Sosyal Medya

Instagram Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Instagram, 2010 yılında oluşturulmuş ve 1 milyar dolar karşılığında 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan bir fotoğraf paylaşım sosyal medya platformudur. Daha With 500 milyondan fazla insan günlük kullanmadan, Instagram işletmelerin kullanımı korkmamalı büyüyen sosyal medya platformudur.

Yayınlar, reklamlar ve hikayeler arasında Instagram’da potansiyel pazarlama araçlarının sıkıntısı yok. İşte işinizi pazarlamak için bu sosyal medya platformunu kullanmanız gereken her şey.

Bir masaüstünde görüntülenebilir olmasına rağmen, Instagram öncelikle bir mobil uygulamadır. Kayıt olduğunuzda, analitiğe erişmek için markanızın Instagram profilini bir işletme hesabına dönüştürmek istersiniz.

Bunu yapmak için, hesabın  Ayarlar menüsündeki İş Profiline Geçiş seçeneğinden uygulama içi istemleri takip ederek hesabınızı Facebook sayfanızla bağlamanız gerekir  .

Instagram hesabınız oluşturulduktan sonra Profil sekmesine gidip adınızı, kullanıcı adınızı, profil resminizi, web sitenizi ve kısa bir biyografiyi düzenleyebilir veya ekleyebilirsiniz.

Instagram’ın birincil amacı profilinize ve takipçilerinizin zaman çizelgelerine eklenen fotoğrafları paylaşıyor. Yeni bir fotoğraf eklemek için, ekranınızın altındaki ekle (kamera) düğmesine dokunun. Yeni bir fotoğraf çekebilir, kısa bir video kaydedebilir veya kamera rulonuzdan birini seçebilirsiniz.

Ardından, Instagram filtreleri ve bir düzenleme düğmesi dahil olmak üzere birden çok seçenek içeren bir ekrana yönlendirilirsiniz. Fotoğrafı beğeninize düzenledikten sonra İleri’yi tıklayın. Sonra bir başlık yazabilir, bir konum ekleyebilir, insanları etiketleyebilir ve diğer sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Ayrıca, yorumları kapatma seçeneğiniz de vardır (Gelişmiş Ayarlar sayfasının alt kısmında).

Artık bir profilin nasıl oluşturulacağını ve fotoğrafların nasıl gönderileceğini biliyorsunuz. İşte işinizi Instagram’da nasıl tanıtıyorsunuz.

Instagram Hikayeleri  , gönderildikten 24 saat sonra kaybolan fotoğraf ve videolardır. Instagram, ilgi çekici ve yaratıcı öyküler oluşturmayı kolaylaştıran pek çok araç sunar.

Jo Chicago’nun içerik koordinatörü Laura Kenat, “Küçük işletmeler, ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamak için Instagram Stories’den faydalanmalı ve mesajlarını en son algoritmadaki güncellemelerden dolayı düzenli olarak gönderide göremeyen takipçilere iletmelidir  .”

Hikayenize normal fotoğraflar, canlı videolar, bumeranglar (ileri ve geri dönen mini videolar), temel metin, müzik ve odaklanmış fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Videonuzu kaydettiğinizde veya fotoğraf çektiğinizde, konumunuza, diğer kullanıcılara ait etiketlere ve içeriğinize hashtag gibi etiketler ekleyebilirsiniz.

Kullanıcılarınızla doğrudan etkileşim kurmanıza olanak tanıyan anketler, sorular ve kayan çubuklar gibi etiketler de vardır. Markanıza veya belirli bir ürüne dikkat çekmenin başka bir yolu, vurgulama makarası gibi olan Öyküleri Gösterir. Hikayeler Önemli noktalar, profilinizde yayınının üstünde yer alır ve siz kaldırılıncaya kadar profilinizde kalır.

Instagram Hikayelerine ek olarak, kullanıcılar Facebook Live ve Snapchat arasındaki bir kombinasyon gibi ortadan kaybolan canlı videoyu çekebilir ve aktarabilirler. Müşterilerinize işinizin ilginç yönlerinin ardında canlı bir görünüm sunabilir, ürünleri gösterebilir veya yorumlarla canlı soruları yanıtlayabilirsiniz.

Video bittiğinde, 24 saat boyunca Instagram Hikayenizde yaşıyor. Instagram feed’inizde kalan video istiyorsanız, kaydettiğiniz videoyu doğrudan videoya yükleyebilir veya video çekmek için doğrudan uygulama üzerinden video çekebilirsiniz. Video çekmeyi veya yüklemeyi seçerseniz, yine de filtre ekleyebilir ve kapağı değiştirebilirsiniz. Ayrıca ses ekleme seçeneğine de sahipsiniz.

Instagram’daki diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunmanın birçok yolu var. Örneğin, fotoğraflarınızdaki diğer kullanıcıları etiketleyebilir veya özel olarak kullanıcılara mesaj gönderebilirsiniz.

  • Beğenme:  Beğenme, diğer kullanıcılarla bağlantı kurmanın basit bir yoludur. Bir fotoğrafı beğenmek için, resme iki kez hafifçe vurun veya gönderinin altındaki kalp düğmesine dokunun.
  • Yorum yapma: Beğen  düğmesinin yanında bir yorum düğmesi vardır – buna dokunmanız yeterlidir ve uygulama sizi söz konusu fotoğrafın yorumlar sayfasına götürecek ve istediğiniz şeyi girebileceğiniz bir metin kutusuna yönlendirecektir. Tamamlandığında Yayınla’ya bas.
  • Bahsi geçenler:  Twitter’da olduğu gibi, Instagram yorumlarını veya altyazıları yazarak diğer kullanıcıları etiketlemek için @ sembolünü kullanabilirsiniz.
  • Etiketleme:  Instagram, bir resim veya video göndermeden önce etiket eklemenizi sağlar. Bunu yapmak için, fotoğrafınızı paylaşmadan önce Kişileri Etiketle’ye dokunun ve ardından fotoğrafta etiket eklemek istediğiniz yere dokunun. Uygulama, daha sonra, hesabını aramak için kişinin adını yazmanızı ister. Fotoğrafınızdaki diğer kullanıcıları etiketledikten ve resmi paylaştıktan sonra, diğer kullanıcılar etiketlenen kişileri görmek için fotoğrafa dokunabilir.
  • Doğrudan mesajlaşma:  Instagram Direct’e erişmek için ana sayfaya gidin ve sağ üst köşedeki düğmeye dokunun. Burada, diğer kullanıcılara özel anlık mesajlar, fotoğraflar ve videolar gönderebilirsiniz. Yeni bir doğrudan mesaj göndermek için (DM) sağ üst köşedeki + düğmesine dokunun ve Fotoğraf veya Video Gönder veya Mesaj Gönder’i seçin. Mesajı gönderdikten sonra, siz ve alıcılar ileri geri mesaj gönderebilirsiniz. Zaten izlemeyen kullanıcılara, DM’nizi görüntüleyebilmeleri için onlara fotoğraf ve video göndermenize izin vermek isteyip istemedikleri sorulur.

Hashtag’ler, diğer kullanıcıların içeriğinizi Instagram’da bulmalarına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Hashtag’ler harf ve rakam içerebilir, ancak sayısal olmayan karakterler içeremezler. Örneğin, #DaveAndBusters hashtag olarak çalışır, ancak # Dave & Busters yok.

Kullanıcılar hem hashtag’leri arayabildikleri ve uygulamadaki gönderilerde gördükleri hashtag’leri tıklayabildiğinden, ilgili hashtag’ler fark edilmek için oldukça etkili bir araç olabilir. Ancak, markanız için doğru hashtag’ları kullandığınızdan emin olun ve denize girmeyin.

#Nofilter (filtrelerle yoğun şekilde düzenlenmemiş bir fotoğraf), #selfie (kendinizin bir resmi) ve #tbt veya #throwbackthursday (eski fotoğraflar) gibi Hashtag’ler Instagram’da popülerdir, ancak sizin için çalışmayabilirler. veya markanız. Kullandığınız diğer örnekler için endüstrideki diğer yerleşik markalara, hatta kişisel kullanıcılara ve blog yazarlarına bakmak iyi bir fikirdir.

Instagram, bir gönderi veya yorumda en fazla 30 hashtags’a izin verir, ancak çoğu kişi aşırı olur. Kalite yanıtları almak için kullanabileceğiniz daha az hashtag, daha iyi. Çok sayıda popüler hashtag kullanmak diğer kullanıcılardan çok fazla beğeni kazanabilir, ancak muhtemelen bu kadar çok şeyi takip etmeyecek ve aldığınız etkileşimler markanızla ilgilenen kişilerden değil, Sadece görüntünüzü gördü ve beğendim.

Hashtag’leri anladıktan sonra, dışarı çıkıp markanız için en uygun olanı bulmaya çalışın. Ayrıca işletmeniz için özel bir hashtag veya hatta barındırmakta olduğunuz bir etkinlik oluşturmak akıllıcadır. Bu sayede müşteriler, şahsen orada olmasalar bile bir olayla birlikte takip edebilirler.

Diğer sosyal kanallarda olduğu gibi, işletmeler Instagram’da reklam verme seçeneğine sahiptir. Reklam için üç format vardır:

  • Fotoğraf reklamları:  Bunlar normal fotoğraf yayınlarına benziyor, ancak fotoğrafın üstünde Sponsorlu bir etiket var. Ayrıca fotoğrafın altındaki sağ alt köşede daha fazla bilgi edinin.
  • Video reklamlar:  Fotoğraf reklamları gibi, bunlar normal video yayınları gibi görünür, ancak üstte Sponsor etiketi bulunur.
  • Atlıkarınca reklamları:  Bu reklamlar, fotoğraf reklamlarıyla aynı görünür ancak kullanıcıların çekebileceği birden fazla fotoğrafa sahiptir.

Her üç reklam biçimi de kullanıcıların ev beslemelerinde görünür. Bu reklamlar dört hedefi desteklemektedir: video görüntülemeleri, web sitenize yapılan tıklamaların, mobil uygulama yüklemelerinin ve kitle farkındalığının.

Instagram’da reklam hakkında daha fazla bilgi için buraya gidin  .

Instagram hesabınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

Bağlantılar, Instagram başlıklarında çalışmaz. Kullanıcıları bir web sitesine götüren bir çalışma bağlantısını paylaşabileceğiniz tek yer profilinizde. Bağlantılar altyazılarda veya fotoğraf yorumlarında çalışmaz. Bu nedenle, kullanıcıları belirli bir web sayfasına yönlendirmeye çalışıyorsanız, biyografinizdeki varsayılan bağlantıyı söz konusu sayfaya değiştirebilir ve bağlantının profilinizde olduğunu altyazıda not edebilirsiniz.

Yazılarınızın markanızla ilgili olduğundan emin olun. Yiyecek, moda ve hayvanların fotoğraflarını paylaşmak cazip gelebilir çünkü platformda çok popülerler. Ama eğer işinizde bu şeylerle hiçbir ilgisi yoksa, sizi ayrılmanıza ve takipçilerinizi karıştırmanıza neden olabilir. Bununla birlikte, bu gibi resimleri bir arada sunmanın bir yolunu bulup işinizle alakalı hale getirebilirseniz, sosyal pazarlama stratejinizi daha başarılı hale getirebilir.

Eşantiyonları ve promosyonları çalıştırın. Eşantiyonunuzu, satışınızı veya yarışmayı tanıtmak için bir resim yayınlayın ve kullanıcıların bu görüntüyü, girmesi gereken özel bir özel etiketle yeniden göndermelerini isteyin. Ardından, kimin yeniden gönderildiğini görmek ve bir kazanan seçmek için bu hashtag’i arayabilirsiniz. Bu gibi promosyonlar, müşterilerinizin ve takipçilerinizin, kişisel sayfalarınızda tanıtımınızdan bahsederek markanızı sizin için pazarlamasına olanak tanır ve profilinizi ziyaret etmek için daha fazla kullanıcı çeker. Yine de bir yarışma veya çekiliş yapmaya karar verirseniz, kural ve yönergeleri izlediğinizden emin olun  .

Diğer kullanıcıların yorumlarına yanıt verin. Kullanıcılar fotoğraflarınıza yorum yaptığında onlara yanıt verin. Müşteriler ve takipçilerle etkileşim kurmak, ne söylediğine dikkat ve önem verdiğinizi gösterir. Onlar sizi takip etmeye devam etmeleri ve önemliymiş gibi hissetmeleri durumunda resimlerinizle etkileşim kurma olasılıkları artacaktır.

Ayrıca, Facebook gibi, Instagram’ın algoritması yayınları ve kullanıcıları yüksek katılım oranlarıyla destekliyor. Kenat, “Platform, kalıcı kayıtlarınızdan ve hikayelerinizden yüksek katılım aldığınız için sizi ödüllendiriyor” dedi. “İçeriğinizin yüksek olması, içeriğinizin takipçiye ve hashtag özet akışına yerleştirilmesiyle sonuçlanır. İster hikayeler isterse kalıcı yayınlar olsun, tüketicilerinize markanızla zaman içinde etkili bir şekilde etkileşim kurma şansı verir.”

Web sitenizdeki Instagram yayınları yerleştirin. Instagram’ın masaüstü sürümünden şirketinizin web sitesine belirli görseller ve videolar eklemek için bir gömme kodu alabilirsiniz. Bu, Instagram üzerinde aktif olduğunuzu ve daha fazla takipçi almanıza yardımcı olabileceğini gösterir. Yerleştirmek istediğiniz fotoğrafı seçin, sağ alt köşedeki üç nokta düğmesini tıklayın ve Yerleştir seçeneğini belirleyin. Bu, gömme koduyla bir kutu açar ve altyazıyı görüntüleme seçeneğini sunar. Oradan, web sitenize gitmek istediğiniz kodu kopyalayıp yapıştırın.

İşletmenizi tanıtmak için Instagram etkileyenleri kullanın. Etkenler  Instagram üzerinde büyük takipleri olan kişilerdir. Ürünlerinizi takipçilerine doğal bir şekilde pazarlamak için etkileyicilere ödeme yapabilirsiniz. Bu sponsor yayınlar genellikle ince ve reklamlar gibi görünmüyor. Bu yararlıdır çünkü insanlar genellikle reklamlardan nefret ederler.

Yayınları doğrudan hikayenize paylaşın. Instagram , Mayıs 2018’de  kullanıcıların yayınlarını doğrudan hikayelerine paylaşmalarını sağlayan bir özellik açıkladı . Bu özellik sayesinde, küçük işletmeler ürün veya hizmetlerini tanıtırken takipçileriyle etkileşim kurabilir. Bir müşteri ürününüzün bir fotoğrafını yayınlarsa, ürünü ve müşterinizi vurgulamak için yayınınızı doğrudan hikayenizle paylaşabilirsiniz.

Anketlerinizdeki anketleri ve diğer özellikleri kullanın. Kenat, çevrimiçi tartışmalar ve ilişkiler kurmak için kullanılabilecek birçok interaktif özellik sunuyor. “Anketler, kitlenizden ürün ve hizmetlerinizle ilgili fikirleri paylaşmanıza olanak tanırken, coğrafi etiketler, etiketler ve etiketleme, markanızı hedef kitlenizden gelen yanıtları en üst düzeye çıkarmak için ilgili eğilimleri, yerleri ve kullanıcıları kullanarak oluşturmanıza olanak tanır.”

Instagram’ın Hikayelerindeki interaktif sorular etiketini de kullanabilirsiniz. Bu özellik, takipçilerin cevap vermeniz için soru göndermelerini sağlar. Bu, takipçilerinizle etkileşim kurmanın eğlenceli ve basit bir yoludur.

IGTV’yi kullan. Haziran 2018’de piyasaya sürülen IGTV, uzun biçimli, dikey videoları gösteren bir özelliktir. IGTV Instagram uygulamasında bağımsız bir uygulamada mevcuttur ve her video bir saat kadar sürebilir. Yaratıcıysanız, SSS oturumlarını barındırarak ve nasıl yapılır sohbetlerini gerçekleştirerek işinizi çeşitli yollarla pazarlamak için IGTV’yi kullanabilirsiniz. S

Instagram’ın ödeme özelliğini kullanın. Mayıs 2018’de,   belirli kullanıcılar için bir ödeme özelliği ekledi . Bu özellik tüm kullanıcılar için geçerli olmasa da, küçük işletmeler için potansiyel olarak büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar Instagram’dan ayrılmadan şeyler satın alabileceklerdi. Ayrıca, restoranlarda veya salonlarda randevu almak için potansiyel olarak kullanılabilir.

Adnan Yildiz

Adnan Yıldızcı, Boğaziçi Üniversitesi'nden Kitle İletişim Bölümü'nden mezun oldu ve şimdi Blogdefteri.com, Girişimcilik ve Dijital pazarlama yazarı oldu. Gazeteciliğin geçmişi, gözden geçirme ve özelliklerine eleştirel bir bakış getirerek, iş liderlerinin kendi şirketleri için en iyi kararları almalarına yardımcı oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu