Sosyal Medya

Sosyal Medya Yarışmaları ve Çekilişler: KOBİ’lerin Hukuk Hakkında Bilmesi Gerekenler

Sosyal Medya Yarışmaları ve Çekilişler,Çoğu işletme artık pazarlama için sosyal medya kullanıyor.

Bir yol yarışmalar ve çekilişler koşmaktır. Bir yarışma yayınlamak ve ödül vermek zararsız görünse de, bu olmayabilir. Uygun yasaları ve yönergeleri izlemezseniz, yasal sorunlarınız olabilir.

Sosyal medya eşantiyon ajansı OrigamiGlobe’un kurucusu Suki Harrison, “En iyi yarışmalar kurallara göre oynamak, çünkü onlar sadece girişimçileri korumakla kalmıyor , aynı zamanda işin kendisini de koruyorlar.” Dedi  . “Mevzuata uyulmaması nedeniyle, işinizi ağır para cezalarına açık bırakacaksınız ve açıkça belirtilen kullanım şartlarını göz ardı ederek, sosyal medya hesaplarınızı kaybetme riskiniz de var.”

Yasal bir tanıtım yaptığınızdan emin olmanın ilk adımı uygun terminolojiyi belirlemektir. “Piyango”, “yarışma”, “piyango” ve “hediye” terimlerini birbirinin yerine kullanamazsınız; kelimelerin farklı anlamları vardır.

Bir çekiliş kazananların sadece şansla seçildiği zamandır. Bir yarışmanın galibi haklı olarak seçilir. Gartner Dijital Piyasalar’da içerik yöneticisi ve kıdemli analist Tirena Dingeldein , bir piyangoyu kazanan giriş yapanlar için seçildi ve bir hediye tüm farklı promosyonların kapsayıcı bir terim olduğunu söyledi .   

Her sosyal medya platformunda bir hediye dağıtımı için farklı kurallar ve kurallar bulunur. Facebook, Twitter veya Instagram’da bir tanıtım yayınlamadan önce dikkat etmeniz gereken kurallar.

Facebook’a tanıtım yapmadan önce , Sayfalar, Gruplar ve Etkinlikler’deki tanıtımlar için politikalarını gözdengeçirmelisiniz.

Rekabetinizin şartlarına ve koşullarına geri dönün. OrigamiGlobe’a göre şartlar, promosyona kimlerin girebileceğini, ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini, kitlenizin ne yapması gerektiğini, kaç girişe izin verileceğini, ödülün ne zaman verileceğini, kazananın ne zaman açıklanacağını ve ne kadar süreyle kazanan ödülünü almak zorundadır.

Gerekli lisansları alın. Bazı promosyonlar lisansa ihtiyaç duyarken, diğer promosyonlar gerekli değildir. OrigamiGlobe’a göre, bir şans oyunu veya beceri oyunu, rekabetinizin açık olduğu durum ve ödülünüzün değerine bağlı olarak değişir.

Facebook’un tanıtımla ilişkili olmadığını kabul edin. Her platformda, tanıtımınızın sosyal medya web sitesiyle ilişkili olmadığını açıkça belirtmeniz gerekir.  

Kullanıcılardan hediye çekmenizi veya paylaşmanızı istemeyin. Bireylere arkadaşlarını etiketleme, bir arkadaşın zaman çizelgesine girme veya paylaşma için promosyonlarını zaman çizelgesinde paylaşmalarını istemezsiniz. Ayrıca, kullanıcıların kendilerine ait olmayan bir fotoğrafta kendilerini etiketlemelerini istememelisiniz.  

Bireylere giriş yapmasını isteyebileceğiniz yasal yollardan bazıları, bir gönderiye yorum yapmak, bir gönderiye hoş gelmek ya da bir tepki vermek ya da bir mekana giriş yapmaktır. ”Dedi. Entegre strateji yöneticisi ve Ignite Social Media’da promosyonlar yapan Emily Spurlock .

Twitter’da bir yarışma veya promosyon düzenlemek istiyorsanız, takip etmeniz gereken yönergeler aşağıda belirtilmiştir .

Birden çok hesap oluşturma cesareti. Bir yarışmaya katılmak için birden fazla hesap oluşturan kişiler, hesaplarını askıya almakla yükümlüdür. Gönderinizde, girmek için birden fazla hesap kullanan herkes uygun olmayacak.

Aynı tweet’i bir kereden fazla yayınlama cesareti. Twitter, “Yinelenen veya yinelenen, güncellemelerin veya bağlantıların yayınlanmasının, Twitter Kurallarının ihlali olduğunu ve arama kalitesini tehlikeye attığını” belirtiyor. Kullanıcılardan yinelenen güncellemeleri tweet etmelerini istemeyin.

Tüm yarışmacıları gördüğünüzden emin olun. Twitter, kullanıcıların güncellemelerinde sizden bahsetmelerini istemektedir. Eğer yapmazsanız, hediye paketine katılan tüm kullanıcıları bulmakta zorlanacaksınız. Tweetlerde bahsettiğinizde, bildirimlerinizde güncellemeleri göreceksiniz.

Yarışmaya uygun konuları kullanın. Twitter, kullanıcıları ilgili hashtag konularını güncellemelerle dahil etmeye teşvik eder. Kullanıcıları etiketinizi alakasız içeriğe ekleme konusunda teşvik ederseniz, Twitter Kurallarını ihlal etmelerine neden olabilir.

Şüpheniz varsa, Twitter Kurallarını ve en iyi uygulamaları gözden geçirin. Yasal bir hediye verdiğinizden emin değilseniz , yarışmayı canlı hale getirmeden önce Twitter Kuralları’nı ve arama en iyi uygulamalarını gözden geçirin . Daha  fazla ipucu için Twitter for Business sitesine de bakabilirsiniz  .

Twitter’da yarışmalar ve çekilişler yoluyla ödüller sunmanın en iyi yolu, katılımcılardan bir güncellemeyi tekrar çekmesini, bir hesabı izlemesini veya bir hashtag ile güncellemeyi tweet atmasını istemektir.  

İşte Instagram’ın bilmeniz gereken tanıtım yönergeleri .

Tanıtımın resmi kurallarını gönderin. Facebook gibi resmi kurallara bağlamanız ve yaş ve ikamet kısıtlamaları dahil olmak üzere promosyona kimlerin katılmaya uygun olduğunu açıklamanız gerekir.

Lisans alın ve kurallara ve yönetmeliklere uyun. Instagram’da bir tanıtım yayınlamadan önce, doğru lisanslara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Kişilerin fotoğraflarını hatalı bir şekilde etiketlemelerini istemezsiniz. İnsanların, içinde bulundukları fotoğraflarda kendilerini etiketlemelerini istemeyin.

Promosyonun Instagram tarafından desteklenmediğini onaylayın. Tanıtımın, yayınınızda bir yerde “hiçbir şekilde sponsor olmamış, desteklenmemiş veya yönetilen veya Instagram ile ilişkilendirilmemiş” olduğunu kabul etmelisiniz.  

Spurlock, kullanıcıların bir gönderi gibi bir yayına yorum yazmasını veya bir fotoğrafı kendi beslemelerine paylaşmasını isteyerek (bu, FTC feragatname hashtag’inin kullanımını gerektirir) yarışmaya katılabileceğinizi belirtti.

Snapchat , Pinterest ve YouTube gibi diğer platformlar da pazarlama çalışmalarınız için önemlidir. Bir tanıtım yayınlamadan önce, her sitenin kurallarını ve yönergelerini kontrol ettiğinizden emin olun. Kullandığınız platform ne olursa olsun, promosyonunuzun açık olduğunu iki kez kontrol etmek akıllıca bir fikirdir. 

“Benim tavsiyem, bir hediye vermeden önce sosyal medya platformları ile deneyime sahip bir avukata danışmaktır, çünkü botched bir hediye sadece izleyicinizin güvenini kaybetmenize değil, aynı zamanda yasal ücretlerde para kaybetmenize de neden olabilir.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu