın. Anahtar kelimeleri ve cümleleri, çoğulları, tekilleri ve yazım hatalarını önceliklendirin. (Arama kullanıcıları genellikle bir anahtar kelimeyi yanlış hecelerse, onu tanımlayıp kullanmalısınız). Lütfen Google’ın arama yaparken terimi düzeltmeye çalışacağını unutmayın, bu nedenle dikkatli kullanın.

 

 • Temel sıralama değerlendirmesi . Gelecekteki sıralamalarınızı doğru bir şekilde değerlendirmek için şimdi nerede olduğunuzu anlamanız gerekir. İşlemi başlatmak için basit bir Excel sayfası tutun. Başlamak için haftalık kontrol edin. Daha konforlu hale geldikçe, her 30 ila 45 günde bir kontrol edin. Anahtar kelimeleriniz için ilerleme durumunun önemli bir göstergesi olan web sitesi trafiğindeki gelişmeleri görmelisiniz. Bazı optimize ediciler, sıralamaların öldüğünü söyleyeceklerdir. Evet, trafik ve dönüşümler daha önemlidir, ancak sıralamada gösterge olarak kullanırız.

 

 • Hedefler ve Amaçlar . Hedeflerinizi önceden net bir şekilde tanımlayın, böylece YG’nizi uyguladığınız tüm programlardan gerçekten ölçebilirsiniz. Basit başlayın, ancak bu adımı atlamayın. Örnek: Gelecek 30 gün içinde web sitesi trafiğini günde 100 ziyaretçinin mevcut durumundan, 200 ziyaretçiye yükseltmeye karar verebilirsiniz. Veya belirli bir dönemde mevcut dönüşüm oranınızı yüzde bir ila iki oranında iyileştirmek isteyebilirsiniz. Üst seviye, toplu sayılarla başlayabilirsiniz, ancak ürünleri, hizmetleri ve iş satışlarını artırabilecek belirli sayfalara inmeniz gerekir.

Adım 3: İçerik Optimizasyonu ve Gönderme

 • Sayfa başlıkları oluşturun . Anahtar kelimeye dayalı başlıklar, anahtar kelimeleriniz için sayfa teması ve yönü oluşturmanıza yardımcı olur.

 

 • Meta etiketleri oluşturun . Meta açıklama etiketleri, tıklamaları etkileyebilir ancak doğrudan sıralamalarda kullanılmaz. (Google, artık anahtar kelimeler etiketini kullanmamaktadır.)

 

 • Sayfalara stratejik arama cümleleri yerleştirin . Seçilen anahtar kelimeleri web sitenizin kaynak koduna ve belirtilen sayfalardaki mevcut içeriğe entegre edin. İçerik sayfası başına bir ila üç anahtar kelime / kelime öbeği önerilmiş bir kılavuz uyguladığınızdan ve listeyi tamamlamak için daha fazla sayfa eklediğinizden emin olun. İlgili kelimelerin, anahtar kelimelerinizin doğal bir katılımı olarak kullanıldığından emin olun. Arama motorlarının, sayfanın ne hakkında olduğunu hızlı bir şekilde belirlemesine yardımcı olur. Buna doğal bir yaklaşım en iyisidir. Geçmişte, bir sayfada 100 ila 300 kelime önerildi. Testlerin çoğu, 800 ila 2.000 kelime içeren sayfaların daha kısa olanlardan daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Sonunda, kullanıcılar, pazar, içerik ve bağlantılar popülerlik ve sıralama numaralarını belirleyecektir.

 

 • Google ve Bing için yeni site haritaları geliştirin . Arama motorlarının web sitenizi dizine eklemesini kolaylaştırın. Hem XML hem de HTML sürümleri oluşturun. Bir HTML sürümü ilk adımdır. XML site haritaları Google ve Bing web yöneticisi araçlarıyla kolayca gönderilebilir.

 

 • Web sitesini dizinlere gönder (sınırlı kullanım) . Profesyonel arama pazarlamacıları URL’yi büyük arama motorlarına göndermez, ancak bunu yapmak mümkündür. Daha iyi ve daha hızlı bir şekilde sitenize doğal bağlantılar geri almaktır. Bağlantılar sitenizi arama motorları tarafından dizine ekler. Ancak, URL’nizi Yahoo! (ücretli), Business.com (ücretli) ve DMOZ (ücretsiz). Bazıları Google Media botlarını ziyaret etmek için yeni bir siteye AdSense (google.com/adsense) komut dosyalarını eklemeyi seçebilir. Büyük olasılıkla sayfalarınızın hızlı bir şekilde dizine alınmasını sağlar.

Adım 4: Sürekli Test ve Ölçüm

 • Test et ve ölç . Tek tek anahtar kelime performansının değerlendirilmesi de dahil olmak üzere, uyguladığınız programların etkinliğini belirlemek için arama motoru sıralamalarını ve web trafiğini analiz edin. Değişikliklerin sonuçlarını test edin ve değişikliklerin bir Excel elektronik tablosunda ya da ne ile rahat olursanız takip edilmesini sağlayın.
 • Bakım . Anahtar kelimelerin ve web sitesi içeriğinin sürekli eklenmesi ve değiştirilmesi, arama motoru sıralamalarını sürekli olarak iyileştirmek için gereklidir, böylece büyüme durmaz veya ihmali azalmaz. Ayrıca, bağlantı stratejinizi gözden geçirmek ve gelen ve giden bağlantılarınızın işletmenizle alakalı olmasını sağlamak istiyorsunuz. Bir blog, ihtiyacınız olan içerik yapısını ve ihtiyacınız olan içeriği eklemeyi sağlayabilir. Barındırma şirketiniz genellikle bir blogun kurulumunda / kurulumunda size yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. merhaba,
  seo ile ilgili danışman bulmakta zor.
  mesela ben danışman almak istiyorum ama sürekli karşıma yerine seo tavsiyeleri çıkıyor.
  sonunda eleman almak yerine ben öğrenecem Sonucta bi hırdavat sitemiz var
  zorlanmak istememekte hakkımızdır diye düşünüyorum

  1. Tavsiyem kendi sitenize sizin müdahale etmenizdir sitemizde seo öğrenmek için bir çok kaynak var kendi seonuzu kendiniz yapabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu