Sosyal Medya

Snapchat Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aylık 300 milyondan fazla aktif kullanıcıyla Snapchat, işletmelerin ihmal etmemesi gereken ilgili ve kullanımı kolay bir pazarlama aracıdır. (Ayrıca Müşterileri Kazanmak İçin 5 Kanıtlanmış Yerel Pazarlama Taktikleri Makalemize Bir Göz Atın )

2011 yılında başlatılan Snapchat, kullanıcıların diğer kullanıcılara geçici, saniyeler uzunluğunda resimler veya videolar göndermesine olanak tanır. Platformun kısa vadeli mesajları, açıldıktan sonra erişilemez duruma gelir. Snapchat, en popüler mobil sosyal medya uygulamalarından biri olmasına rağmen, web sitesi, yalnızca bir mobil platform olduğu için çok fazla trafik almamaktadır.

Snapchat harika bir araç olmasına rağmen, her iş için ideal değildir. Zamanınızı ve kaynaklarınızı platforma eklemeden önce , hedef kitlenizin orada olduğundan emin olun: Omnicore’a göre , Snapchat kullanıcılarının yüzde 70’inden fazlası 34 yaşın altında. Daha eski bir izniniz varsa, pazarlama çalışmalarınızı Facebook gibi diğer platformlara odaklamak isteyebilirsiniz .

Snapchat ayrıca bin yıllıklar arasında daha yaygın olarak kullanılmaktadır, bu yüzden platforma başlamadan önce hedef kitlenizi göz önünde bulundurun. Snapchat pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız, uygulamayı derinlemesine anlamanız gerekir.

 1. Bir hesaba kaydolma
 2. Çıtçıt anatomisi
 3. Profilinizi özelleştirme
 4. Diğer Snapchat Kullanıcıları ile etkileşimde bulunma
 5. Snapchat hikayeleri
 6. Reklam yolları
 7. Etkileyenler hakkında bir not
 8. Snapchat ipuçları ve püf noktaları

Snapchat kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Kayıt sadece bir mobil cihazda yapılabilir.

Öncelikle uygulamayı indirin. Buradan, ekranda görünen talimatlar doğum gününüzü eklemenizi, bir kullanıcı adı seçmenizi, e-posta adresinizi girmenizi ve telefonunuzun kişi listesinden arkadaş eklemeye başlamanızı ister. İşletmeniz hakkında bilgi almak yerine kendi kişisel bilgilerinizi kullanmak isteyeceksiniz.

Artık bir hesap için kaydoldunuz, açılış ekranına gitme zamanı. Uygulamayı ilk açtığınızda, ekran standart olarak arkaya bakan bir kamera ayarına döner.

Bu ekranda, kamerayı “gece modu” na dönüştürebilir, flaşı açıp kapatabilir, kamerayı çevreleyebilir, yakındaki fotoğrafları arayabilir ve profilinize gidebilirsiniz.

Fotoğraf çekmek için alt dairesel düğmeye basın. Video çekmek için basılı tutun. Fotoğraf çekildikten sonra, bir arkadaşınıza gönderildiğinde resmin ne kadar süreceğini (bir ila 10 saniye arasında) ayarlayabilirsiniz. Snap’inizi göndermeden önce, emoji etiketleri, filtreler, linkler veya metin ekleyerek fotoğrafınızı düzenleyebilirsiniz.

Ek parçayı göndermeden önce fotoğrafınızı anılarınıza da kaydedebilirsiniz. Fotoğrafı veya videoyu göndermeye hazır olduğunuzda, hangi arkadaşların göreceğine karar verirsiniz veya bunu daha sonra bu kılavuzda ayrıntılı olarak ele alınacak olan Snapstory’unuza eklemek istersiniz.

Snapchat, kullanıcıların kapsamlı bir şekilde kişiselleştirmelerine izin vermemesi nedeniyle geleneksel olmayan bir sosyal ağdır. Ancak, kullanıcıların bir bitmoji ve kullanıcı adı eklemek gibi kendileri hakkında bilgi vermeleri için alan sunar.

Varsayılan ekranda, sol köşedeki hayalet veya bitmoji, profilinize yönlendirir. Burada, gönderdiğiniz ve aldığınız toplam Snap sayısı olan Snapchat puanınızı görüntüleyebilirsiniz.

Profilinizde, QR kodlarında üretilen sarı bir kare var, Ocak 2015’te tanıtılan TechCrunch diyor  . Bir kullanıcıyı manuel olarak aramak yerine, bir kullanıcı Snapchat kamerasını başka bir kullanıcının koduna, onları yazmadan eklemek için başka bir kullanıcının koduna odaklayabilir ad. Artık, uygulama üzerinden internetteki herhangi bir web sayfasına bağlantı veren bir QR kodu oluşturabilirsiniz.

Diğer Snapchat kullanıcıları ile etkileşimde bulunmanın birkaç yolu vardır. Çoğu sosyal ağdan farklı olarak, bu etkileşimler öyküler özelliği haricinde tamamen gizlidir.

 • Kullanıcı ekleme:  Kullanıcıları arkadaş listenize eklemek için kullanıcı adlarını aramanız gerekir. Telefonunuzun rehber listesine de bağlanabilirsiniz. Belirtildiği gibi, kullanıcılara kendi QR kodunu kullanarak da ekleyebilirsiniz.
 • Hikayeleri görüntüleme:  Diğer kullanıcıların Snap hikayelerini görüntüleyebilir ve yanıtlayabilirsiniz. İkisine de bildirilecekler.
 • Anlık mesaj gönderme:  Daha basit bir adım, diğer kullanıcılarla fotoğraf ve video içeriği gönderip alabilirsiniz. Bu etkileşimler, tüm platformu inşa eden ve oluşturan şeydir. Bir Snap’i ekrana getirirseniz, Snap’in göndericisi bilgilendirilir.
 • Anında mesajlaşma:  Anında mesajlaşma özelliği ile, kullanıcılarla özel olarak sohbet edebilirsiniz. Bir kullanıcıya özel Snap’in size veya Snap hikayesinin bir kısmına gönderildiğinde, yanıtınız anlık mesaj olarak gönderilir. Bir anlık mesajı ekrana getirirseniz, mesajın göndericisi bilgilendirilir.
 • Snapcash’i Gönderme:  Bu özelliği Ayarlar’da etkinleştirmeniz ve  işlem geçmişinizi görüntüleyebileceğiniz ve her işlemden önce görünmesi için bir güvenlik kodu ekleyebileceğiniz Business Insider’ın açıkladığı bir kredi kartı veya banka kartı ile bağlantı  kurmanız gerekir. Bir kullanıcıya anlık mesaj yoluyla ne kadar göndermek istediğinizi girebilirsiniz. Şirket, kişisel olarak tanımadığınız kullanıcılara para göndermeyi önermektedir.

Video veya fotoğraf eklenir. Hiçbir hikaye çok uzun olmasa da, bir hikayeyi derlemek için en az bir fotoğrafa veya videoya ihtiyacınız var. Hikayenin bölümleri herhangi bir zamanda silinebilir.

Hangi ve kaç kullanıcının hikayenizi görüntülediğini görebileceksiniz. Bu, diğer kullanıcıların hikayelerini görüntülediğinizde görebileceği anlamına gelir. Bir kullanıcının hikayesini istediğiniz kadar izleyebilseniz de, kullanıcıya kaç kez görüntülendiğinizi bildirilmeyecektir.

Hikaye, kitlenizin işinizin günlük işlemlerini göstermenin harika bir yoludur. Potansiyel müşterilere, hayattaki ortalama bir günün işyerinizde ne olduğu konusunda fikir verir. Ayrıca, çalışanlarınıza eşsiz kişiliklerini ifade etme fırsatı verir.

Aynı zamanda kullanıcıların izin verir Canlı Hikayeler vardır “Aynı olay veya belirli bir konumda olan aynı topluluk anlatı için Snaps katkıda bulunmak,”  şirket  açıklıyor. Katkıda bulunmak için konum hizmetleri açık olmalıdır. Örneğin, Los Angeles ve New York City gibi büyük şehirlerin her zaman devam eden kendi Canlı Hikayeleri vardır. Ayrıca Super Bowl veya Oscar gibi belirli bir olay etrafında yönlendirilebilirler.

Snapchat’da reklam vermenin birkaç yolu var. Göre  şirketin sitesinde , orada üç ana yöntem şunlardır: reklamlar, sponsor geofilters ve sponsor lensleri çekin. Vans, Coca-Cola ve JPMorgan Chase & Co. gibi büyük markalar pazarlama kampanyaları için Snapchat kullanıyorlar.

Yapıştırma reklamları  10 saniyelik, tam ekran, dikey videolardır ve belirli bir bağlantıyı ziyaret etmek için harekete geçirici mesaj gibi bir tür etkileşimli öğe sunabilir. Tüm reklamların üçte ikisi, ses açıkken otomatik olarak oynatılan ses içerir. Kısa klip, şirketiniz ve ürün ve / veya hizmetlerinin neler olduğu hakkında bilgi sağlamalıdır.

Örneğin Gatorade, bir kez Serena Williams’ın 23. Grand Slam zaferini kutlayan 8-bitlik bir tenis oyununa sahipti. Daha yaratıcı rehberlik ve geliştirme için  şirketin  Snap reklam ekleri kılavuzuna göz atın.

Sponsorlu coğrafi filtreler  , kullanıcıların Snaps’u belirli konumlardan göndermesine olanak tanır. Lensler, kafeler veya mağazalar gibi belirli bir yeri kapsayabilir. Örneğin, işletmenizde birden çok şubesi varsa, coğrafi filtreleri belirli konumlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Platform hakkında bilgi sahibi olursanız, büyük şehirlerin ve semtlerinin New York’ta Brooklyn ve Manhattan gibi farklı filtreler olduğunu fark edeceksiniz.

Ek olarak, bir coğrafi filtre, Cheerios’un Ulusal Tahıl Günü ve Michael Kors’un Ulusal Güneş Gözlüğü Günü filtreleri gibi belirli bir tema veya tatil altında ülke çapında da uygulanabilir.

Birçok marka, etkinlikleri tanıtmak için coğrafi filtreler kullanır. Haziran 2017’de Snapchat, tüm kullanıcıların özel bir coğrafi filtresini tasarlamasını kolaylaştırdı. Ayarlara gidip İsteğe Bağlı Coğrafi Filtreler’i seçerek düzinelerce şablon var. Renk ve kelimelerle özelleştirebilirsiniz. Fiyatlandırma 5,99 dolardan başlayarak, bu küçük işletmeler için uygun bir pazarlama seçeneğidir.

Sponsorlu lensler  , coğrafi filtrelerden daha etkileşimlidir. Filtreler, bir video veya fotoğraf çekildikten sonra, arkadaşlara gönderilmeden ve / veya Snapstory’e eklenmeden önce uygulanır. Lensler, kullanıcıların köpek olmalarına, Noel Baba gibi davranmalarına, iblislere dönüşmelerine, çiçek kronları giymelerine ve hatta göze çarpan pervazlara izin veren özel yüz tanıma teknolojisine sahiptir. Üç adımda gerçekleşir: kullanıcının yüzünü algılamanın ön gerçeği, kullanıcının ifadesine tepki vermeyi tetikleme (bir dili dışa vurma veya kuyruğa sokma gibi) ve son ürünü yaratmanın post-tetikleyicisi.

Örneğin, şirketiniz araba satarsa, sponsorlu merceğiniz bir kullanıcının Little Trees hava spreyi ile yeni bir araba sürmesini sağlayabilir. Şirket, bu ürünün en popüler marka olduğunu, mobil normlara göre üç kat daha yüksek marka bilinirliği sağladığını ve satın alma amacındaki iki kat artış olduğunu söylüyor.

Ocak 2016’da, platform yeni bir kurumsal özelliği açıkladı: Keşfet. Bu uygulamanın tamamen farklı bir parçası. Bununla birlikte, kullanıcılar Vice, Cosmopolitan ve ESPN gibi önde gelen medya kuruluşlarının oluşturduğu içeriği görüntülemektedir.

Hikayeler özelliğine benzer şekilde, Discover hikayeleri, Pinterest benzeri bir gösterge panosu aracılığıyla makalelere ve grafiklere bağlanan hem sesli video hem de fotoğraf içeriğini derler. TechCrunch  , favorilerinizi seçebileceğinizi ve Discover hikayelerinin bazı bölümlerini belirli kullanıcılara gönderebildiğinizi söylüyor.

TechCrunch’a göre, Snapchat, Şubat 2018’de Snapchat Discover içinde yaşayan kendi mağazasını açtı   Snap Store’da, kullanıcılar dans eden hot dog peluş bebek ve çizgi şapka gibi eşyaları satın alabilirler. Şu anda, mağaza sadece Snapchat ürünlerine sahiptir, ancak gelecekte küçük işletmeler için büyük olabilecek diğer markalar için bir uygulama içi ticaret platformu olabilir. 

Markalar Discover hikayeleri içinde reklam sunma fırsatına sahip olsa da, birçok küçük işletme sahibi için maliyetler erişilemez. Wallaroo Media,  bu reklamların günlük ücretler için 50.000 ABD Doları’ndan başladığını bildirdi. Ayrıca, uygulama tarafından premium yerleşime sahip olan noktalar zaten yayınlar ve tanınmış markalar için ayrılmıştır. Öte yandan canlı bir hikaye, 250.000 $ ‘dan başlıyor.

DJ Khaled ve Snapchat başarısı hakkında bir şey biliyorsanız, platformun mobil uygulamanın ötesinde bir kitleye nasıl ulaşabileceğini biliyorsunuz. Rekor yapımcı ve radyo kişiliğinin Snapchat hesabı 2015’in sonlarında dikkat çekti. Mirasının o zamandan beri hevesli taraftarlar tarafından bir “yaşayan mem” ve “insan formunda” olarak kabul edildi.

DJ Khaled, tek bir etkileyicinin Snapchat’da ne kadar kaldırabileceğinin mükemmel bir örneğidir. Bu etkileyiciler, onlarla bir ortaklık kurmayı tercih ederseniz potansiyel olarak pazarlayabileceğiniz geniş kitleleri yetiştirir. Örneğin, ürün yerleştirmek için harika bir fırsat. Pek çok etkileyici, marka ve ürünleri bir ücret karşılığında tanıtmaktadır (çoğu kez şirketler için yatırım getirisini aşmaktadır). Tabii ki, bu Snapchat tarafından aracılık edilmez reklamı için alternatif bir yoldur.

Nisan 2018’de, Snapchat, kullanıcıların diğer kullanıcıları etiketlemesine izin veren bir özellik ekledi. Bu, etkileyicilerin ve ünlülerin tanıtımını yaptıkları bir şirketi etiketlemek için kullanabilecekleri bir şeydir. Kullanıcılar ayrıca, bir etkileyicinin bir markayı tanıtması ve belirli bir ürüne bağlantı vermek istemesi durumunda yararlı olabilecek bir bağlantıya bağlantı da ekleyebilir. 

Artık Snapchat’ın temellerini anladığınıza göre, uygulamayı markanızın avantajına kullanmanın birkaç ipucu ve püf noktası.

 • Şirketinizin günlük operasyonlarını belgeleyin. İşyerinizdeki iş operasyonları aracılığıyla takipçileri gezmek için uygulamanın hikaye özelliğini kullanın. Onlara sosyal medyada başka yerde göremedikleri gizli bir zirve verin. Hikayenizi ayrıca, Q & As ürününü barındırmak veya yeni ürünleri sergilemek için de kullanabilirsiniz.
 • İçeriği düzenli olarak yükleyin. Unutmayın ki, varlığınızı unutun. Sık, günlük içerik yüklemek için uygulamayı düzenli olarak kullanın. Snap hikayeleri, özellikle işiniz için çalışmanın nasıl bir şey olduğunu yakalamak için iyi bir fırsattır.
 • Diğer kullanıcılarla etkileşim kurun. Birçok kullanıcı uygulamanın mesajlaşma özelliğini kullanır, bu yüzden yolunuza gelen mesajları yanıtladığınızdan emin olun. Aynı şey fotoğraf çıtçıtlarını döndürmek için de geçerli.
 • Bir Snap Reklamı’na sponsor olun. On saniye ikincil görsel-işitsel klipler daha gelenekseldir, ancak Twitter, Instagram ya da benzer bir sitede yaptığınız gibi video içeriği kullanarak bir reklam çekmenin yaratıcı özgürlüğünü sağlar.
 • Bir lense sponsor olun. Kullanıcıları, markanızın bilinirliğini hayata geçirerek bilinçlendirmeye teşvik edin. Ortalama bir müşterinin işletmenizin ürün veya hizmetleriyle etkileşime gireceği bir yolu bulun ve bunu bir objektife uygulayın. Kahve satıyorsanız, kullanıcının kahve içmesine izin veren filtre kadar basit olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, sponsorlu objektifler tüm platformda en etkili olanlardır.
 • Sponsorlu bir coğrafi filtreyi tasarlayın. Snapchat’u, bulunduğunuz yerdeki ayarlarla ülkedeki herhangi bir McDonald’sta kullanırsanız, bir snap atmadan önce farklı filtrelerinizde dolaşırken bir McDonald’s temalı coğrafi filtresi görünecektir. Aynı şeyi işinle yapabilirsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu