Sosyal Medya

Sosyal Medya Analizine Yönelik Kılavuz

Sosyal medya rakip analizi,sosyal medya ölçümleme, bunlar önemli etkenlerdir.Mesajlarınızın başarısını ölçmek, sosyal medya pazarlamasının kritik bir bileşenidir. Trendleri belirlemek ve nelerin işe yaradığını görmek için analizlerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir.

Power Digital Marketing’in organik sosyal proje müdürü Marissa Heckman, “Bu olmadan, çok az kırmızı yakalama ya da kitlenizin sosyal deneyimlerinizi daha iyi hale getirmek için büyük fırsatlar kaçırıyor olabilirsiniz.” Dedi . “Her veri noktası, sosyal stratejinizi daha iyi hale getirmek için bir fırsattır.”

Farklı metriklere baktığınızda, hangi ölçümün en önemli olduğunu anlamak zor olabilir. İşletmeniz için hangi analitikin en önemli olduğunu belirlemek için, Sosyal Medya hedeflerindeki analitik direktörü Ryan Sweeney’e göre sosyal medya hedeflerinizi tanımlamanız gerekir  Örneğin, marka bilinirliğini artırmaya çalışıyorsanız, izlenim en önemlisidir. Bir topluluk oluşturmak istiyorsanız, etkileşim, ölçülecek ölçüdür. Amacınız kullanıcıları web sitenize çekmekse, trafiğe ve dönüşümlere dikkat etmelisiniz.

Sosyal medya stratejinizden bağımsız olarak , mevcut olan büyük miktarda veri bunaltıcı olabilir. İşte sosyal medya analizi için şartların bir dökümü.

Sayfadaki işlemler: İşletmenizin iletişim bilgileri ve harekete geçirici mesaj düğmelerinin tıklanma sayısı.

Katılım: Bir kullanıcının etkileşime girdiği veya bir gönderiye katıldığı toplam üye sayısı. Katılım, sosyal medya platformlarındaki en önemli metriklerden biridir, çünkü kullanıcıların yayınlarınızla etkileşimde olup olmadığını gösterir.

Etkileşim oranı: Etkileşim sayısı, gösterim sayısına bölünür.

Takipçiler: Gönderilerinizi zaman çizelgesinde gören kişi sayısı.

Gösterimler: Yayını gören kullanıcıların sayısı.

Sayfa beğenme: Sayfanızı beğenen kullanıcıların sayısı. Facebook sayfanızı beğenenler, yayınlarınızı kendi zaman çizelgelerinde görür.

Sayfa önizlemeleri : İçeriğinizi Facebook’ta önizlemek için kullanıcıların sayfanızın adının veya profil resminin üzerinde gezinme sayısı.

Sayfa görüntüleme sayısı : Profil sayfanızın görüntülenme sayısı.

Yayınlanan tıklamalar: Gönderin tamamındaki tıklamalar.

Gönderiye ulaşma:  Sayfanızdan herhangi bir gönderiye sahip olan, toplam, organik ve promosyonlar tarafından ayrıştırılan kullanıcıların sayısı. Bu en önemli analizlerden biridir.

Facebook Insights tüm iş sayfalarına ücretsizdir. Kitlenizi ve gönderilerinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Genel bakış sekmesi, son gün, yedi gün veya 28 gün için bir sayfa özeti sunar. Hem organik hem de ücretli içerik için metrikler sunar.

Analizler, sayfa görüntülemeleri, sayfa beğenileri, erişim, yayın sözleşmeleri ve son yayınlarınızla ilgili bilgiler dahil olmak üzere profil analizinizin anlık görüntüsünü gösterir.

Heckman, etkileşiminin, haber akışı algoritması nedeniyle Facebook’taki en önemli metriklerden biri olduğuna inanıyor . “Katılım almıyorsanız içeriğiniz neredeyse hiç izleyicinize görünmeyecek” dedi. “Bu gerçekleşirse, reklam öğesi yenileme, mesajlaşma yenilemesi ve bütçeyi artırmayı düşünün.”

Genel bakış sekmenizde ve yayınlar sekmenizde hem katılımı bulabilirsiniz. Yayınlar sekmesi, yayınlanma tarihi, erişimi ve katılımı dahil olmak üzere yayınlarınızın her birinde analizleri gösterir.

Diğer sekmeler, promosyonlar, takipçiler, beğenmeler, erişim, sayfa görüntüleme, sayfa önizlemeleri, sayfadaki etkinlikler,  videolar, kişiler ve iletiler için daha fazla bilgi sağlar.

Twitter Analytics, tweet’lerinizi ve takipçilerinizi analiz eden her Twitter hesabında kullanılabilen ücretsiz bir programdır. Twitter’a göre , paylaştığınız içeriğin işletmenizi nasıl büyütebileceğini anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Analiz ana sayfası, tweet sayısı, tweet gösterim sayısı, profil ziyaretleri, bahisler ve takipçiler gibi yüksek düzeyli istatistikleri gösterir. Bu sayfa ayrıca en iyi performans gösteren tweet’lerinizi ve potansiyel etkileyicilerinizi de öne çıkarır.

Bu genel bakış yararlıdır, çünkü Heckman’ın Twitter’daki en önemli ölçüm olduğunu söylediği güçlü tweet’leri ve tweet gösterim sayısını hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Heckman, “Tweet gösterimleri Twitter’daki erişiminizi görmenizi sağlar” dedi. “Erişiminiz düşükse, varlığınızı ve gösterimlerinizi artırmak için kendi Twitter erişim stratejilerinizi değerlendirin.”

Sonraki sayfa, retweetler, beğeniler ve yanıtlar dahil olmak üzere her bir tweet için metrikler sunan tweet etkinlik gösterge tablonuzdur.

Kitle kontrol paneli düzenli olarak kontrol etmeniz gereken bir şey değildir, ancak takipçileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yararlı bir araçtır. Size cinsiyetleri, gelir kategorileri, medeni durum, ev sahipliği çıkarları, meslekler, tüketici satın alma stilleri, diller ve kablosuz taşıyıcılar hakkında bilgi verebilir.

Facebook ve Twitter, işinizin pazarlanması için sosyal medya fırsatlarının neredeyse tamamı ve sonu değildir. Snapchat , Instagram, Pinterest, LinkedIn ve YouTube’un hepsinin kendi avantajları ve tuhaflıkları var.

Snapchat kısa süre önce içerik oluşturuculara Insights altındaki verileri sağlamaya başladı. Artık toplam hikaye görünümlerini hafta, ay ve yıl bazında görebilirsiniz; hikayeleri dakikalar içinde görüntülemek için harcanan süre; günlük benzersiz hikaye izleyicileri; ve bazı kitle demografileri ve ilgi alanları.

Instagram’daki iş profillerinin  Instagram Insights’a erişimi vardır. Orada gösterim, erişim ve profil ziyaretlerini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, takipçilerinizin profilinizle ne zaman etkileşimde bulunduğunu da görebilir, bu da yeni içerik göndermeniz gereken süreleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, Pinterest Analytics için işletmeye özel bir hesaba ihtiyacınız var . Bu, insanların hangi iğnelerini beğendiğini ve web sitenizden ne kaydettiklerini ve buradan müşterilerinizin gerçekten ne istediğini öğrenebileceğinizi gösterir.

Bir şirketin LinkedIn sayfa yöneticisi, bireysel yayınlar, takipçi demografileri, yorumlar, paylaşımlar ve yeni takipçi sayısıyla etkileşimi görebilir. Ama sadece son yedi güne ait verileri gösteriyor.

YouTube videolarınızın performansını izleyebilir, trafiğin nereden geldiğini, kullanıcıların ne kadar süre izlediğini, kaç kişinin izlediğini ve bazı demografik bilgileri izleyebilirsiniz. Bu verilere yönelik filtreler arasında içerik, cihaz türü, coğrafya, tarih veya zaman aralığı, tüm videolar, abone durumu, canlı-istek üzerine oynatma, çeviri kullanımı ve video trafiği bulunur.

Çok farklı platformlarda hesap başlattığınızda, başarıyı ölçmek daha da zor olabilir. Buffer gibi bir sosyal medya yönetim platformu çok kullanışlı olabilir. Bunun gibi bir programda, tek bir yerde birden fazla ayrı platformu tek başınıza birleştirmeye çalışmak yerine birbiriyle bağlantı kurabilirsiniz.

Adnan Yildiz

Adnan Yıldızcı, Boğaziçi Üniversitesi'nden Kitle İletişim Bölümü'nden mezun oldu ve şimdi Blogdefteri.com, Girişimcilik ve Dijital pazarlama yazarı oldu. Gazeteciliğin geçmişi, gözden geçirme ve özelliklerine eleştirel bir bakış getirerek, iş liderlerinin kendi şirketleri için en iyi kararları almalarına yardımcı oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu