Teknoloji

Asteroit uçuşu için on yıldan beri planlama yapan bilim adamları

13 Nisan 2029'da gökyüzüde ışık parlar, ve daha parlak ve hızlı olur.

13 Nisan 2029’da gökyüzünde ışık parlar, ve daha parlak ve hızlı olur. Bir noktada bir dakika içinde dolunayın genişliğinden daha fazla seyahat edecek ve Küçük Kepçe’deki yıldızlar kadar parlaklaşacaktır. Fakat bir uydu ya da uçak olmayacak – Dünya’ya zarar vermeden yaklaşık 19.000 mil (31.000 kilometre) yol alacak ve 99942 Apophis olarak adlandırılan, Dünya’ya zarar vermeyecek olan 99942 Apophis adında 1100 metre genişliğinde (340 metre genişliğinde) bir asteroit olacak yüzey. Bu, uzay aracımızın bazılarının Dünya’nın yörüngesinde olduğu mesafe içinde.

Bu animasyon, asteroitin en yakın yaklaşımı sırasında Apophis asteroidi ile Dünya arasındaki mesafeyi göstermektedir. Mavi noktalar gezegenimizin yörüngesindeki insan yapımı uydular ve pembe Uluslararası Uzay İstasyonunu temsil ediyor.

Maryland College Park’taki 2019 Gezegen Savunma Konferansı’nda bu hafta bilim adamları, hala on yıl uzaklıktaki göksel olay için gözlem planlarını ve bilim fırsatlarını tartışmak için toplanıyorlar. 30 Nisan’daki bir oturumda, bilim adamları olayı gözlemlemekten asteroide gönderebileceğimiz varsayımsal görevlere kadar her şeyi tartışacaklar.

NASA’nın Dünya’ya yakın nesnelerin (NEO’lar) radar gözlemleri üzerinde çalışan Pasadena, California’daki Jet Propulsion Laboratory’deki bir radar bilim adamı olan Marina Brozovi, “2029’daki yakın yaklaşım, bilim için inanılmaz bir fırsat olacak” dedi. “Asteroidi hem optik hem de radar teleskoplarıyla gözlemleyeceğiz . Radar gözlemleriyle , sadece birkaç metre büyüklüğündeki yüzey ayrıntılarını görebiliriz.”

Bu büyüklükteki bir asteroitin Dünya’dan bu kadar yakın geçmesi nadirdir. Bilim adamları küçük asteroitler görseler de, 5-10 metre sırayla, Dünya tarafından benzer bir mesafeden uçan asteroitler Apophis’in büyüklüğü sayıca çok daha azdır ve bu nedenle Dünya’ya bu kadar sık ​​geçemezler.

Yıldız gibi hareket eden bir ışık noktası gibi görünen asteroit ilk olarak Güney Yarımküre üzerindeki gece gökyüzünde çıplak gözle görünür hale gelir ve Dünya’nın doğu kıyılarından Avustralya’nın batı kıyılarına uçar. Apophis Avustralya’nın üzerinde olduğunda Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısı’nın ortasına sabah olacak. Daha sonra Hint Okyanusu’nu geçecek ve öğleden sonra ABD’nin doğusundaki ekvatoru geçip, Afrika’ya doğru batıya doğru ilerleyecek. En yakın yaklaşımla , öğleden sonra saat 6’dan hemen önce, Apophis Atlantik Okyanusu’nun üzerinde olacak ve Atlantik’i bir saat içinde geçecek kadar hızlı hareket edecek. Saat 19: 00’da EDT, asteroit Birleşik Devletleri üzerinden geçecek.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Android telefonda Geliştirici seçeneklerinin kilidini açma ve etkinleştirme

https://www.youtube.com/watch?v=qMsX5J1SxbU

Kitt Peak Ulusal Gözlemevindeki bir gökbilimci ekibi Haziran 2004’te Apophis’i keşfetti . Gökbilimciler, asteroitleri sadece iki gün boyunca, teknik ve hava durumu sorunlarının daha ileri gözlemleri engellemesinden önce tespit edebildiler. Neyse ki, başka bir ekip o yıl Avustralya’daki Siding Bahar Anketi’nde asteroit yeniden keşfetti. Gözlemler oldukça karışıklığa neden oldu – başlangıçtaki yörüngesel hesaplamalar, asteroitin 2029’da Dünya’yı etkileme% 2.7 şansına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Neyse ki, ilave gözlemler bu olasılığı tamamen reddetti.

Keşfedilmesinden bu yana, optik ve radar teleskopları Apophis’i Güneş’in etrafındaki yörüngede devam ederken takip ettiğinden, gelecekteki yörüngesini gayet iyi biliyoruz. Mevcut hesaplamalar, Apophis’in halen Dünya’yı etkileme şansının küçük olduğunu, bundan sonraki 100.000 yıldan 1’inde birinden daha az olduğunu gösteriyor, ancak konumunun gelecekteki ölçümlerinin olası herhangi bir etkiyi ekarte etmesi beklenebilir.

Apophis’in en önemli gözlemleri, dünyanın dört bir yanındaki asteroit bilim adamlarının Apophis’in büyüklüğü, şekli, kompozisyonu ve hatta iç kısmı hakkında yakın bir çalışma yapma fırsatı bulacağı 2029 yılında gerçekleşecek.

Konferansta, bilim adamları “Dünya’nın çekimi asteroitin geçtiği haliyle nasıl etkilenecek?”, “Asteroitin içini öğrenmek için Apophis’in uçurucusunu kullanabilir miyiz?” Gibi soruları tartışacaklar. ve “Apophis’e uzay aracı görevi göndermeli miyiz?”

“Dünya ile yakın karşılaşmanın Apophis’in yörüngesini değiştireceğini zaten biliyoruz, ancak modellerimiz de bu yaklaşımın bu asteroitin dönme şeklini değiştirebileceğini ve küçük çığlar gibi bazı yüzey değişikliklerinin de olabileceğini gösteriyor” dedi. JPL’nin Yakın Dünya Nesneleri Araştırmaları Merkezi’nde (CNEOS) bir gökbilimci olan Davide Farnocchia, 30 Nisan’da Brozovi ile Apophis’e ortak başkanlık ediyor.

CNEOS direktörü Paul Chodas, “Apophis, şu anda bilinen Potansiyel Olarak Tehlikeli Asteroitler (PHAs) ‘nın yaklaşık 2000’inin bir temsilcisidir.” Dedi. “Apophis’i 2029 uçuşu boyunca gözlemleyerek, bir gün gezegen savunması için kullanılabilecek önemli bilimsel bilgiler kazanacağız.”

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Samsung Galaxy S10 Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Bir önceki yazımız olan Android telefonda Geliştirici seçeneklerinin kilidini açma ve etkinleştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı