Seyahat

Andorra’daki En Popüler Turistik Yerler

Fransa ve İspanya arasındaki doğu Pireneler dağlarında yüksek bir konumda bulunan Andorra, genellikle seyahat güzergahlarında göz ardı edilen hoş dağ manzarasına sahip küçük bir ülkedir. 

Fransa ve İspanya arasındaki doğu Pireneler dağlarında yüksek bir konumda bulunan Andorra, genellikle seyahat güzergahlarında göz ardı edilen hoş dağ manzarasına sahip küçük bir ülkedir. Ancak, büyüklüğüne rağmen, Andorra, mükemmel kayak tepeleri için Avrupa’da bir kış destinasyonu olarak tanınırken, yazın yapılacak popüler şeyler arasında doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti sayılabilir. Uzun tepeler arasında sıkışmış birkaç küçük kasaba ve köyden oluşan Andorra, Barselona’dan güneye, Toulouse’dan kuzeye arabayla sadece üç saat uzaklıkta bulunur ve zamanla sıkılırsanız ideal bir günlük gezi yapar. Çoğu ziyaretçi için ana çekim başkent Andorra La Vella’dır.yaya geçecek kadar küçük bir şehir olmasına rağmen, birçok mağazanın ve yemek yeme olanaklarının bulunduğu hareketli bir ana cadde sunmaktadır. Aynı zamanda, çoğu zamana dokunulmamış muhteşem bir ortaçağ kilisesi ülkesidir.

Kayakçılar ve snowboardcular , Pas de la Casa ve Grau Roig Kayak Alanı için bir üs olan küçük Encamp kasabasına akın etme eğilimindedir . Gezilebileceklerin ilgisini çeken diğer yerler dağların tepesinde yer alan pitoresk El Serrat köyleri ve başkentin kuzeybatısındaki Valira del Nord Vadisi’nde bulunan La Cortinada (Marti de la Cortinada kilisesine ev sahipliği yapan). Andorra’daki en iyi atraksiyonlar listemizle bu küçük ülkede ziyaret edilebilecek en iyi yerler hakkında daha fazla bilgi edinin.

1. Başkent: Andorra la Vella

Başkent: Andorra la Vella
Başkent: Andorra la Vella

Doğu Pireneler’in tepesinde yer alan Andorra la Vella – Andorra’nın başkenti – bu küçük ülkenin en işlek turistik yeridir. 1.029 metre yükseklikte, dünyanın en yüksek başkentlerinden biri. Ayrıca 23.000’den az nüfusu olan, en küçüklerinden biri. 2,317 metrelik Pic d’Enclar dağının doğu tarafındaki Gran Valira nehrinin başında yer alan kentin ana caddesi, galeriler, kafeler, restoranlar ve birçok mükemmel sanatçının yanı sıra hediyelik eşyalardan yerel sanat ve el sanatlarına kadar her şeyi satan dükkanlarla kaplı oteller.

En çok ilgi çeken yerler arasında 1580 yılında inşa edilmiş olan Casa de la Vell ve şu anda hükümet koltuğu ve süslü arması ve ülkenin eski yöneticilerinin diğer tarihi amblemleri ile dikkat çekiyor. Rehberli bir turun öne çıkanları arasında, 16. yüzyıldan kalma duvar resimlerinin yer aldığı resepsiyon odası ve Konsey Odasında (Sala de Sessions), ülkenin yedi komedisinin her birinin bir anahtarının bulunduğu (yedi anahtarın bulunduğu) Charlemagne zamanından kalma belgeler de dahil olmak üzere ülkenin arşivleri). Andorra la Vella’da yapılacak diğer eğlenceli şeyler arasında , kentin idari kompleksinin çatısındaki halka açık bir meydan olan Plaça del Poble’dedolaşmak ve çevredeki manzaranın harika manzarasını sunan ve 12. yüzyıldan kalma Sant Esteve Kilisesi’ni ziyaret etmek yer alıyor., ince oymalı ahşap işleri ile.

Andorra la Vella Haritası - Gezilecek Yerler
Andorra la Vella Haritası – Gezilecek Yerler

2. Kış Harikalar Diyarı: Vallnord

Kış Harikalar Diyarı: Vallnord
Kış Harikalar Diyarı: Vallnord

Pireneler’deki en popüler kış sporları destinasyonlarından biri olan Vallnord, Avrupa genelindeki kayakçıları ve snowboardçuları çok güzel yamaçlarına çekiyor. Andorra’nın kuzeyinde yer alan ve 2.625 metrelik bir zirveye sahip olan Vallnord, bir tanesinde gerçekten üç eşsiz kayak merkezidir – Arcalis , Pal ve Arinsal – keşfedilecek engin araziyi sağlar. Her seviyedeki kayakçı ve binişçilere iyi beslenirler, genellikle daha uzun süren karları ile Arcalis’in kuzey cephesine bakan dağ yamaçlarına giden daha deneyimli inişçilere sahip olurlar. Çoğu yamaç teleferikle birbirine bağlanırken, La Massana köyünden gelen gondollar Pal’a hizmet eder.

Vallnord, birinci sınıf kayak okulları ve kar ayakkabısı, kızak, karmobil, eğlenceli paintball ve laser tag gibi aktiviteler nedeniyle aile kayak tatilleri için popülerdir. Gerçek anlamda maceracı olanlar için, hız sürme (bir kayak ve kayarak kayma karışımı), helikopter kayağı ve kayak bisikleti gibi aktiviteler yapılabilir. Bir diğer popüler kayak bölgesi Andorra la Vella ve Les Escaldes arasındaki Grandvalira’dır. Sıcak havaların gelmesi , aynı zamanda macera arayanları da çeken devasa dağ bisikleti parkuru Vallnord Bikepark’ın açılışını görür . Vallnord, konaklama konusunda da iyi hizmet vermektedir ve ekonomik hostellerden lüks otellere kadar çeşitli otel seçenekleri sunmaktadır.

Adres: Av Través, 2 – Edf Casa Casa Ferré, Carretera de la Caubella, 1, AD400, La Massana

3. Sant Joan de Caselles Kilisesi

Sant Joan de Caselles Kilisesi
Sant Joan de Caselles Kilisesi

Pitoresk Canillo köyünün kuzeyindeki küçük bir yol, Sant Joan de Caselles kilisesidir. Ülkenin en iyi Romanesk kiliselerinden biri olarak kabul edilen bu görkemli eski taş bina, 11. yüzyıldan kalmadır ve özellikle ilginç fresklerle dekore edilmiş zarif iç mekanı ve bir retablo, St. John ve Apocalypse’dan kalma birçok ilginç özellik içerir 1525. Bu iyi korunmuş Katolik kilisesinin diğer önemli noktaları, Romanesk alçı çarmıh üzerindeki Mesih figürü ile koro ızgarası ve onu çevreleyen eşsiz polikrom boyasıdır.

4. Merkez Termolúdic Caldea

Merkez Termolúdic Caldea
Merkez Termolúdic Caldea

Andorra la Vella’nın kalbinde bulunan, Avrupa’nın en büyük spa kompleksi olan büyük Center Termolúdic Caldea, muhteşem cam piramit kulesiyle başkentin siluetine hükmediyor. 6.000 metrekareden fazla sulu eğlence ve tedavi alanına sahip konuklar, tesisin sayısız lagününü (hem iç hem de dış mekan), birçok sauna ve jakuziden ve Hint-Roma hamamları, basamaklı şelalelerin bulunduğu özel spa alanlarından tam olarak yararlanabilirler. , sıcak mermer plakalar ve hatta greyfurt havuzu. Şehrin termal kaynağından çıkan maden zengini ılık suları kullanması nedeniyle, benzersiz bir şekilde tasarlanmış bu spa kompleksinin ziyareti, kısa sürede unutulmamış yaşam boyu deneyimlerden biri. Sadece yetişkinlere özel bir deneyim yaşamak isteyenler için, spa’nın Inúu tesisini ziyaret ettiğinizden emin olun.

Adres: Parc de la Mola, 10, AD700

5. Ordino ve Casa d’Areny Plandolit

Ordino ve Casa d'Areny Plandolit
Ordino ve Casa d’Areny Plandolit

Andorra’nın pitoresk Valira del Nord Valley’deki başlıca varış noktası, 2.740 metre yüksekliğindeki Casamanya dağının tabanında pastoral bir konuma sahip olan küçük Ordino kasabasıdır.. Sakin sokaklarına, şirin mağazalara, şık otellere ve eski kiliselere ek olarak, şehir 1633 yılında inşa edilmiş ve daha sonra reformları başlatmak için ünlü Baron de Senaller tarafından 19. yüzyılın ortalarında yeniden inşa edilen Casa d’Areny-Plandolit’e ev sahipliği yapmaktadır. 1866’da hane halklarının oy haklarını verdi. Şimdi halka açık olan bu görkemli eski ev, ülkenin orijinal Yedi Anahtar Dolapının çoğaltılmasıyla birlikte 1843’ten kalma muhteşem bir ferforje balkona sahiptir. Zemin katta, mağazalar ve bir demirci dükkanı bulunurken, üst katında büyük namlusu olan eski cephanenin yanı sıra, Baron Limoges ve Sèvres akşam yemeği servislerinin yapıldığı yemek odası (Avusturya’dan gelen bir hediye) İmparator) görüntülenir. Diğer ilginç odalar, ilgili ailelerin arması bulunan kütüphanedir.

Ayrıca Ordino’da iken görülmeye değer yerler Posta Müzesi’dir (Museo postal de Andorra). Bir ziyaretin önemli noktaları arasında ülkenin posta hizmetinin büyümesini ve gelişimini (ülkenin ilk kayak çiftinin postayla gönderilmesi de dahil olmak üzere), pulların nasıl yapıldığını ve nadiren 50.000 Andorra pul koleksiyonu olmak üzere görsel-işitsel gösterimler yer alıyor. İngilizce dil turları mevcuttur ve son 30 dakikadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu