Tanıtım

KÜRTAJ İŞLEMİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER

Gebelik haftası hesaplanırken son görülen adetin tarihinin ilk günü  bilinmesi gerekir. Son adet tarihinden bugüne kadar geçen gün sayısı   bize gebelik haftası ile ilgili rakamsal bir tahmin imkanı sağlamaktadır. Tahmini elde ettiğimiz bu hafta sayısına kesin olarak hesaplanması için yine kanda bakılacak gebelik testi yardımcı olmaktadır. Hafta hesaplaması için yaklaşık bir fikir vermektedir. Ama unutulmaması gerekir ki, gebelik haftası ile ilgili net ve doğru sonuca ancak ultrason ile yapılan muayene ve ölçümler sonucunda ulaşılır.

Kürtaj işlemi 10. haftaya kadar muayenehanede yapılabilen bir işlemdir. Yakın zamanda sezaryen doğumunuz var ise şuanki gebeliğin sezaryen dikiş yerine yakın olması gibi riskli olacak durumlarda hekiminiz ile ortak bir karar vererek işlemi muayenehane de yada hastane de yapılmasına karar verilebilmektedir.

Kürtaj Ankara işlemi kliniğimizde vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılmaktadır. İşlem anestezi eşliğinde yapılacağı için hastanın işlemden en az 5 saat öncesinden itibaren hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerekmektedir buna su ve sigara dahildir.İşlem öncesi doktorunuzun bilmesi gereken tüm tıbbi bilgilerinizi anlatmanız gerekmektedir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa, sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız, uyuşturucu yahut alkol bağımlılığınız, son 3 gün içinde aspirin kullanımınız, son 1,5 yıl içinde sezaryen doğumunuz, alerjik bir bünyeniz, gibi bilgileri mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

Kürtaj işlemine gelmeden 1 gün önce randevu almanız uygun olur.

Kürtaj İşlemi Sonrasında Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj işleminden sonra hastanın mutlaka dikkat etmesi gerekenler vardır. Bu kurallara uyduğunuz takdirde işlem sonrası oluşabilecek komplikasyonları ve riskleri en aza indirmiş olursunuz.  Bunları sıralamak gerekirse;

Kürtaj işlemi olduktan sonra ki 20 gün  cinsel ilişki yasağı vardır. Havuz ve deniz gibi işlem bölgesinin enfeksiyon kapmasına sebep olacak yerlerden uzak durmak gerekir işlem bölgesine su, sabun vs ile temas ettirmemek gerekmektedir.  Banyo yapmayıp ayakta duş almak ve en önemlisi size reçete edilen antibiyotiği düzenli olarak kullanmanızı , ağrınız olması durumunda da ağrı kesici içmenizi tavsiye ediyoruz.

İlk adetinizi kürtajı takiben 3-6 hafta aralığında olursunuz. İşlemi takip eden 15 gün  adet ağrısı tarzında ağrı ve kanamalarınızın olması da olmaması da normaldir. Bu kanamalar işlemden kaynaklı kanamalardır, regl kanaması değildir. İşlemi takiben 10 -12 gün sonra kontrole gelmeniz uygun olur. Kürtaj işlemi ileride tekrardan gebe olmaya, tekrar anne olmanıza engel olan bir işlem değildir. kürtaj bir doğum kontrol yöntemi olmamakla birlikte mutlaka kürtaj sonrası etkili bir korunma yöntemiuygulamak gerekir. Aksi takdirde tekrardan istenilmeyen bir gebelikle karşılaşabilirsiniz ve bu durum sizi kadın sağlığı açısından etkileyebilmektedir.

Kan Uyuşmazlığı ve İğnesi

Mevcut gebelikde annenin kan grubunun Rh (-) negatif  ve babanın kan grubunun Rh (+) pozitif olduğu duruma Rh uygunsuzluğu denir. Bu durumlarda anne adayı ileride yeniden gebe kalmak istediğinde sonlandırılan bu gebelikte ki kan uyuşmazlığından kaynaklı kalıcı rahatsızlıkların doğacak bebek de ortaya çıkması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Böylesine önemli durumlarda, bu hastalıkları önlemek amacıyla işlem sırasında mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması uygun olur. Eğer işlem esnasında yaptırmak istemezse hasta işlemden sonra 72 saat içerisinde bu iğneyi vurdurması ilerideki gebeliklerinde sorun yaşanmaması adına fayda sağlayacaktır.

Kürtaj işlemine gelmeden 1 gün önce randevu almanız uygun olur.

Kliniğimizde kürtaj fiyatları;

  • 8 haftaya kadar 1500 TL
  • 8-10 hafta arası 1750 TL olarak alınmaktadır. Bu fiyatların içinde muayene, anestezi işlem ve kontrol de vardır. Ekstra yapılacak işlemler için de ek ücret alınabilmektedir (hpv, smear testi ve spiral vb.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu