Teknoloji

2019’da yükselişe geçecek teknolojik trendler

2019’da yükselecek teknolojik gelişmeleri merak ediyormusunuz.Bir deniz kıyısında olduğunuzu düşünün. Dalgalar sahile vuruyor. Bir yandan okyanusun derinliklerinden yeni bir şeyler getiriyor. Öte yandan sahildeki eski taşları söküp götürüyor. Ben trendleri o dalgalara benzetiyorum. 2019’da yine bir çok dalga sahillerimize vuracak ve dünyayı şekillendirmeye devam edecek. Yaklaşmakta olan bu dalgaların içinden 6 tanesini sizler için seçtim. Belki bu yeniliklerin hepsi sizin ayaklarınızı ıslatmayacak. Ama dünyanın nereye gittiğini bilmek daha geniş bir vizyona kavuşabilmek için önemli. Sanattan başlayalım mı?

Sanat

2019’da sanat ve teknolojinin daha çok içiçe girmeye başladığını göreceğiz. Tekno müzeler popülerleşecek. İçinde dolaşırken “bak ben müzeye de gidiyorum” şeklinde kendinizi fotoğraflayabileceğiniz türden bir teknolojiden bahsetmiyorum. Tam aksine bu tür müzelere girerken cep telefonunuzu kapıda bırakmalısınız. Tüm duyularınızı yaşayacağınız deneyime açmalısınız. Çünkü yapılan tasarım sizi bir hikayenin izleyicisi olmaktan çıkarıp kahramanı haline getirmeyi amaçlıyor.

Bu tür müzelerin ilk örneklerini Japonya’da görmeye başladık. TeamLab sanat grubunun yaptığı sergi tasarımı onu gezenleri sanatın bir parçası haline getirmeyi hedefliyor.
Tuval yerine projeksiyon, fırça yerine yapay zeka, makine öğrenmesi gibi yenilikçi teknolojileri kullanan bir başka sanatçı da Refik Anadol. Daha önce kanalıma misafir ettiğim Refik’in dünyanın dört bir tarafında yaptığı tasarımlar sergileniyor. Ve ne mutlu bize ki “tekno sergi” diyebileceğimiz ve 2019’da yükseleceğini düşündüğümüz bu trendin ilk örneklerinden bir başkası da İstanbul’da yapıldı.

Bu konuda verebileceğim diğer bir örnek yemek sanatıyla ilgili. Bu sergi bir gemide yolculuk yaparken sofranıza geliyor. Tabağınızda dijital olarak yemeklerin hazırlanmasını izliyorsunuz. Minik şefiniz malzemeleri bir araya getirirken gizli bir amacı var. Tüm duyularınızı kullanarak iştahınızı arttırmak.
İşte artık sergi ya da müze deyince aklınıza sadece duvarlarda asılı iki boyutlu tablolardan oluşan galeriler gelmesin. En geleneksel müzeler bile daha yenilikçi yollarla ziyaretçilerine ulaşmaya çalışıyor. Mesela dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi, Mona Lisa tablosunun da bulunduğu Paris’teki Louvre bile JayZ ve Beyonce’ye bir müzik klibi çektirdi ve şimdilerde bu klipteki sanat eserlerinin gezdirildiği özel turlar yaptırıyor.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kablosuz Şarj Cihazları Neden Bu Kadar Yavaş?

Sosyal Medya

2019’da sosyal medya sofrasında biraz doymaya başladığımızı hissedeceğiz galiba. Facebook başta olmak üzere zaten güven sorunları yaşamaya başladığımız bu ortamlarda bir de takipçi satın alan Instagram ve Twitter fenomenleri ve bunlarla markaların şaibeli ilişkileri ortaya çıktıkça o sofradaki yemeklerin tadı da biraz kaçıyor ister istemez. Bu konuda önümüzdeki yıl iki önemli trendin yükseleceğini öngörüyorum.

Bir önceki yazımız olan En iyi dizüstü bilgisayarlar 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı