Seyahat

En Popüler Turistik Konum ve Viyana’da Yapılabilecekler

Avusturya Cumhuriyeti'nin başkenti ve Avrupa'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Viyana (Wien), cazibesi ve zengin tarihi ile Tuna Nehri kıyılarındaki görkemli konumuna borçludu

Avusturya Cumhuriyeti’nin başkenti ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Viyana (Wien), cazibesi ve zengin tarihi ile Tuna Nehri kıyılarındaki görkemli konumuna borçludur. Yüzyıllar boyunca Batı ve Doğu Avrupa arasındaki geçit, bir zamanlar yayılan Habsburg İmparatorluğu’nun doğal çekirdeğiydi ve bu güne kadar Avusturya’nın en önemli ticari ve kültürel merkezi olmaya devam ediyor.

Viyana’da Yapılabilecekler

Viyana, pek çok harika tarihi mekanı, efsanevi sanat koleksiyonları, ışıltılı sarayları ve konser salonlarında ve dünyanın en büyük opera evlerinden birinde devam eden sıra dışı müzik mirasıyla ziyaretçileri çekmeye devam ediyor. Olağanüstü kozmopolit bir atmosfere sahip olan Viyana, zarif eski mimarisi, ünlü at taksileri (Fiaker) ile vurgulanan, kendine özgü bir cazibe ve yetenek sunmaktadır. Viyana’daki kekleri ve hamur işleriyle muhteşem kahve evlerinin yanı sıra. Viyana’da bir günlüğüne gidilecek yerler veya birkaç gün içinde yapılacak şeyler arıyorsanız, bu zarif şehirde birçok seçenek bulacaksınız. Eğer zaman kalırsa, bazılarını dikkate alarakgüzel çevreyi ve yakındaki şehirleri keşfetmek için günlük geziler .

İlgiliViyana’da Nerede Kalınır

1 Hofburg

Hofburg
Hofburg

Altı asırdan fazla bir süredir Habsburg’ların oturduğu yer – ve 1275’ten beri her Avusturyalı cetvelin resmi ikametgahı – Hofburg, belki de Viyana saraylarının tarihsel olarak en önemlisidir. Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi sandalyesi olan bu yayılma kompleksi, Gotik, Rönesans, Barok ve Rokoko hareketlerinden elde edilen mimari eserler de dahil olmak üzere çeşitli dönemleri yansıtan sayısız binadan oluşuyor. Kompleks, 19 avlu ve 2.600 oda olmak üzere 18 binadan oluşan 59 dönümü kapsıyor. Başlıca ilgi çekici yerler Imperial Apartments , Sisi Müzesi ve Gümüş Koleksiyonu’dur . Kompleks içindeki diğer önemli yerler ise İmparatorluk Şapeli(Burgkapelle) ve Hofburg Hazinesi’dir. Büyük İmparatorluk regalia koleksiyonu ve Kutsal Roma İmparatorluğu’nun kalıntıları ile.

2 Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri
Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Muhteşem 18. yüzyıl Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn) sadece muhteşem mimarisi için değil, aynı zamanda güzel park benzeri ortamı için de görülmeye değer. Viyana’nın en gözde turistik yerlerinden biri olan Barok saray, bir zamanlar İmparatoriçe Maria Theresa tarafından kullanılanlar da dahil olmak üzere, 1.441’den fazla oda ve daireden oluşmaktadır. Turun önemli noktaları arasında, İmparator Franz Joseph’in Ceviz Odası ve hala içinde öldüğü küçük askerin yatağı bulunan Yatak Odası da dahil olmak üzere İmparatorluk Daireleri görme şansı var. İmparatoriçe Maria Theresa’nın odaları arasında, zengin bir şekilde döşenmiş ve dekore edilmiş bahçe dairelerinin yanı sıra, kızlarının yarattığı çiçek sanat eserleri ile birlikte Kahvaltı Salonu bulunmaktadır.

Schönbrunn Parkı ve Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, burada mutlaka görülmesi gereken bir yer. Park, Gösterişli manzaraları ve görkemli Barok bahçeleri ile Viyana’da yapılacak birçok ücretsiz şeyden biri olmasına rağmen, labirent ve 1883 Palmiye Evi gibi bitişik binalardan bazılarına girmek için ödeme yapmanız gerekecek. Çocuklarla seyahat ediyorsanız, onları bir prens veya prenses gibi giyinmiş görmek için Çocuk Müzesi’ni ziyaret edin.

Saraydan girmenin ve girişte beklemekten kaçınmanın iyi bir yolu, bir atlama hattında:Merkezi otelinizden veya Opera Binası’ndan bir pikapla başlayan rehberli Schönbrunn Sarayı ve Viyana Tarihi Kent Turu . Ünlü Ringstrasse boyunca anlatılan bir gezintiden sonra, Hofburg Sarayı, Belediye Sarayı ve Viyana Devlet Operası gibi önemli turistik yerlerin ardından, sıra beklemeden Schönbrunn Sarayı’nı gezeceksiniz. Tur, Gustav Klimt’in The Kiss’i ve diğer ünlü Avusturya sanatını indirimli bir girişle görebileceğiniz Belvedere Sarayı’na devam ediyor .

3 Aziz Stephen Katedrali

Aziz Stephen Katedrali
Aziz Stephen Katedrali

Viyana’nın en önemli Gotik yapı ve 1722’den beri başpiskopos katedral kilisesi olan Aziz Stephen Katedrali (Stephansdom) Viyana’nın tarihi merkezinde oturuyor. Orijinal 12. yüzyıl Romanesk kilisesinin yerine, 13. yüzyılda kalıntıları devasa bir kapı ve Heathen Kuleleri (Heidentürme) olan Geç Romanesk bir kilise getirilmiştir. Ardından Gotik tarzında 14. yüzyılda yeniden yapılanma, koro ve St. Eligius, St. Tirna ve St. Catherine kiliselerinin yanı sıra 137 metre yüksekliğindeki ünlü Güney Kulesi (Steffl) aittir. 15. yüzyıl İyileştirmeler ve daha ileri inşaatlar 17. ve 19. yüzyıllardan sonra gerçekleşti ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra tüm yapı yeniden inşa edildi. Görülmeye değer yerler arasında, muhteşem manzaralar için 343 adımdan oluşan Steffl’s Watch Room’a tırmanmak, ve büyük Pummerin Bell’e ev sahipliği yapan Kuzey Kulesi (hızlı bir asansör, ziyaretçileri bir izleme platformuna götürür). Notun diğer özellikleri 14. yüzyıldan kalma katakomplar ve katedralin en önemli eserlerinin çoğunu içeren Katedral Hazinesi.

4 İspanyol Binicilik Okulu

İspanyol Binicilik Okulu
İspanyol Binicilik Okulu

İmparator Maximilian II zamanına dayanan, muhteşem İspanyol Binicilik Okulu, cetvelin 1562’de ünlü Lipizzaner atlarının, 1962’de nezaketçilerine tanıtılmasıyla kuruldu. Bugün, Viyana’nın önde gelen cazibe merkezlerinden biri. Barok Kış Binicilik Okulu, 1735’ten beri bulunduğu Hofburg Sarayı’nın arazisinde. Gösterilerin hızlı bir şekilde satıldığı için, olabildiğince önceden rezervasyon yaptırdığınızdan emin olun.

Adres: Michaelerplatz 1, 1010 Viyana

5 Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı

Viyana’nın en popüler turistik yerleri arasında Belvedere Sarayı gerçekten iki muhteşem Barok binadır: Aşağı (Unteres) Belvedere ve Yukarı (Oberes) Belvedere. Üst Sarayın öne çıkanları arasında, heykellerin yer aldığı Zemin Kat Salonu ve zengin alçı kabartması ve freskleri ile Tören Merdiveni bulunmaktadır. Ayrıca görülmeye değer, çok sayıda heykel, resim ve tavan fresklerine sahip iki katlı çarpıcı bir salon olan Marble Hall. Aşağı Saray’da, oval sıva madalyonları ve zengin tavan freskleri ile dikkat çeken bir Mermer Salon ve tarihi heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapan Mermer Galeri de bulunuyor.

Diğer önemli binalar arasında bir zamanlar Mahkeme Hazinesi, Orangery ve Saray Ahırlarını barındıran bir Barok bina olan Kış Sarayı, (Ortaçağ Hazinesi’ne ev sahipliği yapan), ve iki sarayı birbirine bağlayan Belvedere Bahçeleri ve Çeşmeleri. Österreichische Galerie Belvedere, Belvedere Sarayı’ndaki 12. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar zengin heykel ve panel resimleri de dahil olmak üzere geniş koleksiyonlarıyla bilinen bir sanat müzesidir. Ama belki de Avusturyalı Symbolist sanatçı için en iyi bilinenGustav Klimt The Kiss , erken modern sanatın şaheseri.

Adres: Prinz Eugen Strasse 27, A-1037 Viyana

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu