Seo
Trend

Yoast SEO Eğitimi

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) , organik trafiğe dayanan herhangi bir web sitesinin büyümesinin anahtarıdır. Sorun şu ki, SEO’nun yeni olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bu yüzden hayatınızı kolaylaştırmak için bir eklenti kullanmanızı öneririz.

Kullanılabilir birçok mükemmel seçenek arasından Yoast SEO , WordPress kullanıcıları için en popüler seçimdir. Milyonlarca yüklemeye sahiptir ve sitenizin SEO’sini geliştirmek için ihtiyaç duyacağınız tüm yönlendirmeleri sağlar.

Bu makalede, size Yoast SEO ile ilgili kısa bir giriş yapacağız ve size bileşenlerinin her birinin nasıl çalıştığını göstereceğiz. Hadi haklayalım!

Yoast SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler WordPress Eklentisi

Yoast SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yoast SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

SEO oldukça karmaşık bir iştir. Bir web sitesinin arama motorlarında iyi çalışması için, öğrenmesi ve takip etmesi zor olabilecek en iyi uygulamaları izlemesi gerekir.

Başka bir deyişle, WordPress SEO eklentileri işlerini kendileri için durdurdu. Yoast SEO , ancak, meydan okumaya yükselir. Bu eklenti, tümü sitenizin SEO’sunu geliştirmeye yönelik çok çeşitli işlevler sunar.

Yoast SEO, başlangıç ​​olarak site haritaları oluşturma ve yükleme , ekmek kırıntıları oluşturma, içeriğinize meta veri ekleme ve daha fazlası gibi temel hususlara dikkat etmenize yardımcı olur .

Ancak, bunun ötesine geçerek, sayfalarınızın ve yayınlarınızın her biri için SEO ve içerik puanları sağlar. İçeriğinizi nasıl geliştireceğinize dair öneriler bile alacaksınız, bu da bu özel aracı paha biçilmez kılıyor.

Yoast SEO Yapılandırma Sihirbazı

WordPress SEO eklentileri ile ilgili sorun, sık sık çok fazla sayıda seçenek içermeleridir. Bu kötü bir şey değil, ama SEO için yeniyseniz, işleri zorlaştırabilir.

Yoast SEO tamamen ayarlamak için kullanabileceğiniz sezgisel bir yapılandırma sihirbazı ekleyerek bu sorunu giderir. Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra , kontrol panelinizde yeni bir SEOsekmesi görünecektir. Bunu seçin, Genel seçeneğini belirleyin ve ardından İlk defa SEO yapılandırma bölümünü arayın :

İlginizi Çekebilir
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Bağlantı Fırsatlarını Değerlendirmek İçin En İyi Yöntemler
Yoast SEO Yapılandırma Sihirbazı

Yapılandırma sihirbazı oldukça sezgiseldir. Web sitenizin temel SEO tekniklerine uymasını sağlamak için 12 adımda size rehberlik edecektir.

Ancak, yapılandırma sihirbazını tek başına kullanmak yeterli değildir. Yoast’ın en büyük güçlü yönleri, belirli sayfalar ve yazılar için olan seçeneklerinde yatar; bu nedenle, bu işlemin nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Yoast SEO Analizi

Eğer açarsanız Blok Editör , sen Yoast yayınlarınız ve sayfaların en altında yeni bir widget ekler olduğunu göreceksiniz. Bu widget, sonraki birkaç bölüm boyunca odaklanacağımız üç anahtar sekmesini içerir. Öncelikle, anahtar kelimeleri nasıl kullandığınıza ve bu işlemi geliştirmek için neler yapabileceğinize dair bir analiz içeren Odak Anahtar Kelime sekmesinden bahsedeceğiz .

Yoast SEO Analizi Nasıl Çalışır?

Odak Tuşları sekmesini açtığınızda, bunun gibi bir döküm göreceksiniz:

Yoast SEO Analizi Nasıl Çalışır

Yoast SEO, sağladığınız anahtar kelimeyi alır ve içeriğiniz içinde ne kadar iyi kullandığınıza dair genel bir bakış sunar. Ayrıca, SEO’nun en iyi uygulamaları için içeriğinizin diğer yönlerini analiz eder. İşte kontrol ettiği temel unsurlar:

 • Ne kadar metin var, çünkü arama motorları çok az içerikli sayfalara öncelik vermiyor
 • Bir meta açıklama ekleyip eklememediğiniz ve uzunluğu
 • Anahtar kelimenizi sayfanın başlangıcına ve başlığına dahil ettiyseniz
 • Resimleriniz için alt etiketleri kullanıp kullanmadığınızı
 • Diğer iç ve dış sayfalara bağlantılar eklenmişse
 • Yayınınızın veya sayfanızın başlığının uzunluğu
 • Anahtar kelimeyi kabul edilebilir sayıda kullandıysanız

Bu yayınladığınız her yazı ve sayfa için akılda tutulması gereken birçok şey var. Ancak, bu eklentiyle, içerik oluşturmaya odaklanabilir ve ardından yaptığınız hataları düzeltmek için SEO analiz aracını kullanabilirsiniz.

Yoast Okunabilirlik Analizi

Blok Düzenleyici’deki Yoast SEO widget’ında ayrıca çok yenilikçi bir özellik olan Okunabilirlik analizisekmesi bulunur. Odak anahtar kelime bölümünün hemen üstünde bulabilirsiniz ve kısaca, içeriğinizin okunmasının ne kadar kolay olduğu hakkında genel bir bakış sunar.

Yoast Analizi Nasıl Çalışır

İçeriği sindirme yöntemimiz çevrimiçi veya çevrimdışıysa farklı çalışır. Çevrimiçi okuduğumuzda, çoğu durumda anlaşılması ve gözden geçirilmesi kolay olan metinleri istiyoruz . Yoast Okunabilirlik Analizi , aşağıdaki kriterleri dikkate alır:

Yoast Analizi Nasıl Çalışır

İçeriğinizi okunabilirlik açısından puanlarken Yoast’ın aradığı şeyi parçalayalım:

 • İçeriğinizi ayırmak için alt başlıklar kullanıp kullanmama
 • Flesh Reading Ease skorunu kullanarak metninizi okumak ne kadar kolay
 • Kaç tane geçiş kelimesi kullanıyorsunuz
 • Paragraflarınızın uzunluğu, hiçbir zaman çok yoğun olmamalıdır
 • Cümlelerinizin süresi ne kadar
 • Pasif ses kullanımınız

Son iki noktaya gelince, cümle uzunluklarınızı kısa ve pasif ses kullanımınızı nadir tutmak istiyorsunuz. Bunlar nispeten küçük değişiklikler, ancak içeriğinizin okunabilirliğini büyük ölçüde etkileyebilir ve sırayla SEO’su.

Yoast Arama Görünümü

Son fakat en az değil, Yoast SEO, içeriğinizin başlığı, URL’si ve meta açıklaması dahil arama motorlarında nasıl görüneceğini kontrol etmenizi sağlar. Bu şekilde, başlığınızın ve açıklamanızın çok uzun veya çok kısa olup olmadığını anlar ve bir an içinde bunları düzenleyebileceksiniz.

Yoast Arama Görünümünü Ayarlama

Yoast’ın arama görünümü bölümü, Odaklanacak Anahtar Kelime ve Okunabilirlik Analizi sekmelerinin hemen üstünde bulunabilir . Otomatik olarak sayfanızı veya yayınınızın başlığını ve URL’sini içerir:

Yoast Arama Görünümünü Ayarlama

Eğer tıklarsanız düzenleme pasajı düğmesi, sen Sayfanızın meta açıklamasını düzenleyebilir ve arama motorlarında nasıl görüneceğini önizleme yapabileceksiniz.

Meta açıklamanızı oluştururken, eklenti size çok uzun mu yoksa çok kısa mı olduğunu söyleyecektir. Bu, içeriğinizin arama sonuçlarını optimize etmek için gerçek zamanlı olarak değişiklik yapmanızı sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu