Sosyal Medya

Sosyal Medyada Telif Hakkı İhlali Nasıl Önlenir?

Sosyal medya, küçük işletmelere kullanıcılarla bağlantı kurma, içerik paylaşma ve müşterileri dönüştürme fırsatı veren zengin bir ortamdır. Bununla birlikte, internet ve sosyal medya ilerledikçe, içerik sahipliği hakkındaki katı kurallar daha çok artmaya başladı.

2018’de, küçük işletme sahipleri, kendilerini çevrimiçi zarardan veya potansiyel olarak pahalı davalardan korumak için telif hakkı yasaları ve görüntü kullanımı hakkında net bir fikre sahip olmalıdır. Bir kullanıcı bir fotoğrafı yüklediğinde, örneğin, otomatik olarak telif hakkıyla korunur ve bu resmi kopyalayıp göndermek, işletmenizi büyük yasal risklere maruz bırakabilir.

Blog yayınları, görüntü kullanımı ve ticari markalar içeren çevrimiçi telif hakkı yasası olan bir internet avukatı olan Ruth Carter , “Herhangi bir somut ortamda sabit bir şekilde orijinal bir yazarlık çalışmasına sahip olduğunuz zaman, telif hakkı var.” Dedi . Bu Twitter ve Facebook içerir.

Aslında, bir New York federal yargıcı kısa süre önce bir kişinin Tom Brady resmini içeren tweetleri yerleştiren haber kuruluşlarının Telif Hakkı Yasası’nı ihlal ettiğine hükmetti. Orjinal fotoğrafçı ilk önce resmi vilayete gittiği Snapchat’a gönderildi ve ardından Twitter’a yüklendi.

Carter, “Blogging’in Yasal Tarafı: Suçsuz, Ateşli, Tutuklanan veya Öldürülmeyen Nasıl Yapılır?” Adlı blogda telif hakkı yasası üzerine bir kitapyazdı ve şirketlerin telif hakkı ihlalinin bir tür hırsızlık olduğunu anlaması gerektiğini söyledi.

“Orada iş sahipleri, avukatlar, insanlar bir öznitelik ve orijinaline bir bağlantı verdikleri sürece internette bulduğu her şeyi kullanabileceklerini söyleyen kötü bilgiler var” dedi. “Bu yanlış.” 

Ryan Vacca , New Hampshire School of Law’da profesör ve okulun Franklin Pierce Fikri Mülkiyet Merkezi üyesidir. Telif hakkı yasasının amacının, orijinal yaratıcı ifadeyi korumak olduğunu ve görüntülerin bu koruma altına kolaylıkla düşeceğini söyledi.

“Yaratıcı çalışmaların çoğu parçası için, minimal yaratıcı standardı tatmin edici bir şekilde karşılar – bir başkasından koparmadıkları varsayılırsa – orijinal içerik oluşturucu bu görüntüde bazı telif hakkı korumasına sahip olacak” dedi.

Bir resmi indirip gönderirseniz, sitenizde olsun, bir blog yayında veya sosyal medyada, telif hakkı ihlali oluşturuyor olabilirsiniz. Herhangi bir resim veya kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği içerik oluşturucunun iznini almadan kopyalamak, web sitelerine veya orijinal yayına geri bağlasanız bile ihlal oluşturabilir.

Clark, “Yapabilecekleriniz telif hakkı ihlali yapmaktır ve siz atıf ve bağlantı verdiğiniz için bunu itiraf ettiniz ve onlara bundan bahsettiniz” dedi. Çalışmalarını birçok kez bu şekilde kopyalayan insanları yakaladığını söyledi.

İlginizi Çekebilir
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Snapchat Geofilter Nasıl Yapılır?

Birinin çalışmalarını doğrudan indirmeye ve kaydetmeye ek olarak, Getty gibi görüntü sağlayıcı şirketler gibi başka bir şirketten bir görüntü aldığınızda telif hakkı ihlali oluşabilir. Bazı küçük işletme sahipleri, böyle büyük bir şirketin kendilerini küçük bir suçla karşı karşıya bırakmayacağını düşünebilir, ancak bu umursamaz bir varsayım olabilir. Getty’nin Getty’nin görüntülerini barındıran sitelere fatura gönderdiği, ancak Getty aboneliği olmadığı bilinmektedir.  

Bir işletmeyi veya bireyi telif hakkı ihlali için sorumlu tutabilen tek kişi, çalışmanın orijinal yaratıcısıdır. Örneğin, bir görüntüyü indirir veya kopyalarsanız ve kullanıcı fark etmezse, umursamaz ya da harekete geçmeme karar verirse, endişelenmenize gerek yoktur. Buna güvenmek iyi bir uygulama değildir, çünkü her iki durumda da ciddi risklere maruz kalırsınız.

Orijinal içerik oluşturucu eserlerini telif hakkı dairesi ile zamanında kaydettiğinde, telif hakkı ihlali için verilen azami ceza, Vacca’ya göre iş başına 150.000 $ ‘dır. Bu ücret yasal ve avukat ücretlerine ek olarak verilir. Dava süreci pahalıdır ve orijinal içerik oluşturucu daha hızlı ve daha ucuz alternatifler seçebilir. Clark, bu seçeneklerin bir ateşkes ve ihtar mektubu göndermesini, çalışmalarına ilişkin bir tasarıyı göndermesini ya da bir yayından kaldırma bildirimi göndermek için Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nı kullanmayı içerdiğini söyledi.

Sorumluluktan kaçınmak, çevrimiçi ve nasıl yayınladığınız hakkında akıllı olmak demektir. İşinizi korumanın en iyi yolu, her zaman çalışmayı orijinal içerik oluşturucudan kullanmak için izin istemek. Bu, bir kullanıcıyı mesajlaşmak ve izin almak kadar basit olabilir, ancak dikkatli olun – Clark, işinizin yüzde 100 oranında korunmasını sağlamanın en iyi yolunun, her iki tarafın da imzaladığı resmi bir sözleşmeye sahip olması gerektiğini söyledi.

İzin almanın yanı sıra, kullanıcı tarafından oluşturulan sosyal medya içeriğini kullanmak isterseniz, web sitenize veya blog’unuza da gönderilerinizi ekleyebilirsiniz. Bu uygulama, asıl gönderiyi sunarak bağlantı kurmanın ve atmanın ötesine geçer. Kullanıcılardan çalışmalarını kullanma izni istemek gibi, görüntüleri veya sosyal medya gönderilerini yerleştirmeye de dikkat edin.

“Bir tweet kopyasını ihlal edebilir miydi? Ve şimdiye kadar, mahkeme, en azından bu bir gömülme davasında olabileceğini söyledi. Ama bu, her duruma başvurmamız gereken kristal berraklığında bir yönetim kuralı değil. “dedi.

İzin almanın yanı sıra, bir işletme sahibi olarak yapabileceğiniz en iyi şey , ticari kullanım veya editöryal kullanım lisansının açık bir şekilde belirlendiği, kullanımı kolay görüntüleri bulmak için CreativeCommons.org veya Flickr gibi farklı web sitelerini kullanmaktır. Bu görüntüleri kullanarak, işinizin yasal olarak içerik yayınladığından emin olursunuz. Ya da elbette, kendi fotoğraflarınızı çekebilir ve istediğiniz yere gönderebilirsiniz.

İşletmenizi korumanın en iyi yolu, bir resim göndermeden veya çevrimiçi olarak kullanımı kolay bir görsel bulmadan önce kullanıcı izni almaktır. Görüntüyü düzenlemeyi veya görüntüyü kopyalamaya ve göndermeye rağmen adil kullanım savunmasına atıfta bulunan işinizi korumak için başka stratejiler de vardır.

Her iki durum da endüstri çapında tanımlamak zordur ve sadece belirli durumlarda devreye girer. Telif hakkı ihlaline karşı çıkmak zordur ve tüm davalar için geçerlidir – her bir durumun ayrıntıları yükümlülüğü ve bir işletmenin nasıl risk altında olduğunu belirler. Copyright.gov adresinde hak ihlali hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz . Sonuç olarak, ne kadar kolay olsa da, telif hakkı ihlali bir hırsızlık biçimidir.

Vacca, “Sosyal medyada ve benzerlerinde yayınlandıktan sonra, korumayı kaybetmez – hala telif hakkı koruması vardır.” Dedi. “Kopyalamak çok kolay olabilir, ancak bunu yapmak için Tamam anlamına gelmez.”

Editörün Notu: Bu yasal tavsiye değildir. Yasal tavsiyeye ihtiyacınız varsa, doğrudan bir avukata danışmanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı