Teknoloji

AMD vs. Intel: En Âlâ Oyun İşlemcisi Hangisi?

CPU pazarları her zamankinden daha sıcak. AMD ve Intel, hem sıradan kullanıcıların hem de oyuncuların dikkatini çekerek üstünlük elde etmek için uğraş ediyor. Pekala sonuç ne? İki büyük CPU üreticisinin geliştirmeyi daha da ileriye taşıdığı, hudutları daha süratli değiştirdiği ve hepsinden değerlisi fiyatları erişilebilir tuttuğu, PC oyuncuları için altın bir çağdayız.

Pekala AMD mi yoksa Intel mi oyun oynamak için daha yeterli? Yeni oyun sisteminiz için hangi CPU’yu seçmelisiniz? Gelin AMD ve Intel oyun işlemcilerine bakalım.

AMD İşlemciler vs. Intel İşlemciler

Masaüstü CPU’larda akla iki isim gelir: Intel ve AMD. Bunlar, pazara hakim olan masaüstü işlemci devleri. Yeni bir oyun bilgisayarı kurmak yahut satın almak istediğinizde, oyunlarınıza güç veren bir Intel yahut AMD CPU’ya sahip olmak isteyeceksiniz.

Masaüstü CPU pazarı dinamiği de son yıllarda değişti. Uzun mühlet AMD işlemcileri sadece giriş düzeyi yahut bütçesi düşük olanlar için yeterliydi. AMD Ryzen CPU’ların piyasaya sürülmesi, bu algıyı büyük ölçüde değiştirdi ve AMD’nin Zen mimarisi, Intel’in piyasadaki baskısına karşı kıymetli bir rekabet yarattı.

O denli ki AMD Ryzen CPU’lar, en azından en son CPU kuşakları için CPU pazarına hakim. Aşağıda Mindfactory tertipli olarak yeni CPU satış sayılarını yayınladığı görseli inceleyebilirsiniz:

AMD ve Intel Ortasında Nasıl Seçim Yapılır?

Öyleyse asıl soruya geçelim: Intel mi yoksa AMD mi oyun için daha âlâ? Oyun oynamak yahut öteki bir süreç için sizi bir işlemciye yönlendirecek birkaç temel CPU özelliği bulunmakta:

  • Tek İş Parçacığı Performansı: CPU’lar çift yahut dört çekirdekli olarak tanıtılır, lakin birtakım uygulamalar ve oyunlar hala tek bir CPU çekirdeğinde sadece tek bir iş parçacığı kullanır. Bu nedenle, CPU’nuzun kâfi ferdî çekirdek performansına sahip olması gerekir.
  • Çok Çekirdekli Performans: Kimi oyunlar sırf tek bir iş parçacığı kullanırken, birden fazla çağdaş oyun artık mevcutsa yükü birden çok çekirdeğe yayıyor. Birden fazla çekirdek kullanımdayken CPU’nuzun nasıl performans gösterdiğini anlamak, genel performansı anlamanıza yardımcı olur.
  • Saat Suratı: Saat suratı, CPU’nun çalışma suratını tanımlar. Genel olarak, daha yüksek bir sayı daha süratli bir CPU’ya eşittir. Bununla birlikte, CPU yaşı, üretimi ve CPU çekirdeği sayısı üzere dikkate alınması gereken öbür faktörler de vardır.
  • Önbellek Boyutu: CPU’nuzun önbellek olarak bilinen dahili belleği vardır. Değişken kıymete sahip birkaç önbellek seviyesi vardır. CPU önbellek boyutlarını karşılaştırdığınızda, sadece misal önbellek düzeylerini karşılaştırmalısınız. Örneğin, bir L3 önbelleğini bir L3 önbelleği ile karşılaştırın. Daha büyük bir önbellek daha uygundur.
  • Fiyat: Üst seviye bir Intel yahut AMD oyun işlemcisi için ne kadar bütçe ayırmak istiyorsunuz? AMD’nin tekrar dirilişi, Intel’i CPU fiyatlandırmasıyla gerçekçi olmaya zorlasa da yüksek düzeyli oyun donanımları ucuz değil.

Elbette oyun bilgisayarları için öteki faktörler de var. Güç tüketimi (iyi bir güç kaynağı ünitesine gereksiniminiz olacak), CPU mimarisi, soket tipi (kullanacağınız anakartı belirler) ve tümleşik grafikler (özel bir grafik sürece ünitesi yerine kullanabileceğiniz) dikkate alınacak hususlardır.

Artık hangi kıymetli özelliklerin denetim edileceğini öğrendiğinize nazaran, oyun işlemcilerini karşılaştırmaya geçebiliriz. Artık kolay oyun CPU karşılaştırmalarımıza göz atalım:

Üst Seviye Oyun İçin En Güzeli: Intel Core I9-10900K vs. AMD Ryzen 9 3950X

Intel Core i9-10900K bir oyun devi ve tepeyi temsil ediyor üzere görünüyor. CPU özelliklerine genel bakış için aşağıdaki tabloya bakın.

Bu listede kimi göze çarpan CPU özellikleri var. Intel CPU’nun 3.70GHz’lik temel suratı, 5.30GHz’lik tek çekirdek artışı ve 4.90GHz’lik tüm çekirdek dayanağı nitekim süratlidir. Bu nedenle Intel Core i9-10900K, neredeyse tüm kıyaslama testlerinde tek çekirdekli performansta Ryzen 9 3950X’i geride bırakıyor.

Bununla birlikte, AMD Ryzen 9 3950X birçok kıymetli alanda kendine ilişkin özelliklere sahip. Bilhassa 3950X’in devasa 64MB L3 önbelleği, kusursuz çok çekirdekli performansı ve PCIe 4.0 dayanağının avantajı var. Ayrıyeten 16 çekirdek ve 32 iş parçacığı ile birlikte gelir ve daha süratli RAM’i de takviyeler. Çok az uygulama ve oyun 16 çekirdeğin tümünü kullanacak olsa da, ek yük ile bu CPU geleceğe hazırdır.

Nitekim, bu iki kusursuz oyun işlemcisi ortasında pek bir fark yok. Kelam konusu olduğunda, bütçenize bağlı olarak fiyat, puanınızı belirleyecektir.

Tabloda AMD Ryzen 9 3900X’i de göreceksiniz. 3900X, Intel Core i9-10900K’yı kıyaslama testlerine yakın çalıştıran, başlı başına harika bir oyun işlemcisi. 3950X üzere, 3900X kusursuz çok çekirdekli performansa sahip lakin tek iş parçacıklı testlerde biraz geride kalıyor. Lakin, evvelki en güzel Intel oyun işlemcisi olan Intel Core i9-9900K’dan daha düzgün performans gösteriyor.

Orta Düzey Oyun İçin En Yeterlisi: Intel Core I5-10600K Vs. AMD Ryzen 5 3600X

Bir sonraki karşılaştırmamızda oyun için iki kusursuz CPU olan Intel Core i5-10600K ve AMD Ryzen 5 3600X var. Her işlemci üreticisi için “ikinci kademeden” sayılmalarına karşın, i5-10600K ve Ryzen 5 3600K, aşağıdaki tabloda göreceğiniz üzere önemli bir tesire sahip.

Enteresan bir formda, i5-10600K daha yüksek saat suratına sahip olmasına karşın, Ryzen 5 3600X, tek çekirdekli kıyaslama testlerinde çok misal halde puan alıyor. AMD CPU, Intel modelini çok çekirdekli kıyaslama testlerinde de geride bırakarak ekstra güç kazanıyor.

Üst seviye oyun CPU’ları üzere, AMD Ryzen 5 3600X’in Intel işlemciye nazaran kimi avantajları var. 3600K, daha büyük L2 ve L3 önbelleklerine sahip, daha süratli RAM’i destekliyor, biraz daha düşük tüketim bedeline ve son derece rekabetçi fiyatlara sahip.

Lakin oyun içi çerçeveler ve grafik ayarları oyuncular için değerlidir. Ryzen 5 3600X’in donanım avantajlarına karşın Intel Core i5-10600K, üst seviye ayarlarda yüksek kare suratları sunuyor.

Giriş Düzeyi Oyun için En Uygunu: Intel Core I3-10320 Vs. AMD Ryzen 3 3300X

Bu iki CPU, Intel ve AMD savaşının CPU geliştirmeyi ne kadar ileri götürdüğünün parlak örnekleri. Giriş düzeyi CPU’lar bile, bilhassa birkaç jenerasyon eski CPU’lara kıyasla kusursuz kalite ve değerli performans sağlıyor.

Intel Core i3-10320 ve AMD Ryzen 3 3300X performans açısından hayli benzeri. Kıyaslama testleri, i3-10320’nin tek çekirdekli durumlarda marjinal olarak daha düzgün performans gösterdiğini ve çok çekirdekli durumlarda Ryzen 3 3300X’in öne geçtiğini gösteriyor.

Büyük kardeşleri üzere, Ryzen CPU da masaya daha büyük bir önbelleğin yanı sıra PCIe 4.0 ve daha süratli RAM takviyesi de getiriyor. Bununla birlikte, her iki kartın da çok misal oyun içi kare suratları sunmasının dışında, oyun performansı açısından fazla bir şey vermiyor.

Sonuç

Pekala oyun oynamak için Intel yahut AMD CPU’lar ortasından hangisini tercih etmek gerekir? AMD’nin geçtiğimiz yıllardaki gelişim artışı, monopol pozisyonunda olan Intel’i kıymetli ölçüde etkiledi. Birçok taraftan AMD işlemcileri, daima olarak daha yeterli çok çekirdekli performans puanları sunarak gelecek için daha güzel yatırım olmayı başardı.

Elbette en düzgün sonuçlar için oyun CPU’nuzu yeterli bir GPU ile eşleştirmelisiniz. GPU’lar, AMD’nin oyununu büyük ölçüde artırdığı ve oyun üstünlüğü savaşında Nvidia’ya karşı savaşı taşıdığı bir diğer alan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu