Sosyal Medya

Sosyal Dinleme Nedir?

Sosyal medya, küçük işletmeler için hızlı bir şekilde tek durak haline geliyor. Yeni ürünleri çevrimiçi pazarlayabilir, Instagram üzerinden satabilir, müşteri hizmetleri için kullanabilir ve hatta müşterilerin fikirlerini dinleyebilirsiniz.( Ayrıca Instagram Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey makalemize bir göz atın)

Sosyal medya dinlerken doğru içeriğe doğru zamanda doğru kişilere ulaşabilirsiniz.

İnsanlar genellikle sosyal medya izlemeyi sosyal dinlemeyle karıştırırlar ve bunun tersi de geçerlidir. Benzer olsalar da aynı değiller. Çevrimiçi İyimserlik’teki sosyal medya direktörü Taylor Kincaid, sosyal medya  izlemenin sosyal medya profillerinizle ilgili yorum ve sorulara yanıt verdiğini söylüyor.

Sosyal medya izlemeyi günlük yaptığınız bir şey olarak düşünün, yani yorumları ve soruları yanıtlamak için bildirimleri izleyin. Ancak, sosyal medya dinleme, insanların internette söylediklerinin makro görünümüdür.

Sprout Social sosyal medya yöneticisi Rachael Samuels, “Sosyal medya dinleme ve sosyal medya izleme, markalara iki farklı kullanım örneği sunuyor” dedi  . 

Samuels, sosyal dinlemenin endüstri trendlerini ve marka üzerinde doğrudan ya da dolaylı bir etkisi olabilecek müşteri duygularını daha geniş bir bakış açısı ile sağladığını söyledi.

“Aksi takdirde gözden kaçmış olabilecek eğilimleri ve marka fırsatlarını yakalar… ve bu nedenle, daha büyük marka stratejisinin dışında kalır” dedi.

Sosyal medya dinleme önemlidir – markanız, müşterileriniz ve sektörünüz hakkında değerli bilgiler verir. Trendleri çevrimiçi olarak belirledikten sonra, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bu trendlerle hizalamak için bir strateji oluşturabilirsiniz.

Passion Digital’in sosyal medya sorumlusu Emily McReynolds, “Bu, müşterilerinizin tüketmek istediği içerikler oluşturmayı, şirketinizin marka sağlığını veya rakiplerini izlemeyi ve trendleri yeni pazarlama kampanyaları için ilham kaynağı olarak kullanmayı gerektirebilir .

Markanızı tanıtmak için sosyal medyayı nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Kitlenizin farklı sosyal kanallarda nasıl davrandığını öğrenin . Örneğin, kitlenizin uzun vadeli videolardan daha kısa süreli içerikle daha fazla etkileşim kurduğunu görebilirsiniz. Bu içgörüyü kullanın ve stratejinizi buna göre değiştirin. Kincaid, uzun biçimli bir video yayınlamak yerine, daha fazla “ısırık büyüklüğünde” içeriğe ayırdı.

McReynolds da aynı fikirde. “Katılımı neyin tetiklediğini görmek için tarihsel verileri analiz etmek ve nelere dayanarak içerik oluşturmak yararlıdır” dedi. “Sosyal dinleme, şirketlerin marka imajı için önemli olan müşteri hizmetlerini izlemelerini de sağlıyor.”

Genel marka sağlığınızı takip edin. İnsanların markanızı genel olarak nasıl algıladıklarını belirlemek için sosyal dinlemeyi kullanın. Bu bilgi ile potansiyel sorunları ve duyguları belirleyebilir ve bunlara cevap verebilirsiniz.

Yeni kampanyalar oluşturun. Müşterilerinizin markanızla ilgili yaptığı sohbetleri dinlemek, pazarda alabileceğiniz boşlukları ve fırsatları tanımlar.

Sosyal medya dinlemeyi kullanmaya başlamak için Hootsuite, Sprout Social ve TweetReach gibi platformlar araçları ve analizleri sunar. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu