Sinema

Almatı Uluslararası Film Festivali’ni başlattı

Dünya, Kazakistan’ın başkenti Almatı’da, çeşitli ülkeler arasında ortak olarak üretilen filmler üzerine odaklanan uluslararası bir yarışma programını birleştiren ana fikriyle yeni bir film festivaline sahip. Kentin sinematik bir geleneği var, çünkü büyük Sovyet stüdyoları II. Dünya Savaşı sırasında Moskova’dan ayrıldı ve buraya yerleşti. Kazak sineması geçtiğimiz günlerde uluslararası film festivallerinde ödüller kazanarak güçlenerek güç kazandı.

Açılış filmi, Kazak doğumlu Rus sinemacı Sergey Dvortsevoy tarafından “Ayka” idi. Filmde, Kırgızistan’da yeni doğmuş olan terk edilmiş bir kadın göçmen işçi hakkında, bu yıl Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü Samal Yeslyamova kazandı.

“Filmim bu festivale tam olarak uyuyor çünkü pek çok ülke Almanya, Polonya, Çin, Rusya ve Kazakistan ile ortak yapımlar yapıyor ve bu festival böyle: Bu fikri, film çekmek için çekmeyi de istiyorum. Burada, burada film endüstrisini büyütmek için “diyor Dvortsevoy.

Jüri üyeleri arasında ilk “Süpermen” ve birkaç “Silahşörler” gezileri üretmesiyle tanınan Nastassja Kinski ve Fransız yapımcı Pierre Spengler vardı .

“Biraz daha az olan festivaller, Berlin’den çok Cannes’dan daha fazla kişisel temas ortamı yaratmanın ve pek çok şeyin gelişmesine izin veren bir avantaj yaratma avantajına sahip olmalıyız. Bu Almatı hedefliyor. Bence bu çok ilginç, “dedi Spengler.

“Biz co-prodüksiyonla çok ilgileniyoruz çünkü film endüstrisinde çok küçük bir pazarız ve eğer diğer ülkelerle ortak yapımda çekim yapıyorsak o zaman kendi pazarlarını da alacağız. Rusya ve Çin arasında bu bir büyük pazar, “festivalin Genel Müdürü Ernar Kurmashev diyor.

Festival ayrıca çeşitli iş toplantıları ve atölyeler düzenledi. Çalıştaylardan biri Rob Minkoff, “Lion King”, “Stuart Little” ve “Peabody ve Sherman” ünvanlarıyla yapıldı.

Canlı aksiyon filmleri de yapan Minkoff, bu farklı türler arasındaki farkı açıkladı.

“En büyük fark şudur ki, animasyonda gerçekten tek tek tüm sanatçılarla gerçekten çalışıyorsunuz. Canlı eylemde tüm grubu bir araya getiriyorsunuz, bu yüzden bir orkestranın orkestra şefi olmak gibidir, ama animasyonda neredeyse bir şey ile çalışıyorsunuz. Bir seferde bir solist, “diyor.

Bir film projesi, bir dizi uluslararası ortak yapımcıyı çekmek zorundadır? Festivalin başkanı Akan Satayev de film yapımcısı.

“Temel olan, filmin çok güçlü bir öyküye sahip olması gerektiğidir. Ancak hikaye, dünya çapında herkes için evrensel, uluslararası ve anlaşılabilir olmalıdır” diyor.

“İşadamları” Satayev’in kendisi tarafından yönetildi. Hikaye, 1990’larda Kazakistan’ın ekonomik krizi sırasında kuruldu ve üç genç arkadaşını ve iş dünyasındaki mücadelelerini takip ederek, onu büyük kılmak için çok fedakârlık yapmaya hazır. Film festivali kapattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu