Sinema

Tüm zamanların en iyi savaş filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi savaş filmleri ile karşınızdayız. Bu listemizde sizlere en iyi savaş filmleri 2019,en iyi savaş filmleri listeleri ve ödüllü savaş filmleri hangileri bunları ele almaya çalıştık.

Savaş filmleri en çok izlenen filmler arasında yerini almaktadır. İzleyicilerine geçmiş zamanı ayaklarına getirir. Savaş filmleri kimi zaman destansı kahramanlıkları konu edinirken kimi zaman da bir savaşın millet üzerinde yarattığı etkileri önüne seriyor. Sadece bunlarla sınırlı kalmayıp toplumsal dönüşümler, büyük trajediler veya bir devletin yıkılması bu tür filmlerde karşımıza çıkabiliyor. Ama merak ediyoruz, en iyi savaş filmleri hangileri? Bu yazımızda en iyi yabancı savaş filmleri listesi hazırladık…

Iwo Jima’dan Mektuplar (2006)

Savaşın en kanlı cephesinden biri olan Iwo Jima’da, iki ulusun hem ortak hem de bireysel tarihlerini vurgulayan bu tarihi savaş filmde çok sayıda asker öldürülüyor.

Ivan’ın Çocukluğu (1962)

Rus savaş romanı Vladimir Bogomolov’un kaleme aldığı ve 20’den fazla dile çevrilen ve geniş bir okuyuculuğu olan kısa bir hikayenin uyarlaması olan bu film, savaşın etkisi altında insanlık durumunun kırılganlığını inceliyor.

Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Son 20 yılda belki de en büyük etkiyi yapan savaş filmi Steven Spielberg’in “Er Ryan’ı Kurtarmak” adlı filmi. En başlarda seyirci, Omaha Beach’teki D-Day saldırısının korkunç gerçekliğini yeniden yaratarak 27 dakika süren bir savaş dizisine dalıyor.

Restrepo (2010)

Gerçek çekimler, gerçek mermiler, gerçek ölümler: Doğu Afganistan’ın Korengal Vadisi’ndeki bir uzak karakolda on beş askerin hayatında bir yıl boyunca geçen bir uzun metraj belgesel… Yönetmenleri Tim Hetherington ve Sebastian Junger, savaşın acımasızlığını bir ABD müfrezesinin gözünden aktarmak istedi ve bu gerçekliği elde etmenin tek yolu, eylemin kendisinin ortasında olmaktı.

Downfall (2006)

Hitler ile ilgili bir çok Alman yapımı filmden biri olan Downfall, Hitler’in hayatının intihardan önce son on gününü inceliyor ve özel sekreteri Traudl Junge’un anılarına dayanan bir öykü sunuyor.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Yabancı dizi önerileri 2019

Denizin Sessizliği (1949)

Fransa’nın Alman işgali sırasında Fransız direniş yazarı Vercors tarafından yazılan ve basılan bir romanın uyarlanmasıdır.

Avcı – The Deer Hunter (1978)

Film, ülkeleri için savaşmak ve Vietnam’a gönderilmek üzere hazırlandığı sıradan hayatları bir gecede değişime uğrayan üç çelik işçisinin hikayelerini merkez alıyor.

Kıyamet – Apocalypse Now (1979)

1979’da Cannes Film Festivali’nde ilk kez rol alan yönetmen Francis Ford Coppola, gazetecilere verdiği demeçte şunları söyledi: “Filmim Vietnam’la ilgili değil. Benim filmim Vietnam.”

Hayat Güzeldir (1997)

İkinci Dünya Savaşı’nın soykırımıyla ilgili bu film, üç Akademi Ödülü kazandırdı ve annes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü aldı.

Kwai Köprüsü (1957)

Filmde, 2. Dünya Savaşı sırasında Burma ve Tayland’da bir Japon esir kampında Müttefik asker ve Asya sivil işçiler tarafından demiryolu köprüsünün yapımı konu edilmektedir.

Umarım en iyi savaş film listemizi beğenmişinizdir.. Şimdiden iyi seyirler

https://www.turkulkusu.com/en-iyi-savas-filmleri/

Bir önceki yazımız olan En İyi Mitolojik Filmler başlıklı makalemizde Altın Pusula – The Golden Compass (2007), En İyi Mitolojik Filmler Listesi ve Eragon (2006) hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı