Sosyal Medya

Facebook’a Reklam Vermenin Püf Noktaları Neler?

Satış yapmak ve müşteri kazanmak için Facebook nasıl kullanılır?

Facebook’a  reklam vermenin önemli bir kaç noktası vardır.Bu günlerde herkesin bir Facebook profili var gibi görünüyor. Zengin, fakir, erkek, kadın, dünyanın her yerinde, Facebook sosyal medya dünyasına hakim. Her ne kadar verilen para ülke dışına gidiyor olsa da satış yapmak isteyenler Facebook’ta reklam vermek isteyebiliyor. Peki verilen reklamların maliyeti en aza nasıl indirilir? En düşük gereksiz maliyetle nasıl reklam verilir? Yani, Facebook’ta reklam yapmayı düşünmektesiniz,  işte başlayabilmek için adım adım bir kılavuz.

1: Facebook İş Sayfanızı Oluşturun

İlk adımı atana kadar hiçbir şey yapamazsınız. Facebook İşletme sayfasına ihtiyacınız var. Bir şirketten veya kurumdan bir gruba veya bir nedenden ötürü doğru kategoriyi seçtiğinizden emin olun. Ardından, bilgileri eksiksiz olarak doldurun ve Facebook tarafından sağlanan şablonları kullanın ya da kendinize uygun birini bulun.

2: Bir Strateji ve Hedef  Belirleyin

 

Facebook’ta neden reklam veriyorsunuz? Hedeflerin ne? Kime ulaşmayı umuyorsun? Onların ne yapmalarını istiyorsun? Bunlar, Facebook reklamları oluşturmadan önce kendinize sormanız gereken tüm sorular.

“İnsanların sadece var olduğumu bilmesini istiyorum” kadar basit bir şey bile başlamak için yeter. Bu, bir farkındalık kampanyası yürüteceğiniz ve reklamlarınızı ve reklamlarınızı buna göre seçebileceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla, farkındalık hedefse, Facebook Reklamları yöneticisinde uygun hedefi seçebilirsiniz. “İnsanları web sitenize gönder” seçeneğinden “Video görüntülerini al” seçeneğine kadar çeşitli seçenekler mevcut. Her ikisini de isteyebilirsiniz. “Sayfanızı Tanıtın” gibi daha basit bir şeyi tercih edebilirsiniz. Kararınız ne olursa olsun, bu, reklam türlerini oluşturacak ve size ulaşacaksınız.

3: Demografinizi Tanımlayın

Hedef kitle, “özellikle kiminle konuşmak istiyorsun?” anlamına gelir. Ne kadar spesifik olursa olsun, o kadar iyidir. Reklamları çok geniş bir hedef kitleye yayınlarsanız, çok düşük bir tıklama ve dönüşüm oranına sahip olursunuz.

4: Bütçenizi Akıllıca Seçin

Ne kadar harcamak istersiniz? Yatırımın geri dönüşü ne olacak? Facebook reklamlarında günde 50 dolar harcıyorsanız, ancak günde yalnızca 40 ABD doları kazanıyorsanız, bu bir kayıp senaryosudur. Facebook’taki reklamların ilk aylarında, daha az harcama yapın ve reklamlarınızı, hedefinizi, erişiminizi ve dönüşümlerinizi dikkatlice ince ayar yapın.

5: Reklamları Oluşturun

Tüm bu çalışmalardan sonra: Reklamlarınız nasıl görünecek? Ne diyecekler? İnsanlara ne yapmaları gerektiğini öğretecekler? 2. adımdaki stratejinizi ve hedeflerinizi hatırlayın ve reklamlarınızı buna göre oluşturun. Bu noktada bu stratejiden uzak durmaya kendinizi çekmeyin, daha sonra her zaman ayarlayabilirsiniz ve yeni strateji ve hedefleriniz için yeni reklamlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca içinde çalışmak için çok küçük sınırların var, o yüzden bunu aklınızda bulundurun. Facebook reklamlarında sıkı karakter sayımı var ve sadece 5 resme kadar videonuz var. Özlü olmanın zamanı.

6: Yayınlayın ve Takip Edin!

Şimdi, ne kadar iyi iş yaptığınızı veya görmediğinizi ve kullanıcıların reklamlarınıza nasıl yanıt verdiğini görmek için bir Facebook Reklam Raporuoluşturmak istiyorsunuz, web trafiğinde ve muhtemelen satışlarda büyük bir artış olduğunu fark etmelisiniz. Tabii ki, eğer bunu yapmazsanız, tüm süreci yeniden değerlendirip yeniden başlama zamanı demektir.

Kaynak:www.turkulkusu.com/facebooka-reklam-vermenin-puf-noktalari/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu