Seo

URL’ler Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

URL’ler dijital pazarlama endüstrisinde ve özellikle de SEO alanında önemlidir. URL’ler, çevrimiçi sitemizin adresidir – web sitemiz, ile ilgili sorgularda iyi bir sıralamada sitemizi görmek istiyoruz.

URL’leri tanımlama

Yıllar içinde, URL optimizasyonu ve URL terminolojisi ile ilgili çok sayıda sorular var. Bu nedenle, her şey dahil bir kaynak olmayı amaçlayan en sık sorulan soruları kapsayan kapsamlı bir rehber oluşturmaya karar verdik.

Bir U niform R esource L ocator Web üzerinde eşsiz bir kaynağın bir adresini temsil eder. Web tarayıcılarında, belirli bir web sayfasının URL adresi en üstteki adres çubuğunda görüntülenir.

Teorik olarak, her URL noktaları tek Bunlar en yaygın web sayfaları başvurmak için kullanılır vb bir HTML sayfası, bir görüntü, bir CSS belge içerebilir eşsiz bir kaynak, (http / https), aynı zamanda e-postalar (mailto), dosya transfer (ftp), veritabanı erişimi (JDBC) ve daha birçok.

URL ile bağlantı

Daha fazla ilerlemeden önce, bir URL ile bir bağlantı arasındaki farkı ayırt etmeliyiz – iki terim sıklıkla birbirinin yerine kullanılmasına rağmen, bir bağlantının aslında URL ile ilişkili bir sayfada yalnızca tıklanabilir bir metin parçası olduğunu belirtmek önemlidir seni alır.

URL yapısı

Bir URL’yi normal bir posta adresinden farklı algılamak lazım örnek alttaki resim;

Şimdi, daha teknik olsun ve farklı URL segmentlerine bir göz atalım. Her URL zorunlu ve isteğe bağlı bölümlerden oluşur:

Zorunlu URL’ler:

1.Protocol – HTTP / HTTPS

Bu, bir web tarayıcısının kullanmak zorunda olduğu protokolü belirten bir URL’nin ilk kısmıdır ve bir bilgisayar ağı üzerinden veri aktarımı veya veri alışverişi için tanımlı bir yöntemi temsil eder. Tarihsel olarak, http , en yaygın kullanılan protokoldü, ancak arama motoru algoritması değişiklikleri ve yeni endüstri talepleri nedeniyle, https denilen daha güvenli bir sürüm şimdi web hakimdir. İkiden başka, mailto : Bir posta istemcisini açmak için dosya aktarımlarını yönetmek için ftp ve adres çubuğunuzda da görüntülenebilir.

2. Alan adı – www.seoptimer.com

Alan adları, başka bir blog yayınında yer alacağımız tamamen ayrı bir bilimdir, ancak özet olarak, web sayfalarını sunan bir web sunucusuna bir isim referansıdır. Bir alan adı, sunucunun IP adresi ve Etki Alanı Ad Sistemi (DNS) kullanılarak bir sunucuya eşlenir. Bir site için seçebileceğiniz çok çeşitli alan adları vardır, ancak genel olarak, kısa ve akılda kalıcı olmalarını sağlamak daha iyidir.

* Alt alan adı – www

Bir alt alan, daha büyük bir alanın alt kümesidir. Bir alan adındaki ilk noktadan (.) Önce , bu durumda (ve çoğu durumda) www . Ancak, alan adınızı değiştirmek zorunda kalmadan benzersiz bir web adresi oluşturmak için herhangi bir kelimeyi kullanmak mümkündür. Bir alt alan kayıtlı bir alan adının uzantısıdır ve web sitesi ziyaretçilerini farklı bir web adresine göndermenizi veya barındırma hesabınızdaki belirli bir web adresini veya dizini göstermenizi sağlar. Web yöneticilerinin çoğu, web sitelerini belirli nişlere göre bölümler halinde düzenlemek için alt alan adlarını kullanır, ancak ana siteden blog veya e-ticaret sitesini ayırmak için belirli bir alt alandan yararlanabilir ve mobil cihazlar için ayrı bir web sitesi geliştirebilirsiniz.

3. Dosyaya giden yol – / seo-services /

Geçmişte, bir yol Web Sunucusu’nda bir fiziksel dosya konumunu gösterdi. Şimdi, yolların web sunucuları tarafından işlenen ve belirli içerik parçalarına işaret eden bir soyutlama olduğunu söyleyebiliriz.

İsteğe bağlı URL parçaları

Genellikle ihmal edilen bir URL’nin bölümlerini daha iyi analiz etmek için, aşağıdaki örneğ ele alalım:

1. TLD – .com

Bir TLD veya bir alan uzantısı, bir alan adındaki son noktayı (.) İzler . .com , dünya genelinde 80 milyondan fazla uzantı ile liderliğini sürdürürken, genel olarak, en büyük 10 uzantı .DE (Almanya), .CN (Çin), .UK, .US ve diğerleri gibi ülkeye özgü TLD’lerdir.

Peki, çevrimiçi marka bilinirliğinize en fazla yarar sağlayacak alan uzantısını nasıl seçersiniz? En popüler alan adı uzantılarına ve özelliklerine kısaca bir göz atalım:

 • .com – özgün ‘ticari’ kelimesinden türemiştir ve ‘kar amaçlı işletmelere’, yaygın tüm boyutları, nişler ve türleri hem kişisel kullanıcılar ve işletmeler tarafından kullanılır bugün odaklanmış olsa da.
 • .net – .com benzer, bu TLD herkes için kullanılabilir. Başlangıçta, ağlar ve internet servis sağlayıcıları için ayrıldı, ancak şimdi uygulama ve teknoloji tabanlı şirketler için harika bir .com alternatifi, çünkü birçok kullanıcı bunu teknolojiyle ilişkilendiriyor.
 • .org – İlk başta bu TLD, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılıyordu, ancak bugün birçok sivil toplum kuruluşu, politikacı ve siyasi parti için popüler bir TLD.
 • .gov – Bu alan adı uzantısı yalnızca devlet kurumları için ayrılmıştır.
 • .edu – .edu alan adı uzantısını sadece eğitim kurumları edinebilir.
 • .info – ‘Bilgi’ için kısa, .info tüm kullanıcılar için açık bir TLD’dir.
 • .xyz – .info gibi, genel kullanım için kullanılabilir.
 • .ly – Bir Libya ülke kodu olmasına rağmen, yaratıcı, akılda kalıcı ve ceza alanlı alan adları oluşturmak için .ly’den yararlanan çok sayıda girişim gördük.
 • Daha birçoğu – Son zamanlarda, sahtecilik ve .technology gibi sahnelere sahne olacak çok sayıda yeni alan türü var . Genellikle ana olanlara yönlendirmeyi öneriyoruz, ancak bazen bunlar müsait olmadığında iyi bir alternatif oluşturabilir.

2. Port – 443

Bir bağlantı noktası, genellikle ihmal edilen bir URL’nin bir parçasıdır. Web sunucusundaki kaynağa erişmek için kullanılan bir kapı olarak adlandırılabilir ve kullanılan protokole göre farklıdır (örneğin, 443 numaralı bağlantı noktası https ve http için 80’dir). Bağlantı noktasını açık bir şekilde dahil etmeyi seçebilirsiniz, ancak dahil edilmediyse, seçilen protokole (http / https vb.) Göre varsayılan değer olacaktır.

3. File Name – index.html

Tarihsel olarak, çoğu web sitesi belirli dosya adlarına başvurularak gösterilir. Bu günlerde, bir web sunucusu tarafından okunan gerçek dosyalar kullanıcılardan soyutlanmıştır, bu yüzden dosya adlarını göstermek için daha az ve daha az sıklıkta (ve daha az önerilir).

4. Parameters – key1=value1&key2=value2

Parametreler, bir URL’de “&” sembolüyle ayrılmış değer / anahtar çiftleri listesidir. Kaynaklara dönmeden önce belirli eylemleri tamamlamak için web sunucuları tarafından kullanılır. Sık sık iletişim formları gibi şeyler içeren sayfalar, ayrıntıları başka bir sayfaya göndermek için bu parametreleri kullanabilir.

5. Anchor – #aspecificpointinthedocument

“#” Karakterini kullanarak, web sayfasının belirli bir bölümüne işaret edebilirsiniz. Bir şekilde, belgenin belirli bir bölümüne yer işareti koymanıza ve tarayıcınızın yönergelerini sayfanın tam olarak nereye yerleştirileceği konusunda yönlendirmenize olanak tanır.

6. Trailing slash – /

Bir dizini işaretlemek için URL’de ya da bir eğik çizgi kullanılır ve en sonunda yerleştirilir. İzleyen bir eğik çizgi olmaması, bu URL’nin sizi bir dosyaya değil bir dosyaya götürdüğü anlamına gelir, ancak bu artık geçerli değildir.

Bir web sayfası, birden fazla veya hiç iz bırakmayan eğik çizgi ile açılabilirse, Google aynı web sayfasının yinelenen içerik olarak birden fazla endekslenmesini düşünebilir ve spam olarak işaretleyebilir. Ayrıca, birden fazla endeksleme, gelen trafiğin bölünmesine neden olabilir ve bu da sıralamanızı etkiler.

Bir tutarlı eğik çizgi kullanıp kullanmayacağınız, onunla tutarlı olduğunuz sürece önemli değildir. Kullanıcıları ve arama motorlarını tercih edilen sürüme yönlendirmek için rel = “canonical” veya 301 yönlendirmelerini kullanabilirsiniz.

URL yapılandırmak için kullanılan karakterler

Bir URL’de hangi karakterlerin kullanılabileceği konusunda bir sürü karışıklık vardır. Aşağıda, ayırt ediyoruz:
 • Ayrılmış karakter kümesi

Bu en yaygın kullanılan settir. Her karakter, web sunucularına belirli bir anlam taşır:

    / | : | @ | & | = | + | $ | ,                                                               

 • Ayrılmamış karakter kümesi

Bu karakter kümesinin, bir URL’nin ayrı bir parçası olarak eklendiğinde kodlanması / çıkarılması gerekmez:

    _ | ~ | * |  | ( | )                                                       

 • Aksi halde karakter kümesi

Adından da anlaşılacağı gibi, bunları bir URL’de kullanmak akıllıca değildir , çünkü ağ geçitleri tarafından modifiye edilebilir veya bazı durumlarda sınırlayıcı olarak kullanılabilirler :

{    } | \ | ^ | [ | ] |                                                    

İlgili Makaleler
 • Hariç tutulan karakter kümesi

Dışlanan set, tüm ASCII denetim karakterlerinden, bir boşluk karakterinden ve aşağıdaki karakter grubundan oluşur:

<    > | # | % |                            

Belirli bir bağlamda özel bir anlamı olan bazıları hariç olmak üzere, bunlar kaçınılmalıdır. Örneğin, URL parçalarından bahsettiğimizde, bu karakterin amacına atıfta bulunmak istediğimizde, “#” den bahsetmiş olabilirsiniz. bir belgedeki belirli bir yer).

URL kategorileri – Mutlak ve göreceli URL’ler

Mutlak URL’ler, belirli bir kaynağı bulmak için gereken tüm bilgileri içerir (protokol ve port isteğe bağlı öğelerdir ve dahil edilmesine gerek yoktur).

Göreceli URL’ler söz konusu olduğunda (ki bizim durumumuzda / seo-hizmetleridir ), adlarının da belirttiği gibi, her zaman temel URL olarak bilinen başka bir URL’ye göre yorumlanırlar . Bunlar genellikle HTML belgelerinde bulunur ve göreceli bir URL’yi mutlak biçimine dönüştürür. HTML <base> etiketini kullanarak belgede açıkça belirtilebilir ve değilse, belgenin URL’sini söz konusu göreli URL için temel olarak ele alırız.

URL türleri

URL’ler dinamik ve statik olarak sınıflandırılır, ikincisi daha fazla SEO dostudır.

Dinamik URL’ler

Bu tür bir URL genellikle bir veritabanından alınan bir arama, ürün veya kategori sayfasının sonucudur.

Bir sayfanın amacını anlamasını zorlaştıran anlaşılmaz karakterler içermeye eğilimli olduklarından, daha az arama motoru ve kullanıcı dostu olarak kabul edilirler. Bu nedenle, dinamik URL’ler, statik olanlar kadar hızlı bir şekilde dizine eklenmez ve spam olarak kabul edilebilir.

Statik URL’ler

Bir web sayfasının statik bir URL’si olduğunda, içeriğin genellikle sabit olduğu anlamına gelir. Statik URL’ler çoğunlukla alfasayısal karakterler içerir ve genellikle alakalı anahtar kelimeler içerir, böylece sayfanın içeriğinin ne olduğunu belirtir.

Statik sayfalar daha hızlı dizine ekleme, daha yüksek sıralama ve daha yüksek bir TO’nun keyfini çıkarma eğilimindedir.

Sadece düşünün – hangisini tercih edersiniz?

https://www.seoptimer.com/seo-services

veya

https://www.blogdefteri.com/index.php?page=seo/services

HTTP ve HTTPS

Ağustos 2014’te, Google resmi olarak bir web sitesinin HTTP’den HTTPS protokolüne aktarılmasının sıralamanın faydaları olacağını açıkladı.
Peki, ikisi arasındaki fark nedir? İkisi de hiper metin transfer protokolleri, değil mi?

Doğru, ancak arama motorları kullanıcı deneyimini geliştirmek için çalışırken, ek bir güvenlik hattı (HTTP S ) eklemeye karar verildi .

Ancak, her iki protokolü daha ayrıntılı olarak açıklayalım. Böylece, Google’ın HTTP web sitelerini güvenli olmayan olarak işaretlemesine ve SSL’yi sıralama faktörlerinden biri olarak belirlemesine neden karar verebilirsiniz.
 • HTTP –  Köprü Metni Aktarım protokolü, İnternet üzerinden bilgi iletmek ve almak için bir sistemi temsil eder. Bununla birlikte, bir uygulama katmanı protokolü olduğu için, odak noktası sadece bilginin nasıl aktarıldığına değil, kullanıcıya bilginin başarılı bir şekilde sunulmasıdır. Bu, verilerinizin güvenliğine daha fazla dikkat etmediği anlamına gelir.
 • HTTPS –  Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü yetkilendirmeye ve güvenli işlemlere izin verecek şekilde geliştirilmiştir. Verilerinizi güvenli bir şekilde taşımak için Güvenli Yuva Katmanı (SSL) protokolüyle birlikte çalışır. Bunu dikkate alarak Google’ın HTTPS’yi sıralama sinyali olarak kullandığını ve ek bir güvenlik katmanı için kullanıcı verilerini şifreleyen web sitelerini tercih etmesini istemiyor.

HTTPS ve SSL birbirinin yerine kullanılırken, aynı şey değildir. SSL, bir tarayıcı ve bir web sunucusu arasında şifrelenmiş bir bağlantı oluşturan standart güvenlik teknolojisini temsil eder. HTTPS, bu teknolojiyi kullanması nedeniyle güvenli bir protokoldür.

Ancak, artık sadece bir başka sıralama sinyali değil. Temmuz 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Google’ın Chrome tarayıcısı SSL sertifikası uygulanmayan tüm siteleri güvenli bir şekilde işaretlemez . Bu da HTTP’den HTTPS’ye bir aktarma zorunluluğunu getirir. 

Durum Kodları

Bir durum kodu, sunucu ile tarayıcı arasında çevrimiçi bir görüşme olarak adlandırılabilir. Birbirlerine gönderdikleri bilgiler, talebin durumu etrafında döner – basitçe söylemek gerekirse, tartışma büyük ölçüde her şeyin yolunda olup olmadığına dayanır . Daha teknik olmak gerekirse – HTTP durum kodu, sunucunun tarayıcının isteğine verdiği yanıttır.

Birkaç durum kodu vardır, ancak şimdilik SEO uzmanları için hayati önem taşıyan durum kodlarına odaklanacağız.

Status code 200

Bu, işleyen bir sayfa için ideal durum kodudur.

301 redirect

Bu durum kodu, farklı bir URL’ye kalıcı bir yönlendirme anlamına gelir. Bir 301 yönlendirmesi, kullanıcılardan ve botlardan bağlantı özniteliğine kadar her şeyin aktarılacağı anlamına gelir. Yine de, tüm yönlendirmelerin eşit şekilde ele alınmadığını ve 301’in hala tercih edilen yöntem olduğunu unutmayın.

302 redirect

Durum kodu 302 geçici bir yönlendirmedir ve örneğin devam eden bir satış veya indirim teklifini belirtmek isteyen e-ticaret siteleri için oldukça faydalıdır. Bu durum kodu, arama motorlarının bağlantı hakkını geçmesini söylemediği için kalıcı değişiklikler için önerilmez.

Status code 404

404 hatası, sayfanın sunucu tarafından bulunamayacağı anlamına gelir. Ancak, sayfanın mevcut olmaması veya geçici veya kalıcı olarak kaldırılmasının nedeni belirsizdir. 404 hatasıyla ilgili işlemler farklıdır – bazıları 301 yönlendirmeyi kullanmaya ve kullanıcıları en alakalı sayfaya yönlendirmeye karar verirken, diğerleri onları terk eder.

Canonical tags

SEO perspektifinden, kanonik etiketler 301 yönlendirmesine benzer. Her ikisi de birden çok sayfanın bir sayfa olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtir. Bununla birlikte, bazı önemli farklılıklara dikkat çekilmelidir:
 • Kanonik etiketler yalnızca botları yeniden yönlendirirken, 301 tüm trafiği (botları ve kullanıcıları) farklı bir URL’ye yönlendirir.
 • Farklı alan adlarında 301 yönlendirmesi uygulanabilir ve kanonik yalnızca bir web sitesinde uygulanabilir.
 • 301, çoklu sayfaların tek bir kaynağa sahip olduğu çok daha güçlü bir sinyaldir.
301 yönlendirmesi yerine kurallı olarak tercih etmenizin nedeni, kullanıcılarınızın görmesini istediğiniz eski bir markalama öğeniz varsa, ancak arama motorları söz konusu olduğunda, bunu iki sayfadan çıkarmak istediğinizi belirtmek istersiniz. sıralanacak biri.

Tıpkı bir 301 yönlendirmesi gibi, kanonik bir etiket tüm bağlantı suyundan geçmez, ancak yalnızca bir kısmı.

URL optimizasyonu İçin- En iyi yöntemler

İyi URL yapısı, kullanıcıların ve arama motorlarının web sitenizin noktalarını mantıksal olarak bağlamasına ve sayfaları daha kolay bir şekilde taramasına olanak tanır. Kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artırabilir ve SEO çalışmalarınızı geliştirebilir. Bu konunun yüzeyini zaten çizmiş olsak da, hemen çıkma oranını düşürmenize, bekleme süresini artırmanıza ve sıralamalarınızı hızlandırmanıza yardımcı olmak için uygulanması gereken başka birçok uygulama vardır.

İngilizce, kullanıcı dostu yapı

Web sitesi kurulumunuza başlamadan önce sitenizin yapısının stratejik olarak planlanmasını öneririz. En önemli ilke, bir URL yapısının oluşturduğunuz gezintiyi takip etmesidir, ancak burada akılda tutulması gereken birkaç nokta daha vardır:

 • Mantıklı yap. Basitlik hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından takdir edilecektir. Öncelikle, en önemli kategorileri oluşturun ve ardından web sitenizin içeriğine bağlı olarak en mantıklı şekilde alt kategorilere geçin.
 • Kategorilerin sayısını mümkün olduğunca düşük tutun. Bu, elbette, çeşitli öğeleri satan büyük e-Ticaret web siteleri için geçerli değildir, ancak bunlar mantıksal olarak ayrı kategoriler halinde düzenlenmelidir. Ortalama bir iş veya kişisel web sitesi, 2 ile 7 arasında bir yerdeki kategorilerin sayısını tutmalıdır.
 • Sığ derinlikli bir gezinti yapısı oluşturun . Bunun anlamı, sayfalarınızın hiçbirinin yapının derinliklerine gömülmemesi, ancak 2 veya 3 mantıksal tıklamadan daha fazlasına kolayca erişilebilmesidir.

Site bağlantıları

Site bağlantıları, bir Google arama sonucunda gösterilen alt sayfalarınıza doğrudan bağlantılardır. Kullanıcıların web sitesi içeriğine daha hızlı gitmelerine yardımcı olmaları amaçlanmıştır. Google, bunları, arama yapanlarla en alakalı olacağını düşündükleri şekilde otomatik olarak oluşturur. Bunları doğrudan kontrol edemezsiniz, ancak gösterilen site bağlantılarının kalitesini en üst düzeye çıkarmak için sitenizdeki bağlantıların dahili sayfalarda bilgilendirici ve özlü bir şekilde iyi Anchor veya Alt metnine sahip olduğundan emin olun.

İç Bağlama

İç bağlantılar, web sitesinin hiyerarşisini oluşturmaya, bağlantı suyunu yaymaya ve kullanıcıların web sitesinde kolayca gezinmelerine olanak tanıyacak. Bağlantıların, bağlandığınız sayfaların URL’leriyle aynı anahtar kelimeleri içermesini sağlayın.

Anahtar Kelime Eşlemesi

Bu, kendi başına bir bilimdir, ancak genellikle, sayfalarınızı optimize etmek ve daha sonra bunların URL’lerini, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri yansıtacak şekilde yapmak istersiniz. Bu anahtar kelimeleri, fırsatları tanımlamak için ayrıntılı bir anahtar kelime araştırma süreci aracılığıyla belirlersiniz. Daha sonra, bu fırsatları yansıtacak şekilde sayfa içeriğinizi ve URL’lerinizi yapılandırabilirsiniz.

Anahtar kelime kullanımı

URL’lerde alakalı anahtar kelimeler (bir Anahtar Kelime Eşleme işlemi aracılığıyla seçtiğiniz) kullanmak, hem arama motorlarını hem de kullanıcıları sayfanın neyle ilgili olduğunu belirtmeye yardımcı olur. Yaşamak için üç kural vardır:

 • URL’yi sayfanın başlığıyla eşleştirin. Sadece açık olmak gerekirse,% 100’lük bir maçı hedeflemek değil, sayfanın neyle ilgili olduğunu belirtmek için yeterliyiz. Bu önemlidir çünkü çoğu kullanıcı, sayfanın içeriğine ilişkin varsayımlarda bulunmak için bir URL’ye bakar. Beklentilerini karşılamazsa, aniden ayrılmaya ve daha yüksek bir hemen çıkma oranına sahip olmaya karar verirler.
 • URL başına 1 veya 2 anahtar kelime hedefleyin . Bir web sitesi düzgün bir şekilde yapılandırılmışsa, bu, tek bir sayfanın tek bir ürün / hizmet veya en azından bir grup karakteristikle ilgili ürün veya hizmet etrafında döndüğü anlamına gelir. Bu durumda, sayfanın neyle ilgili olduğunu ve URL’ye dahil edileceğini belirten en fazla iki anahtar kelime ayırabilmeniz gerekir. Bundan daha fazlası, arama motorları ile karışıklığa neden olabilir, bu da karşılığında ilgili sorgular için sıralamalarınızı etkileyecektir.
 • URL’lerinizi doldurmayın. Geçmişte, Arama Motorları daha basit olduğunda, web sitesi sahipleri sıralamaları en üst düzeye çıkarmak için URL’lere veya diğer sayfa öğelerine tekrar tekrar belirli anahtar kelimeleri ‘yerleştirmeye çalışabilirler. Bu artık onu kesmiyor ve bu içeriğin doğal ve manipülatif değil, görünmesini sağlamalısınız.

Karakterlerin kullanımı

Bir URL’nin okunabilir ve anlaşılması kolay olması için, stratejik bir karakter seçimi yapmanız gerekir. Çeşitli garip semboller ve sayılar kullanıcıları karıştırıp URL’yi daha az unutulmaz kılabilir.

Üç URL’ye bir göz atın – hangisine en çok güveniyorsunuz?

 • https://www.blogdefteri.com/seo-services
 • https://www.blogdefteri.com/post?ID=77&kw=seo+services
 • https://cdn07.blogdefteri/ post? ID = 77 & kw = seo + hizmetleri

Ancak kaçınılması gereken sadece tuhaf karakterler değil. İşte diğer birkaç yönerge:

 • Mümkünse alfasayısal karakterler kullanın.
 • Noktalama işaretlerini ve diğer güvenli olmayan karakterleri atla. Bazı karakterlerin okunması zor ve URL anlama imkansız hale getirebilir. Bozulabilir Pres’teki tüm listeye göz atın .
 • Yalnızca küçük harfli karakterler kullanın. Bu, Microsoft kullanıcıları için geçerli olmasa da, Linux / UNIX ile çalışanlar, URL’deki belirli karakterleri büyük harfle yazmayı seçtikleri takdirde, 404 sayfasının üzerine çıkarlar.
 • Stop sözcükleri gerekli değildir. Stop sözcükleri bir dilde en sık kullanılan kelimelerdir ve arama motorları bunları görmezden gelmek üzere programlanmıştır. Bu nedenle, URL’lerden hariç tutulabilirler. Burada durma kelimelerinin tam listesini bulabilirsiniz.
 • Alt çizgiler kullanmayın ve alt çizgiler kullanmayın. Bu, Google tarafından sağlanan daha fazla tavsiyeyi yansıtır. Bu nedenle, kısa çizgiler göze daha kolay gösterildiğinden ve kelimeler arasında alt çizgi her ne zaman olursa olsun, Google, iki kelimeyi, herhangi bir ayırıcı olmadan yazmış gibi birleştirmeyi seçer. Basitçe söylemek gerekirse – tire SEO puanınızı geliştirmeye yardımcı olur.

URL uzunluğu

Google , kullanıcılarına URL’lerini mümkün olduğunca basit ve anlaşılır bir şekilde tutmaları konusunda tavsiyelerde bulunur. Daha kısa URL’lerin hatırlanması ve paylaşılması daha kolaydır. Bu, uzunluklarını azaltmanın içeriğinizin tanıtım yeteneğini artırabileceği anlamına gelir. 512 pikseli (64 karakter) geçtiğinizde Google, arama sonuçlarında URL’nizi hazırlar. Bazen  , URL uzunluğunuzu en aza indirmek ve paylaşılabilirliği artırmak için bir URL kısaltıcı hizmetini kullanmak mantıklı olabilir .

Yönlendirmeler ve kanonikleştirme

Sitenizde yinelenen içerik bulunması, arama motorlarıyla ilgili sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla, iki farklı URL’de yayınlanan aynı veya benzer içerik parçalarını görürseniz, daha önce tartıştığımız gibi 301 yönlendirmesi veya rel = canonical seçeneğini tercih edin. HTTP’yi HTTPS’ye aktarırken 301 yönlendirmesini kullanmanız da önerilir; bu sayede kullanıcılar en yeni 10.000 web sitesinin% 5’inden daha azını otomatik olarak yönlendirir .

Güvenli URL yapısı

SSL’nin temel amacı kullanıcı verilerini güvenceye almak olsa da, bu durum bir sıralama sinyali haline geldi ve Chrome, HTTPS olmayan tüm sitelerin güvenli olmadığından emin olmak için kullanıcılarla güven oluşturmaya yardımcı olacak. Chrome’un şu anda pazar payının neredeyse% 60’ını tutmasıyla , SSL’yi doğru bir şekilde uygulamamak, her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken bir sorundur.

Sonuç

Bu makalede sunulan bilgiler, web sitelerimizle ve özellikle de URL’lerle çalışan yılların deneyiminden toplanmış ve kullanıcılarımızın web sitelerini en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu