Sosyal Medya

Twitter for Business Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Twitter for Business,Twitter, insanların kısa mesajlarla (240 karakter uzunluğunda) tweet olarak adlandırdıkları bir sosyal medya ve çevrimiçi haber platformudur. 2006 yılında kurulan Twitter, dünyanın en iyi web sitelerinden biri. Internet analitik şirketi Alexa’ya göre şu anda uluslararası olarak 8 numarada ve 13 numarada yer alıyor .

Doğru kullanıldığında, Twitter işletmeniz için harika bir pazarlama aracı olabilir. İşletmenize yardımcı olmak için Twitter’ı kullanmadan önce, bilmeniz gereken her şey.

Twitter profilinde beş bölüm vardır – Twitter işleminiz, profil resminiz, biyo, başlık resmi ve sabitlenmiş tweet. Tüm bu unsurlar, işinizin doğru bir temsilini oluşturmak için tutarlı bir şekilde çalışmalıdır.

Kullanıcı adınız veya Twitter işleminiz @ adınızdır ve Twitter’da tanımlayıcınızdır. Bu 15 karaktere kadar olabilir. İnsanların işinizi kolayca bulmasına yardımcı olur. Profil fotoğrafınız görsel olarak işletmenizi ve markanızı temsil etmelidir. Profil fotoğrafınız profilinizde görüntülenir ve gönderdiğiniz her tweetde görüntülenen simgedir.

Biyoçanız için, işletmenizi tanımlamak ve işletmenizle ilgili bilgileri eklemek için 160 karaktere sahipsiniz. Bulunduğunuz yer, iş saatleri veya web sitenize bağlantı gibi bilgileri ekleyebilirsiniz. Başlık resminiz profil resminizin arkasındadır ve işletmenizle ilgili tanıtımları, etkinlikleri veya haberleri vurgulamak için kullanılabilir.

Son olarak, sabitlenmiş tweet’leriniz, profilinizi ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk tweet’tir. İstediğiniz zaman sabitlenmiş tweet’inizi değiştirebilirsiniz.

Twitter terminolojisi

 • # (Hashtag): Twitter’daki kelimeleri veya kelime öbeklerini indekslemek için bir hashtag (#) kullanılır. Bu, insanların konu ve etkinlikleri kolayca takip etmesine yardımcı olur.
 • Bookmarks: Şubat 2018’de Twitter Bookmarks’ı tanıttı. Bu düğme, daha sonra bakmak istediğiniz tweet’leri kaydetmenizi sağlar. Bir makaleyi okumak veya bir video izlemek, ancak şu anda zamanınız yoksa, bu özellikle yararlıdır. (Önceden, daha sonra kaydetmek için tweet’i sevmeniz gerekiyordu ve takipçileriniz sevdiğiniz tweet’leri görebilirdi.)
 • @: Diğer sosyal medya web sitelerinde olduğu gibi, sembol diğer kullanıcıları etiketlemek veya bunlardan bahsetmek için kullanılır.
 • Engelleme: Twitter’daki diğer hesapları engelleyebilirsiniz. Bir hesabı engellerseniz sizi takip edemez, sizi Twitter listelerine ekleyemez veya tweet’lerinizi göremezler. Ayrıca tweetlerini görmeyeceksin.
 • Doğrudan mesajlar (DM): İnsanların doğrudan mesajları doğrudan DM olarak ifade ettiğini duyarsınız. Bu seçenek, bireysel olarak birisiyle özel olarak sohbet etmenizi sağlar. Bir müşterinin bir sorunu varsa, size bir DM yoluyla soru sorabilirler. DM’lerde karakter sınırı yoktur, bu yüzden ihtiyacınız kadar çok karakter kullanarak yanıt verebilirsiniz.
 • Takip et: Bir hesabı takip ettiğinizde, onlara abone oluyorsunuz. Birini takip ettiğinizde, zaman çizelgenizdeki tweet’lerini göreceksiniz.
 • Takipçiler: Twitter’ı takip eden ve zaman çizelgelerinde tweet’lerinizi gören Twitter kullanıcıları.
 • Trend konular: Twitter ana sayfanızda mevcut trend konuları sol taraftaki trendler kutusunda görebilirsiniz.
 • Ev zaman çizelgesi: Zaman çizelgeniz, takip ettiğiniz tweetlerin yanı sıra takip ettiğiniz kişilerin tweet’lerini ve retlerini gösterir.
 • Gibi: tweet altında kalp sembolüne tıklayarak bir tweet sevebilirsiniz. Tüm beğenilerinizi profilinizde bulabilirsiniz.
 • Listeler: İlginç bulduğunuz diğer kullanıcıların listelerini oluşturabilirsiniz. Listelerle, dahil ettiğiniz kullanıcıları izlemeniz gerekmez. Listeler, aşağıdaki listeyi düzenlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, yerel haber siteleri veya NYC yazarlarının bir listesini yapabilirsiniz.
 • Retweetleme : Retweetleme, Facebook’ta birisinin gönderisini paylaşmaya benzer. Bir tweet’i beğendiyseniz ve takip etmek için aşağıdakileri istiyorsanız, onu retweetleyin. Ardından tweet, takipçilerinizin zaman çizelgelerinde ve profilinizde görünür.
 • Trendler: Trendler, Twitter’da popüler olan bir konu veya etikettir. Trendleri, bulunduğunuz yerde popüler olan veya takip ettiğiniz kişileri yansıtacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Hesaplarınızı / hesaplarınızı düzenli tutmak öncelikli olmalıdır. Tweet’lerinizi yönetmek için kullanabileceğiniz birçok yerli ve üçüncü taraf müşteri var.

 • TweetDeck:  TweetDeck  kullanımı ücretsizdir ve listeleri, bildirimleri ve kendi özet akışınızı düzenleyebileceğiniz özelleştirilebilir sütunlarla şık bir kullanıcı arabirimine sahiptir. Ayrıca, hashtag’leri kendi ayrı sütunlarında takip edebilir, tweet’leri önceden programlayabilirsiniz (Twitter web sitesinde veya mobil uygulamalarda yapamayacağınız bir şey) ve aynı anda birkaç kullanıcıyı yönetmek için birden fazla Twitter hesabı ekleyebilirsiniz. TweetDeck tarayıcı tabanlı ve web üzerinden erişilebilir; Twitter tarafından sahip olunan.
 • Hootsuite:  Sadece Twitter’ın yanı sıra diğer sosyal medya hesaplarını yönetmenize izin veren Hootsuite , TweetDeck’e benzer şekilde çalışıyor. Hootsuite, bağlandığınız her profil için sekmeler kullandığı için TweetDeck’in düzeni gibi zarif veya basit değildir. Hootsuite ücretsiz bir versiyon sunuyor; Bundan sonra, pro sürümü aylık 9,99 $ maliyeti. Kullanıcılar, TweetDeck’e benzer bir şekilde Hootsuite’de tweets programlayabilirler.

Twitter ve Hootsuite bir akıllı telefonda veya tablette kullanmak için mobil uygulamalara sahiptir, ayrıca birden fazla kullanıcı hesabı ekleyebilirsiniz. 

Twitter’ı işe koy

Sosyal medya her büyüklükteki işletmeler için değer taşır. Birden fazla demografiye sahip ve şirketinizin mesajını yayıyor. Bir işletme sahibi olarak, Twitter’ın genel pazarlama planınıza nasıl uyacağını dikkatlice düşünmelisiniz. 

İşte işiniz için Twitter’ı nasıl kullanacağınız hakkında bazı fikirler. 

Hashtag göz önünde bulundurun. Bu kelimeler veya kelime öbekleri, kullanıcılara yüzlerce (veya binlerce) tweet’i bir araya getiren tanımlayıcı bir kelimeyi etiketleme şansı verir. Hashtag’ler aranabilir ve canlı etkinlikler için mükemmel bir arkadaştır. 

Hashtag’ler, içeriğinizin görünürlüğünü kendi takipçilerinizin ötesinde artırmak için harika bir yoldur. Genel olarak, tüm aktif Twitter kullanıcılarının aşina olduğu, #FollowFriday ve #ThrowbackThursday gibi birçok popüler hashtag vardır.

Ayrıca, markanıza veya tuttuğunuz etkinliklere dikkat çekmek için kendi hashtag’lerinizi de oluşturabilirsiniz, bununla birlikte, yakalanmayabilir. Birçok marka, konuşmaya katkıda bulunmak veya ürünlerini satmak için trend konuları ele alır.

İlgili hashtag’ları kullanın; Örneğin, bir işe başlamadan tweet’liyorsanız ve bu bir Cuma günü olduysa, hashtag #entrepreneurship’i kullanabilirsiniz, ancak #FF hashtag’ini kullanmak uygunsuz olacaktır. Ardından, kaç tane hashtag kullandığınızı sınırlayın. Ne kadar çok kullanırsanız, daha az kişi içeriğinizle etkileşime girer, çünkü gönderilerinizi spam benzeri bulabilirler.

Ayrıca, her gün gidiş kutusuna bakın – bir masaüstü veya Twitter uygulamasının arama sekmesindeyseniz, zaman çizelgenizin sol tarafında bulunur. Trend kutusu, takipçilerinizle paylaşmanız için çok fazla ilham kaynağı sağlıyor. Sadece alakalı olduğundan emin olun ve trend aşamasını veya hashtag’i kullanın.

Doğrudan mesajlar, özellikle markalar için doğru olan yıllar içinde gelişti. İstemcilerle iletişim kurma biçiminiz, sorunları gidermek ve sorunları ele almak için önemlidir.

Müşterileri DM’lerle birkaç nedenden dolayı ele almak akıllıca. Öncelikle, diğer kullanıcıların sorunu görmesini ve bu nedenle şirketinizi daha az düşünmesini istemezsiniz. Ayrıca, DM’lerde, belirli sayıda karakterle sınırlı kalmadan müşterilere doğru şekilde yardım etme özgürlüğü veren bir karakter sınırı yoktur.

Varsayılan olarak, yalnızca takip ettiğiniz kullanıcılar size DM gönderebilir. Twitter hesabınızı herhangi birinden mesaj almak için kurabilir, böylece tüm müşterilerin sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırabilirsiniz. Basitçe Gizlilik Ayarları’na gidin ve Herkesden Doğrudan Mesajları Al’ı etkinleştirin.

Twitter, kullanıcıların gönderilerine en fazla dört fotoğraf eklemesine olanak tanır. Tweet’lere eklemek için grafikler de oluşturabilirsiniz. Photoshop vızıltı değil mi? Tamam,  ihtiyacınız olan görüntüyü oluşturmanıza yardımcı olacak çok sayıda çevrimiçi araç var  .

Fotoğraflarınızı ve giflerinizi tweet’lerinizle kullanmak, takipçilerle bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Twitter’da yerleşik bir gif klavyesi var. Bir anahtar kelimeyi arayın ve tweet’inize en uygun klibi seçin.

Tüketicilerin markanıza ilgi duymasını sağlamak için Twitter’da takipçilerle etkileşim kurmak zorunludur. İzleyicilerinizi dahil etmenin eğlenceli bir yolu bir anket oluşturmaktır. Sorunuzu bir araya getirin ve yanıtları seçin. Ardından, Ev zaman çizelgenizin üst kısmındaki Compose kutusunu tıklayın. Ardından, yatay bir grafiğe benzeyen Anket Ekle simgesini tıklayın. Sorunuzu ana kompozisyon kutusuna yerleştirin. Ardından, ilk anket seçeneğinizi Seçenek 1’e ve ikinci seçeneğinizi Seçenek 2’ye girin. Anketinizde en fazla dört seçeneği listeleyebilir ve her seçenek en fazla 25 karakter olmalıdır. Anket, varsayılan olarak 24 saat canlı kalır, ancak tercih ederseniz bu süreyi kısaltabilirsiniz.

Canlı tweetleme  , Twitter’da trend olan bir konu elde etmenin başka bir yoludur. Esasen, canlı tweetleme, bir kullanıcının canlı bir etkinliğe tepkisini tweet atmasıdır. Markalar olayları attığında ve katılımcıların oradayken tweet yaşamasını istediklerinde, marka, diğerlerinin izleyebilmesi için davet listesini kullanmak ve paylaşmak için kendi bireysel hashtag’ını oluşturur.

Canlı tweetleme, genellikle TV şovları ve televizyon etkinlikleri ile gerçekleşir. İlgili konularla ilgili eğilimler kutusunu görmek gibi bu tür etkinlikler sırasında nadir değildir – örneğin, Oscar adayları için, resmi ödül ödüllerinin büyük ödüller kazanan ünlülerin ve filmlerin adlarıyla birlikte listelendiğini görebilirsiniz.

Takipçilere katılmanın veya bir konuya yönelmenin bir başka yolu da bir Twitter sohbetine ev sahipliği yapmaktır. Twitter sohbetleri basittir, ancak başarılı olmak için nispeten büyük ve aktif bir takipçi tabanına ihtiyaç duyarlar.

Birkaç Twitter kullanıcısı, paylaşılan bir hashtag kullanarak eşzamanlı olarak belirli bir konuyu tartıştığında bir Twitter sohbet olur.

Genellikle, bir Twitter kullanıcısı belirli bir zamanda bir sohbete ev sahipliği yapar ve belirli sorular ve tartışma noktaları hazırlar. Ev sahibi, sorulardan önce “Q1” veya “Q2” (soruların kaç sorusuna bağlı olarak değişir) ile soruları tweetleyecek ve diğer katılımcılar “A1” veya A2 “ve onların düşünceleriyle cevap verecektir.

Twitter sohbetleri genellikle bir saat kadar sürer. Sosyal medyada ne kadar aktif olduğunuzu ve takipçilerinizin (ve onların) meşgul olduklarını göstermenin harika bir yoludur.

Twitter’da doğru kişilerle etkileşim kurmak önemlidir. Müşterilerinizle, işinizle ilgili bilgi edinmelerine yardımcı olacak mutlu ve potansiyel müşterileri tutmak için her zaman çalışmanız akıllıca olacaktır. Belki de gazeteciler ya da etkileyiciler gibi başkaları da var, odaklanmak istersiniz. Bunu yapmak için kolay bir yol, Twitter listeleri ile.

“Twitter listesi işlevinden yararlanarak, amacınız veya potansiyel müşterileriniz, etkileyicileriniz, sektöre özel fuar katılımcıları için dost olan gazetecilerin oluşturduğu gruplardan faydalanabilirsiniz. Ardından, rastgele takip tweet’lerinin gürültüsünü filtreleyebilir ve bunlara katılımınızı hedefleyebilirsiniz. Sosyal medya pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olma olasılığı daha yüksek olan kişiler, ”diyor The Content Factory LLC’nin kıdemli hesap yöneticisi Jason Myers .

Twitter’ı kullanmak ücretsizdir, ancak hesabınızı platformda tanıtmak için ödeme yapmak isterseniz, elinizde birçok reklam seçeneği vardır.

 • Tanıtılan Tweetler:  Bu reklamlar tıpkı sıradan tweet’ler gibidir ve kullanıcının takip ettiği kişilerin gönderileriyle birlikte bir kullanıcının Twitter özet akışında görünür. Tanıtılan Tweet’ler, reklamverenlerin katılımı artırmaları ve takipçi kitlesinin ötesinde daha geniş bir kullanıcı grubuna erişimlerini genişletmeleri için bir yoldur. Bu tweet’ler, reklamın alt kısmında, yanıtın, retweetin ve benzeri düğmelerin üstünde “tanıtıldı” şeklinde etiketlenir. Twitter’da Tanıtılan Tweet’ler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz  .
 • Tanıtılan Hesaplar:  Tanıtılan Hesaplar, markaların daha keşfedilebilir hale gelmesine ve takip edenlerin sayısını artırmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu reklamlar, giriş sayfasında Kimin İzleyeceği kutusu, giriş sayfanızın Twitter yayını ve arama sonuçları gibi Twitter’da birden çok konumda görüntülenir. Tanıtılan Hesaplar reklamları, reklamverenin markasına uygun ilgi alanlarına sahip olan Twitter kullanıcılarını hedefler. Böylece, içerikler ile etkileşim kurma olasılığı daha yüksek olan kullanıcılar kazanabilir. Reklamların tamamı, Tanıtılan Tweet’ler gibi “Tanıtıldı” olarak etiketlenir. Böylece, kullanıcılar bunları feed’lerinde diğer içeriklerden ayırt edebilir. Tanıtılan Hesaplar hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya gidin  .
 • Tanıtılan Eğilimler:  Tanıtılan Eğilimler, Twitter’daki trendler kutusundaki trend konuları listesinin en üstünde görünür. Onlar da açıkça “Tanıtıldı” olarak etiketlendi. Bu reklamlar, diğer trend olan konular gibi görünür ve kullanıcılar, onlarla aynı yollarla etkileşimde bulunabilir. Tanıtılan Tweet’ler ve Tanıtılan Hesaplar belirli kullanıcıları hedeflerken, Trendler, trendler tanıtıldığında tüm kullanıcılar tarafından görülebilir. Twitter’ın mobil uygulamalarında da görünürler. Belirli bir hashtag’i kullanarak işletmeniz hakkında konuşmanızı istiyorsanız, Tanıtılan Eğilimler gitmek için iyi bir yoldur. Tanıtılan Eğilimler hakkında daha ayrıntılı bilgi için  Twitter’a gidin .

Bu seçeneklere ek olarak, Twitter, reklamverenlerin kampanyalarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış başka bir dizi pazarlama aracına da sahiptir.

 • Twitter Amplify:  Amplify, reklamverenlerin marka veya sponsorlarıyla entegre edebilecekleri gerçek zamanlı televizyon içeriğini (örneğin, spor karşılaşmalarının videoları) paylaşmalarına olanak tanır. Twitter Yükseltmesi, markaların hedef kitlelere içerik sunarak kullanıcıların mevcut takipçilerinin ötesine ulaşmasına yardımcı olur. Twitter Amplify hakkında daha fazla bilgi için buraya gidin  .
 • Tanıtılan Video:  Amplify, markalara TV programlarından ve diğer yayınlardan video paylaşma olanağı verirken, Tanıtılan Video, reklamverenlerin her türlü videoyu kullanmasına olanak tanıyarak olanaklarını açarak kampanyalarında daha yaratıcı olmalarını sağlar. Tanıtılan Video, tweet’lerinizdeki bir YouTube videosunun paylaşılmasından farklıdır. Bir tweet’de video oynatmanıza izin verilirken, Tanıtılan Video içeriği doğrudan Twitter tarafından barındırılır ve yalnızca ücretli bir pazarlama aracı olarak kullanılabilir. Tanıtılan Video hakkında daha fazla bilgiyi  buradan edinebilirsiniz .
 • Mobil uygulama tanıtımı:  Mobil uygulama şirketleri, bu sizin için bir araçtır. Bu seçenek, reklamverenlerin uygulama indirmelerini artırmak için mobil cihazlarla hedef kitleye ulaşmasını ve istenen kitlelere ulaşmasını sağlar. Reklamverenler, reklamda kullanılmak üzere özel bir resim ve uygulama açıklaması oluşturabilir ve kullanıcıları konumlarına, cinsiyetlerine, dillerine ve mobil platformlarına göre hedefleyebilir (bu nedenle, uygulamanız yalnızca iOS cihazlarda mevcutsa, Twitter’dan erişen kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. sadece bu cihazlar). Araç ayrıca benzersiz bir ölçüm sistemine de sahiptir. Böylece, reklamverenler kampanyalarının uygulama yükleme, satın alma ve kayıt işlemlerini nasıl etkilediğini görebilir. Mobil uygulama tanıtımı hakkında daha fazla bilgiyi  buradan edinebilirsiniz .

Twitter’da reklamcılığın nasıl çalıştığı hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya gidin  .

Genellikle Twitter tarafından yönetilen mavi onaylar, hesabın doğrulandığını gösterir. Bu, sosyal ağın kullanıcıyı önemli bir marka ya da birey olarak görmesi anlamına gelir, ya da kullanıcının kim olduklarını söylediğini onaylar.

Siteye göre, bir kamu yararı hesabı olduğu belirlenirse, bir hesap doğrulanabilir. Tipik olarak, bu, kullanıcıların müzik, oyunculuk, moda, hükümet, politika, din, gazetecilik, medya, spor, iş ve diğer kilit ilgi alanları alanlarında tuttuğu hesapları içerir.

Not: Doğrulanmış Twitter kullanıcıları, tanıtıcılarını değiştirdiyse veya tweet’lerini koruyorsa doğrulanmış durumlarını kaybedebilir. Bu gibi durumlarda, Twitter hala doğrulama için uygun olduğundan emin olmak için kullanıcının hesabını otomatik olarak inceleyecektir. Yeniden markalanmanız gerektiğinde bu dikkate alınmalıdır.

Kasım 2017’de, Twitter doğrulama sürecini askıya aldı. Birçok kullanıcı Twitter tarafından bir onay olarak gördü ve tartışmalı kişilerin hesaplarını doğrulamak için sosyal medya platformunu eleştirdi.

Twitter desteğini tweetleyen “Doğrulama, kimliğin ve sesin kimliğini doğrulamaktı, ancak bir onay veya önem göstergesi olarak yorumlandı”  . “Bu karışıklığı yarattığımızı ve çözmemiz gerektiğinin farkındayız. Çalıştığımız ve rapor vereceğimiz tüm genel doğrulamaları durdurduk.”

Takipçileri satın almayın. Follower sayısını artırmak için belirli hizmetlerden gelenleri satın alabilirsiniz. Gerçekte yaptığınızdan daha fazla takipçiniz varmış gibi görünmek cazip gelse de, buna değmez. Aldığınız takipçiler gerçek değildir ve bu nedenle markanızla etkileşime girmez. 

Cep telefonuna git. Twitter mobil uygulamaları inanılmaz derecede iyi bir şekilde web platformuna entegre edilmiştir, bu nedenle bilgisayarınız üzerinde tweet’leme işleminden akıllı telefonunuza veya tabletinize tweet atmaya geçiş neredeyse sorunsuzdur. 

Web sitenize bir Twitter widget’ı ekleyin.  Sayfanıza bir Twitter widget’ı yerleştirerek sosyal medyada etkin olduğunuzu web sitenizi ziyaret eden herkesi gösterin. Bir Twitter widget’ı oluşturmak için http://twitter.com/settings/widgets adresine gidin.  ve Yeni Oluştur’u tıklayın. Widget’ınızda neleri görmek istediğinizi özelleştirebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bir widget’ı kendi zaman çizelgenizden, favorilerinizden veya oluşturduğunuz listelerden oluşturabilirsiniz. Belirli bir hashtag için arama bile yapabilirsiniz. Widget’ınızın boyutunu, bağlantı rengini ve temasını daha sonra ayarlayabilirsiniz. Yeni Twitter widget’ınızdan memnun kaldığınızda, Widget Yarat düğmesini tıklamanız yeterlidir ve widget’ı web sitenize yerleştirmek için gerekli olan HTML kodunu içeren yeni bir sayfaya yönlendirilirsiniz. 

Blogunuza tweet’leri katın. Markanızın web sitesinde etkin bir blog varsa, tweet’leri katmak, paylaştığınız eğlenceli tweet’leri veya sadık takipçilerinizden tweet’leri sergileyebilir. Bu, sosyal medya hesaplarınızı web sitenize dahil etmenin harika bir yoludur. Bir tweet eklemek için paylaşmak istediğiniz tweet’e gidin ve sağ üst köşedeki Diğer sekmesine tıklayın. Bir açılır menü görünecektir; Gömülü Tweet seçeneğini belirtin ve sizi uygun HTML koduyla yeni bir sayfaya götürecektir. Oradan, kopyalamak istediğiniz yere kopyalayıp yapıştırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu