Seo

Web Sitenizi Tanıtmak İçin 12 İpucu

Web sitenizi çevrimiçi olarak nasıl tanıtacağınızı bilmek, günümüzün en önemli dijital pazarlama becerisidir. İnsanlar çevrimiçi içeriği çoklu kanallar aracılığıyla tüketir, bu yüzden onlara nasıl ulaşacağınızı önceden planlamanız gerekir. Ayrıca, Google’ın ve diğer arama motorlarının ihtiyaçlarına da dikkat etmeniz gerekir. Arama motoru botları işinizi bulamazsa, başka kimsede olmaz. SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmek, kaliteli içerik yazmak ve web sitenizi hızlandırmak için optimize etmek kadar önemlidir.

Aslında, başarılı dijital pazarlama çok çaba ve karmaşık bir strateji alır. Bu makalede, anahtar kelime araştırması yapmaktan performans istatistiklerini izlemek için çevrimiçi bir web sitesini nasıl tanıtacağınız konusunda birkaç ipucu ele aldık.

1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

İnsanlar arama motorlarında bilgi aradıklarında dili farklı şekillerde kullanırlar. Anahtar kelimeler, bir sorguyu çalıştırmadan önce Google’ın arama çubuğuna girdikleri terimler ve kelime öbekleridir. Anahtar kelime araştırmasının amacı, işletmenizle alakalı popüler anahtar kelimeler bulmak ve bu terim için organik olarak sıralanan hedeflenmiş içerik oluşturmaktır. Hedef anahtar kelimeleriniz olduğunda bunları sitenizdeki blog yazılarına, başlıklara, açıklamalara ve statik sayfalara aktarabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırmasına manuel olarak başlayabilirsiniz. İlgili terimleri arama çubuğuna girin ve Google ve Bing’in her arama sonuçları sayfasının alt kısmında önerdiği ilgili aramalara göz atın. Anahtar kelime araştırması yapmak için kullanabileceğiniz çevrimiçi araçlar da vardır. En iyi iki tanesi Google AdWords ‘Anahtar Kelime Planlayıcı ve Moz.com’un Anahtar Kelime Gezgini’dir. Yalnızca anahtar kelimeler önermez, ayrıca aylık hacim, zorluk, organik TO ve diğerleri gibi önemli metrikleri de döndürürler . Aşağıda, Moz.com’un ABD pazarı için “dijital pazarlama” terimi için anahtar kelime önerilerini görebilirsiniz.

2. Kaliteli İçerik Oluşturun

SEO için kaliteli içerik oluşturmak gittikçe önem kazanmaktadır. Google, içerik kalitesini bir süredir sıralama faktörü olarak vurgulamaktadır . Google Hummingbird algoritmasının son güncellemesinin, 2001’den bu yana en önemli ayar olduğu söyleniyor. Hedefi, hedef anahtar kelimelerden içeriğe uygun hale getiriyor. Anahtar kelimeler hala önemliyken, artık kaliteli içeriği görmezden gelemezsiniz. Bu günlerde arama motorlarının sizi bulmasını istiyorsanız , makale yazma sanatına hakim olmanız gerekiyor . Google Web Yöneticileri , içeriğinizin iyi bir şekilde sıralanmasını istiyorsanız, izlenecek ilkeleri ayrıntılandıran mükemmel bir Kalite Yönergesi’ne de sahiptir .

İçerik kalitesi, sosyal medyada kullanıcıları yazılarınızı paylaşma veya hesabınızı takip etme konusunda ikna eden önemli bir faktördür. Örneğin, viral pazarlama, kitlenize ilgi çekici içerik sunmadan hayal edilemez. Ancak içeriğinizi ilginç veya esprili yapmak artık yeterli değil. Yüksek düzeyde okunabilirlik, kullanıcılar içeriğinizi çok karmaşık buluyorsa sitenizden ayrılma eğilimi gösterdiği kadar önemlidir. Okunabilirlik ayrıca Google’ın sıralama algoritmasının büyük bir parçası haline geliyor . Hemingway Uygulaması gibi içeriğinizin okunabilirliğini kontrol edebileceğiniz çeşitli araçlar vardır. Daha karmaşık metinler birçok internet kullanıcısı için sorun yarattığından, temel kural olarak, 9. Sınıf veya daha düşük olan hedefler.

3. Google’ın Öne Çıkan Snippet’leri için İçeriği Optimize Edin

Google’ın Öne Çıkan Snippet’lerine de ulaşmak için içeriğinizi optimize edebilirsiniz. Öne Çıkan Snippet’ler, arama sonucu sayfalarının en üstünde vurgulanmış blok öğeleridir. Üç ana türü var:

1. paragraflar
2. listeler
3. tablolar

Örneğin, “En iyi cheesecake tarifi” arama sorgusu için Öne Çıkan Snippet’lerin nasıl göründüğü. “Kişiler de sor” bölümü, resmi Öne Çıkan Snippet’lerin bir parçası olmamasına rağmen, bunları genellikle arama sonucu sayfalarında izler.

Google, bunları programatik olarak belirlediği için, içeriğinizi Öne Çıkan Snippet olarak resmi olarak işaretleyemezsiniz. Ancak, mevcut Öne Çıkan Snippet’leri niş pazarınızda araştırırsanız, Google’ın tercih ettiği içerik türüyle ilgili bazı tahminlerde bulunabilirsiniz.

Moz.com tarafından toplanan araştırmalar , En Çok Okunan Snippet’lerin ilk 10’da sıralanan sayfalardan geldiğini, ancak mutlaka # 1 olarak sayılmadığını iddia eder. Başlıklar sıklıkla soru formatını (“nasıl?”, “Ne?”, “Hangisi?”) Kullanır veya bir karşılaştırmayı içerir (“vs”, “versus”, “karşılaştırıldığında”). Yukarıdaki tarifi gibi talimatları içeren liste yazılarını da sık sık Özellik Parçacıklarında görünür. Google’ı manuel olarak araştırmak, web sitenizi arama motorlarında nasıl tanıtacağınız konusunda size yararlı bilgiler verebilir.

4. Görüntüleri Dahil Edin ve Optimize Edin

Ziyaretçilerin ilgisini çekmek istiyorsanız göz alıcı görüntülerin kullanılması çok önemlidir. Özellikle, Instagram ve Pinterest gibi görüntü odaklı sosyal medya siteleri bu günlerde giderek daha popüler hale geliyor. Metinleri resimlerle ayırırsanız, okuyucuların blog yayınlarınız ve makalelerinizde kaymalarını kolaylaştırabilirsiniz. Kendi fotoğraflarınızı, istatistiklerinizi, ekran görüntülerinizi, Infographics veya stok fotoğraflarınızı kullanabilirsiniz. Pixabay, Unsplash ve Pexels, telifsiz görüntüler ücretsiz olarak indirebileceğiniz kaliteli stok fotoğraf sitelerinin örnekleridir.

Görsellerinizi web için de optimize etmek önemlidir. Bugün, ziyaretçilerinizin yarısından fazlası sitenizi bir mobil cihazda geziyor. Büyük görüntüler mobil cihazlara yavaş yükleniyor, bu nedenle resimlerinizi her zaman TinyPNG veya TinyJPG gibi araçlarla sıkıştırın. Halihazırda çalışan bir web siteniz varsa, optimizasyon gerektiren görselleri bulmak için SEOptimer’i de kullanabilirsiniz. Sadece SEOptimer’in raporlama aracını çalıştırmanız ve kötü optimize edilmiş resimlerin bir listesini bulabileceğiniz “Resimleri Optimize Et” bölümüne ilerlemeniz yeterlidir .

Erişilebilirliğe de dikkat etmeyi unutmayın. Ekran okuyucuları kullanan kişiler başkalarına erişemeyeceğinden, her zaman resimlere alt etiketler, açıklamalar ve başlıklar ekleyin. Ayrıca, özellikle görsel arama sonuçlarına ulaşmak istiyorsanız, Google için erişilebilirlik de önemlidir.

5. Güçlü Backlinkler Oluşturun

Bir zamanlar, SEO bağlantılarla ilgili idi. Google’ın ilk günlerinden beri pek çok şey değişse de, web sitenizi çevrimiçi olarak tanıtmak istiyorsanız geri bağlantılar hala gereklidir. Geri bağlantılar veya gelen bağlantılar, diğer web sayfalarından sitenize işaret eden bağlantılardır. Öte yandan, giden bağlantılar sitenizden diğer web sayfalarına işaret eden bağlantılardır. Geri bağlantılar sadece önemli değildir, çünkü ziyaretçiler web sitenize yönlendirilir, ancak aynı zamanda arama motorları için önemli bir faktördür.

Ancak, herhangi bir bağlantı SEO için iyi olmaz. Google, bir arka bağlantıyı değerlendirdiğinde aşağıdaki hususları dikkate alır:

Arka bağlantı, benzer içeriğe sahip alakalı bir web sitesinden gelmelidir.

 • Bağlantının yüksek dereceli ve / veya yetkili bir siteden gelmesi daha iyidir. .Edu, .gov veya .org uzantısını kullanan alan adlarındaki geri bağlantılar, arama motorları tarafından büyük ölçüde güvenilirdir.
 • Bağlantı metni anahtar kelimelerinizi içeriyorsa daha iyi olur (örneğin “dijital pazarlama ipuçları”, “buraya tıklayın” dan daha iyi bir çapa metni).
 • İlgili HTML etiketinin rel = ”nofollow” özelliğini içermemesi gerektiği anlamına gelen bir dofollow bağlantısı olmalıdır.

Geri dönmenin en iyi yolu doğal bağlantılar almaktır. Bu, diğer sayfaların sitenize bağlantı yaptığı zaman harika içerikleriniz olduğu için olur. Doğal bağlantıların yanı sıra, bağlantılarınızdaki diğer web sitelerine ulaşarak ve web sitenize bağlantılar eklemelerini isteyerek bağlantılarınızı alabilirsiniz. Bunu ikna edici bir şekilde yapmak için birkaç test edilmiş yöntem vardır:

 • Web yöneticilerine, aynı kitleyi hedefleyen yüksek kaliteli ve alakalı içeriğinize bağlantı kurmasını isteyin. Infographics, istatistik, analizler, whitepapers burada özellikle uygundur.
 • Sitenizdeki yetkili web sitelerine konuk yayını. Girişimci, Forbes ve Hubspot gibi birçok üst düzey web sitesi, konuk blog yazarları için fırsatlar sunmaktadır.
 • Bir ürününüz varsa, popüler blogcular veya etkileyicilere örnek bir ürün, kupon veya ücret karşılığında inceleme yapmasını isteyin.
 • İçeriğinizi Google Benim İşletmem, Bing Rehber ve Sarı Sayfalar gibi çevrimiçi dizinlere gönderin. İşte web sitenizi tanıtabileceğiniz çevrimiçi dizinlerden Wix.com’un harika bir listesi .

6. İçeriği Sürekli Olarak Sosyal Medyada Tanıtın

Günümüzde birçok web sitesi ziyaretçisi sosyal medya sitelerinden geliyor. Aslında, dijital çağdaki güven, sosyal medyanın da popülerliğinin ardındaki nedenlerden biri olan yeni para birimidir. Kullanıcılar, arkadaşlarına arama motorlarından veya reklamlardan daha fazla güvenir; dolayısıyla, tanıdıklarının paylaştıkları bağlantıyı daha fazla takip ederler. Bu nedenle, web sitenizi sürekli olarak sosyal medyada tanıtmak çok önemlidir.

Kitlenizle uyumlu birkaç kanal seçin. Burada genel bir kural yok. İşletmeniz için neyin işe yaradığını anlamak için biraz deneme gerekir. Potansiyel satışlar ve satışlar oluşturuyorsa profilinizi yalnızca bir sosyal medya sitesinde saklayın. Yönlendirme trafiği, tıklama oranları ve toplam erişim gibi bir sosyal medya kanalının başarısını değerlendirmek için kullanabileceğiniz birkaç metrik vardır . Örnek olarak, Twitter’ın gösterimler ve 4 haftalık katılım oranıyla analiz sayfalarından biridir.

Web sitenizi sosyal medyada başarılı bir şekilde tanıtmak istiyorsanız düzenli yayınlama da önemlidir. Post planlaması gibi belirli görevleri otomatikleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli sosyal medya otomasyonu ve potansiyel müşteri oluşturma araçları vardır. En popüler olanlar Hootsuite, Buffer ve Crowdfire. Bununla birlikte, sosyal medya siteleri agresif bot kullanımıkonusunda ciddi olmaya başladıkça aşırıya kaçmayın .

7. Sosyal Medya Hesabınıza Farklı İçerikler Gönderin

Çoğu kişi çevrimiçi içeriği makaleler, blog yayınları ve diğer metin tabanlı içerik olarak düşünürse de, sosyal ağ tümüyle zengin medyayla ilgilidir . Videoların, seslerin, gömülü uygulamaların, anketlerin ve giflerin etkileşimde bulunabileceği her türlü içerikle ilgilidir. Zengin medyanın yanı sıra, görseller, memeler ve animasyonlar gibi görseller de sosyal medyaya olan ilgiyi daha da artırıyor. Sonuç olarak, sosyal medyanızı hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız, kullanıcılara olabildiğince çeşitli içerikler sunun.

İlgili Makaleler

Neyse ki, sosyal medya sitelerinde çok fazla teknik bilgi olmadan farklı içerikler oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar var. Instagram filtrelerini, Twitter anketlerini ve Facebook Canlı video akış platformunu örnek olarak düşünün. WordPress ve Medium gibi popüler bloglama platformları, sitenize Youtube videoları, tweet’ler ve öne çıkan bağlantılar gibi zengin içerikler eklemenize de olanak tanır. Web sitenizi çevrimiçi olarak nasıl tanıtacağınızı planlarken, sosyal medya sitelerinin sunduğu araçları ücretsiz olarak asla unutmayın.

8. Hedefli Sosyal Reklam Kampanyalarını Çalıştırma

Bununla birlikte, sosyal medya siteleri her ne kadar özgür araçlarla ilgili değildir. Bütçeniz varsa, hedefli bir sosyal reklam kampanyası yayınlamayı da düşünebilirsiniz. Tüm sosyal medya platformları, demografileri ve davranışlarıyla ilgili verilere dayanarak hedef kitlelere ulaşmanıza olanak tanıyan reklamcılık seçeneklerine sahiptir. Ancak, bir sosyal reklam kampanyasını başlatmadan önce, kitlenizin hangi sosyal medya sitelerini kullandığını bulmak daha iyidir. Aşağıda, Pew Research Center’ın 2018’de sosyal medya kullanımını karşılaştırmasını görebilirsiniz :

Yukarıdaki istatistikler Amerika Birleşik Devletleri’yle ilgilidir, ancak başka herhangi bir ülke veya bölge ile ilgili benzer verileri bulabilirsiniz. Web sitenizin ziyaretçilerinin demografik özelliklerini biliyorsanız, hangi sosyal medya platformunun sizin için en uygun olduğuna hızlıca karar verebilirsiniz. Çoğu sosyal medya sitesi, farklı türde reklamlar oluşturmanıza olanak tanır. Bu nedenle, kampanyanızı başlatmadan önce olasılıkları gözden geçirmeniz iyi bir fikirdir. Örneğin, Facebook diğer seçeneklerin yanı sıra fotoğraf, video, atlıkarınca ve slayt gösterisi reklamları oluşturmanıza olanak tanır.

9. Bir Topluluk Oluşturun

Web sitenizi çevrimiçi olarak nasıl tanıtacağınızı öğrenmek istiyorsanız, kitlenizin davranışını anlamanız gerekir. Markanızın etrafında bir topluluk oluşturmak, muhtemelen bunu yapmanın en iyi yoludur. Aslında, bir topluluk, herhangi bir zamanda herhangi bir şey hakkında isteyebileceğiniz bir odak grubuna sahip olmakla benzer. Davranışsal verileri izleme ve analiz etmenin yanı sıra, bir topluluğa sahip olmak, ürünleri sadık bir müşteri tabanına da taşımanıza yardımcı olabilir.

Bir topluluğa ait olmak, müşterilerinize ekstra değer katar. Bu, işinizi bilgi endüstrisinde çalıştırıyorsanız özellikle doğrudur. Akran tavsiyesi, yeni bağlantılar ve ağ seçenekleri bugünlerde son derece değerli kabul edilir. Sahip olma hissi, müşterilerinizin markanıza olan güvenini daha da artırır ve web sitenizi arkadaşlarının arasında tanıtmasını sağlar. Topluluğunuzu kendi web sitenizde çalıştırabilir veya Facebook veya LinkedIn Grupları gibi harici araçları kullanabilirsiniz. Örneğin, Moz.com’un SEO topluluğunun kendi etki alanı üzerinde barındırılan şekli şöyle:

10. Hedefli Haber Bültenleri ile Kullanıcıları Bilgilendirin

Bülten kampanyaları, dijital pazarlamanın en popüler yöntemlerinden biridir. MailChimp’ten e-posta Ahtapot’una kadar kampanyalarınızı otomatikleştirebileceğiniz bir dizi e-posta pazarlama aracı vardır. Ancak son yıllarda, insanların posta kutuları (genellikle talep edilmeyen) bültenlerle dolup taşmıştır. Dolayısıyla, e-posta pazarlamacılarının spam gönderici olarak görülmemesi ve kitlelerinin dikkatini çekmesi için yollar bulmaları gerekir. E-posta pazarlama listelerini segmentlere ayırmak, açık ve tıklama oranlarını artırmak için kanıtlanmış bir yöntemdir. Aşağıda, MailChimp’in bölümlere ayrılmış bülten kampanyalarının başarısı hakkındaki araştırma sonuçlarını görebilirsiniz :

Görebileceğiniz gibi, bölümlenmiş bülten kampanyaları, ölçülen tüm metriklerde daha iyi sonuçlara sahiptir. % 100,95 daha yüksek tıklama oranı özellikle etkileyici bir sonuçtur. Çoğu e-posta pazarlama aracının, arayüzlerinden doğrudan erişebileceğiniz yerleşik liste segmentasyonu araçları bulunur. E-posta listelerinizi, aşağıdakiler gibi çeşitli kriterlere göre bölümlere ayırabilirsiniz:

 • demografi,
 • katılım oranı (örn. tıklama oranı, açık oran),
 • yer,
 • geçmiş davranışlar (örneğin geçmiş satın alımlar, harcanan miktar, son satın alma tarihi),
 • kişisel ilgi alanları,
 • Anket sonuçları,
 • vb.

11. Arama Motoru Reklamcılığı kullanın

Arama motorları tarafından sunulan tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, hem büyük hem de küçük çevrimiçi işletmeler için çeşitli avantajlara sahiptir. Web sitenizi Google, Bing veya diğer arama motorlarında tanıtmanın her yönüne karar vermenize olanak tanır. Bir arama motoru reklam kampanyasını minimum bütçeyle bile çalıştırabilirsiniz. Örneğin, Google Reklamlarındaki ortalama tıklama başına maliyet 1,00 ABD dolarının altındadır. Düşük maliyetler nedeniyle, nelerin işe yarayıp neyin işe yaramayacağını öğrenmek için kampanyalarınızı örnek bir bütçe ile başlatmak iyi bir fikirdir.

Google Reklamları ve Bing Ads gibi arama motoru reklam platformları, kampanyalarınızı hem kitleye hem de içeriğe göre hedeflemenizi sağlar. Kitle hedeflemeyle, görüntüleyenleri seçmek için demografik ve davranışsal verileri kullanabilirsiniz. Öte yandan, içerik hedeflemeyle kullanıcıları filtrelemek için konuları, yerleşimleri ve içerik anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Metin reklamlar, duyarlı reklamlar, resim reklamlar, video reklamlar ve diğerleri gibi farklı reklam biçimleri arasından seçim yapabilirsiniz. Arama motoru reklam teklifleri temelde sonsuzdur. Kampanyalarınızın dönüşüm oranlarını daha da artırmak için kullanabileceğiniz birkaç ipucu var. Örneğin, reklamlarınıza harekete geçirici mesajlar ekleyebilir, bunları ilgili açılış sayfalarına bağlayabilir ve belirli metin yazarlığı tekniklerini kullanabilirsiniz .

12. Performans İstatistiklerini Takip Et

Web sitenizi çevrimiçi olarak nasıl tanıtacağınızı bilmek için pazarlama çalışmalarınızın sonuçlarını sürekli olarak izlemeniz gerekir. Web manzarası inanılmaz derecede hızlı değişiyor ve işinizin değişen pazara uyum sağlaması gerekiyor. Geçen sene işe yarayan strateji gelecekte işe yaramıyor. Topun yuvarlanmasını sağlamak için, aşağıdaki gibi çeşitli faktörleri sürekli olarak analiz etmeniz gerekir:

 • En çok ziyaretçi hangi trafik kaynaklarını getirir?
 • En popüler blog yayınlarında hangi konular olursa
 • En çok pozlanan anahtar kelimeler hangileridir?
 • En popüler sosyal medya siteleri hangileridir?
 • hangi reklam kampanyalarının en iyi performansı
 • Ziyaretçilerinizin çoğunluğunun nereden geldiği,
 • vb.

Neyse ki, sitenizin performansını ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç analitik araç var. Google Analytics gibi web analizi araçlarını web sitenize tek bir komut dosyasıyla ekleyebilirsiniz. Kullanıcı demografisini, yerini, davranışını, etkinliğini, hemen çıkma oranlarını, yönlendirme trafiğini ve diğer verileri izlemenize olanak tanır.

Sosyal medya kampanyalarınızın başarısını ölçmek için sosyal medya sitelerinin analiz araçlarını da kullanabilirsiniz. SEOptimer gibi SEO denetim araçları da arama motoru stratejinizi analiz etmenize yardımcı olabilir.

Wrapping Up

Web sitenizi çevrimiçi olarak nasıl tanıtacağınızı anlamak için çok çaba ve özveri gerekir. Ziyaretçilerinizin davranışları hakkında bilgi toplamanız, trendleri takip etmeniz, kaliteli içerikler üretmeniz, reklam ve bülten kampanyaları yayınlamanız, sadık bir takipçi tabanı oluşturmanız ve daha pek çok şey yapmanız gerekir. Doğru araçlar ve teknikler, dijital pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Pazardaki konumunuzu ve fırsatlarınızı anladığınız için, en iyi sonuçları almak için pazarlama stratejinizi sürekli olarak ayarlayabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu